هه‌ڵۆی کوردستان

-
هەڵە
  • JFolder::create: Could not create directory

گزارش هفتگی نقض حقوق بشر در کردستان ایران (هفته سوم تیر ماه 1392)

پۆستی ئەلیکترۆنی چاپکردن

azali_hgoge_bashar_4_5_2گزارش هفتگی از نقض حقوق بشر در کردستان فرصتی برای یادآوری وضعیت نگران کننده حقوق بشر در این محدودە جغرافیایی است ، همینطور یادمانی برای قربانیان نقض این حقوق.

گزارش هفته سوم تیر ماه شامل این بخشها میباشد: زندانیان سیاسی، نقض مبانی حقوق محیط زیست، احکام، تهدید خانواده پیروان یارسان توسط نیروهای امنیتی و بازداشتها.


زندانیان سیاسی

خودکُشی یک زندانی سیاسی کُرد در میناب

یک زندان سیاسی کُرد اهل کرمانشاه به نشانه‌ی اعتراض به حکم تبعید از زندان سنندج به زندان میناب در استان هرمزگان، اقدام به خودکُشی کرد.

روزچهارشنبه دوازدهم تیرماه" افشین سهراب‌زاده" از زندانیان سیاسی کُرد که یک سال و نیم پیش از زندان مرکزی سنندج به زندان میناب تبعید گردیده با "خوردن شیشه‌های لامپ" و " زدن رگ خویش با تیزی" اقدام به خودکشی کرده است

یک منبع مطلع به کمپین بین‌المللی حقوق‌بشر در ایران گفت: پس از انتقال افشین به بهداری زندان، به دلیل اوضاع وخیم و کمبود امکانات، او را به یکی از مراکز درمانی شهر میناب منتقل کرده و بعد از شتشوی معده مجدداً او را به زندان برگرداندند.

افشین سهراب زاده ٢٣ساله، ساکن کرمانشاه، به اتهام عضویت در یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت اسلامی ایران، از سوی دادگاه انقلاب سنندج به ٢٥ سال حبس تعزیری و تبعید به زندان میناب در استان هرمزگان، محکوم شد.

این شهروند کُرد در هفدهم خردادماه سال ١٣٨٩، در جاده سنندج به سقز توسط نیروهای اداره‌اطلاعات شهر کامیاران بازداشت و به اداره‌اطلاعات سنندج منتقل گردید

همچنین "محمد عبداللهی"، دیگر زندانی سیاسی کُرد که در زندان مرکزی مهاباد محبوس است، در وضعیت جسمانی نامناسبی بسر می‌برد و از هرگونه وکیل‌مدافع نیز محروم می‌باشد.

وی در چهارم فروردین‌ماه سال ١٣٨٩، در منزل شخصی خود در مهاباد توسط نیروهای اطلاعات حکومت اسلامی ایران هدف شلیک گلوله قرار گرفت و پس زخمی شدن، بازداشت و به اداره‌ی اطلاعات منتقل شد.

گفته می‌شود، این شهروند کُرد تاکنون ٩ بار از سوی شعبه‌ی یکم دادگاه انقلاب مهاباد، بدون داشتن وکیل و به اتهام عضویت در یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت اسلامی ایران، محاکمه شده است(1).


در زندان زاهدان، جان یک زندانی سیاسی کُرد در خطر است

وضعیت روحی و جسمی یک زندانی سیاسی کُرد در زندان مرکزی زاهدان، نامناسب توصیف می‌شود.

از هشت روز قبل یک زندانی سیاسی کُرد به نام "محمدامین آگوشی" در اعتراض به عدم رسیدگی به خواسته‌هایش مبنی بر آزادی بدون قید و شرط، عدم درمان وی در صورتیکه ماه‌ها پیش به وی وعده‌ی درمان داده بودند، دست به اعتصاب غذا زده است.

