هه‌ڵۆی کوردستان

-
هەڵە
  • JFolder::create: Could not create directory

گزارش هفتگی نقض حقوق بشر در کردستان ایران (هفته آخر خرداد ماه 1392)

پۆستی ئەلیکترۆنی چاپکردن

azali_hgoge_bashar_4_5_2گزارش هفتگی از نقض حقوق بشر در کردستان فرصتی برای یادآوری وضعیت نگران کننده حقوق بشر در این محدودە جغرافیایی است، همینطور یادمانی برای قربانیان نقض این حقوق گزارش هفته آخر خرداد ماه شامل بخشهای زیر میباشد:


کولبران کرد

شلیک مستقیم نظامیان حکومت ایران، کولبر کُرد را زخمی کرد

یک کولبر کُرد با شلیک مستقیم نیروهای نظامی حکومت اسلامی ایران در شهرستان پیرانشهر زخمی شد.

روز دوشنبه بیستم خردادماه، نظامیان حکومتی با شلیک مستقیم به یک کولبر کُرد به نام "رسول بالویز" فرزند علی، زخمی‌شدن وی را درپی داشت رسول از اهالی روستای خالدار" از توابع پیرانشهر می‌باشد.

به گفته‌ی شاهدان عینی، این کولبر کُرد از ناحیه‌ی پشت با شلیک دو گلوله، به شدت زخمی گردیده و جهت مداوای پزشکی، به مراکز درمانی پیرانشهر منتقل شد.همزمان با این رویداد، بیش از ١٠ رأس اسب بارکش کولبران تلف شده و چندین رأس اسب دیگر نیز توسط این نیروها توقیف شدند(1)


سپاه با شلیک تیر، 80 رأس اسب‌بارکش کاسبکاران مرزی را تلف کرد

نظامیان حکومت اسلامی ایران در مناطق مرزی ارومیه با کشور ترکیه، اسب‌بارکش متعلق به شهروندان کُرد را با شلیگ گلوله تلف کردند.

روز گذشته بر اثر تیراندازی مأموران وابسته به سپاه پاسداران در یک کمین نظامی، بیش از 80 رأس اسب‌بارکش کشته شدند نظامیان سپاه علاوه بر کشتن احشام‌بارکش، کالاها و اجناس متعلق به کاسبکاران کُرد را نیز توقیف و مصادر کردند پیشتر و در اواسط اردیبهشت‌ماه نیز حدود 12 رأس اسب‌بارکش از سوی نیروهای نظامی ایران در مرزهای ارومیه تلف گردیده و بیش از 200 رأس دیگر بهمراه کالاهای مربوطه نیز مصادر شدند(1).


وضعیت خانواده فعالان سیاسی

نیروهای اداره‌ی اطاعات خانواده‌ی ٢ فعال سیاسی را تهدید کردند

نیروهای اطلاعات حکومت اسلامی ایران به پدر و مادر دو فعال سیاسی کٌرد اهل بوکان توهین و آنان را مورد بی‌احترامی قرار دادند.

کاوه کانبی" فعال سیاسی کُرد در گفتگویی تلفنی به خبرنگار کُردپا گفت: " پدر و مادرم بیش از یک سال است که به دلیل فعالیت‌های سیاسی من و خواهرم تحت فشار نیروهای امنیتی حکومت اسلامی ایران قرار دارند".این فعال سیاسی در ادامه افزود: نیروهای اداره‌ی اطلاعات روز سه‌شنبه بیست و یکم خردادماه پدر و مادرم را احضارکه پس از مراجعه و معرفی خود به این اداره، علی‌رغم مسن بودنشان تا غروب آنان را نگه داشته و تحت بازجویی قرار دادندکاوه کانبی" همچنین عنوان کرد، نیروهای اداره‌ی اطلاعات به پدر و مادرم گفته‌اند، فرزندانتان باید هر چه زودتر به کشور بازگردند و در صورت عدم پاسخ به این خواسته، ما شماها را به عنوان جاسوس قلمداد می‌کنیم و محاکمه خواهید شد.

وی اشاره کرد، که پدرش مدت ٣٠ سال است که کارمند اداره‌ی پست بوده و مدت چند سال است که بازنشته می‌باشد و نیروهای اطلاعات به دنبال بهانه هستند که حقوق بازنشستگی وی را قطع نمایند.

