هه‌ڵۆی کوردستان

-
هەڵە
  • JFolder::create: Could not create directory

گزارش هفتگی نقض حقوق بشر در کردستان ایران (هفته اول اردیبهشت ماه 1392)

پۆستی ئەلیکترۆنی چاپکردن

azali_hgoge_bashar_4_5_2گزارش هفتگی از نقض حقوق بشر در کردستان فرصتی برای یادآوری وضعیت نگران کننده حقوق بشر در این محدودە جغرافیایی است، همینطور یادمانی برای قربانیان نقض این حقوق

گزارش هفته اول اردیبهشت ماه شامل این بخشها میباشد: زندانیان سیاسی، بازجوئی ستاد خبری از مدرسین علوم دینی در سنندج، کولبران کرد، بازداشتها، احکام و دانش آموزان.


زندانیان سیاسی

ارسلان اولیایی امروز از زندان سنندج آزاد شد

یکی از فعالان سیاسی و مدنی کُرد پس از سپری نمودن دوران محکومیتش، از زندان مرکزی سنندج آزاد گردید.

به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، امروز یکشنبه اول اردیبهشت‌ماه سال ١٣٩٢، یکی از فعالان مدنی کُرد به نام "ارسلان اولیایی" پس از سپری نمودن پنج سال و نیم حبس از زندان مرکزی سنندج آزاد شد.

وی از پاییز ٨٦ بهمراه انور حسین‌پناهی دیگر زندانی سیاسی کُرد در زندان بسر می‌برند

این فعال مدنی کُرد در اواخر پاییز سال ١٣٨٦، توسط نیروهای امنیتی حکومت اسلامی ایران در سنندج بازداشت و در دادگاه انقلاب این شهر به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و محاربه با خدا و همکاری با یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت اسلامی ایران به اعدام محکوم اما بعدها به سبب اعتراض‌های نهادهای دفاع از حقوق بشر حکم اعدام وی به ٦ سال کاهش یافت(1).


آزادی ٢نفر از زندان و احضار ٣ تن دیگر توسط اطلاعات نقده

 شمار چشمگیری از شهروندان نقده‌ای توسط اداره‌ی اطلاعات این شهرستان احضار و تحت بازجویی قرار گرفتند.

 روز چهارشنبه بیست و هشتم فروردین‌ماه اداره‌ی اطلاعات شهرستان نقده طی تماس تلفنی به ٢ تن از شهروندان کُرد به نام‌های "کیوان شیخی و شهاب احمدی آذر "اعلام کرده‌اند که ساعت ٩ صبح روز پنجشنبه بیست و نهم فروردین ماه خود را به اداره ی اطلاعات این شهر معرفی نمایند.

"کیوان و شهاب" روز پنجشنبه به اداره‌ی اطلاعات نقده مراجعه کرده و توسط مأموران اطلاعاتی تحت بازجویی قرار گرفته و به آنان گفته‌اند که باید به اتهاماتشان اعتراف کنند.

همچنین فرد دیگری به نام "قادر داستان" که در ادامه‌ی جریان بازداشت‌های شهروندان کُرد در اسفندماه سال ١٣٩١ بازداشت و سپس با تودیع وثیقه به صورت موقت آزاد شده بود، برای بار دوم به اداره‌ی اطلاعات نقده احضار گردیددر همین رابطه روز یکشنبه اول اردیبهشت‌ماه ١٣٩٢، دونفر از بازداشت‌شدگان اسفند ماه سال گذشته به نام های "رحیم فتوحی" نویسنده و شاعر و "کامران عثمانی" فعال مدنی، پس سپری نمودن ٤٧ روز بازداشت در اطلاعات ارومیه و زندان نقده با تودیع وثیقه‌موقتاً آزاد شدند

"رحیم فتوحی" دارای چندین اثر نظیر، "رمان ره‌هه‌ندی چاوه‌روانی" مجموعه شعر دریاز و گلاویژ" و همچنین چندین مقاله‌ی ادبی و علمی می‌باشد(1).


برادران کُردپور با خانواده‌هایشان دیدار کردند

 برادران کُردپور سرانجام پس از یک‌ماه و نیم بازداشت توسط نهادهای امنیتی حکومت اسلامی ایران، موفق به دیدار با خانواده شدند.

امروز دوشنبه، دوم اردیبهشت‌ماه، همسر خسرو کُردپور بهمراه خواهر بزرگتر برادران کُردپور با نظارت بازجو و مأموران امنیتی، از نزدیک و حضوری در بازداشتگاه اداره‌ی اطلاعات ارومیه با مسعود و خسرو کُردپور دیدار کردند.

