هه‌ڵۆی کوردستان

-
هەڵە
  • JFolder::create: Could not create directory

رهبر همیشه زنده ی ملت کرد دکتر عبدالرحمان قاسملو

پۆستی ئەلیکترۆنی چاپکردن

amanj_-_sh_qasemloدرسال 1309 شمسی مصادف با 22 دسامبر 1930 میلادی در یک خانواده ی زمین دار و ثروتمند در شهر ارومیه کودکی چشم به جهان گشود که اسم او را عبدالرحمان قاسملو گذاشتند .

دکتر قاسملو تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در شهرارومیه و سپس در تهران به پایان رساند و از همان دوران نوجوانی با مسائل سیاسی آشنایی پیدا کرد و افکار آزادی خواهانه در ذهنش جای گرفت و در سال 1324 فعالیت های سیاسی خود را با تشکیل اتحادیه جوانان دمکرات کردستان در شهر ارومیه آغاز کرد. سپس در سال 1325 با سقوط جمهوری کردستان عبدالرحمان قاسملو راهی تهران شد و در سال 1327 برای ادامه ی تحصیل به پاریس پایتخت فرانسه عزیمت کرد. رسیدن او به پاریس مصادف شد با تیر اندازی به سوی شاه در دانشگاه تهران در 15 بهمن ماه همان سال که به بهانه ی این سوء قصد تمام آزادی های دمکراتیک در سراسر ایران از بین رفت .

وبدین مناسبت دانشجویان ایرانی در پاریس یک گردهمایی وسیع برگزار کردند که در آن دکتر قاسملو سخنرانی شدیدالحنی علیه شاه ایراد نمود و در نتیجه دانشجویان یک پیام اعتراض به محمد رضا شاه مخابره کردند .این اقدام سبب فشار سفارت ایران در پاریس و حتی حکومت فرانسه بردکتر شد تا سر انجام ناچار به ترک پاریس شد و به عنوان اولین بورسیه ی ایرانی اتحادیه ی بین المللی دانشجویان به پراک پایتخت چک سلوواکی عزیمت کرد .

در همان مدت اقامت خود در فرانسه با همکاری چند تن از دانشجویان کُرد انجمن دانشجویان کُرد در اروپا را تأسیس کرد طی مدتی که در پراک مشغول تحصیل بود در فعالیت های اتحادیه ی بین الملل دانشجویان نیز شرکت فعال داشت .

دکتر در سال 1330 به نمایندگی از سوی دانشجویان ایرانی در دومین کنگره ی آن سازمان که در شهر پراک برگزار گردید شرکت کرد و به عنوان نماینده ی ایران در بیشتر گردهمایی ها و کنفرانس ها، فدراسیون جوانان در شهر بوداپست پایتخت مجارستان شرکت می کرد.

در سال 1331 در زمان حکومت ملّی دکترمصدق دکتر عبدالرحمان پس از اینکه در دانشگاه پراک موفق به اخذ مدرک لیسانس علوم اجتماعی و سیاسی شد به ایران باز گشت. در آن موقع میان حزب دمکرات کردستان و حزب توده ای ایران وحدت تشکیلاتی وجود داشت. دکتر پس از شش ماه فعالیت در تهران به مهاباد باز گشت و در آنجا مسئولیت کار حزبی را به عهده گرفت .

پس از کودتای 28 مرداد 1332 ناچار شد به فعالیت مخفی روی آورد و مخفیانه در تهران و کردستان مشغول فعالیت های حزبی شود. در این فاصله سرپرستی روزنامه ی کردستان ارگان مرکزی حزب را به عهده داشت. که تنها پنج شماره از این روزنامه به طور مخفیانه به چاپ رسید و در این مدت هم یک کمیته ی سراسری جهت فعالیت های حزب دمکرات کردستان به سرپرستی وی تشکیل گردید.

که پس از پنج سال فعالیت سیاسی در ایران به ویژه در کردستان در سال 1336 بار دیگر به چک اسلوواکی رفت و در سال 1337 برابر با 1958 میلادی پس از پیروزی انقلاب عراق و رشد این جنبش در کردستان عراق ،همراه با تنی چند از اعضای مسئول حزبی کو شش نمودند حین اقامت در خاک عراق سازمان های حزبی را در داخل کشور احیاء نمایند .

عبدالرحمان قاسملو به دلیل مشکلات سیاسی ناچار شد در سال 1339 به دستور دولت عراق آن کشور را ترک کند و به پراک برگردد .سال 1341 برابر با 1962 میلادی دکتر در دانشگاه پراک به اخذ درجه ی دکترا در رشته ی علوم اقتصادی نائل گردید و تا سال 1349 در آن دانشگاه ،اقتصاد سرمایه داری و اقتصاد سوسیالیستی و تئوری رشد اقتصادی را تدریس می کرد .

