هه‌ڵۆی کوردستان

-
هەڵە
  • JFolder::create: Could not create directory

آیا میزان رأی ملت است؟

پۆستی ئەلیکترۆنی چاپکردن

nahid_-_dang_2جمهوری اسلامی یکشبه متولد نشده است تا بتوان گفت یکشبه سیاستها، دیدگاهها و اعمالش دچار دگرگونی بنیادین خواهد شد. ماهیت جمهوری اسلامی مبتنی بر مجموعه‌ای از مناسبات و ارتباطات میان نهادهای قدرت است که خود موجب طرح این سؤال می‌شود که آیا تغییراتی جدی در موازنه ی قوا میان این نهادهای قدرت ایجاد شده که بشود از آن به عنوان گشایشی از سوی رژیم بهروی غیرخودیها و باورها و خواستهای مردم یاد نمود؟

جامعه ی ایران دارای ساختاری پلورال می‌باشد و طیفها و قشرهایی با افکار و انگیزه‌های متفاوت را در خود دارد، دلایل مشارکت مردم در انتخابات هم به اندازهی پلورال بودن جامعه متفاوت است، جمع کثیری رأی دادند تنها به این دلیل که امرار معاش آنان در گرو رأی دادنشان بود و از نان خوردن می‌افتادند، عده‌ای هم که از ترس مار به آتش پناه بردند و در مقام انتخاب میان بد و بدتر، بد را برگزیدند و آخرین امیدهایشان را به صندوقهای رأی انداختند و به تبلیغات بی‌اساس نامزدها دل خوش کردند و چشم به سرابی دوختند که خود نیز خوب می‌دانند امیدهایشان پس از گرفتن رأی‌ آنها، به فراموشی سپرده خواهد شد تا انتخاباتی دیگر و تئاتری دیگر برسد و برای مدت کوتاهی موجب ایجاد یک فضای کاذب و کوتاهمدت و ساختگی از شادی و آزادی برایشان شود. دیدیم که پس از انتخابات، خاتمی به عنوان سید اصلاح طلبان خطاب به مردم گفت که انتظار معجزه از روحانی نداشته باشند. یعنی آنچه گفتیم و برایش تبلیغات کردیم، تنها با معجزه عملی خواهد شد و شما نیز بهتر است در انتظار معجزه نمانید. عده‌ای هم فقط به دلیل (نه) گفتن به جمهوری اسلامی و نامزدهای مورد نظر خامنه‌ای و به دلیل ترس از جنگ و بیشتر شدن تحریمها و گسترش هرچه بیشتر فقر در جامعه، به نامزدی رأی دادند که با سناریویی کمیک و با سلاح لبخند به ظاهر خود را از دیگر نامزدها جدا نمود که مشخصاً همان نامزد گروه دوم یعنی روحانی بود.

در اینجا نباید این واقعیت را نادیده گرفت که بنابر آمار رسمی خود وزارت کشور، از تعداد کسانی هم که واجد شرایط رأی دادن بودند، تعداد بسیار زیادی از آنها رأی نداده بودند و نزدیک به 2000 صندوق نیز مفقود شده است.

اپوزیسیون هم با تأکید بر غیردمکراتیک بودن رژیم جمهوری اسلامی، نمایش انتخابات را تحریم نمود و این یک تصمیمگیری سیاسی و بجا بود که نشاندهندهی این امر بود که اپوزیسیون متعهد ایران که کلیت نظام را رد می‌نماید و اساساً رژیم جمهوری اسلامی را قبول ندارد، برگزاری هر پروسه‌ای را که در این چهارچوب قرار بگیرد، تحریم می‌نماید و این یک رسالت تاریخی بر دوش اپوزیسیون می‌باشد.

 

ناردن بۆ تۆڕه‌ کۆمه‌ڵایه‌تی‌یه‌کان
جاری خوێندراوه‌: 1342
بۆچوونه‌کان (0)Add Comment

نووسینی بۆچوون
بچووکردنه‌وه‌ی خانه‌ی بۆچوون | گه‌وره‌کردنی خانه‌ی بۆچوون

busy