هه‌ڵۆی کوردستان

-
هەڵە
  • JFolder::create: Could not create directory

گزارش هفتگی نقض حقوق بشر در کردستان ایران (هفته آخر فروردین ماه 1392)

پۆستی ئەلیکترۆنی چاپکردن

azali_hgoge_bashar_4_5_2گزارش هفتگی از نقض حقوق بشر در کردستان فرصتی برای یادآوری وضعیت نگران کننده حقوق بشر در این محدودە جغرافیایی است ، همینطور یادمانی برای قربانیان نقض این حقوق


 گزارش هفته آخر فروردین ماه شامل اين بخشهای میباشد: زندانیان سیاسی، تهدید خانواده فعالان سیاسی توسط اداره اطلاعات، کولبران کرد، بازداشتها و دانش آموزان.


زندانیان سیاسی

وضعیت مسعود و خسرو کُردپور از زبان وکیل و برادرشان

جهت اطلاع از آخرین وضعیت پرونده‌ی قضایی براداران کُردپور، آژانس خبررسانی کُردپا در گفتگویی با وکیل و برادر این دو روزنامه‌نگار جزئیات آن را جویا شد.

عباس جمالی، وکیل دو روزنامه‌نگار کُرد مسعود و خسرو کُردپور طی تماسی تلفنی به آژانس خبررسانی کُردپا گفت: به علت اینکه برادران کُردپور تاکنون در اختیار اداره‌ی اطلاعات و تحت بازجویی و تحقیق قرار دارند، قانوناً امکان وکالت و دخالت در پرونذه آنها مقدور نیست. این وکیل دادگستری در ادامه افزود: تابحال اتهام براداران کُردپور به وی ابلاغ نشده و مأموران اداره‌ی اطلاعات با اتهامات خاصی، خسرو و مسعود را تحت بازجویی قرار داده‌اند. جمالی در پایان اشاره کرد که تحقیقات برادران کُردپور تمام نشده و ما از اتهامات احتمالی وارده و مدارک ارائه شده دقیقاً مطلع نیستیم. به همین دلیل تا پایان بازجویی‌ها، اداره‌ی اطلاعات اجازه‌ی ملاقات با مسعود و خسرو را صادر نمی‌کند.

در همین ارتباط اسعد کُردپور، برادر خسرو و مسعود کُردپور گفت. مدت چند روزی است که برای پیگیری و اطلاع از سرنوشت آنان به دادگاه انقلاب شهرستان مهاباد مراجعه می‌کنیم و قاضی دادگاه به بهانه‌ی روال قانونی دادگاه، از دیدار خانواده‌ ما امتناع نموده و به ما اعلام کرده که دادگاه تنها به وکیل آنها پاسخگو می‌باشد.

وی همچنین افزود که تاکنون چندین بار جهت ملاقات با خسرو و مسعود، از پازپُرس پرونده اجازه‌ی ملاقات دریافت کرده‌ایم اما هر بار در اداره‌ی اطلاعات با پاسخ "براداران شما اینجا نیستند و باید با بالا هماهنگ بکنید"، روبرو می‌شویم.

خسرو و مسعود کُردپور روزنامه‌نگار و از فعالان حقوق‌بشر، روز هفدهم و نوزدهم اسفندماه سال گذشته از سوی نیروهای امنیتی حکومت اسلامی ایران بازداشت و تاکنون از وضعیت و سرنوشت آنان اطلاع موثقی در دسترس نمی‌باشد.(1)


 بی‌خبری از وضعیت سیاوش قنبری، شهروند کرد اهل مهاباد

پنجشنبه 22 فروردين 1392 ساعت

علی رغم گذشت قریب به یک ماه از بازداشت سیاوش قنبری، شهروند کرد اهل مهاباد، وی موفق به برقراری تماس با بستگان خود نشده و اطلاع چندانی از وضعیت وی در دست نیست سیاوش قنبری در تاریخ ۲۴ اسفند ماه سال گذشته با مراجعه ماموران امنیتی استان به منزلش بازداشت شد. این در حالیست که با وجود گذشت ۱ ماه از بازداشت این شهروند کرد، وی موفق به تماس با خانواده‌ی خود نشده‌ و تنها در مراجعه‌ی خانواده‌ی این شهروند به اداره‌ی اطلاعات، به ایشان اطلاع داده شد که سیاوش قنبری تا اواخر اسفند ماه در اداره‌ی اطلاعات مهاباد به سر برده و از آن زمان به بعد به اداره‌ی اطلاعات ارومیه منتقل گردیده است. لازم به ذکر است، سیاوش قنبری قبلا به کررات توسط نیروهای امنیتی ایران احضار و بازداشت شده بود.

چندی پیش هم طی پرونده‌ی متشکله به اتهام همکاری با یکی از احزاب کردی و همچنین تردد به کردستان عراق توسط دادگاه انقلاب این شهرستان به تحمل ۱۰ ماه حبس محکوم شد.(2)


براداران کُردپور از امضای وکالت‌نامه، منع شدند

 تاکنون اجازه‌ی امضاء وکالت‌نامه‌ی "عباس جمالی" وکیل پایه یک دادگستری به برادران کُردپور داده نشده است.