 در این فاصله دکتر چند کتاب و جزوه را در رابطه با مشکلات اقتصادی اجتماعی و سیاسی به رشته ی تحریر در آورد که معروف ترین آنها کتاب کردستان و کُرد می باشد. این کتاب که در اصل به زبان چکی به رشته ی تحریر در آمده است تا کنون به زبان های انگلیسی ، اسلواکی ، لهستانی ، عربی ،کُردی ، فارسی و بخشهایی از آن به زبان فرانسه ترجمه و منتشر شده است .

xoshali_-_name_be_Sh_D_Qasemlu_5دکتر قاسملو به زبان های کُردی، فارسی ، ترکی ، عربی ، فرانسوی ، انگلیسی ،چکی و روسی تسلط کامل داشت و با برخی از زبانهای دیگر مانند آلمانی و زبانهای اسلاو آشنا بود. وی همزمان در خارج از محیط دانشگاه با منتقدان سیستم سوسیالیستی بلوک شرق در ارتباط بود او که تجربه ی مبارزات و فعا لیت های سیاسی در پاریس را داشت سعی می کرد سوسیالیست موجود را در بستر موقعیت های سیاسی و اجتماعی موجود منطبق ساخته و در این راه به همراه الکساندر دوبچک تلاشهای گسترده ی سیاسی در جهت شکل بخشیدن به جریان و مبارزات سیاسی مدون و به تأکید دکتردوبچک آشتی دادن کمونیست و دمکراسی که با چهره ی انسانی تر ارائه گردد .منشاء تحولات بسیاری در پراک می شوند .

در سال 1968 الکساندر نوچک به ریاست جمهوری چکسلواکی رسید. بهار پراک در قالب سوسیالیسم و دمکراتیک با اصطلاحاتی در سیستم سیاسی و اقتصادی آغاز شد. اما عمر این دوران با حمله ی شوروی و بر کناری دکتر چک پایان یافت و دکتر قاسملو هم به عنوان یکی از مبلغان و تئوری پردازان این اندیشه جایگاه خود را در دانشگاه پراک از دست داد و بعد ها مجبور به ترک چکسلواکی و باز گشت به پاریس شد .

دکتر در فرانسه با رهبران حزب سوسیالیسم از جمله فرانسومیتران و برنارد کوشنر در ارتباط بود .

با به قدرت رسیدن سوسیالیست ها در دهه ی هشتاد همزمان شدن آن با مبارزات دکترقاسملو با جمهوری اسلامی این روابط ابعاد بیشتری یافت. با شدت گرفتن مبارزات مسلحانه در کردستان و همزمانی آن با جنگ عراق دکتر قاسملو با دیکتاتوری همچون صدام حسین سرو کار پیدا کرد. اما تجربه و پختگی سیاسی او باعث شد که هیچگاه به مانند مجاهدین خلق وارد جبهه ی مشترک با عراق نشود و استقرار خود و نیروهای حزب دمکرات را حفظ کند.

اسنادی که پس از سقوط صدام حسین از استخبارات عراق کشف شد هیچ مدرکی حاکی از ضعف دکتر قاسملو و یا سوء استفاده ی صدام از نیروهای حزب دمکرات در این ارتباط به همراه نداشت .

در سال 1349 بعد از صدور بیانیه ی یازده مارس و توافق میان رهبری جنبش کردستان عراق با دولت آن کشور امکان فعالیت های سیاسی در کردستان ایران بیشتر شد در این فرصت دکتر از اروپا باز گشت و با همکاری دوستان نزدیک خود مسئولیت احیای سازمانهای حزب دمکرات کردستان را به عهده گرفت .

در کنفرانس سوم حزب که در خرداد ماه سال 1350 برگزار شد. دکتر قاسملو به عضویت کمیته ی مرکزی و سپس به دبیرکلی حزب دمکرات کردستان انتخاب گردید و از آن به بعد در همه ی کنگره های حزبی به عنوان دبیر کل حزب برگزیده شد. بدین ترتیب به مدت هیجده سال به عنوان رهبری فرزانه و کاردان در مقام اول مسئولیت ،اداری امور حزب دمکرات کردستان را در یکی ازسخت ترین شرایط مبارزاتی این حزب رهبری کرد.

دکتر قاسملو همواره در جریان مبارزه ، مواضع حزب دمکرات را صراحتاً اعلام می نمود و در راستای تحقق استراتژی حزب که همان حق تعیین سرنوشت و خود مختاری برای ملت کُرد در چهارچوب ایران دمکراتیک و مستقل و آزاد است. هیچ گونه تردیدی به خود راه نداد و کارنامه ی مبارزاتی حزب دمکرات را به عنوان الگویی با ارزش در اختیار آیندگان قرار داد .

دکترقاسملو در زمان انقلاب 1357 و مبارزه علیه رژیم شاهنشاهی با سازمانها و احزاب انقلاب مردمی همکاری داشت و همواره بر اصل احترام به آزادی های دمکراتیک تأکید می کرد.

