هه‌ڵۆی کوردستان

-
هەڵە
  • JFolder::create: Could not create directory

گزارش هفتگی نقض حقوق بشر در کردستان ایران (هفته سوم خرداد ماه 1392)

پۆستی ئەلیکترۆنی چاپکردن

azali_hgoge_bashar_4_5_2گزارش هفتگی از نقض حقوق بشر در کردستان فرصتی برای یادآوری وضعیت نگران کننده حقوق بشر در این محدودە جغرافیایی است ، همینطور یادمانی برای قربانیان نقض این حقوق.

گزارش هفته سوم خرداد ماه شامل این بخشها میباشد: احضار فعالان مذهبی به اطلاعات، آخرین اخبار مربوط به خودسوزی شهروندان کرد پیرو آئین یارسان در صحنه، زندانیان سیاسی، کارگران، نقض مبانی حقوق محیط ریست، تیراندازی به افراد بیگناه و بازداشتها.


احضار فعالان مذ هبی به اطلاعات

برخی از فعالان مذهبی در کُردستان به اداره‌ی اطلاعات سنندج احضار شدند.

نیروهای اطلاعات حکومت اسلامی ایران طی چند روز گذشته، سه فعال مذهبی در کُردستان را تهدید به بازداشت و حبس کردند

حسن امینی" روحانی و مسئول مدرسه‌ی علوم دینی " امام بخارا" در سنندج طی گفتگویی تلفنی به خبرنگار کُردپا گفت: " روز چهارشنبه هشتم خردادماه نیروهای اطلاعات حکومت اسلامی ایران در تماسی تلفنی به بنده گفتند که شرکت اعضای مکتب قرآن در مراسم تخرج فقهای شهرزاهدان" غیرقانونی می‌با شد ..

ماموستا "امینی" افزود، نیروهای اطلاعات همچنین گفتند، که باید به اعضای مکتب قرآن گفته شود که نباید در مراسم جشن تخرج فقهای شهر زاهدان شرکت کنند".

این مفتی سرشناس اشاره کرد، وی به نیروهای اطلاعات گفته است، طبق هیچ کدام از قوانین موجود، سفر از یک شهر به شهر دیگر در همان کشور ممنوع نبوده، به همین دلیل مانع از شرکت هیچ کدام از اعضای مکتب قرآن در این مراسم نخواهم شدهمچنین روز جمعه دهم خردادماه "عبدالله عباسی"، یکی از فعالان مذهبی استان کُردستان به همراه همسرش توسط اداره‌ی اطلاعات سنندج احضار و به مدت ٢ ساعت تحت بازجویی قرار گرفتند.

در همین رابطه به گزارش وب‌سایت "اسلام کورد"، نیروهای اطلاعات حکومت اسلامی ایران به این فعال مذهبی گفته‌اند، در صورت ادامه‌ی فعالیت‌های مذهبی‌اش ٦ ماه حبس تعلیقی وی را به ٥ سال حبس تعزیری تبدیل و این حکم نیز به زودی اجرا خواهد شدهمزمان نیروهای اطلاعات به "عبدالله عباسی" گفتند، از شرکت در مراسم جشن تخرج فقهای شهر زاهدان خودداری کند.

. این فعال مذهبی پاییز سال ١٣٩١، از سوی شعبه‌ی یکم دادگاه سنندج به ٦ ماه حبس تعلیقی محکوم گردید.

مأموران اداره‌ی اطلاعات شهر سنندج به همسر این فعال مذهبی گفته‌اند، به دلیل اینکه همسرش به هیچ وجه حاضر نیست از دست از فعالیت‌های مذهبی‌اش بکشد، احتمالاً به ٥ سال حبس تعزیری محکوم شود.

