هه‌ڵۆی کوردستان

-
هەڵە
  • JFolder::create: Could not create directory

مصاحبه اختصاصى با صدیق کلهر راجع به وضعیت اقتصادی و انتخابات

پۆستی ئەلیکترۆنی چاپکردن

ـ اختصاصى سايت "هه‌ڵۆی‌ كوردستان"

sdiq_qalhor_-_mosahebe_2مصاحبه عثمان رستگار با آقای صدیق کلهر (البرز) فعال سیاسی کرد مقیم واشنگتن راجع به وضعیت اقتصادی کنونی ایران و انتخابات نمایشی ریاست جمهوری در ایران و همچنین موضع اپوزیسیون، و فعالان سیاسی خارج کشور.


س: با تشکر از اینکه این وقت را در اختیار ما گذاشتید. قبل از هر چیز مایلیم نظر جنابعالی را خیلی کوتاه در مورد وضعیت کنونی جامعه و زندگی مردم بپرسیم.

ج: متشکرم. چند سال پیش مجله فوربس٬ در گزارشى که به بررسى عملکرد اقتصادى 177 کشور جهان طى سه سال پرداخته بود ايران را در کنار 9 کشور ديگر از جمله کشورهاى ماداگاسکار، ارمنستان، گينه، اوکراين، جامائيکا، ونزوئلا، قرقيزستان، سوازيلند و نيکاراگوئه به عنوان بدترين اقتصاد هاى جهان معرفى شده است. اما وزير اقتصاد ایران و مسولین کشوراين آمار را غيرواقعى و سياسى دانستند. نشريه اقتصادى فوربس بر پايه عملکرد اقتصادى ايران طى ان سه سال و با ادعاى سوهٌ مديريت دولتي، ايران را در رتبه دهم بدترين اقتصادهاى جهان قرار داد. گرچه دولت ايران سعى کرده با حذف 60 ميليارد دلار از يارانه هاى پرداختى به بخش انرژى اصلاحات وسيعى را در اقتصاد اين کشور آغاز کند ولى اجراى اين طرح موجب رشد حتي20 برابرى قيمت برخى کالاها شده است. رتبه پايين و تاسف بار ايران در اين جدول در شرايطى ثبت شده که ایران يکى از کشورهاى داراى پتانسيل بالا در اقتصاد است و به همين دليل قرار گرفتن در بين ده اقتصاد ضعيف دنيا و در کنار کشورهايى که اغلب از پتانسيل هاى کمى برخوردارند موضوعى قابل تامل و نشان دهنده سوهً مديريت در عرصه اقتصادى کشور است.

ايران از منابع غنى نفت وگاز برخوردار است به طورى که دومين ذخاير غنى گاز و سومين ذخاير غنى نفت جهان متعلق به کشور ایران است. ايران علا وه بر برخوردارى از ذخاير غنى نفت و گاز، از لحاظ مواد معدنى هم در زمره کشورهاى غنى جهان محسوب مى شود. علا وه بر آن از لحاظ کشاورزي، کشور ایران از پتانسيل بسيار بالا يى برخوردار است. ملا حظه بفرمائيد که ایران از تمام پتانسيل هاى مورد نياز براى رشد وتوسعه اقتصادى برخوردار است اما با تورم بالا ، رشد اقتصادى نزديک به صفر، در رده 168 کشورهاى جهان قرار گرفته است که بسيار تاسف آور است.

ايرانی با اين همه پتانسيل رشد اقتصادى بدست یک مشت اخوند قرون وسطای افتاده و شرایط معیشتی مردم روز بروز بدتر می شود.


س ـ نظر شما راجع به انتخابات نمایشی رژیم و همچنین کاندیداهای رهبر برای ریاست جمهوری و اعتقادات و برنامه آنها برای ملیتها یا بقول رژیم اقلیتهای قومی در ایران چیست؟

ج: رژیم اسلامی طبق معمول سه دهه گذشته، با استفاده دقیق از روشهای روانشناسی اجتماعی و تبلیغات گسترده در این راستا تلاش خواهد کرد که وانمود کند که کاندیداهای انتصابی ریاست جمهوری با یکدیگر فرق دارند. اما واقعیت امر چیز دیگریست.

در حقیقت تمام اون اشخاص٬ افراد مورد اطمینان ولی فقه می باشند. چطور ممکن است شخص حسن روحانی زمانی نماینده مجلس خبرگان و دبیر تامل اختیار شورای عالی امنیت ملی و چندین دوره سر گروه تیم مذاکره کننده انرژی اتمی بوده باشد یک شبه اصطلاح طلب ساخت. در حقیقت من هیچ فرقی بین آنها نمی بینم. با جرات می توان گفت که هر کدام به نوعی دنبال راهکارهای برای کنترل بیشتر مردم و برون رفتن ازاین وضعیت کمر شکن اقتصادی هستند که بنظر بنده غیر ممکن است. راجع به ملیتهای کشور این توقعی بیجاست که اگر کسی از جمهوری اسلامی و خادمین آن انتظاری داشته باشد و تنها با سرنگونی رژیم است که ملیتها به حقوقشان می رسند.


س: سخن شما براى آنهايى که در کردستان هنوز در خواب و خیال اصطلاحات هستند و منتظر ظهور حضرت حسن روحانی هستند، چیست؟

ج: همانطور که مطلع هستید به اصطلاح٬ اصطلاح طلبان طی این ۴ سال٬ دوران خیلی سختی را پشت سر گذراندند و ولی فقیه با رد صلاحیت هاشمی و بقیه تمام درها را بروی آنها بست٬ در نتیجه سران اصطلاح طلب یا باید سرگذشتی مثل آقای منتظری را تجربه می کردند یا تسلیم خواست رهبر می شدند که همانا جانبداری از یکی از کاندیداها بود به ان امید که درهای حبس خانگی هم بروی آنها باز شود. خامنه ای در اآخرین سخنرانی خود به روشنی اشاره کرده که حتی کسانی که حامی نظام نیستند به خاطر کشور رای بدهند. این یعنی ایوالناس همه خودیند.


س: آخرين سوال، نظر شما راجع به تحریم انتخابات از طرف اپوزسیون و موضع ایرانیهای خارج کشور چیست؟

ج: تا آنجا که من مطلعم این بار تمام احزاب و سازمانها انتخابات را تحریم کرده اند به همین خاطر بازار انتخاباتی رژیم در خارج رونقی نخواهد داشت. در آخر این را اضافه کنم که چه انتخابات برگذار شود یا برگزار نشود زندگی مردم تغییری نخواهد کرد و بهبود نخواهد یافت.

 

ناردن بۆ تۆڕه‌ کۆمه‌ڵایه‌تی‌یه‌کان
جاری خوێندراوه‌: 1366
بۆچوونه‌کان (0)Add Comment

نووسینی بۆچوون
بچووکردنه‌وه‌ی خانه‌ی بۆچوون | گه‌وره‌کردنی خانه‌ی بۆچوون

busy