هه‌ڵۆی کوردستان

-
هەڵە
  • JFolder::create: Could not create directory

بیانیه‌ی مشترک جمعی از احزاب کُردستانی و نیروهای آزادیخواه و دمکرات ایران در رابطه با انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران

پۆستی ئەلیکترۆنی چاپکردن

جمعی از احزاب کُردستانی و نیروهای آزادیخواه و دمکرات ایران طی بیانیه‌ای مشترک، ضمن تحریم انتخابات ریاست جمهوری، همه نیروهای آزادیخواه و دمکرات ایران را به برآمد مشترک و متحد در مقابل نقشه حکومت برای برگزاری انتخابات فرمایشی ریاست‌جمهوری فرا خواندند

نسخه‌ای از این بیانیه که به وب‌سایت " هه‌ڵۆی‌ كوردستان" رسیده است در پی می‌آید:

 

tahrim_-_ahzabe_demokrat_2


با سازماندهی مقاومت مدنی، برای تحریم انتخابات فرمایشی متحد شویم!

هموطنان گرامی

انتخابات دوره یازدهم ریاست‌جمهوری در شرایطی برگزار می‌شود که بازداشت‌شدگان جنبش اعتراضی علیه تقلب در انتخابات ٨٨ هنوز در زندان هستند. سرنوشت این انتخابات نیز پیش از آن که برگزار شود، معلوم شده است. حتی درون حکومت نیز کسی در نمایشی بودن آن تردید ندارد. خواست و اراده ولی فقیه و باندهای حاکم، نقش اصلی را در تعیین سرنوشت بازی می‌کند.

انتخابات در جمهوری اسلامی هیچ گاه آزاد نبوده است. اما تا انتخابات خرداد ١٣٨٨ حداقل رقابت بین جناح‌های مختلف رژیم تحمل و کم و بیش آراء مردم شمرده می‌شد. در انتخابات سال ٨٨ عملا شمردن آراء نیز کنار گذاشته شد و با کشتار و شکنجه و زندان، دولت دلخواه ولی فقیه به مردم تحمیل شد. در انتخابات امسال حکومت نیازی به تشریفات انتخابات هم نمی‌بیند، علاج واقعه را قبل از وقوع کرده است و با رد صلاحیت بخش عمده کاندیداها و کسانی چون هاشمی رفسنجانی، که یکی از پایه‌گذاران اصلی این نظام است و رحیم مشائی، سرنوشت انتخابات دوره یازدهم ریاست جمهوری را رقم زده است. شورای نگهبان تنها ٨ نفر را دارای صلاحیت انتخاب‌شدن اعلام کرده است، که اغلب آنها از مشاوران و نمایندگان انتصابی علی خامنه‌ای هستند. بلوک نیروهای امنیتی نظامی حاکم به رهبری علی خامنه‌ای، تصمیم خود را برای انتصاب رئیس جمهور و دولت مطیع گرفته است و دیگر جایی برای انتخاب مردم باقی نمانده است.

کشور ما شرایط دشواری را پشت سر می‌گذارد. بحران اقتصادی بر اثر سیاست‌های غلط و ناکارآمد حکومت و نیز دامنه‌دارتر شدن تحریم‌های بین‌المللی تشدید شده است. گرانی، تورم و بیکاری بیداد می‌کند. بخش مهمی از جامعه در زیر خط فقر زندگی می‌کنند. کارخانه‌ها و موسسات تولیدی یکی پس از دیگری تعطیل می‌شوند. دستمزد کارگران با ماه‌ها تاخیر پرداخت می‌شود. بحران هسته‌ای هم چنان پابرجاست. کشور ما در انزوای بین‌المللی بی‌سابقه‌ای قرار دارد. تحریم‌های فلج‌کننده اقتصادی ایالات متحده، اتحادیه اروپا و متحدان آنها تاثیرات خود را بر گذران زندگی روزمره مردم آشکار ساخته است. حکومت جمهوری اسلامی اما در اندیشه ادامه سیاست‌های تاکنونی و تحکیم قدرت ولی فقیه و باندهای امنیتی نظامی حاکم است. بگیر و ببندها هم چنان ادامه دارد. روزنامه‌نگاران و فعالان سیاسی و مدنی، جنبش‌های اجتماعی و ملی تحت پیگرد قرار دارند، کاندیداهای معترض دوره قبل آقایان موسوی و کروبی به همراه خانم زهرا رهنورد هنوز در حبس خانگی به سر می‌برند، و هیچ نشانه‌ای از تغییر در سیاست‌های حکومت دیده نمی‌شود.