از دیگر سو، "هوشنگ احمدی" یکی از اعضای شورای مکتب قرآن در کرمانشاه نیز به اداره‌ی اطلاعات سنندج احضار شده است این فعال مذهبی به مدت ٢ ساعت در زمینه‌ی فعالیت‌های مذهبی‌اش تحت بازجویی بوده است و به وی گفته‌ی شده است که نیاید در مراسم تخرج فقهای اهل سنت شهر زاهدان شرکت کند.

هم‌اکنون در زندان رجایی‌شهر کرج ١٧٠ زندانی بازداشت شده‌ی اهل سنت وجود دارد که از این مجموع ٢٠ نفر به اتهام تبلیغ برای مذهب سنی به اعدام محکوم شده‌اند(1)


حفاظت اطلاعات سپاه کرمانشاه، آذر طاهرآبادی را احضار کرد

یک روزنامه‌نگار زن در شهرستان "کنگاور" استان کرمانشاه، مجدداً به مراکز امنیتی حکومت اسلامی ایران احضار گردید.

"آذر طاهر‌آبادی" روزنامه‌نگار، روز گذشته از سوی حفاظت اطلاعات سپاه کرمانشاه احضار و امروز، پنجشنبه خود را به این نهاد نظامی ـ امنیتی معرفی کردبه گفته‌ی یک منبع مطلع، از امروز که "آذر" به حفاظت اطلاعات سپاه احضار گردیده تاکنون به منزل مراجعه ننموده و کماکان تحت بازجویی مأموران امنیتی سپاه است.

خانم آذر طاهرآبادی پیشتر نیز در بیست و چهارم اردیبهشت‌ماه، از سوی پلیس امنیت استان کرمانشاه احضار و به مدت ١٠ ساعت توسط مأموران این اداره در زمینه‌ی انتخابات ریاست جمهوری و همچنین شرکت وی در این انتخابات مورد پرسش واقع شده بود.

این روزنامه‌نگار کُرد و همکار هفته‌نامه‌ی "غرب" و آژانس خبری موکریان" در پایان اسفندماه سال گذشته، از سوی دفتر پیگیری وزارت اطلاعات تهران، احضار و مورد بازجویی قرار گرفته بود

"طاهرآبادی" عضو "سرای اهل قلم" ایران، در دهم آبان‌ماه همان سال، همراه با جمعی از اعضای این انجمن، توسط نیروهای اطلاعات حکومت اسلامی ایران در تهران بازداشت شده بود(1).


آخرین اخبار مربوط به خودسوزی شهروندان کُرد پیرو آیین یارسان در صحنه

 نیروهای اداره‌ی اطلاعات همدان، ساعت چهار بامداد امروز، شانزدهم خردادماه، جسد "نیک مرد طاهری" را به خانواده‌اش تحویل و تهدید کردند که باید مراسم خاکسپاری فرزندشان بدون سر و صدا برگزار نمایند..

یکی از بستگان نزدیک این شهروند کُرد ضمن تأیید این خبر در گفتگویی تلفنی گفت: " همه‌ی ریش سفیدان و افراد خانواده‌ی ما از سوی نهادهای امنیتی حکومت اسلامی احضار و از آنان تعهد گرفته‌ شده که برای فرزندشان مجلس تحریم برگزار نکنندبهروز طاهری افزود، خانواده‌ی "نیک مرد" امروز پنجشنبه با نظارت و کنترل نیروهای اطلاعاتی و بدون حضور هیچ کدام از خویشاوندان خود، جسد فرزندشان را به خاک سپردند.

چند روز پیش مأموران اطلاعات حکومت اسلامی ایران در زندان همدان ضمن توهین یه آیین یارسان، سبیل فردی به نام "کیومرث تمناک" را تراشیدند، که به دنبال انتشار این خبر، روز سه‌شنبه چهاردهم خردادماه یکی از پیروان آیین یارسان به نام "حسن رضوی" اهل همدان به نشانه‌ی اعتراض به این رفتار نیروهای اطلاعات، در مقابل فرمانداری این شهر اقدام به خودسوزی کرددر همین رابطه و روز چهارشنبه "نیک مرد طاهری" یکی دیگر از پیروان آیین یارسان، اهل شهر صحنه در استان کرمانشاه به دلیل توهین نیروهای اطلاعات حکومت اسلامی ایران به آیین یارسان در محل همان حادثه‌ی قبلی و با حضور یک تصویربردار و شماری از پیروان آیین یاری، خود را به آتش کشید و به زندگی خود پایان داد.