برپایه‌ی گزارش فعالین حقوق‌بشر و دمکراسی در ایران، وضعیت جسمی این معلم بازنشسته در شرایط گرمای شدید و محیط غیر انسانی سلول‌های انفرادی بند قرنطینه‌ی زندان مرکزی زاهدان، به غایت حاد می‌باشد.

همین منبع در گزارشی اعلام کرد: عدم رسیدگی حقوقی و عدم درمان معلم بازنشسته زندانی توسط مسئولین، او را بسوی گج گرفتن سر و صورت و اعتصاب غذا سوق داده است و جان او را در معرض خطر جدی قرار داده است.


وضعیت این زندانی سیاسی کُرد به حدی بغرنج گردیده که زندانبانان ناچار شدند چندین بار در سلولش وی را مورد معاینه قرار دهند عدم رسیدگی به خواسته‌های محمدامین آگوشی از سوی مسئولان در حالی است که همبندیان وی و خانواده‌اش از وضعیت او کاملاً بی‌خبر هستندپیشتر وی در اعتراض به ادامه بازداشت غیر قانونی‌اش و عدم درمان، روز دهم تیرماه امسال اقدام به گج گرفتن سر و صورت خود نمود و بدین طریق دست به اعتصاب غذا زده بود

آقای آگوشی ٥٤ ساله و داری ٥ فرزند در یکم فروردین‌ماه ٨٦ از سوی مأموران حفاظت اطلاعات سپاه استان آذربایجان‌غربی در پیرانشهر و به اتهام ارتباط با اقلیم کُردستان عراق بازداشت و مدت ٨ ماه را در سلول انفرادی در ارومیه گذرانده است حکم دادگاه بدوی اعدام بود اما بعدها حکم وی به ١٠ سال حبس و تبعید به زندان زاهدان کاهش یافت(1)


محاکمه و تفهیم اتهام جدید برای محمد عبدالهی / خطر صدور حکم اعدام

دهمین جلسه رسیدگی به اتهامات محمد عبدالهی، زندانی سیاسی کرد در شعبه ۱ دادگاه انقلاب مهاباد برگزار شد و قاضی وی را تهدید به صدور حکم اعدام کرد.

محمد عبدالهی، زندانی سیاسی کرد زندان مهاباد روز یک‌شنبه ۱۶ تیر ماه در شعبه ۱ دادگاه انقلاب مهاباد محاکمه شد.

در این جلسه دادگاه که دهمین جلسه در نوع خود به شمار می‌رود، قاضی پرونده اتهامات جدیدی مانند "محاربه از طریق عضویت در حزب کومله، تبلیغ علیه نظام و..." را به متهم ابلاغ کرد.

دهمین جلسه دادگاه محمد عبدالهی در حالی برگزار شد که وی تاکنون اجازه اختیار وکیل مدافع را نداشته است یکی از نزدیکان این زندانی سیاسی گفت: "وی تا این لحظه حق داشتن وکیل را نداشته و قضات دادگاه به بهانه محرمانه بودن پرونده اجازه اختیار وکیل را به وی نمی‌دهند. در جلسه‌ای که امروز به مدت یک ساعت و چهل دقیقه برگزار شد قاضی مدام به ایشان توهین می‌کرد و از الفاظی مانند: (بی‌شعور، بی‌شخصیت، احمق، آدم کش، قاتل) استفاده می‌کرد. قاضی همچنین به وی گفت: یک جلسه دیگر برای دفاع باقی مانده است ولی مطمئن باش من به هرحال اعدامت می‌کنم.

وی همچنین تصریح کرد: "روز شنبه ۱۵ تیر ماه نیز دو فرد لباس شخصی در زندان به ملاقات محمد رفته و به وی می‌گویند: به هرحال ما تورا محکوم می‌کنیم ولی بهتر است در دادگاه اتهاماتت را بپذیری تا ما بتوانیم کمکت کنیم محمد عبدالهی ۳۴ ساله در ۴ فروردین ماه ۱۳۸۹ در منزل شخصی خود در مهاباد بازداشت شد.."