یکی از همکاران آژانس خبری موکریان ضمن تأیید خبر مذکور، طی تماسی تلفنی به خبرنگار کُردپا گفت: مأموران حفاظت اطلاعات سپاه به صورت جداگانه، اجازه‌ی ملاقات حضوری را به برادران کُردپور دادند.

کمال حسینی در ادامه افزود: خانواده‌ی کُردپور درحین دیدار با خسرو و مسعود، به مأموران اطلاعاتی گفته‌اند که آژانس خبری موکریان، تنها گزارشات داخلی ایران و کُردستان را منعکس نموده و از هرگونه انتشار اخبار کذب و تحریف‌شده به دور بوده است همسر و خواهر این دو روزنامه‌نگار، ابتدا با خسرو و سپس با مسعود و برای مدت 15 دقیقه دیدار داشتند حسینی در ادامه و به نقل از برادران کُردپور اعلام کرد: ما بر خط‌مشی و آرمان انسانی خود، تأکید و ایستاده‌ایم

این فعال حقوق‌بشر در پایان گفت‌وگوی اختصاصی به خبرنگار آژانس کُردپا گفت: آقایان عثمان مزین و عباس جمالی به صورت رسمی وکالت پرونده‌ی کُردپورها را برعهده گرفته‌اند و وکالت‌نامه به پرونده‌ی قضایی آنان الحاق گردیده اما تاکنون اتهام مسعود و خسرو اعلام نگردیده است(1)


انتقال یک شهروند کُرد به زندان مرکزی سقز

یک شهروند سقزی که به یک سال حبس تعزیزی محکوم شده بود، جهت سپری نمودن این حکم به زندان مرکزی این شهر منتقل شد.

چند روز قبل "سوران کسنزانی" که توسط دادگاه انقلاب شهرستان سقز به ١ سال حبس تعزیری محکوم شده بود، جهت سپری نمودن این حکم به زندان مرکزی سقز انتقال یافت.

این شهروند کُرد در تابستان سال ١٣٩٠ به مدت ٢ ماه در اداره‌ی اطلاعات سقز بازداشت و سپس با تودیع وثیقه به صورت موقت آزاد شده بود.

وی پس از مدتی از سوی دادگاه انقلاب شهرستان سقز به اتهام همکاری با یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت اسلامی ایران، به ١ سال حبس تعزیزی محکوم شد.

 سوران کسنزانی پس از اینکه از سوی دادگاه سقز به ١ سال حبس محکوم شد در دادگاه تجدید نظر سنندج به حکم صادره اعتراض، اما تاکنون هیچ پاسخی به وی داده نشده است(1)


 یعقوب خضری، روزنامه نگار به زندان مهاباد رفت

 در پی احضار یعقوب خضری، روزنامه نگار، فعال فرهنگی و دانشجویی جهت اجرای حکم، نامبرده پس از معرفی خود روانه زندان مهاباد شد یعقوب خضری دبیر دبیرستانهای مهاباد، دانشجوی کارشناسی ارشد و از مسئولین انجمن ادبی مهاباد است که برای گذراندن حکم یک سال تعزیری خود بە زندان مرکزی مهاباد رفت یعقوب خضری روزنامەنگار ،وبلاگ نویس، فعال فرهنگی و دانشجویی در تاریخ ٢٤ خرداد ١٣٩١ همراە با تعدادی دیگر از روزنامەنگاران و فعالان دانشجویی توسط ادارە اطلاعات مهاباد دستگیر و پس از گذشت بیش از یک ماە با قرار وثیقە ٨٠ میلیون تومانی بە طور موقت آزاد شدە بود.(3)


وضعیت غالب حسینی و علی آزادی

 غالب حسینی و علی آزاد، دو فعال کارگری بازداشت شده، در وضعیت نامشخصی بسر می‌برند.

