هه‌ڵۆی کوردستان

-
هەڵە
  • JFolder::create: Could not create directory

گزارش هفتگی نقض حقوق بشر در کردستان ایران (هفته دوم خرداد ماه 1392)

پۆستی ئەلیکترۆنی چاپکردن

azali_hgoge_bashar_4_5_2گزارش هفتگی از نقض حقوق بشر در کردستان فرصتی برای یادآوری وضعیت نگران کننده حقوق بشر در این محدودە جغرافیایی است، همینطور یادمانی برای قربانیان نقض این حقوق.


 گزارش هفته دوم خرداد ماه شامل اين بخشهای میباشد: وضعیت کولبران کرد، زندانیان سیاسی، کارگران، وضعیت معیشتی زنان و دختران در استان ایلام و دانش آموزان


وضعیت کولبران کرد

توقیف و مصادره‌ی اجناس کاسبکاران کُرد توسط نظامیان حکومتی در نوسود

به دنبال یورش نیروهای انتظامی حکومت ایران در پاسگاه " پروینی" از توابع بخش نوسود به کاسبکاران، چندین رأس از اسب‌های بارکش این کاسبکاران تلف و کلیه‌ی اجناس آنان نیز توقیف شد.

شامگاه روز پنجشنبه نهم خردادماه، نیروهای انتظامی شهرستان پاوه، مستقر در پاسگاه "پروینی" در نوسود، ١٥ رأس از اسب‌های بارکش کاسبکاران را توقیف کردند.

یک منبع مطلع گفت. در نتیجه‌ی این یورش، اجناس فردی به نام " آراس بهرامی" به ارزش ٦٠ میلیون تومان توقیف و همچنین چندین رأس اسب بارکش کاسبکاران توسط این نیروها نیز تلف شدند.

طی روزهای گذشته نیز، در روستاهای اطراف نوسود در استان کرمانشاه، اجناس کاسبکاران به ارزش ١٠٠ تا ١٥٠ میلیون تومان توسط نیروهای انتظامی حکومت اسلامی ایران توقیف و مصادره شدند

کولبری تنها منبع درآمد شهروندان ساکن در مرزها می‌باشد، اما این شهروندان روزانه از سوی نیروهای انتظامی حکومت اسلامی ایران مورد توهین و بی‌احترامی قرار می‌گیرند و در اکثر موارد با خطر مرگ نیز روبه‌رو می‌شوند.(1)


کولبران و کاسبکاران کُرد در مناطق مرزی ارومیه، هدف گلوله‌ی نیروهای نظامی رژیم ایران قرار گرفتند

نیروهای نظامی رژیم ایران در مناطق مرزی ارومیه، کولبران و کاسبکاران کُرد را هدف گلوله قرار دادە و در نتیجه چندین رأس اسب کاسبکاران کشتە شده و وسایل آنان نیز از سوی نیروهای رژیم ضبط شدند.

نیروهای نظامی رژیم ایران وسایل و اجناس کاسبکاران کُرد در روستای "بەرەسو" در منطقەی دشت ارومیه را ضبط کردەاند در همین رابطه و در نتیجه هدف قرار دادن کولبران و کاسبکاران کُرد توسط نیروهای رژیم ایران، ١٥ رأس اسب کاسبکاران کشتە شدند از دیگر سو، چند روز پیش نیروهای نظامی رژیم ایران در پاسگاه پروینی نوسود، چندین راس اسب کاسبکاران کُرد را کشته بودند

کولبران و کاسبکاران کُرد که در مناطق مرزی مشغول به کار می‌باشند تنها برای گذراندن امرار معاش به این کار روی آوردەاند و این در حالیست که روزانه هدف شلیک مستقیم نیروهای نظامی رژیم قرار ‌گرفته و کشتە و زخمی می‌شوند(2).


زندانیان سیاسی

اعتراض زندانیان رجایی شهر نسبت به برخورد مسئولین با نامق محمودی

چهل تن از زندانیان سیاسی و عقیدتی زندان رجایی شهر کرج، طی نامه‌ای به"مردانی" ریاست این زندان، اعتراض خود نسبت به ضرب و شتم نامق محمودی و تاخیر های مکرر در روند درمان وی را اعلام کردند.

