هه‌ڵۆی کوردستان

-
هەڵە
  • JFolder::create: Could not create directory

آمريكا نماینده مخصوص ملیتها و اقلیت ها برای خاورمیانه تعیین کرد

پۆستی ئەلیکترۆنی چاپکردن

map_khawarmiane

در سال 1996 کنوانسیون حقوق بشر و شهروندی مصوب سازمان ملل و کوفی عنان دبیر کل سازمان ملل قرن اینده یعنی قرن 21 را قرن ملتها و اقوام خواند و گفت در دنیای کنونی دیگر قومی بر قوم دیگر نباید تساط داشته باشد، همین مسئله از سوی بان کی مون رئیس کنونی سازمان ملل متحد بارها تکرار شد و باراک اوباما رئیس جمهوری آمريكا هم در مجمع عمومی سال پیش هم بر این مسئله صحه گذاشت، و اعلام کرد که در دنیای مدرن کنونی باید تمامی تبعیضات اجتماعی و سیاسی و برتری طلبی ملی و قومی یک قوم بر قوم دیگر باید پایان یابد.

با اعلان تعیین نماینده مخصوص آمريكا در وزارت خارجه که به گنگره آمريكا هم گزارش خواهد داد، با اعتراض کشورهایی مواجه شد که در زیر پا گذاشتن حقوق ملیت ها و اقوام خود به شکل خشن و امنیتی چه از نظر سیاسی،مذهبی، نژادی و فرهنگی معروف هستند، و اعتراض ایران به این تعیین نماینده آمريكا، قابل پیش بینی بوده و جای بحثی نمی گذارد و دلایل ان هم روشن است.

این قانون در کنگره آمريكا با 402 رای موافق در مقابل مخالفت 20 رای مخالف که همگی آنها از جمهوریخواهان بودند به لایحه مربوطه رای دادند. پیش‌بینی شده است که این سازمان جدید سالانه یک میلیون دلار برای آمريكا هزینه در بر داشته باشد، وظیفه این کمیته یا دفتر نظارت بر اعمال سرکوب ملیتها یی است(در خاورمیانه) که در کشور خود طی سالیان متمادی توسط دولت مرکزی که معمولا از یک ملیت تشکیل شده و فقط فرهنگ و موسیقی و زبان ملیت حاکم را ترویج میکند، می باشد.

همانطوریکه همه میدانند خاورمیانه از کشورهایی تشکیل شده که تنوع فرهنگی و زبانی و مذهبی در انان بسیار است و در طی دهها سال و حتی یک قرن به مانند ایران، این ملیتها و اقوام به زیر کشیده شده و کلیه حقوق فرهنگی و شهروندی انان به شدت سرکوب شده است. دولی مثل ایران، پاکستان، عراق، ترکیه، سوریه، از تنوع فرهنگی و زبانی برخوردار هستند، که عراق به دلیل سرنگونی صدام حسین در مسیر اعاده قانون و دمکراسی افتاده و حقوق ملیتها و اقوام مذهبی رعایت شده و در امور سیاسی نقش ایفاء میکنند.

با اعلام ایجاد و تعیین نماینده مخصوص ملیتها و اقلیت های مذهبی در وزارت خارجه آمريكا، حمله و انتقاد به این موسسه از سوی جریانات توتالیتر و مستبد که خواهان ابقای کامل خود و ملیت خود بر اریکه قدرت هستند اغاز شد، در این میان ایران و جریانات وابسته به ان اولین کلید اعتراضات را زدند و تعیین نماینده را دخالت در امور کشورها قلمداد کردند، معنی و مفهوم دیگر این حرف ان است که دولت آمريكا و یا هر دولت اروپایی و غیره باید چشم خود را بر کشتار و زیر پا نهادن متوالی حقوق بشر و شهروندی دیگر ملیتهای ایران و اقلیت های مذهبی ببندد و در غیر این صورت این عمل واشنگتن دخالت در امور کشور تلقی میشود.

از سوی دیگر نمایندگان و سازمانهای سیاسی ملیتها و اقوام در تمامی خاورمیانه سالها است که خواهان تعیین چنین نماینده ایی از سوی آمريكا و یا سازمان ملل هستند، تا واقعیت دردناک و کشتارهای حکومت های مرکزی و دیکتاتور علیه ملیتها را به گوش جهانیان برسانند، و همچنین ثابت کنند که این امر دخالت در امور دخالی نیست، زیرا امور حقوق بشری مرزی نمی شناسد و این وظیفه جهانی تمامی دولتهای ازاد و موسسات بین المللی است که فشار و تحریم را بر دولتها و رژیم نظامی و امنیتی ایران وارد اوردند تا سرکوب و کشتار را متوقف کنند و حقوق سیاسی و فرهنگی به ملیتها داده شود تا برابر با ملیت حاکم وارد امور کشور داری شوند.

انچه در ایران از سوی رژیم رخ میدهد خواست عمومی مردمان ایران نیست و این نظام و دولت ان نماینده مردمان ایران نیستند و حق صحبت و نمایندگی اکثر قریب به اتفاق مردمان ایران را ندارند.

منبع: کنگره ی مليتهای ايران فدرال

 

 

ناردن بۆ تۆڕه‌ کۆمه‌ڵایه‌تی‌یه‌کان
جاری خوێندراوه‌: 1869
بۆچوونه‌کان (0)Add Comment

نووسینی بۆچوون
بچووکردنه‌وه‌ی خانه‌ی بۆچوون | گه‌وره‌کردنی خانه‌ی بۆچوون

busy