هه‌ڵۆی کوردستان

-
هەڵە
  • JFolder::create: Could not create directory

یک اولتیماتوم انسانی برای ایران

پۆستی ئەلیکترۆنی چاپکردن

bazyar_-_man_jash_nistam_2دیروز برادر امروز دوست فردا دشمن، این سرنوشت ایران است و رفتاری که در برخورد با ملیتهای تحت نظرش پیش گرفته است.

هويت کوردى مخصوصا در تمام طول تاريخ و هویتهای دیگری در چهارچوب ایران و جهان در قرون اخیر، عمدى و سيستماتيک به حاشيه رانده اند. آنقدر که ديگر غاصبان هويت اصلى خود را از دست داده و حتى بدنه جامعه هاى خود را با استعمار و فاشيسم آلوده اند!

از انگلیس و اسپانیا و آلمان و آمریکا گذشته، بحث من ایرانیست که ستم و استعمارگریش از افتخارات تاریخیش پیشی گرفته و دیگر نمیتوان به آن دلخوش کرد.

در عین حال این نوشته میتواند برای ایرانیان واقعی یک هشدار بزرگ باشد در جهت نجات نام ایران از باتلاق حقوق دزدیده شده زنان و کودکان و تهیدستان جهان.

این فرصت تا همین فردا باقیست و به سرعت از دست خواهد رفت.

دیگر ايرانى بودنى وجود ندارد و اگر هست چيزى نيست جز حرکاتى مرموز و موذيانه ميان موسوى و خمينى و رفسنجانى و مشروطه خواهان و ملی گرایان و اپوزیسيون بیمار ایرانی براى زنده نگه داشتن ميراث استعمار و بهره کشى هر چه بيشتر از طبقات زيرين مليتهاى بيچاره ساکن،

قرنهاست که نام ايران چيزى نيست جز يک کتک فاشيستى و نژادپرستانه و هيچ کارکردى ندارد جز به زنجير کشيدن استعدادها و تواناييهاى ناب کودکان و جوانان از طريق تمرکزگرايى و بوروکراسى!

قرنهاست اختيار سرزمين ها، فرهنگ ها، زبان هاى مليتهايش را از آنها گرفته و خود با به حراج گذاشتن خزر و خليج و ... و با هايلايت کردن زبان و ادبيات فارسى ثابت کرده است که ديگر چون گذشته پيوند دهنده، محرک، خلاق و برگيزاننده نيست و شايستگى حکومت بر مليتها را ندارد!

يک نگاه بسيار کوتاه به تاريخ معاصر ايران به روشنى نام ايران را نشان خواهد داد که چگونه چون يک نيروى برتر اهريمنى عزم مليتهايش را براى تغيير و پيشرفت و عدالت و آزادى دزديده، درهم شکسته و به فرمت هويتهاى اسلامي، غربى و ترکى درآورده است.

به ملموسترينش، انقلاب مليتهايى در چهارگوشه ايران نگاهى بيندازيد که چگونه اسلامى شد و چگونه بجاى خدمت به زبان و ادبيات مليتهايى که برجسته کردنشان به نيروى او ميفزود، ستمکارانه همچو اسلاف خويش به نابوديشان همت گماشت و حتى باحکم جهاد و ترور فيزيکي، به کندن ريشه هايشان از خاک و سرزمين خود.

به جنگ ايران و عراق نگاهى بيندازيد که چگونه تمام مليتهاى بيچاره را در کام خود فرو برده، دستها و پاها و تکه هاى گوشت روى ويلچرها را بالا آورده و بجاى تشکر و سپاس به فرزندانشان فقر و فساد و اعتياد هديه داد!

bazyar_-_iran__-_doost_doshman_2ديگر ايرانى بودن و ايرانى ماندن بيشتر از آنکه لطفى داشته باشد، براى مبارزان راستينى که هنوز به قدرت و سرمايه و هويتهاى جعلى اسلامى و غربى آلوده نشده اند، يک ريسک بسيار بزرگ است.

پس از تجربه قاجاريه و و صفويه و رضاخان و پهلويها و حکومت اسلامى ديگر حتى يک کودک هم ميداند سرمايه گذارى روى نام ايران در دنياى امروزى متاسفانه به تنهايى امکان ندارد و بدون شک با فاشيسم و کشتار و استعمار همراه خواهد بود.