 کاوه کانبی همراه با خواهرش "اسرین کانبی" سال گذشته به دلیل فشار نیروهای اطلاعات حکومت اسلامی ایران مجبور به خروج از کشور شده و هم اکنون در کشور ترکیه ساکن می‌باشنداین دو فعال کُرد اهل بوکان پس از شرکت در تظاهراتی که به نشانه‌ی اعتراض به کشته شدن "سمیه فیض‌الله‌‌پور" در بوکان انجام گرفته بود، توسط نیروهای اداره‌ی اطلاعات شناسایی و احضار شده بودند که پس از آن مجبور به خروج از کشور شدنددر فروردین‌‌ماه سال گذشته یک دختر جوان اهل بوکان به نام "سمییه فیض‌الله‌پور" توسط افرا ناشناسی ربوده و پس از چند روز جسد وی پیدا شد.

به دنبال این رویداد زنان و فعالان مدنی در بوکان به نشانه‌ی اعتراض به این رویداد فرخوانی را جهت برگزاری تظاهرات آرام منتشر نمودند، که در این تظاهرات نزدیک به ٣ تا ٤ هزار نفر که بیشتر آنان زنان و دختران بودند شرکت کردند(1).


زندانیان سیاسی

مهرداد رحمانی از زندان آزاد شد

مهرداد رحمانی کە خودسوزی "نیکمرد طاهری" را در مقابل فرمانداری همدان فیلمبرداری کردە بود، بعد از پیگیری خانوادە و نزدیکان از زندان ادارە اطلاعات همدان آزاد شد..

طیب طاهری روزنامەنگار ساکن صحنە ضمن تایید این خبرگفت: مهرداد رحمانی کە بە دلیل فیلمبرداری از خودسوزی نیکمرد طاهری توسط نیروهای اطلاعاتی همدان بازداشت شدە بود، عصر روز سەشنبە از زندان آزاد شد.افراد نزدیک بە خانوادە این فیلیمبردار وضعیت جسمانی وی را نامناسب اعلام نمودەاند بە گونەای کە تا حالا نتوانستە است حادثە را برای نزدیکان خود بازگو نماید مهرداد رحمانی ساکن شهر همدان می‌باشد کە بە دلیل فیلمبرداری از خودسوزی نیکمرد طاهری توسط نیروهای اطلاعاتی حکومت اسلامی ایران بازداشت شدە بود، بعد از ٦ روز بازداشت از زندان آزاد شدبعد از انتشار این خبر، دو شهروند کُرد یارسانی بە نام‌‌های حسن رضوی و نیکمرد طاهری ساکن شهرهای همدان و صحنە در استان کرمانشاه، در روزهای ١٤ و ١٥ خرداد‌ماه، بە نشانە اعتراض بە توهین نیروهای اطلاعاتی حکومت اسلامی ایران بە آیین یاری، در مقابل فرمانداری همدان اقدام بە خودسوزی نمودە بودند(1).


مسعود شمس‌نژاد با وثیقه‌ی یک میلیارد تومانی آزاد شد

وکیل پایه یک دادگستری بعد از ٣٤ روز بازداشت، با تودیع وثیقه‌ی یک میلیارد تومانی از زندان مرکزی ارومیه آزاد شد.

عصر روز بیست و سوم خردادماه، "مسعود شمس‌نژاد" از شهروندان کُرد ارومیه با تودیع وثیقه‌ی یک میلیارد تومانی از زندان این شهر آزاد گردید یک منبع مطلع ضمن تأیید خبر مزبورگفت. نهادهای امنیتی حکومت اسلامی ایران، مسعود را به بهانه‌ی پذیرش وکالت پرونده‌ی قضایی حبیب‌الله گُلپری‌پور، علی و حبیب‌الله افشاری، متهم به ارتباط با احزاب کُرد اپوزسیون کرده‌اند.

