هه‌ڵۆی کوردستان

-
هەڵە
  • JFolder::create: Could not create directory

گزارش هفتگی نقض حقوق بشر در کردستان ایران (هفته سوم اردیبهشت ماه 1392)

پۆستی ئەلیکترۆنی چاپکردن

azali_hgoge_bashar_4_5_2گزارش هفتگی از نقض حقوق بشر در کردستان فرصتی برای یادآوری وضعیت نگران کننده حقوق بشر در این محدودە جغرافیایی است ، همینطور یادمانی برای قربانیان نقض این حقوق.


گزارش هفته سوم اردیبهشت ماه شامل این بخشها میباشد: زندانیان سیاسی، وضعیت کاسبکاران کرد، تیراندازی به افراد بیگناه، بازداشتها و احکام.


زندانیا ن سیاسی

حفاظت اطلاعات سپاه در کرمانشاه، ٣ شهروند کُرد را زندانی کرد

سه شهروند بازداشت شده در روانسر توسط نیروهای اطلاعاتی حکومت اسلامی ایران به زندان امنیتی سپاه پاسداران کرمانشاه منتقل شدند.

به دنبال بازداشت سه شهروند کُرد در روز چهارشنبه یازدهم اردیبهشت‌ماه، نهادهای امنیتی شهر روانسر این افراد را زندان حفاظت اطلاعات سپاه در شهر کرمانشاه منتقل کردند اسامی ٣ شهروند بازداشت شده عبارتند از؛ عادل مرادی ٢٧ ساله فرزند اسد، ادریس کریمی ٣٠ ساله فرزند محمود و نعمان منوچهری.

تا لحظه‌ی انتشار این خبر علی‌رغم پیگیری‌های خانواده‌ی این ٣ شهروند بازداشت شده، علت بازداشت آنان از سوی نیروهای اطلاعات حکومت اسلامی ایران اعلام نشده است(1)


 بازداشت و بی‌خبری از شیرزاد بیگ‌زاده زندانی سیاسی سابق

 شیرزاد بیگ‌زاده زندانی سیاسی سابق اوایل اردیبهشت ماه امسال بازداشت شده است و تا کنون اجازه تماس تلفنی و یا ملاقات با بستگان خود را پیدا نکرده است

 این فعال سیاسی کرد روز دوشنبه ۲ اردیبهشت ماه سال جاری در ارومیه بازداشت شد

خانواده شیرزاد بیگ‌زاده که تا کنون چندین بار جهت پیگیری وضعیت وی به مراجع قضایی مراجعه کرده‌اند، از سوی این مراجع پاسخ شنیده‌اند که: "او بدلایل امنیتی بازداشت گردیده و فعلا امکان ملاقات با وی وجود نداردشیرزاد بیگ‌زاده پیش‌تر در بهار سال ۱۳۸۴ نیز به خاطر فعالیت‌های سیاسی بازداشت شده و ۵ ماه و ۱۷ روز را در اداره اطلاعات ارومیه تحت بازجویی قرار داشته است که از این مدت ۴ ماه آن را در سلول انفرادی سپری کرده بودیکی از نزدیکان وی گفت: "شیرزاد در این مدت مورد ضرب و شتم و شکنجه قرار گرفته بود، تا جایی که قفسه سینه وی از چندین نقطه شکسته و سپس با قرار وثیقه آزاد می‌گرددشیرزاد بیگ‌زاده سپس در سال ۱۳۸۵ در شعبه ۱ دادگاه انقلاب ارومیه محاکمه و به ۴ سال حبس تعزیری محکوم می‌شود که با اعتراض نامبرده این حکم به شعبه تجدید نظر استان ارسال می‌شود و در این دادگاه وی به ۱ سال حبس تعزیری و ۳ سال حبس تعلیقی محکوم می‌شود.

حکم ۱ سال حبس تعزیری وی در سال ۸۸ به اجرا در می‌آید و پس از آزادی نامبرده، در سال ۸۹ وی دست کم سه بار توسط نیروهای اطلاعات سپاه بدون حکم قضایی بازداشت شده و هر بار ۲۴ ساعت را در بازداشت‌گاه این اداره سپری می‌کند(2).


یک زندانی سیاسی کُرد در زندان اوین تهران اعتصاب غذا کرد."

رحیم مددی" زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین در اعتراض به وضعیت خود و بی‌توجهی مسئولین رژیم اعتصاب غذا کرد."