روز یکشنبه ۵ خرداد ماه نامق محمودی که برای انجام آزمایشات قبل از عمل جراحی پس از تاخیرهای مکرر مسئولین به بیمارستان اعزام شده بود، توسط یکی از مامورین اعزام مورد ضرب و شتم قرار گرفت.

وی پس از بازگشت به زندان در این خصوص اعتراض نامه‌ای برای دادستانی نوشت که تاکنون مورد رسیدگی قرار نگرفته است .

یکی از زندانیان زندان رجایی شهر کرج در این باره گفت نامق محمودی قصد دارد روز شنبه به نگهبانی زندان برود و تحصن کند، تا به شکایتش از مامور خاطی رسیدگی شود وی هم‌چنین ادامه داد: "ما به عنوان همبندیان نامق نامه‌ای اعتراضی به ریاست زندان تحویل دادیم و در طی این نامه نسبت به توهین و ضرب و شتم وی اعتراض خود را اعلام کردیم. ما طی این نامه از رئیس زندان خواستیم که با این مامور برخورد قانونی به عمل آید و از نامق محمودی نیز دلجویی گردد(3)


اخذ ودیعه از زندانی جهت دستبند و پابند الکترونیکی در ایران

 از این پس زندانی‌ها در ایران مؤظف به پرداخت پول در قبال دستبندهای الکترونیکی هستند.

رئیس سازمان زندان‌های ایران با اعلام این خبر به خبرگزاری ایسنا گفت: به دلیل این‌که در قانون اعتباری به ما داده نشده، ما معادل ارزش دستبندهای الکترونیکی از زندانی ودیعه دریافت می‌کنیم.

غلامحسین اسماعیلی در سخنانی از "ارزش این نوع دستبندها" خبر داد و مدعی شد به سبب هزینه در تبادل پیامک از دستبند زندانی‌ها با سرور مرکز، ناچاریم ودیعه اخذ کنیم و به مخابرات پرداخت کنیم.

انتشار چنین اخباری از رسانه‌های حکومتی ایران در حالی است که طبق قانون جدید مجازات اسلامی که تاکنون تصویب نگردیده است، به قضات اجازه داده شده در برخی مجازات‌ها به جای حبس حکم مراقبت الکترونیکی را صادر کند

همچنین اسماعیلی پیشتر گفته بود که طرح پابند الکترونیک تا اختصاص اعتبار توسط مجلس و دولت، اجرایی نخواهد شد.

برخی آمارها از وجود نزدیک به ٣٠٠ هزار زندانی در زندان‌های حکومت اسلامی ایران خبر می‌دهند که با اجرای سیاست‌های غلط، آمارها روبه افزایش است سازمان زندان‌ها روزانه ٥ میلیارد تومان بابت هزینه‌ی زندانیان، پرداخت می کند. شاید به همین دلیل است که این سازمان، جزء بزرگترین بدهکاران به بازار است هم‌اکنون بیش از ١٣ میلیون پرونده در دستگاه قضایی حکومت اسلامی ایران وجود دارد برخی از کارشناسان، وجود عناوین مجرمانه در قانون بر تعداد زندانیان افزوده است و در این باره بیش از ٢هزار عنوان وجود دارد(1)


وضعیت نامناسب زندانیان اهل تسنن در زندان رجایی‌شهر کرج

یش از ١٧٠ شهروند اهل تسنن ایرانی که ٢٠ نفر از آنان با حکم محاربه به اعدام محکوم شدەاند در زندان‌رجایی شهر محبوس هستند و در وضعیتی نامناسب به سر می‌برند..

به گزارش کمپین بین‌المللی حقوق‌بشر در ایران و به نقل از یک منبع مطلع، ٢٠ تن از زندانیان اهل سنت در زندان رجایی‌شهر به اتهام محاربه به اعدام محکوم شدەاند و این افراد روزانه به دلیل اعتقاد دینی خود مورد آزار و اذیت ماموران زندان قرار می‌گیرندبه گفته‌ی این زندانی، اکثر این زندانیان در زیر شکنجه‌های سخت، مجبور به پذیرفتن اتهام خود شدەاند و حتی شماری از آنان به دلیل شدت شکنجه‌ها، در جلو دوربین اعتراف نمودەاند که قصد داشتەاند یکی از شخصیت‌های نظام را ترور کنند.