همین منبع افزود. مسعود شمس‌نژاد به ارتباط تلفنی با رسانه‌های بیگانه متهم شده و امکان صدور حکم دادگاه علیه وی نیز وجود دارد بستگان نزدیک این استاد دانشگاه می‌گویند که در صورت حضور هیئت منصفه در دادگاه، او قادر خواهد بود از خود در چارچوب قانون دفاع و تبرئه شود مسعود شمس نژاد روز پنج شنبه ۱۸ ارديبهشت ماه سال جاری از طرف نيروهای امنيتی بازداشت و پس از بازجويی های اوليه به زندان مرکزی اروميه منتقل شده بودوی وکالت پرونده‌ی قضایی حبيب الله گلپری پور، حبیب‌الله و علی افشاری از زندانیان سیاسی محکوم به اعدام را نیز برعهده دارد

مسعود شمس‌نژاد متولد سال ٥٨ در روستای "شملکان" از توابع ارومیه است که قبل از بازداشت در دانشگاه‌های آزاد و پیام‌نور ارومیه در رشته‌ی حقوق بود(1)


از مداوای پزشکی جلال ناصری در بیرون زندان مرکزی مهاباد جلوگیری می‌شود

مسئولان زندان مرکزی مهاباد از مراجعه‌ی یک زندانی سیاسی به مراکز درمانی، ممانعت بعمل آوردند

یک زندانی سیاسی کُرد به نام "جلال ناصری" که در زندان مرکزی مهاباد محبوس است از سوی مسئولان زندان جهت انتقال به مراکز درمانی خارج زندان، مانع‌تراشی می‌شودیک منبع مطلع از داخل زندان مهاباد گفت. .

آقای ناصری دچار "ضعف بینایی" است و تاکنون چندین‌بار از مسئولان زندان تقاضا نموده که او را به بیرون از زندان منتقل کنند که هربار با درخواست وی مخالفت شده است .

همین منبع در ادامه افزود که بسیاری از زندانیان سیاسی مهاباد به سبب نامناسب بودن غذای زندان دچار بیماری و سوء‌تغذیه شده‌اند مأموران امنیتی زندان مرکزی مهاباد اواخر اردیبهشت‌ماه امسال نیز برای چندین بار متوالی از امتحان مقطع پیش‌دانشگاهی این زندانی سیاسی در حالی که شورای طبقه‌بندی و قاضی ناظر زندان با شرکت جلال موافقت کردند، مخالفت کرده بود جلال ناصری در روز شانزدهم اسفندماه سال ٨٩ به همراه بردارش جمال ناصری در منزل شخصی خود و در شهر بوکان بازداشت گردیده و در تاریخ چهارم خردادماه سال گذشته با تودیع وثیقه‌ی ٧٠ میلیون تومانی موقتاً از زندان آزاد شدند

دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان‌غربی حکم نهایی این زندانی سیاسی کُرد را ٤ سال حبس اعلام کرد و وی هم‌اکنون ٢٤ ماه است که در زندان مرکزی مهاباد بسر می‌برد(1)


سرنوشت شماری از بازداشتی‌های مریوان همچنان نامعلوم است

با گذشت سه ماه از بازداشت شش شهروند کُرد در مریوان، هیچ اطلاعی از سرنوشت آنان در دست نیست.

هفدهم اسفندماه سال گذشته هریک از "فاروق رحیم زاده فرزند عارف اهل روستای در‌‌وه‌ران خلیل شیرزاد فرزند عثمان اهل روستای کیکن عبدالله گلشن زاده فرزند محمد امین اهل روستای "قُلقُله هیمن رحیم زاده ساکن کانی دینار" که از روستاهای تابع شهرستان مریوان می‌باشند توسط نیروهای اطلاعات حکومت اسلامی ایران بازداشت شدند.

نیروهای امنیتی حکومت ایران این افراد را به دست داشتن در کشته شدن یکی از اعضای سابق سپاه پاسداران به نام "ابراهیم محمدی" متهم کرده‌اندعلاوه بر بازداشت این شهروندان، خودروی فاروق رحیم زاده و خلیل شیرزاد را نیز توقیف نمودند.

گفته می‌شود نیروهای اطلاعات حکومت اسلامی ایران زن و مرد دیگری اهل مریوان را به همین اتهام بازداشت کردند، که تاکنون هویت این دو نفر نامشخص می‌باشد.