بە گزارش فعالین حقوق بشر و دمکراسی در ایران، "رحیم مددی" زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین از روز شنبە، چهاردهم اردیبهشت‌ماه در اعتراض بە وضعیت وخیم جسمانی و بی‌توجهی مسئولین زیربط رژیم در زندان اوین بە وضعیت وی، دست بە اعتصاب غذای خشک زدە است این در حالی است کە نامبردە چندین ماه است مبتلا بە نارسایی کلیە شدە و تلاش او برای متقاعدکردن مسئولان زندان جهت مداوای وی بیهودە بودە است.

.. "رحیم مددی" دانشجوی سابق دانشگاه آزاد اسلامی تهران و اهل شهرستان مهاباد است که طی اعتراضات و جنبش مردمی پس ازانتخابات سال ٨٨ دستگیر شدە بود و بە اتهام اغتشاش، تهدید علیە امنیت ملی و نیز همکاری با یکی از احزاب مخالف ایران از سوی دستگاه قضایی رژیم اسلامی ایران بە ١٤ سال حبس محکوم شدە است(3).


وضعیت کاسبکاران کرد

کشته و زخمی شدن ٣ کاسبکار کُرد در استان مرکزی ایران

یک کاسبکار کُرد در مسیر جاده‌ی ساوه به تهران با شلیک گلوله‌ی نیروهای نظامی حکومت اسلامی کشته شد.

نیروهای نظامی حکومت اسلامی ایران روز گذشته چهاردهم اردیبهشت‌ماه در مسیر جاده‌ی ساوه ـ تهران، خودروی یک کاسبکار کُرد به نام " نبی عبداللهی" ٣٢ ساله را هدف تیراندازی قرار داده که منجر به کشته شدن وی گردید. یک منبع مطلع.گفت. در همین حادثه و در پی شلیک گلوله‌ی نیروهای نظامی ایران دو کاسبکار دیگر کُرد به نام مهدی عبداللهی برادر نبی و نیز "صالح صالحی‌فر" ٢٨ ساله به شدت زخمی شدند که جهت مداوا به مراکز درمانی منتقل کرده‌اند این شهروندان از ساکنین شهر پاوه در استان کرمانشاه بودند

نیروهای نظامی، خودروی این ٣ کاسبکار کُرد را تنها "به ظن حمل کالای قاچاق" هدف شلیک گلوله قرار داده بودند طی ٤٥ روز گذشته ٧ کاسبکار کُرد در مسیر جاده‌های مواصلاتی کشته و زخمی شده‌اند که از این مجموع ٥ کاسبکار با شلیک گلوله‌ی نیروهای انتظامی حکومت اسلامی ایران کشته و زخمی شدند و ٢ کاسبکار دیگر نیز در حادثه‌ی رانندگی جان خود را از دست داه‌اند(1)


گلوله‌باران، تلف‌شدن و توقیف٢٠٠ رأس اسب کاسبکاران در مرز ارومیه.

 نیروهای انتظامی حکومت ایران در منطقه‌ی "ترگور" از توابع ارومیه بیش از ٢٠٠ رأس از اسب‌های بارکش کاسبکاران و اجناس همراه آنان را توقیف کردند....

روز گذشته سیزدهم اردیبهشت ماه در پی توپباران مناطق مرزی شهرستان ارومیه، ١٢ رأس از اسب‌هاب بارکش کاسبکارن توسط نیروهای انتظامی حکومت اسلامی ایران تلف و ٢٠٠ رأس دیگر نیز توقیف شد یک منبع مطلع

 گفت توپباران روز گذشته در نزدیکی روستای "انبی" در منطقه‌ی "ترگور" انجام گرفته که در اثر گلوله‌باران‌ها، ١٢ رأس اسب بارکش کاسبکاران تلف شدند همین منبع اشاره کرد، نیروهای انتظامی ضمن تلف نمودن اسب‌های کاسبکاران، کلیه‌ی اجناس و وسایل همراه آنان را نیز توقیف کردند در همین رابطه مدتی پیش در پی شلیک نیروهای نظامی حکومت اسلامی در منطقه‌ی سردشت، بیش از ١٠٠ رأس از اسب‌های بارکش کاسبکاران تلف شد(1)


شلیک مستقیم نظامیان حکومتی به کاسبکاران و توقیف اجناس همراه آنان

نیروهای نظامی و انتظامی حکومت اسلامی ایران در شهرهای کُردنشین ایران علاوه بر هدف قرار دادن کاسبکاران، اقدام به توقیف کالاهای آنان نیز می‌کنند.