تا لحظه‌ی انتشار این خبر، فردی که از این رویداد تصویربرداری کرده است، در بازداشت نیروهای اطلاعات همدان می‌باشد(1)


مرگ دومین شهروند یارسانی بە علت بالا بودن درصد سوختگی.

حسن رضوی شهروند کُرد یارسانی، کە بە علت بی حرمتی کردن نیروهای اطلاعاتی حکومت اسلامی ایران خود را بە آتش کشیدە بود بە علت شدت سوختگی و جراحات جانش را از دست داد.

امروز سەشنبە ٢١ خرداد‌ماه، حسن رضوی ساکن یکی از روستاهای همدان کە روز سەشنبە هفتە گذشتە و بە نشانە نارضایتی از توهین و بی‌حرمتی نیروهای اطلاعاتی حکومت اسلامی ایران با یک زندانی پیرو آیین یاری در زندان همدان، در مقابل درب فرمانداری شهر همدان اقدام بە خودسوزی کردە بود بە علت بالا بودن درصد سوختگی (٦٠%) جانش را از دست داد.

نیکمرد طاهری که پس از این اقدام حسن رضوی خود را به آتش کشیده بود و به علت شدت سوختگی قبل از انتقال به بیمارستان جان خود را از دست دادە بودجسد این شهروند کرد از صبح فردا، 22 خردادماه در شهر همدان به خاک سپرده خواهد شد(1).

 

زندانیان سیاسی

احضار و تهدید دو زندانی سیاسی در زندان رجایی‌شهر کرج

یک زندانی سیاسی در زندان رجایی‌شهر کرج توسط مأموران امنیتی تهدید به حکم اعدام شد.

روز سیزدهم خردادماه، "خالد حردانی" زندانی سیاسی عرب از سوی مأموران اطلاعاتی زندان رجایی‌شهر احضار و برای مدت ٣ ساعت تحت بازجویی قرار گرفته بود.

یک منبع مطلع از داخل زندان گفت نیروهای امنیتی به آقای حردانی گفته‌اند که حکم قضایی وی اشتباه بوده و می‌بایستی تو زنده نباشی خالد حردانی از سال ٧٩ در زندان می‌باشد و حکم ابتدایی وی اعدام بود که بعدها با یک درجه تخفیف به حبس ابد کاهش یافت .

همچنین از زندان رجایی شهر کرج گزارش می‌شود که نامیق محمودی درپی شکایت از افسر نگهبان، توسط مأموران زندان احضار شده است نیروهای امنیتی به این زندانی ٧٢ ساله گفته‌اند که باید از شکوائیه‌اش امتناع کندنامیق محمود در روز چهارم خردادماه هنگام اعزام به بیمارستان توسط یکی از مأمورین زندان به نام"م.م" پس از آنکه در جیب لباسش ١ عدد کارت تلفن عمومی پیدا کرد، مورد ضرب و شتم قرار گرفت و از ناحیه‌ی شکم زخمی و سپس بیهوش شده بود(1)


آخرین وضعیت برادران کُردپور در زندان اطلاعات ارومیه

 سرنوشت و پرونده‌ی قضایی برادران کُردپور، علی‌رغم گذشت سه ماه از بازداشت آنان، همچنان نامعلوم است.

