هه‌ڵۆی کوردستان

-
هەڵە
  • JFolder::create: Could not create directory

پیروان آئین یارسان را دریابیم

پۆستی ئەلیکترۆنی چاپکردن

ali_golami_-_yarsan_2از ابتدای بر سر کار آمدن جمهوری اسلامی هر روز بر فشار حکومت علیه دگر اندیشان دینی و اقلیتهای مذهبی افزوده شده و تعداد زیادی از آنان بازداشت، شکنجە و اعدام میشوند، در این میان پیروان آئین یارسان بیشتر از دیگر مذاهب مورد سرکوب واقع هستند. پیروان آئین یارسان از دیرباز بە دلیل مشارکت در جنبشهای سیاسی کردستان بە ویژە حضور در صفوف حزب دمکرات کردستان ایران هموارە از کارنامە سرکوب و بی مهری جمهوری اسلامی، سهم بیشتری دریافت کردەاند. در واقع آنچە رژیم دیکتاتوری ایران هموارە در ارتباط با پیروان آئین یارسان بکار گرفتە است بدور از مبانی حقوق بشر و میثاقهای بین المللی آن بودە است.

در طی یکماە گذشتە بعد از توهین به آئین یارسان توسط مسئولین زندان همدان به یکی از زندانیان پیرو آیین یارسان به نام کیومرث تمتاک و انتشار این خبر در میان پیروان یارسان در استانهای کرمانشاه و همدان روزهای سه شنبه چهاردهم خردادماه حسن رضوی و روز بعد پنج شنبه پانزده خردادماه یکی دیگر از پیروان یارسان به نام نیک مراد طاهری در اعتراض به این توهین در مقابل فرمانداری شهر همدان اقدام به خودسوزی کردند که به دلیل شدت سوختگیها نیک مراد طاهری فوت کرده است.

 

ali_golami_-_yarsan_3


آیین یارسان مسلکی عرفانیست که پیروان آن بیشتر در مناطقی از استان کرمانشاه، لرستان، همدان و تعدادی از روستاهای اطراف میاندوآب ساکن هستند. جم خانه مرکز عبادت پیروان یارسان میباشد که در آن همراه با نواختن تنبور اقدام به کلام خوانی می کنند. سبیل یکی از نمادهای هویتی مردان پیرو آیین یارسانی می باشد و زمانی که در زندان همدان به زور اقدام به تراشیدن سبیل یکی از پیروان یارسانی کردند، پیروان آیین یاری این اقدام را توهین به مقدسات آنها دانسته و در اعتراض به آن دو شهروند کُرد یارسانی خودسوزی کرده و اعتراضاتی را توسط هواداران این مسلک انجام شده است وضعیت سلامتی حسن رضوی نیز وخیم گزارش شده است و او تحت تدابیر امنیتی در یکی از بیمارستانهای تهران تحت معالجه قرار دارد. جمهوری اسلامی به شدت به موقعیت اجتماعی اقلیت های مذهبی کشور بە ویژە پیروان آئین یارسان آسیب وارد آورده و آنها را با دشواری های جدی رو به رو ساخته است،. نقض حقوق اساسی پیروان آئین یارسان در جامعه کردستان به هیچ رو قابل تحمل نیست.

سالیانە صدها تن از پیروان یارسان به علت تعلق مذهبی و ملی خود اجبارا وطن خود را ترک می کنند در یک دهە گذشتە، بر اساس آمار رسمی، نزدیک به یک میلیون از پیروان یارسان در کردستان زندگی کردەاند که اینک این آمار به شدت کاهش پیدا کرده است. قوانین نقض کننده حقوق اقلیت های مذهبی چنان عرصه را بر زندگی پیروان یارسان تنگ کرده که بسیاری از خانواده ها راه چاره را خروج از ایران و زندگی در غربت می بینند.

بر اساس گزارشی که در رسانه های همگانی در اوایل بهمن ماه 1386 انتشار یافت، و با واکنش منفی جامعه و بسیاری از کارشناسان امور اجتماعی رو به رو شد، وزارت کشور تحت ریاست پور محمدی طی بخشنامه ای به استانداری ها و فرمانداری ها مناطق زندگی پیروان آئین یارسان خواسته است تمام فعالیتهای این گروە در امور مذهبی، مالی و خدماتی خاص آنها تحت کنترل و مراقبت قرار بگیرد.

روند تحصیل ، استخدام و کاریابی پیروان آئین یارسان بسیار سخت و طاقت فرساست. طی 2 سال گذشته دولت ضد مردمی احمدی نژاد با برنامه ای حساب شده تعداد زیادی از جوانان یارسانی راصرفا به علت تعلق مذهبی از ورود به دانشگاه و مراکز آموزش عالی محروم کردە است. به گزارش روزنامه ”سرمایه“، در اوایل آبان ماه سال گذشته، بسیاری از اقلیت های مذهبی معتقدند سال جدید تحصیلی در دانشگاه های ایران در حالی آغاز شد که گروهی از جوانان به دلیل تبعیض مذهبی امکان ورود به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی را ندارند.

تبعیض و بی‌اعتنایی به حقوق مساوی میان همه شهروندان کشور، زندگی را برای اقلیت‌های مذهبی دشوارتر از همیشه ساخته‌ است. هیچ عرصه‌‌یی از زندگی نیست که تاریک ‌اندیشانِ کهنه‌پرست در آن بر پیروان یارسان اجحاف نکنند. از حدود یک ماە گذشتە اوباش بسیجی و نیروهای امنیتی و انتظامی اعمال فشار بر پیروانِ یارسان را شدت بخشیده‌اند. توهین و تحقیر پیروان یارسان در شهرهای مختلف استان‌های کرمانشاه و همدان ایلام و آذربایجان غربی، نارضایتی مردم و واکنش اعتراضیِ پیروان آیین یارسان را سبب شده ‌است. زورگویی و اجحاف‌ حقوق پیروان یارسان همواره در رژیم ولایت‌فقیه به‌کار برده شده است. وزارت اطلاعات، درهفته‌های اخیر، بسیاری از فعالان و چهرەهای سرشناس آئین یارسان را بازداشت و روانه زندان کردە است .نقض حقوق پیروان یارسان با اعمال فشار، بازداشت، اخراج از کار، و پیگرد امنیتی بدون هیچ علتی و صرفاً به‌دلیل تعلقات عقیدتی و مذهبی ادامە داشتە است. احضار و تهدید، بازداشت و شکنجه و اخراج از کار، شیوه مرسوم و ضدانسانی رفتار واپس‌گراهای قشری برضد هم‌میهنان یارسانی است.

لذا از نهادها، سازمانها ،مدافعان ، اشخاص حقیقی و حقوقی کە در زمینە حقوق بشر فعال هستند درخواست میکنم بە هر شیوە ممکن از روند و ادامە سرکوب پیروان آئین یارسان توسط دژخیمان جمهوری اسلامی جلوگیری کردە و بە یاری این گروە از مردمان بیدفاع کردستانی بشتابند.


ناردن بۆ تۆڕه‌ کۆمه‌ڵایه‌تی‌یه‌کان
جاری خوێندراوه‌: 2339
بۆچوونه‌کان (0)Add Comment

نووسینی بۆچوون
بچووکردنه‌وه‌ی خانه‌ی بۆچوون | گه‌وره‌کردنی خانه‌ی بۆچوون

busy