، روز دوشنبه شانزدهم اردیبهشت‌ماه نیروهای نظامی حکومت اسلامی ایران در نزدیکی روستای "مزن‌آباد" از توابع سردشت، خودروی یک کاسبکار کُرد به نام " عُمر رش" را هدف تیراندازی مستقیم قرار داده و موجب خسارت مالی به خودروی وی شدندیک منبع مطلع گفت. به دنبال رفتار خشونت آمیز نیروهای نظامی با این کاسبکار کُرد، شهروندان روستای مزن‌آباد به کمک وی شتافتند که در نهایت منجر به خشونت و درگیری مأموران حکومتی و مردم گردیددر همین رابطه روز شنبه چهاردهم اردیبهشت‌ماه نیروهای مستقر در پاسگاه روستای "گشکی" از توابع شهرستان کامیاران خودروی یک شهروند کُرد این شهر به نام "ب. الف" را هدف شلیک گلوله قرار داده که ضمن وارد آوردت خسارت به خودرو وی، اجناس این کاسبکار را نیز توقیف کرده‌اند.

 ارزش اجناس و کالاهای همراه این شهروند کُرد که توسط نیروهای انتظامی توقیف شده بیش از ١٥٠ میلیون تومان برآورد شده است همچنین روز جمعه سیزدهم اردیبهشت‌ماه، نیروهای انتظامی مستقر در پاسگاه بخش "نوسود" در استان کرمانشاه، خودروی یک کاسبکار کُرد اهل پاوه را هدف شلیک گلوله قرار داده و ضمن آسیب رساندن به خودرو، اجناس وی را نیز توقیف کرده‌اندنیروهای نظامی و انتظامی حکومت اسلامی ایران سالانه شمار چشمگیری از شهروندان کُرد را در جاده‌های استان‌های کُردنشین ایران و دیگر شهرها به بهانه‌ی حمل کالای قاچاق هدف شلیک گلوله قرار داده و می‌کشنداین در حالی است که کاسبکاران کُرد تنها منظور تأمین مایحتاج زندگی خود و خانواده‌هایشان به کارهای پر خطر روی‌میاورند(1).


تیراندازی به افراد بیگناه

 شلیک نیروهای پلیس مریوان به دو فعال مدنی کرد

 نیروی انتظامی مریوان به دو فعال مدنی کرد شلیک کرده و ایشان را بشدت مجروح نموده است.

 امروز حدود ساعت ۲ بعد از ظهر ایست بازرسی نیروی انتظامی واقع در ۱۰ کیلومتری مریوان حبیب الله محمدی و بهروز احمدی، دو فعال مدنی کرد را که به سمت شهر مریوان در حرکت بودند، بدلیل آنچه توجه نکردن به ایست پلیس گفته شد مورد اصابت ۱۶ گلوله قرار داد.

در این تیر اندازی نیروهای پلیس، به حبیب الله محمدی ۹ گلوله و به دوست ایشان بهروز احمدی ۷ گلوله اصابت کرده است.

این دو فعال مدنی کرد هم اکنون در بیمارستان مریوان بستری می‌باشند و در شرایط جسمی بسیار وخیمی بسر می‌برند(2)


کشته و زخمی شدن ٥ شهروند کُرد در شمال ایران

 شلیک مستقیم نیروهای انتظامی حکومت اسلامی ایران در استان مازندران منجر به کشته و زخمی شدن پنج شهروند کُرد گردید.

مأموران انتظامی حکومت ایران در شهر ساری استان مازندران با شلیک تیر موجب کشته شدن ٤ شهروند کُرد و زخمی شدن ٢ تن دیگر شدنداین حادثه در روز شنبه چهاردهم اردیبهشت‌ماه روی داده و دلیل تیراندازی نیروهای نظامی نامشخص است

یک منبع مطلع گفت.

 یکی از این شهروندان به نام " عبداالله مستوفی" اهل سقز در استان کُردستان بوده و چهار نفر دیگر اهل شهرهای جوانرود و پاوه در استان کرمانشاه بوده‌اندهمین منبع اشاره کرد، این پنج شهروند کُرد بدون هیچ دلیل مشخصی از سوی نیروهای انتظامی حکومت اسلامی ایران هدف شلیک گلوله قرار گرفته‌اند.

تا لحظه‌ی انتشار این خبر از هویت چهار شهروند دیگر اطلاعی در دست نیست.