نگارنده اين سطور يک کورد به حاشيه رانده شده و بدون وابستگى به هيچ گروه و حزب و دسته ايست که در يک عقب نشينى تاکتيکى پسوند ایرانی بودن را از کول روياهايش برداشته و برای اینکار یک کوه دلایل منطقی دارد.

 در ميان کودکان و تهيدستانى که هر لحظه خرد و خمير شده مبارزان راستینی که میبینم هر دم برپای نداشته، نام ايران و اسلام و ئيسم و آيين ميدزدد، به یک تکرار احمقانه میرسم که تمام امیدها و آرزوها و افق فردای خود و سرزمین و ایران و جهان را تاریک کرده و به واکنشم وامیدارد:

غربیهای آنزمان را که با خطوطى ناشيانه، بچگانه و شايد هم عامدانه که در نقشه و قلب ملتهاى خاورميانه کشيده و بنای این ظلم پایدار را نهاده و هنوز با معاملات و زد و بندهایشان با فاشیستهای خاورمیانه و در خلا اعتراضات ملتهایشان پاسش میدارند.

اسلام را که با شعار برابری و برادری و رهایی انسانها از چنگ برده داری و نژادپرستی برخواسته و با زور شمشیر پایدار ماند و اکنون بجاى خدمت به طبقات زيردست و واکردن زنجيرهاى بردگى از دست و پاى روياهايشان؛ با واپسگرايي، ترور، همدستى با قدرت و هايلايت سرسپردگى و کرختى و تسليم؛ با حکم جهاد خمينى عليه کوردستان، با بزرگترين جنايت خاورميانه با سوخت اسلام و 182000 قربانى انفال، گوی سبقت را از تمام ستمکاران جهان ربوده است.

و کمونیسم را که با تمام مبارزان راستين و خدمتهاى شايانى که خاورميانه و اين منطقه از جهان به او کرده عملا هيچ دستاوردى برايشان به همراه نداشته هنوز هم با درج واژه هاى قوم و قوميت بر جلد کتابهاى متفکران و استراتژيستهايش، در کنار ناتو پنتاگون در درياى خون خاورميانه غواصى ميکند!

هنوز فرصت هست:

ایران همیشه در تغییرات منطقه پیشگام بوده و با وجود تمام مخالفتها من هنوز معتقدم سی سال از بهارهای عربی جلوتر است.

کندن لباس ایرانی و سپردنش با احترام به تاریخ و موزه ها میتواند اولین گام شجاعانه در جهت نیل به اهداف انسانی و آینده ای شفافتر برای کودکانش باشد

رفسنجانى ثابت کرد که ريسک ايرانى ماندن بسيار بالاست و به راحتى ميتواند جوانان آزاده و روشنفکرى را که به مبارزه روى آورده اند در خود فرو برده و حتى اگر با تهيدستى و فقر بزرگ شده باشند به يک استعمارگر بالفطره تبديل کند!

توصیه من به تمام جوانان فعال و پویای خاورمیانه در کل و ایران مخصوصا این است که برای نجات تهیدستان و زنان و کودکانی که مظلومانه در حال ذوب شدن هستند، دریاچه هایی که در حال خشک شدن هستند و بیست میلیون اصله بلوط رشته کوه زاگرس که در مرز نابودی هستند، فریب شعارها و ارزشهای این جهان در حال سقوط را نخورده، سنگر ایران را رها کرده و برای حفظ سنگر انسانیت در کالبد احزاب و گروههای فعال ملیت خود افق آینده و فردا را شفافتر ببینند.

بدون شک اگر آهنگ تغییرات جهان و خاورمیانه به همین منوال پیش برود همگی مجبور خواهیم شد هویت کوردی و آذری و عربی و بلوچی و رویاهایمان را همراه با سرزمینمان فرو گذاشته و با توهم نجات هویت انسانیمان رخت خود را از این سرزمینها بربسته، به دامن ابر استعمارگران پناه ببریم!

 

ناردن بۆ تۆڕه‌ کۆمه‌ڵایه‌تی‌یه‌کان
جاری خوێندراوه‌: 1145
بۆچوونه‌کان (0)Add Comment

نووسینی بۆچوون
بچووکردنه‌وه‌ی خانه‌ی بۆچوون | گه‌وره‌کردنی خانه‌ی بۆچوون

busy