وکیل مسعود و خسرو کُردپور در گفتگویی تلفنی به خبرنگار آژانس کُردپا گفت: پس از گذشت سه ماه از بازداشت برادران کُردپور و علی‌رغم مراجعه‌ی چندین‌باره به اداره‌ی اطلاعات و دادگاه شهرستان مهاباد، اما تاکنون اجازه‌ی ملاقات با آنان توسط مراجع ذیصلاح صادر نگردیده است

عباس جمالی در ادامه افزود: هفته‌ی گذشته خواهر بزرگتر براداران کُردپور به مدت کوتاهی توانسته بود با این دو روزنامه‌نگار ملاقات کند و در این ملاقات برادران کُردپور نسبت به شرایط خود ابراز نارضایتی کرده و از کلیه‌ی نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق‌بشر خواسته بودند که نسبت به وضعیت بوجود آمده سکوت نکرده و واکنش نشان دهندوکیل برادران کُردپور همچنین اشاره کرد: نیروهای اطلاعات حکومت اسلامی ایران تاکنون از اعلام اتهامات احتمالی به مسعود و خسرو کُردپور خوداری می‌کنند و بنابه گفته‌ی این دو برادر از زمانی که بازداشت شده‌اند تاکنون مورد بازجویی قرار نگرفته‌اند.

همچنین مدت بازداشت این دو روزنامه‌نگار کُرد تاکنون ٢ بار از سوی دادگاه انقلاب مهاباد تمدید گردیده است.

در روز سی‌ام فروردین‌ماه امسال، خسروکُردپور روزنامه‌نگار کُرد و مسئول آژانس خبری موکریان به نشانه‌ی اعتراض به نامشخص بودن پرونده‌اش به مدت ٢٥ روز دست به اعتصاب غذا زده بود.

خسرو و مسعودکُردپور روزهای هفدهم و نوزدهم اسفندماه سال گذشته توسط نیروهای اطلاعات حکومت اسلامی ایران در مهاباد بازداشت و هم‌اکنون در زندان اطلاعات سپاە ارومیه محبوس هستند(1).


فشار بر زندانیان زندان رجایی‌شهر کرج همچنان ادامه دارد

 فشار و شکنجه‌ی بر زندانیان زندان رجایی‌شهر کرج از سوی مسئولان این زندان همچنان ادامه دارد.

یکی از زندانیان کُرد این زندان به نام "قاسم آبسته"، اهل مهاباد که به اتهام سلفی‌گری توسط نیروهای اطلاعات حکومت اسلامی ایران بازداشت شده مدت ٢٠ روز است که در سلول انفرادی تحت شکنجه‌های شدید قرار گرفته است

گفت. . یک منبع مطلع از زندان رجایی‌شهر کرج

حال این زندانی کُرد به دلیل شکنجه، آزار و اذیت مأموران زندان وخیم می‌باشد.

در همین رابطه زندانیان زندان رجایی‌شهر کرج طی نامه‌ای خطاب به رئیس این زندان ‌گفته‌اند: در صورتی که به فشار و شکنجه بر زندانیان پایان ندهند، دست به اقدماتی خواهند زد.

همچنین طی ماه‌ها‌ی اخیر و به ویژه در خردادماه جهت اعمال فشار هر چه بیشتر بر زندانیان زندان رجایی‌شهر کرج بر تعداد دستگاه‌های پارازیت‌انداز سرطان‌زا که قبلا در این زندان نصب شده بود افزوده شده است و این نیز زمینه‌ی ابتلا به انواع بیماری‌ها را به وجود آورده است(1).


کارگران

کارگران سد ژاوه سنندج بیش از چهار ماه حقوق دریافت نکردەاند

شرکت‌های پیمانکاری "معتبر" و "ژیان" که پروژەی ساخت سد ژاوه در منطقەی "ژاورود" سنندج را به عهده دارند مدت چهار ماه است که حقوق کارگران را پرداخت نکرده‌اند.