گفتنی است، محمد عبدالهی برادر محمد امین عبدالهی، زندانی سیاسی زندان ارومیه است که در پاییز سال ۱۳۸۴ در منزل مسکونی خود بازداشت شده و به اتهام ارتباط با حزب کومله و محاربه در مجموع به ۱۸ سال حبس در تبعید به زندان طبس محکوم شده است(2)


آزادی یک زندانی سیاسی کُرد از زندان ارومیه پس از تحمل ٥ سال حبس

یک زندانی سیاسی کُرد اهل بوکان که به تحمل ٥ سال حبس محکوم شدە بود پس از گذراندن دوران محکومیت خود، با سه ماه تاخیر از زندان ارومیه آزاد شد.

یوسف رحمانی‌پور" زندانی سیاسی کُرد اهل بوکان پس از اتمام حکم ٥ ساله خود در زندان ارومیه با تاخیر سه ماهه آزاد شد این زندانی سیاسی کُرد که از سوی دادگاه انقلاب به اتهام "ارتباط با یکی از احزاب اپوزسیون رژیم ایران" به ٥ سال حبس محکوم شدە بود، دوران محکومیت خود را در زندان‌های اصفهان، خوی و ارومیه به اتمام رسانده بود و پس از سه ماه تاخیر از زندان آزاد شدە است .

اصفهان" و "خوی" سپری نموده است... رحمانی‌پور ٤ سال از محکومیت خود را بدون ملاقات، در زندان‌های

پس از اتمام دوران محکومیت یوسف رحمانی‌پورمسئولان و مقامات قضایی رژیم ایران برای جلوگیری از خروج این فعال سیاسی از کشور از خانوادەاش درخواست وثیقه نمودە بودند(3).


نقض مبانی حقوق محیط زیست

 40 هکتار از مراتع جنگلی بانه در آتش سوخت

طی ٤٠ روز گذشته بیش از ٤٠ هکتار از جنگل‌ها و مراتع شهرستان بانه، طعمه‌ی حریق شدند.

به گزارش ایسنا و به نقل از "عثمان بهداد"، رئیس اداره‌ی منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان بانه، از سوم خردادماه تا یازدهم تیرماه بیش از ٤٠ هکتار از جنگل‌ها و مراتع "سیران بند، سلیمان‌بگ و روستاهای سبدلو، ماسی‌در، کریم‌آباد، سیاه قلعه، دوله هرزن، درگا‌شیخان، زراوی سفلی، وشکه دری، ویسک، که‌و‌پچ، تیتوران و قوروچا در آتش سوخته شدند.

این مقام حکومتی عنوان کرد؛ طی این مدت، ٣٠ حالت آتش‌سوزی در منطقه‌ی "گوندانه" ثبت شده است که ضرر و زیان این آتش‌سوزی، صدها میلیون تومان تخمین زده شده است.

وی همچنین افزوده است: طی ٥ سال گذشته دویست و ٧٩ حالت آتش‌سوزی در منطقه و روستاهای شهر بانه ثبت شده است که بیشتر این آتش‌سوزی‌ها عمدی و ساختگی بوده و در آن ٨٢٤ هکتار از جنگل، پوشش گیاهی و باغات شهروندان در آتش سوخته شده است.

در همین رابطه، چند روز پیش نزدیک به ٣ هکتار از جنگل و پوشش گیاهی "کوه اربابا" در نزدیک شهر بانه و روستای "کریم آباد" از توابع بخش "ننور" از توابع این شهر در آتش سوختند(1)


مراتع منطقه‌ی جوانرو در آتش سوخته شد

مراتع روستایی "لارانی امامی" در منطقه‌ی باینگان از توابع جوانرود طعمه‌ی حریق شد و خسارت زیادی به این منطقه رسیده است

روز چهارشنبه مورخه‌ی هجدهم تیرماه، مراتع روستای "لاران" از سوی افراد فرصت‌طلب در آتش سوخته شد و خسارت زیادی به طبیعت و کشاورزان این منطقه رسیده است.