دکتر قاسملو قبل از رفراندوم سال 1358 در حضور بازرگان و بسیاری از رسانه ها این رفراندوم را به دلیل مشخص نبودن ماهیت آن تحریم کرد و رفراندوم 58 را به دور از اصول دمکراتیک خواند. در این راستا مردم کُردستان نیز رفراندوم به اصطلاح تعیین نظام سیاسی را تحریم نمودند.و به نظام جمهوری اسلامی عدم مشروعیت بخشیدند.

دکترقاسملو در رابطه با تسخیرسفارت آمریکا صراحتاً اعتراض کرد و توضیح داد سفارتخانه ها باید اطلاعات کشور خود را از کشور میزبان به روز کنند. اما اگر از این حد فراتر رفتند و کارشان به جاسوسی برسد در گام نخست باید جاسوسان را عنصر نامطلوب معرفی و اخراج کرد. اگر ادامه یابد باید به کاهش سطح روابط ویا قطع کامل روابط و اخراج سفیر اندیشید. اما در هیچ شرایطی اشغال سفارت جایز نیست .

 وی همچنین طی مصاحبه هایی با روزنامه های کیهان ،اطلاعات ،آیندگان ، ایران فردا و حتی در رادیو کردستان بارها اعلام نمود خودمختاری برای کردستان به معنی جدایی طلبی از ایران نیست و ما خود را ایرانی می دانیم و خواسته هایمان ساده ترین و اساسی ترین حقوق دمکراسی خواهی است .که بنابر قوانین سازمان ملل حق هر انسانی است.

بنابراین عدم اطاعت در مقابل دیکتاتوری و ارتجاع و مبارزه برای دمکراسی و حقوق ملًی به سنت افتخار آمیزی در کردستان مبدل گشت و اراده ی آهنین مردم در مقابل دیکتاتوری روز به روز عمیق تر وغنای فزونتری می یافت .

بنابراین حُکام جمهوری اسلامی با آگاهی از نقش محوری دکتر قاسملودر اپوزیسیون ایران و نفوذ و توان دیپلماتیک او در مجامع و محافل بین المللی در شناساندن قضیه ی کُرد به جهانیان و مطرح نمودن مسئله ی کُرد و نقش بسرای او درحزب دمکرات کردستان ایران ترور وی را سازماندهی کردند.

دکتر قاسملو روز 22 تیرماه سال 1368به همراه کاک عبدا... قادری عضو کمیته ی مرکزی حزب و دکتر فاضل رسول کُرد عراقی استاد دانشگاه اتریش ، درحالی که برای دستیابی به راه حل مسالمت آمیزمسئله کُرد با تعدادی از به اصطلاح نمایندگان دولت در وین بر سر میز مذاکره حاضر شدند در یک اقدام ناجوانمردانه و تروریستی به شهادت رسیدند.

ترور دکتر قاسملو و همراهانش در دوران ریاست جمهوری کولت والدهام در اتریش صورت گرفت دوران ریاست جمهوری کولت والدهام بهترین دوران روابط تهران و وین شناخته شده است. که این روابط در حدی بود که با دستگیری عوامل ترور دولت اتریش آنها را آزاد کرد و به مقامات جمهوری اسلامی تحویل داد و با وجود همه تلاشها تا کنون که 24 سال از این ترور در قلب اروپا متمدن می گذرد هیچ رأی در این ارتباط صادرنشده و هیچ متهمی تا کنون مجازات نشده است.

در این روز دروغ و نامردی بر سر راستی و درستی ظالم شد و اهریمنان بال فرشتگانی را شکستند و آنها را غرق خون کرند و قلب پر از احساس وعشق به ملت کُرد و سرزمین کردستان را از تپیدن باز داشتند و فریاد بی جواب شیفتگان دمکراسی و صلح و عدالت سقف آسمان را شکافت و با پرکشیدن فرشته ی آزادی از سرزمین مردم ستم دیده ی کُرد غم و ماتم ملت کُرد را سیاه پوش کرد .

آنها فکر می کردند با مرگ قاسملو آرمانهای قاسملو به فراموشی سپرده می شود. اما قاسملو مانند خون در رگهای ملت کُرد جاری بود آرمانهای او جاودانه ماند و راه او ادامه یافت و نام وی و خاطره ی شهادت او به خمیر مایه و رمز اتحاد و رویارویی علیه رژیم دیکتاتوری جمهوری اسلامی بدل گردید. آنها هر وجب از خاک کردستان را تبدل به کلاس های درسی کردند که فرزندان کُرد بر روی آنها می نویسند قاسملو پیشوای همیشه زنده ی ما راهت ادامه دارد.

 

ناردن بۆ تۆڕه‌ کۆمه‌ڵایه‌تی‌یه‌کان
جاری خوێندراوه‌: 3328
بۆچوونه‌کان (0)Add Comment

نووسینی بۆچوون
بچووکردنه‌وه‌ی خانه‌ی بۆچوون | گه‌وره‌کردنی خانه‌ی بۆچوون

busy