هموطنان گرامی

در طول ٣٤ سال حاکمیت جمهوری اسلامی مخالفان و منتقدان این نظام همواره از مشارکت در سرنوشت سیاسی کشور محروم بوده‌اند. قانون اساسی جمهوری اسلامی رسما امکان حضور مخالفان نظام اسلامی را در انتخابات را منتفی ساخته است. سهم همه نیروهای سکولار، لائیک، دموکرات و چپ ایران در طول حیات جمهوری اسلامی زندان و شکنجه و اعدام بوده است. اما حکومت جمهوری اسلامی تنها به حذف مخالفان بسنده نکرده است. در طول این سال‌ها سیاست حذف مخالفان و منتقدان، دامن بسیاری از نیروهای مدافع رژیم را هم گرفته است. علاوه بر آن از همان آغاز زنان به عنوان نیمی از جمعیت و پیروان دیگر ادیان و مذاهب دیگر از حق انتخاب‌شدن در موقعیت های سیاسی و قضائی از جمله ریاست جمهوری محروم شده‌اند.

کشور ما امروز نیازمند حکومتی است که نماینده همه مردم ایران باشد و بتواند به بحران‌های اقتصادی، سیاسی و اجتماعی و تبعیضات گوناگون پایان دهد. مناسبات بین‌المللی را بر اساس حفظ منافع متقابل با دیگر کشورها، تنظیم کند و تنش با مجامع بین‌المللی و دیگر دولت‌ها را متوقف کند. بحران هسته‌ای را از طریق مذاکره حل نماید. راه لغو تحریم‌های بین‌المللی را هموار سازد. آرامش را به جامعه برگرداند. به سرکوب‌ها پایان دهد. دست نیروهای امنیتی و نظامی را از اقتصاد و سیاست کشور کوتاه کند. سیاست توسعه اقتصادی و ایجاد اشتغال را در پیش گیرد. حق مردم در انتخاب حکومت را به رسمیت بشناسد و دولت را از دین جدا نماید و به تبعیض بین شهروندان و ستم بر زنان، ملیت‌ها و اقوام و اقلیت‌های مذهبی پایان دهد.

دولتی که خامنه‌ای و باندهای امنیتی و نظامی درصدد بیرون آوردن آن از صندوق‌های انتخابات نمایشی خود و تحمیل آن به مردم هستند، قادر به پاسخگوئی به هیچ کدام از نیازهای جامعه ما نیست. بر عکس، در جهت ادامه وضعیت کنونی و بحرانی‌ترشدن آن است.

ما احزاب و سازمان سياسی امضاکننده این بیانیه، تحريم انتخابات فرمايشی دوره یازدهم ریاست جمهوری را گامی در جهت تشديد مبارزه عليه استبداد حاکم و تقويت جنبش های اجتماعی و جنبش اعتراضی سراسری می دانيم و بر اين نظر هستيم که تحريم فعال انتخابات جنبش های اجتماعی و جنبش اعتراضی سراسری را تقویت خواهد کرد و تلاش حکومت را برای بهره گيری از رای مردم، برای مشروعيت بخشيدن به سياست هائی را که کشور ما را به سوی بحران‌های فراگیرتر سوق می دهند، به شکست می‌کشاند. با تحریم انتخابات فرمايشی، اعتراض خود را عليه عدم کارآئی، فساد، رکود اقتصادی، تورم، بيکاری، فقر فزاينده، اختناق و سرکوب، عليه سياست خارجی ماجراجويانه و تنش زا که به تشديد تحريم‌های اقتصادی انجاميده است، اعلام کنيد.

نيروهای دمکرات و آزاديخواه!

تحریم انتخابات فرصت  مساعدی برای برآمد مشترک و گسترده در جهت تقویت جنبش آزادیخواهانه مردم کشورمان و برآمد در برابر مستبدین حاکم است. با فعال‌کردن شبکه های اجتماعی، برگزاری گردهمائی ها، سخنرانی ها، پخش اعلاميه و تراکت ها و ديوارنويسی عليه انتخابات فرمايشی مردم را به عدم شرکت در رای‌گيری انتخابات فرمايشی دعوت کنیم و بکوشیم با سازماندهی مقاومت مدنی سراسری و يپشبرد تحريم گسترده انتخابات، قدرت نيروهای آزاديخواه و اراده مردم را در مقابل قدرت رژيم به نمايش بگذاریم. تنها از این طریق است که می‌توان مستبدین حاکم را وادار به عقب‌نشینی کرد.

ما همه نیروهای آزادیخواه و دمکرات ایران را به برآمد مشترک و متحد در مقابل نقشه حکومت برای برگزاری انتخابات فرمایشی ریاست جمهوری فرا می خوانیم.

 

حزب دمکرات کُردستان ایران

حزب کومله‌ کُردستان ایران

سازمان اتحاد فدائيان خلق ايران

شورای هماهنگی جنبش جمهوری خواهان دمکرات و لائیک

کمیته هماهنگی شورای موقت سوسياليستهای چپ ايران

جمعه ١٧ خرداد ١٣٩٢

٧ ژوئن ٢٠١٣

 

ناردن بۆ تۆڕه‌ کۆمه‌ڵایه‌تی‌یه‌کان
جاری خوێندراوه‌: 1328
بۆچوونه‌کان (0)Add Comment

نووسینی بۆچوون
بچووکردنه‌وه‌ی خانه‌ی بۆچوون | گه‌وره‌کردنی خانه‌ی بۆچوون

busy