هم‌اکنون بیش از ١٧٠ زندانی اهل تسنن از شهرهای سنی‌نشین ایران همانند کُردستان، کرمانشاه، ارومیه و .. در این زندان به سر می‌برند و حتی شماری از آنان دادگاهی برایشان تشکیل نشدە است و در بلاتکلیفی به‌سر می‌برند.

نزدیک به ٢٠ تن از این زندانیان به اتهام "اقدام علیه امنیت ملی از طریق ارتباط با گرو‌ه‌های مخالف رژیم" به اعدام محکوم شدەاند و روزانه مورد بی‌حرمتی و آزار و اذیت قرار می‌گیرندبر اساس گزارش‌ها، نزدیک به ٧٠ تن از این زندانیان دانشجو هستند که بیشتر آنان اهل استان ارومیه می‌باشند برخی از گزارشات حاکی از آن هستند که هم‌ اکنون در ایران نزدیک به ٢٧٠ زندانی اهل سنت در زندان‌های سنندج، همدان، رجایی‌شهر، قزل حصار و ... وجود دارند که به خاطر اعتقاد دینی خود در حبس بسر می‌برند

زندانیان اهل تسنن زندان رجایی‌شهر در بند دهم به سر می‌برند و اجازەی هیچ‌گونه فعالیت فرهنگی نداشته و از امکانات بسیار کمی برخوردار می‌باشند و همواره با اعتصاب توانستەاند وسایل لازمه را از مسئولین دریافت نمایند(2


کارگران

اخراج و اعتصاب کارگران شرکت سانا در سد داریان

کارگران شرکت "سانا " در شهرستان پاوه علی‌رغم تهدید کارفرما، به دلیل تأخیر ٥ ماهه‌ی دستمزدشان، تجمعی اعتراضی برگزار کردند.

کلیه‌ی کارگران شرکت "سانا" در نیروگاه برقی سد "داریان" از توابع شهرستان پاوه به دلیل تأخیر در پرداخت ٥ ماهه‌ی دستمزدشان، دست از کار کشیده و تجمعی اعتراضی را در محل کارشان برگزار کردند.

بر اساس این گزارش، کارفرمای این شرکت ١٢ نفر رااخراج کرده و به کارگران دیگر گفته است، در صورت ادامه‌ی اعتراضات، آنان نیز اخراج خواهند شدهمزمان کارگران این شرگت گفته‌اند، تا زمانی که دستمزد معوقه‌ی خود را دریافت نکنند، به اعتراضاتشان ادامه خواهند دادهم‌اکنون شرکت "سانا" تولیدکننده‌ی برق در سد "داریان" به دلیل کمی اعتبار در آستانه‌ی تعطیل شدن قرار دارد(1).

 

وضعیت معیشتی زنان ودختران در استان ایلام.

فرار یا خودسوزی، انتخاب دختران ایلامی

افزایش آمار خودکُشی زنان و دختران کُرد در استان ایلام نگرانی کارشناسان علوم اجتماعی را به دنبال داشته است

حیران پورنجف. مدیر کلینیک مدکاری استان ایلام به یکی از وب‌سایت‌های محلی گفته است دختران و زنان ایلامی برای فرار از مشکلات یا اقدام به خودسوزی می‌کنند و یا اینکه از خانه فرار می‌کنندوی همچنین گفت: مناطق حاشیه‌‌نشین و فقير شهر ایلام، مانند خیام و خاتمیه"، به دلیل فقر اقتصادی، بیکاری، فقر فرهنگی و عدم دسترسی آسان به اماکن فرهنگی باعث شده که ساکنان از زندگی استاندارد برخوردار نباشند و تاكنون نیز هیچ اقدامی در راستای گسترش فرهنگی در این مناطق برداشته نشده است.