به گزارش کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری، بیش از ٣٠٠ کارگر سد "ژاوه" سنندج که هم‌ اکنون در این پروژه مشغول به کار هستند بیش از چهار ماه است که حقوق خود را دریافت نکردەاند و این مشکل باعث شدە است که کارگران کار خود را رها کنند.

کارگران سد ژاوه، روزانه نزدیک به ٩ ساعت کار می‌کنند و این در حالی است که با توجه به قراردادی که مسئولین با کارگران منعقد می‌کنند باید وعده غذایی نهار را برای آنان تامین کنند اما شرکت‌های پیمانکاری نامناسبت‌ترین غذا را برای آنان آماده کرده که این نیز باعث شدە است که کارگران مجبور شوند غذای نهار را خودشان تامین کنندپروژەی سد ژاوه سنندج در نزدیکی روستای درکوله از توابع سنندج واقع شدە است و مدت ٤ سال است که چند شرکت پیمانکار، ساخت این پروژه را به عهده گرفتەاندطی چند سال اخیر، مسئولین همواره برای کارگران و اهالی این منطقه مشکلاتی را ایجاد کردەاندمسئولین شرکت‌های پیمانکاری "معتبر" و "ژیان" که اکثر آنان از افراد وابسته به رژیم هستند، تاکنون بدون هیچ‌گونه دلیل مشخصی، چندین کارگر کُرد این سد را از کار برکنار و بیکار نمودەاند(1).

.

نقض مبانی حقوق محیط زیست

استمرار آتش‌سوزی در جنگل‌های مریوان

بخش چشمگیری از مراتع و جنگل‌های اطراف شهرستان مریوان در آتش سوختند.

روز چهارشنبه پانزدهم خردادماه بخش چشمگیری از مراتع و جنگل‌های روستای رشه دی .سووره که له از توایع مریوان، طعمه‌ی حریق شدند.

همچنین روز سه‌شنبه بیش از ٨ هکتار از جنگل‌های "چهارباغ، پشت باغ ملا قاضی و ترخان‌آباد" در اطراف شهرستان مریوان در آتش سوختندبه گفته‌ی شاهدان عینی، این آتش سوزی توسط فعالان انجمن سبز چیای مریوان، طرفداران محیط زیست و شهروندان بومی منطقه کنترل و از گسترش آن جلوگیری بعمل آمد..

به گفته‌ی ساکنین منطقه، بخشی از آتش‌سوزی‌ها در مراتع و جنگل‌های این منطقه به دلیل عوامل انسانی و تعمداً به دست افراد وابسته به حکومت اسلامی ایران صورت می‌گیرد.

بر اساس آمار ثبت شده‌ی "انجمن سبز چای مریوان"، آتش‌سوزی در روستاهای اطراف دو شهر مریوان و صلوات‌آباد طی سال گذشته به بیش از ١٧٠ مورد رسیده است(1)


تیر اندازی به افراد بیگناه

دو کودک کُرد در مناطق مرزی "حاجی عمران" توسط نظامیان هدف گلوله قرار گرفتند

دو کودک کُرد در مناطق کوهستانی "حاجی عمران" توسط نیروهای نظامی رژیم اسلامی ایران هدف گلوله قرار گرفتند.

این دو کودک کُرد به نام‌های "نادر" و "مصطفی" در حالی که مشغول چرای دام‌هایشان بودند از سوی نیروهای نظامی رژیم ایران هدف گلوله قرار گرفتند.

در نتیجه‌ی این اقدام نظامیان، این دو کودک ١٢ تا ١٤ ساله دچار رعب و وحشت شدند.

شلیک نیروهای رژیم ایران به ساکنین مناطق مرزی، نگرانی ساکنین این مناطق، به ویژه منطقه‌ی "حاجی عمران" در اقلیم کُردستان را در پی داشته است نیروهای رژیم اسلامی ایران مدتی پیش نیز، شماری چوپان را هدف گلوله قرار داده که در نتیجه، یک شهروند اهل اقلیم کُردستان زخمی گرد(2)


بازذاشتها

مهدی رحمانی از پیروان اهل حق بازداشت شد

مهدی رحمانی از پیروان آئین یاری ( اهل حق) به جرم فیلم برداری از خودسوزی یکی از هم کیشان خود در برابر فرمانداری همدان، بازداشت شد.