کمال حسینی خبرنگار آژانس موکریان ضمن تأیید این خبر، افزود .

 روز دوشنبه بیست و ششم فروردین‌ماه همراه با عباس جمالی به منظور پیگیری و بررسی پرونده‌ی قضایی برادران کُردپور به دادگاه انقلاب شهرستان مهاباد مراجعه کردیم، اما متوجه عدم ثبت وکالت‌نامه‌ی این ٢ برادر بر پرونده‌ی آنان شدیم

حسینی به نقل از وکیل این ٢ روزنامه‌نگار کُرد گفت: عدم ثبت وکالت‌نامه بر روی پرونده‌ی این ٢ برادر بدان معنی است که تاکنون اجازه‌ی امضاء وکالت‌نامه به آنان داده نشده است بیست و چهارم اسفندماه سال گذشته، زمانی که وکیل براداران کُردپور به منظور ملاقات با این ٢ روزنامه‌نگار به اداره‌ی اطلاعات شهرستان مهاباد مراجعه کرده بود، برگه‌ی وکالت‌نامه را از وی اخذ نموده و گفتند که بعداً شما را مطلع خواهیم کرد، اما تاکنون نه تنها وی را مطلع نکرده‌اند بلکه وکالت‌نامه وی را نیز بر روی پرونده‌ی براداران کُردپور ثبت نکرده‌اندکمال حسینی همچنین عنوان کرد: "دیروز دادستان عمومی مهاباد طی نامه‌ای از اداره‌ی اطلاعات درخواست کرده بود به مسعود و خسرو کُردپور اجازه داده شود که تماس تلفنی با خانواده‌یشان داشته باشند، اما هنگام مراجعه‌ به اداره‌ی اطلاعات متوجه عدم پاسخگویی مأموران این اداره با درخواست دادستان عمومی مهاباد شدیم".

پیشتر دستگاه قضایی حکومت اسلامی ایران، قرار بازداشت برادران کُردپور را برای یک‌ماه دیگر تمدید کرده بود.

همچنین در دو روز اخیر حدود ٢٣٠ تن از فعالان فرهنگی، سیاسی و روزنامه‌نگار ایرانی با صدور بیانیه‌ای خواستار آزادی مسعود و خسرو کُردپور شدندخسرو و مسعود کُردپور هفدهم و نوزدهم اسفندماه سال ١٣٩١ توسط نیروهای اطلاعات حکومت اسلامی ایران در شهرستان مهاباد بازداشت و تاکنون با گذشت بیش از ٤٠ روز از بازداشت این ٢ برادر و علی‌رغم پیگیری وکیل و خانواده‌ی آنان، هیچ اطلاعی از سرنوشت‌شان در دست نیست(1)


یک شهروند روانسری به زندان دیزل‌آباد کرمانشاه منتقل شد

یک شهروند اهل روانسر از توابع استان کرمانشاه برای سپری نمودن دوران محکومیتش به زندان "دیزل آباد " کرمانشاه منتقل شد.

روز پنجشنبه بیست و دوم فروردین‌ماه "هادی آقایی" 28 ساله، فرزند اسدالله، جهت سپری نمودن حکم 2 سال حبس تعزیری، به زندان دیزل آباد کرمانشاه منتقل گردید

"هادی آقایی" آبان‌ماه سال 1391 همراه با 7 نفر دیگر در شهرستان روانسر بازداشت و در پانزدهم بهمن ماه از سوی دادگاه انقلاب این شهر همراه با "فوائد انگشتان، بختیار نظری و عادل مرادی" به اتهام همکاری با یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت اسلامی ایران هر کدام به 2 سال حبس تعزیری محکوم شدند.

"عادل مرادی، بختیار نظری و فوائد انگشتان" به دلیل فشار نیروهای اطلاعات حکومت اسلامی ایران مجبور به خروج از کشور شدند(1)


اعتصاب غذا، اعتراض به یورش مأموران حکومتی به زندان رجایی‌شهر کرج

یورش مسئولین زندان رجایی‌شهر کرج به بند زندانیان سیاسی با اعتراض و مقاومت زندانیان مواجه شد.

روز چهارشنبه بیست و هشتم فروردین‌ماه 1392 مسئولین و مأموران زندان رجایی‌شهر کرج به منظور تفتیش به سلول و محل استراحت زندانیان سیاسی هجوم بردند که این اقدام، مقاومت و اعتراض زندانیان سیاسی را درپی داشت کمیته‌‌‌‌ی حمایت از شاهرخ زمانی مدعی است، روز گذشته رئیس زندان رجایی‌شهر به همراه 25 سرباز گارد، 15 تن از نیروهای حراست و رئیس اطلاعات زندان به سالن 12 زندان و سلول‌ها و محل استراحت زندانیان سیاسی هجوم آورده و شروع به ضرب و شتم زندانیان و مجروح نمودن آنان از جمله " نامیق محمودی" و تخریب و شکستن لوازم شخصی آنان کرده‌انددر برابر هجوم و یورش مأموران زندان، زندانیان سیاسی نیز به نشانه‌ی اعتراض شروع به خواندن دسته‌ی جمعی سرود و سر دادن شعارهایی نظیر مرگ بر دیکتاتور و مرگ بر استبداد نمودنددر همین رابطه زندانیان سیاسی با شرکت کلیه‌ی زندانیان تشکیل مجمع عمومی داده و تصمیم گرفته‌اند جهت اعتراض به اعمال غیر انسانی رئیس و مأموران زندان رجایی شهر کرج از روز چهارشنبه بیست و هشتم فروردین ماه لغایت سی و یکم همین ماه دست به اعتصاب غذا بزنند(1)