در همین رابطه روز شنبه چهاردهم اردیبهشت‌ماه نیروهای نظامی حکومت اسلامی ایران در مسیر جاده‌ی ساوه ـ تهران خودروی یک کاسبکار کُرد به نام "نبی عبداللهی" را هدف شلیک مستقیم گلوله قرار داده که در نهایت این شهروند کُرد جان خود را از دست می‌دهدهمچنین در نتیجه‌ی شلیک گلوله‌ی همین نیروها ٢، نفر دیگر به نام‌های " صالح صالحی‌فر"، ٢٨ ساله و "مهدی عبداللهی"، به شدت زخمی شدند_(1)


بازداشتها

سربازگیری در کُردستان/ ٣٦ تن در سروآباد بازداشت شدند

طی ١٥ روز گذشته نیروهای نظامی حکومت اسلامی ایران ٣٦ شهروند کُرد را در شهرستان "سروآباد" استان کُردستان بازداشت کرده‌اند.

در دو هفته‌ی اخیر، ٣٦ شهروند کُرد به بهانه‌ی "مشمولین غایب" از سوی مأموران انتظامی حکومت ایران در شهرستان سروآباد بازداشت شده‌اند تا لحظه‌ی انتشار این این خبر تمامی این ٣٦ نفر در بازداشت نیروهای نظامی حکومت اسلامی ایران می‌باشند یک منبع مطلع گفت.احتمال می‌رود کلیه‌ی این افراد به دادگاه نظامی حکومت اسلامی ایران تحویل داده شوند. در همین رابطه و در اواخر بهمن ماه سال ١٣٩١، نیروهای نظامی حکومت اسلامی ایران یک شهروند کُرد اهل روستای "مووسک" از توابع شهرستان سروآباد به نام" سیروان محمدی" فرزند "کریم" را به بهانه‌ی فرار از سربازی بازداشت و وی را به استان کرمانشاه منتقل کردند.

از دیگر سو و بر اساس بند ٢ ماده‌ی ٥٨ آیین نامه‌ی اجرایی قانون سربازی، افرادی که در زمان مقرر، خود را جهت رفتن به سربازی به مراکز ذیربط معرفی نکنند، علاوه بر افزایش ٦ ماه سربازی اجباری، همزمان در دادگاه نظامی نیز محاکمه خواهند شد(1)


بازداشت حامد محمودی‌نژاد توسط نیروهای امنیتی.

- روز یکشنبه ۱۵ اردیبهشت ماه خانوادهٔ حامد محمودی‌نژاد فعال کارگری و از اعضای کمیتهٔ هماهنگی پس از مراجعه به ستاد خبری اطلاعات سنندج مطلع شدند که وی در بازداشت این اداره به سر می‌برد.

به گزارش کمیتهٔ هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری، حامد محمودی‌نژاد به همراه جلیل محمدی روز پنج شنبه ۱۲ اردیبهشت توسط نیروهای حفاظت اطلاعات بازداشت شده است.

همچنین غالب حسینی و علی آزادی دو عضو دیگر کمیته هماهنگی هم از نیمه اسفند ماه ۹۱ تاکنون در زندان اداره اطلاعات سنندج، در بازداشتی غیر قانونی به سر می‌برند(2)


 بازداشت و بی‌خبری مطلق از وضعیت دو شهروند کرد سلماسی

از وضعیت دو شهروند کرد اهل سلماس که توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند، باوجود گذشت بیش از ۷ روز هیچ اطلاعی در دست نیست صابر مامدی" فرزند اسد و "نظمین حیدری" فرزند سلمان اهل روستای دریک از توابع شهرستان سلماس، ۷ روز پیش توسط نیروهای امنیتی این شهرستان بازداشت و منزل آن‌ها مورد بازرسی و تفتیش قرار گرفت و برخی وسایل شخصی افراد اعم از کامپیوتر را با ضبط نمودندبازداشت شدگان تاکنون از حق دسترسی به وکیل و برقراری تماس با خانواده‌های خود محروم بوده و هیچ اطلاعی از وضعیت ایشان در دست نیست.

 این در حالیست که علی‌رغم پیگیری‌های مستمر خانواده‌ی این دو شهروند، ماموران امنیتی این شهرستان گفته‌اند که از محلی که این دو تن بدان جا منتقل شده‌اند، اطلاعی نداریم.

شایان ذکز است که صابر مامدی پیش‌تر به اتهام همکاری با حزب حیات آزاد کردستان (پژاک) توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به ۳ سال حبس تعزیری محکوم و دوران محکومیت خود را به سپری کرده بود.