روز دوشنبه هفتم اسفندماه سال گذشته، فردی به نام ابراهیم محمدی مشهوربه به له قه‌رچی فرزند علی درویش حسین و اهل روستای به‌روه‌راز توابع بخش که‌لاته‌رزان سنندج را با شلیک مستقیم فرد یا افراد ناشناسی کشته شد.

به گفته‌ی شهروندان ساکن سنندج و مریوان، ابراهیم محمدی یکی از اعضای باسابقه‌ی سپاه بوده که طی سال‌های گذشته در تهدید و سرکوب شهروندان کُرد نقش اساسی را داشته است..

از دیگر سو از سرنوشت دو شهروند دیگر مریوانی به نام‌های علاالدین جمشیدی و هژار مردای" که طی بیست روز گذشته در نزدیکی روستای بیساران از توابع منطقه‌ی مریوان از سوی نیروهای اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شدند، هیچ اطلاعی در دست نیست(1).


تیراندازی به افراد بیگناه

به یک شهروند کُرد در سرپل‌ذهاب تیراندازی شد

یک شهروند در شهرستان سرپل‌ذهاب استان کرمانشاه از سوی افراد ناشناسی هدف تیراندازی قرار گرفت.

افراد ناشناسی در روز بیست و ششم خردادماه با شلیک تیر به یک شهروند کُرد به نام "کامبیز حسینی"، او را به شدت زخمی کردند یک شهروند کُرد در شهر سرپل‌ذهاب در تماسی تلفنی، محل وقوع حادثه را در خیابان عباسی و در داخل یک رستوران اعلام کرد(1)


کشتە و زخمی شدن سه شهروند کرد در پی شلیک مستقیم نیروهای انتظامی رژیم ایران در سردشت

تنها پس از چند روز از انتخابات، دو ماشین باربر شهروندان کُرد در منطقه‌ی سردشت هدف گلوله نیروهای رژیم قرار گرفته و بر اثر آن سه شهروند کُرد قربانی شدند.

روز چهارشنبه بیست و نهم خردادماه ١٣٩٢، دو ماشین شهروندان کُرد در منطقه‌ی سردشت در کمین نیروهای رژیم افتاده و هدف گلوله‌ نیروهای رژیم قرار می‌گیرند .

در نتیجه‌ی این یورش یک شهروند به نام "پیمان" فرزند احمد سوری اهل روستای "زووران" کشته می‌شود و یک شهروند دیگر به نام جلال" فرزند صالح دوم اهل روستای خری آغل وعثمان فرزندا ستاد خدر ساکن شهرستان سردشت زخمی شدند و به بیمارستان سردشت منتقل شدندبه گفته‌ی شاهدان عینی، نیروهای انتظامی به ظن همراه داشتن اجناس قاچاق ماشن این شهروندان کُرد را هدف گلوله قرار داده‌اند .

این در حالی است که آنها هیچ اجناسی را همراه نداشته‌اند.

یکی از شهروندان سردشت گفت هدیه رژیم ایران به شهروندان به جای رفاه و خوشگذرانی مرگ آنان بوده است، و عنوان کرد، انتخابات به اتمام رسید و کشتار مردم کرد نیز آغاز شده است(2)".


بازداشتها

بازداشت سه کوهنورد کُرد در پاوه

سه کوهنورد اهل دهستان "شمشیر" از توابع پاوه توسط نیروهای اطلاعاتی سپاه پاسداران رژیم ایران بازداشت شدند.

 عزت شریفی" ، "هدی شریفی" و "شهرام امیرخانی" سه کوهنوردی بودند که بیست و چهارم خردادماه سال جاری از سوی نیروهای رژیم ایران بازداشت شدندبه گفتەی یک منبع مطلع، این سه کوهنورد کُرد در حال بازگشت از کوه شاهو بودەاند که توسط نیروهای اطلاعاتی سپاه پاسداران رژیم ایران در مکانی به نامه "تپەی دوریشان" در نزدیکی دهستان شمشیر از توابع پاوه بازداشت شدەاند.

این سه کوهنورد، پس از یک روز بازداشت در ادارەی اطلاعات پاوه و بازجویی‌ آزاد شدند(2).