شمار چشمگیری از ساکنین "لاران" ساعت 11 صبح، مشغول خاموش‌کردن آتش بودند و در نهایت اجازه ندادند آتش بیشتر شعله‌ور شود و به مناطق دیگر سرایت کند.

شهروندان این منطقه بر این باورند این آتش‌سوزی توسط افراد وابسته به رژیم اسلامی ایران بوده است.

یکی از ساکنین روستای گفت: "در هنگام آتش‌سوزی چندین بار از آتش‌نشانی منطقه درخواست کمک کرده بودند اما در این رابطه هیچ گونه اقدامی صورت نگرفت".

مورخه‌ی هفدم تیرماه، بخش زیادی از جنگل‌ها و محصولات کشاورزی شهروندان روستای "نی" در آتش سوخته شد و خسارت زیادی به طبیعت و شهروندان کشاورز رسید.

آتش‌سوزی مساحت زیادی از زمین‌هایی را که به کشت گندم اختصاص داشت از بین برد و این آتش‌سوزی به چندین زمین دیگر نیز سرایت کرد(3).

احکام

صدور حکم ۱ سال حبس تعزیری برای خالد حسینی

خالد حسینی فعال کارگری وعضوکمیتهٔ هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری به ۱ سال حبس تعزیری محکوم شداین حکم توسط شعبه‌ ی یکم دادگاه انقلاب سنندج به اتهام "تبلیغ علیه نظام" صادر شد.

گفتنی است که جلسهٔ دادگاهی این فعال کارگری بدون اطلاع وی و به صورت غیابی برگزار شده است.

همچنین هفته گذشته برای وفا قادری و بهزاد فرج اللهی دیگر اعضای این کمیته نیز حکم ۱ سال حبس تعزیری صادر شده است بر اساس گزارش تارنمای "کمیتهٔ هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری" این احکام به دلیل عضویت افراد در این تشکل صادر شده است(2)


صدور حکم حبس و دادگاهی کردن فعالین کارگری در سنندج

شعبه‌ی یکم دادگاه انقلاب سنندج سه تن از فعالین کارگری این شهر را در مجموع به ٣ سال حبس تعزیری محکوم نمود..

شعبە یکم دادگاه انقلاب شهر سنندج طی روزهای یازدهم، دوازدهم و پانزدهم تیر‌ماه، سه تن از فعالین کارگری بە نام‌های "وفا قادری"، بهزاد فرج‌الهی" و " خالد حسینی" را هر کدام بە ١ سال حبس تعزیری محکوم کرد..

دستگاه قضایی حکومت اسلامی ایران اتهام این سە فعال کارگری کُرد را تبلیغ علیە نظام عنوان کرده و این حکم‌ها در غیاب آنان صادر شده است..

از دیگر سو "غالب حسینی" ، فعال کارگری کُرد اهل سنندج، در شعبە یکم دادگاه انقلاب این شهر محاکمە شد..

در همین رابطه، "حامد محمودی‌نژاد" از سوی دادگاه انقلاب این شهر مطلع شدە است کە روزهای بیست و دوم تیر‌ماه و دوم مراد‌ماه خود را بە شعبە یکم این دادگاه معرفی نماید.

همچنین "جمیل محمودی " فعال کارگری کُرد روز دوازدهم اردیبهشت‌ماه که در یکی ازخیابان‌های سنندج بازداشت شدە بود، پس از ٢ ماه از بازداشت سرانجام روز پنجشنبە سیزدهم تیرماه با تودیع وثیقە‌ی ٥٠ میلیون تومانی بە صورت موقت از زندان آزاد گردید(1)


تهدید خانواده پیروان یارسان توسط نیروهای امنیتی

تهدید خانواده دو پیرو یارسان که دست به خودسوزی زدند

خانواده دو تن از پیروان یارسان (اهل حق) که حدود ۴۰ روز پیش دست به خودسوزی زدند تهدید و از برگزاری مراسم ایشان در سالن‌های سطح شهر منع شدند..