بنا به گزارش کمیتهٔ هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری، تداوم بازداشت غلب حسینی و علی آزادی فعالین کارگری و از اعضای کمیتهٔ هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری و عدم پاسخگویی مشخص از جانب مسئولین مربوطه نگرانی خانواده‌ها و دوستان آنان را نسبت به وضعیت نامشخص و همچنین وضعیت سلامتی این فعالین کارگری تشدید کرده است لازم به ذکر است که بازجویی این دو فعال کارگری به پایان رسیده و مسئولین اداره اطلاعات از ارجاع پرونده آنان به مراجع قضایی سرباز زده؛ و از پاسخگویی لازم و قانونی به خانواده‌های آنان خودداری می‌نمایند

مسئولین امنیتی با شدید‌ترین و اهانت آمیز‌ترین وجه ممکن با خانواده‌ها برخورد نموده و مراجع قضایی، خصوصن قاضی مربوطه با توجه به هماهنگی ادارهٔ اطلاعات با آنان مدام خانواده‌ها را تهدید به بازداشت می‌نماید؛ و پی گیری خانواده‌ها نسبت به وضعیت نامعلوم عزیزان خود را شایستهٔ اشد برخورد و مجازات می‌داند(3).

 

بازجویی ستاد خبری از مدرس علوم دینی در سنندج

یکی از مدرسان علوم دینی در سنندج به ستاد خبری اداره‌ی کل اطلاعات استان کُردستان احضار شد.

ستاد خبری اداره‌ی کل اطلاعات استان کُردستان روز گذشته یکی از اعضای شورای رهبری مکتب قرآن کُردستان به نام "هاشم حسین‌پناهی" را احضار و مورد بازجویی قرار داد.

وی هفته‌ی گذشته نیز جهت پیگیری رفع توقیف از گذرنامه و لغو قرار ممنوع‌الخروجی خود و حسن امینی، به دادسرای ویژه‌ی روحانیت همدان مراجعه می‌کنداین مدرس علوم دینی در ستاد خبری درباره‌ی ارتباط وی با شبکه‌های ماهواره‌ای خارج ایران و نظرش در رابطه با اوضاع کنونی سوریه مورد بازجویی قرار گرفته است.

پایگاه اطلاع‌رسانی مکتب قرآن کُردستان مدعی است که بازجویان ستاد خبری، هاشم حسین‌پناهی را متهم به جاسوسی کرده‌اند و او را تحت فشار قرار داده‌اند که از همکاری با رسانه‌های خارج کشور ابراز پشیمانی کند.

وی از مهرماه سال گذشته تاکنون ٣ بار به ستاد خبری اداره‌ی اطلاعات و ٢ بار نیز به دادگاه ویژه‌ی روحانیت همدان احضار شده است مکتب قرآن کُردستان، حرکتی دینی در مناطق کُردنشین ایران-سنی‌نشین است که از شاگردان و پیروان احمد مفتی‌زاده تشکیل و در حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی، دعوت و تبلیغ و حتی سیاسی-اقتصادی فعالیت می‌کنند(1)


کولبران کرد

شلیک مستقیم نظامیان حکومتی به یک کولبر در مرز سردشت

 یک کولبر کُرد در منطقه‌ی "آلان" سردشت توسط نیروهای نظامی حکومت اسلامی ایران زخمی شد.

شامگاه روز چهارشنبه چهارم فروردین‌ماه گروهی از کولبران منطقه‌ی سردشت در کمین نیروهای نظامی حکومت اسلامی ایران قرار گرفته و در نهایت یکی از کولبران به نام "ناصر علیخانی" اهل روستای اسلام‌آباد(بیژوه) به شدت زخمی شد. یک منبع مطلع گفت. این کولبر کُرد جهت مداوای پزشکی به بیمارستان شهرستان سردشت منتقل شده و تا لحظه‌ی انتشار این خبر هیچ اطلاعی از وضعیت سلامتی وی در دسترس نیست. وی افزود، در نتیجه‌ی شلیک گلوله‌ی نیروهای انتظامی حکومت اسلامی ایران به این کولبران چندین رأس از اسب‌های آنان نیز تلف شدند

طی ٣٥ روز گذشته، ٤ کولبر کُرد توسط شلیک گلوله‌ی نیروهای نظامی حکومت اسلامی ایران کشته و ٤ کولبر دیگر نیز به شدت زخمی شدندطی همین مدت، ٤ کاسبکار کُرد در جاده‌های ارتباطی کشته و زخمی شدند که از این مجموع یک نفر با شلیک گلوله‌ی نیروهای انتظامی کشته و فرد دیگر به شدت زخمی و ٢ کاسبکار نیز در سانحه‌ی رانندگی جان باختند(1)


 انفجار مین پای یک کولبر کُرد را قطع کرد.

پای یک کولبر کُرد به دلیل انفجار مین در مرز "حاج عمران" شهرستان پیرانشهر قطع شد.