احضار و بازجویی یک شهروند کُرد در اداره‌ی اطلاعات سردشت

نیروهای اطلاعات حکومت اسلامی یک شهروند اهل سردشت را بازداشت و پس از سه روز بازجویی، آزاد کردند..

مأموران امنیتی حکومت ایران در شهرستان سردشت در روز سه‌شنبه‌ی گذشته یک شهروند کُرد به نام ابراهیم جنتیان را بازداشت و مورد بازجویی قرار دادنداین شهروند ساکن سردشت پس سه روز بازجویی، آزاد گردید.

آقای جنتیان به بهانه‌ی همکاری و ارتباط با سلیمان خضری، احضار و بازداشت شده بود.

سلیمان خضری خبرنگار مرکز صدا و سیمای استان آذربایجان‌غربی ـ ارومیه و داماد ابراهیم جنتیان می‌باشد.

این روزنامه‌نگار که هم‌اکنون در خارج از ایران بسر می‌برد در گفتگویی تلفنی به آژانس کُردپا گفت: پدر زن بنده در زمان بازجویی در اداره‌ی اطلاعات از وی درباره‌ی من و رفت‌وآمدهایم به منزل ایشان سؤال شده است.

سلیمان خضری در ادامه گفت: ابراهیم جنتیان با ٤٧ سال سن و بنابه درخواست مأموران اداره‌ی اطلاعات باید هر روز خود را به این مرکز امنیتی معرفی کند نیروهای امنیتی حکومت اسلامی ایران سلیمان خضری مستندساز کُرد را به دلیل ساخت یک مستند درباره‌ی زندگی و کشته‌شدن کولبران در مناطق مرزها تحت فشار قرار داده و وی همراه با خانواده‌اش را مجبور به خروج از کشور نمودند(1)


نقض مبانی حقوق محیط زیست

مراتع جنگلی اطراف مریوان آتش گرفت..

بخش زیادی از جنگل‌ها و مراتع اطراف شهر مریوان توسط افراد ناشناسی طعمه‌ی حریق شدند.

بعداز ظهر روز بیست و هفتم خردادماه مراتع جنگلی "قلعه امام" مریوان در حدفاصل دریاچه‌ی زریبار به دلیل سهل‌نگاری افراد سودجو به آتش کشیده شد.

برخی از شاهدان عینی و افراد محلی بر این باورند که اینگونه آتش‌سوزی‌ها توسط افراد وابسته به سپاه پاسداران و با هدف تخریب و نابودی محیط زیست و طبیعت کُردستان به انجام می‌رسدهمچنین روز چهارشنبه پانزدهم خردادماه نیز مساحت زیادی از مراتع روستای ر‌شه‌ده .. از توابع مریوان در آتش سوختند پیشتر نیز بیش از ٨ هکتار از جنگل‌ها‌ی چهارباغ، باغ مُلا قاضی و ترخان‌آباد، در اطراف مریوان طعمه‌ی حریق شده بودند بر اساس آمارهای "انجمن سبز چای مریوان"، آتش‌سوزی در روستاهای اطراف دو شهر مریوان و سروآباد در استان کُردستان طی سال گذشته به بیش از ١٧٠ مورد رسیده بود(1)


وضعیت زندگی شهروندان کرد در ارومیه

وضعیت زندگی روزانه‌ی شهروندان کُرد در محله‌ای از ارومیه

شهروندان محله‌ی کُردنشین کشتارگاه در ارومیه به دلیل آلودگی و عدم خدمات‌رسانی به این منطقه، نگران بوده و از ابتلا به بیماری‌های صعب‌العلاج احساس خطر می‌کنند..

. محله‌ی کشتارگاه( اسلام‌آباد) در ارومیه که یکی از محله‌های کُردنشین این شهر می‌باشد نه تنها فاقد ارائه‌ی هرگونه تسهیلات و خدمات شهری بوده، بلکه مشکلات و موانع عدم بهداشت، ساکنین این محله به ویژه کودکان را تهدید می‌کند.

بر اساس همین گزارش، این محله فاقد مکان ویژه‌ای برای کودکان بوده و تنها سرگرمی این کودکان بازی با گِل و لای و پسماند فضلاب محله بوده، که این امر سبب ابتلای چند تن از کودکان این محله به بیماری‌های صعب‌العلاج شده است.