در آستانه برگزاری مراسم چهلم مرگ دو نفر از پیروان یارسان (اهل حق) در روز جمعه ۲۱ تیر۹۲ نیروهای امنیتی خانواده های آنان را تهدید نموده اند.

مامورین امنیتی به ایشان تاکید کرده اند که با آرامش و و عدم دعوت از مردم و در مزار آنان مراسم را برگزار نمایند و همچنین خانواده‌ی آنان از برگزاری مراسم در سالن های سطح شهر منع شده اند.

هفته پیش نیز با فشار نیروهای امنیتی حدود ۱۲۰ نفر از فعالان و متنفذین یارسان را از سراسر کشور در شهر صحنه کرمانشاه گرد هم آورده و تهدید کرده بودند که خشم و اعتراضات مردم یارسان را کنترل و از حضور در تجمع اعتراضی که قرار است در برابر مجلس شورای اسلامی که چند روز بعد از چهلم درگذشتگان برگزار میشود منع نمایند .

این مراسم با اعتراض جوانان شهر صحنه بدون نتیجه پایان یافت.

هزاران نفر از مردم یارسان با تجمع در جلوی استانداری کرمانشاه تهدید نمودند که در صورت ادامه ظلم حکومت به آنان، اعتراضات خود را پس از چهلم آن دو نفر از سر خواهند گرفت و چند نفر نیز تهدید کردند که اگر تا چهلم احقاق حق نشود در برابر مجلس شورای اسلامی خود را آتش خواهند زد.

در این رابطه نوشاد طاهری ،سید مهرداد مشعشعی، سیاوش حیاتی ،سید شکرالله شاه ابراهیمی و طیب طاهری به اطلاعات کرمانشاه احضار و تهدید شده اند که پیگیر اعتراضات نشوند.

لازم به یادآوریست، دو نفر بنام های حسن رضوی از یارسانیهای همدان و نیکمرد طاهری از شهر صحنه کرمانشاه، در تاریخ ۱۱ و ۱۵ خرداد ماه در اعتراض به ظلم حکومت به پیروان این دین خود را در برابر فرمانداری همدان به آتش کشیده بودند(2)


بازداشتها

بازداشت یک شهروند کرد در ارومیه

.

قادر زارعی شهروند کرد سردشتی در منزل یکی از بستگان خود در ارومیه بازداشت شد.

قادر زارعی متولد ۱۳۶۴ روز شنبه ۱۵ تیر ماه در منزل یکی از بستگان خود بازداشت شد.

یکی از نزدیکان وی گفت: "قادر که عضو یکی از احزاب کردی بوده است پس از بازگشت از عراق بازداشت شد. مامورین امنیتی وی را در خانه پدر زنش بازداشت و به اداره اطلاعات زندان ارومیه منتقل نمودند. ما نگرانیم که وی در هنگام بازجوییها تحت شکنجه قرار گیرد."

وی همچنین در مورد علت سفر قادر زارعی به عراق گفت: "قادر مدتی بود که در عراق زندگی میکرد. وی دو فرزند خردسال نیز دارد که با بازداشت پدر از شرایط روحی نگران کننده ای برخوردارند(2)."

 

منابع

1)کردپا

2)هرانا

3)کردستان میدیا

 

ناردن بۆ تۆڕه‌ کۆمه‌ڵایه‌تی‌یه‌کان
جاری خوێندراوه‌: 1201
بۆچوونه‌کان (0)Add Comment

نووسینی بۆچوون
بچووکردنه‌وه‌ی خانه‌ی بۆچوون | گه‌وره‌کردنی خانه‌ی بۆچوون

busy