عصر روز پنجشنبه پنجم اردیبهشت‌ماه یک کولبر کُرد به نام " کمال" فرزند " خضر" در مرز حاجی عمران بر اثر برخورد با مین کاشته شده از دوران جنگ عراق ـ ایران، یک پای خود را از دست داد.

یک منبع مطلع گفت. این کولبر کُرد به دلیل شدت جراحت وارده به بیمارستان منتقل شده و تا لحظه‌ی انتشار این گزارش، هیچ اطلاعی از وضعیت سلامتی و حال عمومی وی در دست نیست.

این شهروند کُرد اهل روستای "قسقپان" از توابع شهرستان پیرانشهر بوده که جهت امرار معاش به کولبری روی آورده بود(1).


 بازداشتها

سرنوشت ١٦ فعال مذهبی ـ دانشجویی در کُردستان در هاله‌ای از ابهام است

شماری از فعالان دانشجویی ـ مذهبی در کُردستان طی سال گذشته توسط نهادهای امنیتی حکومت اسلامی ایران بازداشت و تاکنون از سرنوشت آنان اطلاعی در دسترس نمی‌باشد.

بازداشت و انتقال شانزده تن از فعالان دانشجویی در کُردستان که از سوی مأموران اطلاعاتی صورت گرفته است به دلایل مختلفی تاکنون رسانه‌ای نشده و سرنوشت پرونده‌های قضایی آنان نامعلوم است.

هویت این ١٦ فعال مذهبی کُرد که در سال گذشته بازداشت و به مکان‌های نامعلومی انتقال یافته‌اند به شرح ذیل می‌باشد:

١ـ عادل غلامی فرزند علیمراد، مهندس مکانیک در قروه

٢ـ عثمان رادبوی فرزند بهرام، کارشناسی ارشد کشاورزی در پاوه

٣ـ ایوب ابراهیم‌زاده فرزند حسین، مهندس برق در سردشت

٤ـ حمید رضازاده فرزند هدایت، مهندس عمران در سردشت

٥ـ یوسف صالح‌زاده فرزند محمود، کارشناس حسابداری در سردشت

٦ـ مرتضی امینی فرزند کاظم، کارشناس بهداشت در نقده

٧ـ معاذ حکیمی فرزند عبدالکریم، کارشناس ارشد حقوق در پاوه

٨ـ عباس عبادی فرزند عبدالله، کاردانی معدن در تکاب

٩ـ مهدی سیدی فرزند محمد، کارشناس زبان انگلیسی در تکاب

١٠ـ حسین هدایتی فرزند ابراهیم، کارشناس ادبیات عرب در بوکان

١١ـ نعمت آزادخواه فرزند خالد، کارشناس تربیت معلم در اشنویه

١٢ـ عبدالواحد معروفی‌زاده فرزند رسول، کارشناس فیزیک در اشنویه

١٣ـ محمد احمدی فرزند عبدالله، کارشناس آمار در بوکان

١٤ـ کامران حسینی فرزند رسول، کاردانی ریاضی محض در بوکان

١٥ـ اسماعیل آتش‌خرد فرزند علیمحمد، کارشناس آمار در بوکان

١٦ـ ناصح پیرخضری فرزند احمد، کاردانی کامپیوتر در پیرانشهر

به دلیل نبود رسانه‌های مستقل در کُردستان و نیز شرایط امنیتی حاکم بر مناطق کُردنشین، بازداشت و زندانی شدن فعالان سیاسی، فرهنگی و مدافعان حقوق‌بشر رسانه‌ای نمی‌شود و بسیاری از این افراد ماه‌ها و حتی سال‌ها در زندان‌های حکومت اسلامی ایران بسر می‌برند اما سرنوشت مبهم و نامعلومی دارند(1)

مأموران اطلاعاتی ایران یک شهروند را در کُردستان بازداشت کردند


یک شهروند کُرد ساکن مریوان از سوی نیروهای اطلاعاتی این شهر بازداشت شد.

روز پنچ‌شنبە، ٥ اردیبهشت‌ماه، نیروهای امنیتی حکومت اسلامی ایران با یورش بە منزل یک شهروند کُرد بە نام "باقی جاوید" ٣١ سالە فرزند کریم، وی را بازداشت و بە ادارە‌ی اطلاعات مریوان منتقل کردەاند.

 باقی جاوید اهل روستای "چاوگ" و ساکن شهر مریوان می‌باشد. وی کارمند ادارە‌ی آتش‌نشانی مریوان بودە است نیروهای اطلاعاتی منزل این شهروند را تفتیش و بعضی از وسایل شخصی وی را نیز ضبط و با خود برده‌اند. تا لحظه‌ی انتشار این خبر، دلیل یا دلایل بازداشت این شهروند کُرد نامعلوم است و خانواده‌ی جاوید از وضعیت و سرنوشت فرزندشان اطلاعی ندارند(1).