مهدی رحمانی از پیروان دین یاری ا هل حق) که در زمان خودسوزی نیکمرد طاهری در برابر فرمانداری همدان، در اعتراض به اهانت مسئولین زندان همدان از خودسوزی فیلمبرداری کرده بود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و خبری از سرنوشت وی در دسترس نیست در تاریخ ۱۴خرداد و ۱۵ خرداد دو تن از پیروان دین یاری (اهل حق) بنام "حسن رضوی" ساکن همدان و "نیکمرد طاهری" ساکن صحنه کرمانشاه در اعتراض به تراشیدن سبیل یکی از هم کیشانشان بنام "کیومرث تمناک" توسط مسولین زندان همدان در برابر فرمانداری همدان خود را به آتش کشیدندنیکمرد طاهری به دلیل شدت جراحات جانباخت و حسن رضوی در بیمارستان بسر می برد(3).


بازداشت دو شهروند کُرد در کرمانشاه

نیروهای اطلاعاتی حکومت اسلامی ایران در کرمانشاه، ٢ شهروند کُرد را بازداشت کردند.

 روز یک‌شنبە نوزدهم خرداد‌ماه، ٢ شهروند کُرد بە نام‌های "میثم حیدری" و "رسول کرمی" از سوی نیروهای اطلاعاتی حکومت اسلامی ایران در کرمانشاه بازداشت و بە مکان نامعلومی منتقل شدند.

گفته می‌شود کە این دو شهروند کُرد رابطه با برگزاری تجمع اعتراضی به دلیل اهانت به آیین یاری بازداشت شدەاند.

در همین ارتباط "کوردستان میدیا" وب‌سایت مرکزی حزب دمکرات کُردستان ایران، با منتشر کردن خبر بازداشت این دو شهروند کُرد نوشتە است: "مأموران امنیتی با مراجعه به درب منازل این دو شهروند در ابتدا عنوان کرده‌اند که از طرف اداره‌ی پست آمده‌اند که پس از بیرون آمدن دو شهروند از منازلشان آنها را بازداشت و با خود به مکان نامعلومی منتقل داده‌اند."

تا زمان انتشار این خبر از از محل نگهداری و سرنوشت این دو شهروند کُرد اهل کرمانشاه اطلاعاتی در دست نمی‌باشد.

روز یک‌شنبە ١٩ خرداد‌ماه، نزدیک بە یک هزار نفر از شهروندان کُرد بە‌منظور محکوم کردن اهانت و بی‌حرمتی نیروهای اطلاعاتی حکومت اسلامی ایران نسبت بە پیروان آیین یاری، تجمعی اعتراضی را در مقابل درب استانداری کرمانشاه برپا کردند.

... معترضین ضمن محکوم کردن توهین و بی احترامی نیروهای اطلاعاتی رژیم خواهان آزادی "مهرداد رحمانی" شدند. مهرداد رحمانی در هنگام خودسوزی نیک‌مراد طاهری از وی فیلمبرداری کردە بود کە در همان مکان از سوی نیر اطلاعاتی حکومت اسلامی ایران بازداشت شدە بود(1).


منابع:

1)کردپا

2)کردستان میدیا

3)هرانا


ناردن بۆ تۆڕه‌ کۆمه‌ڵایه‌تی‌یه‌کان
جاری خوێندراوه‌: 1543
بۆچوونه‌کان (0)Add Comment

نووسینی بۆچوون
بچووکردنه‌وه‌ی خانه‌ی بۆچوون | گه‌وره‌کردنی خانه‌ی بۆچوون

busy