اوهمچنین عنوان کرد، بر اساس یافته‌های یک تحقیق، ٥٢% زنان خانه‌دار ایلامی اوقات بیکاری خود را دم در منزل سپری می‌کنند و علت آن را به تنهایی و بیکاری این زنان نسبت داد.

این کارشناس افزود، با توجه به اینکه زنان ایلامی به آسانی به مکان‌های فرهنگی و ورزشی دسترسی ندارند، تعداد کمی از آنان فعالیت‌های ورزشی انجام می‌دهند، به طوری که بیشترین فعالیت انجام گرفته توسط ٩٢% آنان رفتن به بازار و خیابان است.

از دیگر سو، یک سال پیش پروژه‌ی ساخت پارک ویژه‌ی زنان پایان یافت، اما تاکنون این پارک نه تنها از کمترین امکانات و تسهیلات تفریحی و رفاهی محروم می‌باشد بلکه فاقد هرگونه فضای سبز و گل و گیاهی نیز است.

این کارشناس تصریح کرد، هم‌اکنون شمار چشمگیری از جوانان استان ایلام معتاد به مواد مخدر هستند، آمار خودکشی و خودسوزی و افسردگی در این استان بیداد می‌کند، در حالی که تاکنون هیچ بستری جهت تغییرات فرهنگی ایجاد نشده است، به همین دلیل است که دختران یا از خانه فرار می‌کنند یا اقدام به خودسوزی می‌کنند.

در همین رابطه مدتی پیش جعفر نورمحمدی کارگردان و فیلمنامه‌نویس کُرد ایلامی در مصاحبه‌ای با خبرگزاری "ایسنا" نسبت بە افزایش آمار پدیدەی خودسوزی در استان ایلام از مسئولین استانی به شدت انتقاد و اعلام کرد: مسئولین و نهادهای ذیربط مانع از پژوهش و ساخت فیلم در حوزه‌ی آسیب‌های اجتماعی به ویژه خودسوزی هستند(1).


دانش آموزان

توهین به دانش‌آموزان یارسان و تخریب مقبره‌های آنان در کرمانشاه

معلم درس پرورشی یکی از مدارس شهر کرمانشاه به پیروان آیین یارسان، توهین و آنان را مورد بی‌احترامی قرار می‌دهد.

روز دوشنبه سیزدهم خردادماه معلم درس پرورشی دبستان پسرانه‌ی "رازی" کرمانشاه، به پیروان آیین یارسان توهین و بی‌احترامی کرده و آنان را "نجس" خوانده است به گفته‌ی دانش‌آموزان، بی‌احترامی و توهین این معلم به آیین یارسان(اهل حق) و پیروان آن در حدی است که هیچ کدام از دانش‌آموزان جرأت ابراز آیین خود را نداشته و به اجبار خود را مسلمان معرفی می‌کننددر دبستان رازی کرمانشاه بیش از ٧٠٠ دانش‌آموز پسر در ٢٠ کلاس آموزشی مشغول به تحصیل هستند

در همین رابطه زیارتگاه سید فرخ که یکی از زیارتگاه‌های مقدس کُردهای پیرو آیین یارسان می‌باشد، درسال ١٣٩٠ توسط نیروهای اطلاعات حکومت اسلمی ایران تخریب شد، این اقدام در در حالی صورت گرفته است که استان کرمانشاه از لحاظ آیینی متنوع‌ترین استان ایران محسوب می‌شودمقبره‌ی سید فرخ در نزدیکی روستای تاویران در جنوب استان کرمانشاه است.

پیشتر اداره‌ی کل آموزش و پرورش استان کرمانشاه طی بخشنامه‌ای تدریس و صحبت به زبان کُردی را در کلیه‌ی مدارس این استان ممنوع اعلام کرده بود(1).

 

منابع:

1)کردپا

2)کردستان میدیا

3)هرانا


ناردن بۆ تۆڕه‌ کۆمه‌ڵایه‌تی‌یه‌کان
جاری خوێندراوه‌: 1680
بۆچوونه‌کان (0)Add Comment

نووسینی بۆچوون
بچووکردنه‌وه‌ی خانه‌ی بۆچوون | گه‌وره‌کردنی خانه‌ی بۆچوون

busy