از دیگر سو بوی تعفن فاضلاب و عدم سیستم دفع آن در خیابان‌ها، یکی دیگر از اصلی‌ترین مشکلات این محله بوده که ادامه‌ی زندگی را با مشکل جدی مواجه کرده به صورتی که بیشتر ساکنین این محله به علت فقر و به اجبار در این محله ساکن شده‌اند.

در همین رابطه و به گزارش یکی از وب‌سایت‌های محلی ارومیه، هیچ کدام از کوچه‌های این منطقه آسفاالت نبوده و بیشتر پروژه‌های خدمات رسانی شهرداری نیمه کاره رها شده است و رفت و آمد در تمامی این منطقه با مشکل روبه‌‌رو است.

این در حالی است که بیشتر شهروندان ارومیه‌ای بر این باورند ادارات و نهادهای حکومتی تعمداً و به صورت برنامه‌ریزی شده محله‌های کُردنشین را در حاشیه قرار می‌دهند(1)


وضعیت دانشجویان

محرومیت از تحصیل برای دانشجوی فوق تخصص کرد اهل سنت

 دکتر موسی احمدی دانشجوی فوق تخصص "غدد و متابولیسم" اهل سنت و از اعضای "مکتب قرآن" از ادامه تحصیل محروم شد دکتر موسی احمدی" دارای بورد تخصّصی بیماری های داخلی، در آزمون پذیرش دستیار فوق تخصّصی بهمن ماه ۹۱، در رشته ی "غدد و متابولیسم" در دانشگاه علوم پزشکی تهران، موفق به کسب نمره قبولی می شود؛ اما پس از مدتی اسم ومشخصات وی از سایت سازمان سنجش و آموزش پزشکی، به عنوان قبولی آزمون فوق تخصص حذف می شود.

پس از مراجعه ی حضوری ایشان به دبیرخانه شورای تخصص، با پاسخ آنها روبرو می‌شود که: "هیچ مشکل علمی- آموزشی ندارید و تنها حراست مانع از ادامه ی تحصیل شما شده است

لازم به ذکر است، پیشتر نیز تنی چند از دبیران و معلمان "مکتب قرآن" ممنوع التدریس شده بودند و مدرک طبابت چند تن از پزشکان وابسته به این گروه لغو شده بود

مکتب قرآن، مدارسی دینی بود که در مناطق اهل سنت ایران توسط علامه احمد مفتی‌زاده بنیان گذاری شد. این مدارس دینی که ابتدا درسال ۱۳۵۶ در سنندج و مریوان به صورت مدرسه قرآن تاسیس گردید، بعد‌ها به "مکتب قرآن" تغییر نام و به صورت یک حرکت دینی در منطقه اهل سنت غرب کشور در آمد(3)


منابع

1)کردپا

2)کردستان میدیا

3)هرانا

 

ناردن بۆ تۆڕه‌ کۆمه‌ڵایه‌تی‌یه‌کان
جاری خوێندراوه‌: 1794
بۆچوونه‌کان (1)Add Comment
...
نووسراوه‌ له‌ لایه‌ن کاوه کانبی, February 22, 2014
با سلام وخسته نباشید خدمت شما اینجانب کاوه کانبی که به علت فعالیتهای سیاسی ومدنی که ازطرف اداره اطلاعات مورد پیگرد قرار گرفتم ومجبور به ترک ایران شدم در این مدت خانواده ام در ایران تحت فشارهای روحی وروانی بسیاری بودند وچندین بار ازطرف طلاعات احظار شده اندودرحال حاضر اطلاع یافتم که درغیاب من دادگاه من را به اتهام عضویت در حزب کومله واقدام علیه امنیت ملی محارب شناخته است و با استناد به ماده 180و184 با یک درجه تخفیف من را به حبس ابد وتبعید به زندان کرمان حکم صادر کرده است واین حکم در دادگاه تجدیدنظر نیز باردیگر مورد تایید قرارگرفته است .ازشما

نووسینی بۆچوون
بچووکردنه‌وه‌ی خانه‌ی بۆچوون | گه‌وره‌کردنی خانه‌ی بۆچوون

busy