گفتنی‌ست ماموران امنیتی و لباس شخصی به شکلی ناپسند و توهین آمیز اقدام به بازداشت آقایان مامدی حیدری نمودند و اتهام ایشان را همکاری با حزب حیات آزاد کردستان(پژاک) مطرح نمودند(2).


بازداشت یک جوان دیگر در روانسر و اجرای منع آمد و شد در حومه‌ی شهر...

مأموران امنیتی حکومت اسلامی ایران، یک شهروند کُرد را در شهر روانسر استان کرمانشاه بازداشت کردند

روز دوشنبه‌ی هفته‌ی جاری یک جوان 27 ساله به نام "میلاد مُرادی" از سوی نیروهای امنیتی حکومت ایران بازداشت گردیدروز شانزدهم اردیبهشت‌ماه، مأموران امنیتی با مراجعه به منزل این شهروند کُرد، وی را بازداشت و خانه را نیز مورد تفتیش قرار می‌دهنداز اتهامات احتمالی وارده به میلاد و محل نگهداری وی، گزارش دقیقی در دسترس نیست

پیشتر و در روزهای یازدهم و چهاردهم اردیبهشت‌ماه نیز هر یک از نعمان منوچهری، عادل مُرادی و ادریس کریمی توسط مأموران حفاظت اطلاعات سپاه کرمانشاه بازداشت شده بودند..

همچنین از روانسر گزارش می‌رسد که تدابیر شدید امنیتی در سه‌راه "بنچله" و "نهرای" در حومه‌ی شهر محسوس است و مأموران انتظامی خودروها و سرنشینان آنان را مورد بازرسی قرار می‌دهند(1).


احکام

حکم ٢٥ سال زندان و تبعید برای یک شهروند کُردستان ایران

یک جوان کُرد اهل کرمانشاه توسط دستگاه قضایی رژیم ایران به ٢٥ سال حبس و تبعید به زندان میناب در استان هرمزگان محکوم شد.

"افشین سهراب‌زاده" ٢٣ ساله، اهل کرمانشاه، به اتهام عضویت در یک حزب مخالف رژیم ایران بازداشت و به زندان میناب تبعید شدبه گزارش کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، این شهروند کُرد مدت ١٤ماه پیش از زندان شهر سنندج به زندان میناب تبعید شد

"افشین سهراب‌زاده" مورخه هفدهم خردادماه ١٣٨٩، در مسیر جاده‌ی سنندج ـ سقز، توسط نیروهای اطلاعات رژیم ایران بازداشت شدزندان "میناب" یکی از بازداشت‌گاه‌هایی است که وضعیت آن بسیار نامناسب بوده و به نظر فعالان حقوق بشر، رژیم ایران عمدا بازداشت‌شدگان را به آنجا منتقل خواهد کرد.

مدتی پیش "محمد زینتی" زندانی سیاسی کُرد اهل سقز که به حبس ابد محکوم شده بود، در زندان میناب به دلیل وضعیت نامناسب زندان، به بیماری مبتلا شده و جان خود را از دست داد(3)

 

 دیوان عدالت اداری حکم تبعید مختار اسدی را لغو کرد.

 دیوان عدالت اداری در پی تمدید حکم تبعید مختار اسدی ، فعال صنفی معلمان از سوی آموزش و پرورش استان کردستان، حکم وی را لغو کرد...

 آذر ماه سال گذشته آموزش و پرورش استان کردستان حکم تبعید مختار اسدی، فعال صنفی معلمان را برای پنجمین سال پیاپی تمدید کرده بود که با شکایت نامبرده به دیوان عدالت اداری حکم مذکور لغو شد.

بر اساس این حکم این عضو شورای هماهنگی کانون صنفی معلمان ایران و انجمن صنفی معلمان کردستان مجاز است به محل تدریس سابق خود باز گردد.

در حال حاضر خانواده ی آقای مختار اسدی ساکن سنندج هستند و خود وی نیز به شهر کرج تبعید شده است(2)


منابع

1)کردپا

2)هرانا

3)کردستان میدیا

 

ناردن بۆ تۆڕه‌ کۆمه‌ڵایه‌تی‌یه‌کان
جاری خوێندراوه‌: 1842
بۆچوونه‌کان (0)Add Comment

نووسینی بۆچوون
بچووکردنه‌وه‌ی خانه‌ی بۆچوون | گه‌وره‌کردنی خانه‌ی بۆچوون

busy