احکام

انتقال یک شهروند کُرد به زندان مرکزی سقز

یک شهروند سقزی که به یک سال حبس تعزیزی محکوم شده بود، جهت سپری نمودن این حکم به زندان مرکزی این شهر منتقل شد.

چند روز قبل "سوران کسنزانی" که توسط دادگاه انقلاب شهرستان سقز به ١ سال حبس تعزیری محکوم شده بود، جهت سپری نمودن این حکم به زندان مرکزی سقز انتقال یافت.

این شهروند کُرد در تابستان سال ١٣٩٠ به مدت ٢ ماه در اداره‌ی اطلاعات سقز بازداشت و سپس با تودیع وثیقه به صورت موقت آزاد شده بود. وی پس از مدتی از سوی دادگاه انقلاب شهرستان سقز به اتهام همکاری با یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت اسلامی ایران، به ١ سال حبس تعزیزی محکوم شد.

یک منبع مطلع گفت. سوران کسنزانی پس از اینکه از سوی دادگاه سقز به ١ سال حبس محکوم شد در دادگاه تجدید نظر سنندج به حکم صادره اعتراض، اما تاکنون هیچ پاسخی به وی داده نشده است.(1)


دانش آموزان

احتمال محروم‌شدن دانش‌آموزان مدارس بوکان در امتخانات پایان سال در صورت عدم پرداخت وجه‌ نقد مطالبه شده

 اداره‌ی آموزش و پرورش بوکان طی بخشنامه‌ای به کلیه دانش‌آموزان این شهر ابلاغ کرده‌ است که باید هزینه‌ی صرف‌شده ورقه امتحانی آخر سال تحصیلی را به مدرسه پرداخت کنند.

در بخشنامه‌ی اداره‌ی آموزش و پرورش که به دانش‌آموزان شهر بوکان ابلاغ شده آمده است: هر دانش‌آموزی لازم است در زمان امتحانات وجه نقدی را به مدرسه پرداخت کند و اگر از پرداخت آن سرباز زند از امتحانات محروم خواهد شد

یکی از خانواده‌ی این دانش‌آموزان که از فرزند وی وجه نقد مطالبه شده است به وب‌سایت کُردستان میدیا گفت: من خودم هیچ شغلی را ندارم و با وجود اینکه در فقر بسر می‌بریم از فرزندم وجه نقد مطالبه می‌شود.

این شهروند همچنین افزود:" چند تن دیگر را می‌شناسم که زندگی و امرار معاش شبیه من دارند و توانایی پرداخت وجه نقد مطالبه شده را ندارند

مطالبه‌ی پول از دانش‌آموزان در حالی صورت می‌گیرد که هر دانش‌آموز سالانه وجه نقدی را به نام "هزینه‌ی سالانه" دارد و ضروری است مسئولان مدارس آن را برای دانش‌آموزان خرج کنند، با این وجود بیشتر مدارس کُردستان از "کتابخانه، سالن ورزشی و وسایل ورزشی" محروم هستند.

مدتی پیش نیز اداره‌ی آموزش و پرورش شهر مریوان شماری دانش‌آموز دختر را به علت عدم پرداخت وجه نقد، از مدرسه اخراج کرده بود

در همین رابطه سه ماه پیش نیز، مدیر دبیرستان "شیخ شلتوت" در سنندج به دانش‌آموزان گفته بود، هرکدام از دانش‌آموزان باید مبلغ ١٥٠ تا ٣٠٠ هزار تومان وجه نقد به مدرسه پرداخت کنند.

این مسئول به دانش‌آموزان گفته بود، مدرسه‌ی شیخ شلتوت فاقد امکانات لازم بوده بنابراین ضروری است که هزینه‌ی لازم برای تهیه‌ی این امکانات توسط دانش‌آموزان تهیه شود(2)


منابع

1)کردپا

2)کردستان میدیا

3)هرانا

 

ناردن بۆ تۆڕه‌ کۆمه‌ڵایه‌تی‌یه‌کان
جاری خوێندراوه‌: 1615
بۆچوونه‌کان (0)Add Comment

نووسینی بۆچوون
بچووکردنه‌وه‌ی خانه‌ی بۆچوون | گه‌وره‌کردنی خانه‌ی بۆچوون

busy