ممانعت از اعزام نامق محمودی، زندانی سیاسی ۶۲ ساله به بیمارستان

 ماموران امنیتی از اعزام نامق محمودی، زندانی سیاسی ۶۲ ساله‌ی محبوس در سالن ۱۲ زندان رجایی شهر کرج به بیمارستان، علی‌رغم وضعیت حاد جسمی، ممانعت به عمل آورده‌انددر حالی ماموران امنیتی از اعزام به بیمارستانِ نامق محمودی که به بیماری آب مروارید مبتلاست، ممانعت به عمل آوردند که وی در شرف از دست دادن بینایی کامل خود قرار گرفته است این زندانی سیاسی که روز گذشته نوبت بیمارستان داشت، هنگامی که پیگیر این مهم شد، به وی گفته شد که مامور اعزام وجود نداردنامق محمودی زندانی سیاسی ۶۲ ساله، ۱۷ فروردین ماه سال گذشته به همراه سه فرزند خود، توسط وزارت اطلاعات بازداشت و در بند اطلاعات سنندج و سپس ۲۰۹ اوین مورد بازجویی قرار گرفت و سپس به سالن ۱۲ زندان رجایی شهر کرج منتقل گردید.

گفتنی است، هر سه فرزند وی در آبان ماه گذشته آزاد شده‌اند

شایان ذکر است که آقای محمودی به اتهام "محاربه" از طریق "همکاری با یکی از احزاب کردی" در بازداشت موقت به سر می‌برد(2)


امتناع مسئولان بازداشتگاه سنندج از ارائهٔ خدمات درمانی و دارویی به علی آزادی

علی آزاد فعال کارگری بازداشت شده در سنندج در وضع وخیم جسمی بسر میبرد و از خدمات درمانی و دارویی محروم است.

علی آزادی فعال کارگری و عضو کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری، که مدت ۴۵ روز است به اتهامات واهی در بازداشت ادارهٔ اطلاعات سنندج به سر می‌برد، طی تماسی تلفنی با همسرش خبر از اتمام بازجویی‌های خود داده، و ادامه بازداشتش را غیر قانونی اعلام کرد.

بنا به گزارش تارنمای کمیته هماهنگی، چهار شنبه شب (۲۸ فروردین)، وی طی این تماس همچنین خبر از وضعیت وخیم جسمی خود و امتناع مسئولان امنیتی بازداشتگاه ادارهٔ اطلاعات از ارائهٔ خدمات درمانی و دارویی به خود را داد، و از شرایط غیر بهداشتی بازداشتگاه نیز ابراز ناراحتی کرده بود، که این وضعیت موجبات نگرانی خانواده، دوستان و دیگر فعالان کارگری شده است2).


 تهدید خانواده فعالان سیاسی توسط اداره اطلاعات

خانواده‌ی یک فعال سیاسی مجبور به خروج از کشور شدند

خانواده‌ی یک فعال سیاسی اهل ارومیه، به دلیل تهدید نیروهای اطلاعات حکومت اسلامی ایران مجبور به خروج از کشور شدند.

همسر و فرزند "پیغام حشمتی" به دلیل تهدید و فشار مستمر نیروهای اطلاعات حکومت اسلامی ایران کشور را ترک و هم اکنون در یکی از کشورهای همسایه‌ی ایران ساکن می‌باشند.

 چند روز پیش مأموران اداره‌ی اطلاعات حکومت اسلامی ایران به منزل این فعال سیاسی مراجعه کرده و به همسر وی گفته بودند در صورت ادامه‌ی فعالیت‌های پیغام، آنان را بازداشت و زندانی خواهند کرد.

پیشتر"پیغام حشمتی" از سوی دادگاه انقلاب شهرستان ارومیه احضار شده بود که به سبب ترس از محاکمه و زندانی، ایران را ترک و به یکی از کشورهای اروپایی پناهنده شد.

این فعال سیاسی پس از خروح از ایران ، چندین مقاله‌ انتقادی نسبت به حکومت اسلامی ایران منتشر کرد.(1)


کولبران کزد

در ارومیه یک کولبر کُرد با شلیک مستقیم نظامیان کشته شد

 نیروهای نظامی ایران، ٢ کولبر کُرد را در مناطق مرزی شهرستان ارومیه هدف تیراندازی قرار دادند.

روز یکشنبه‌ی هفته‌ی جاری یک کولبر ٢٢ ساله به نام "محمدصالح پذیری" فرزند عبدالکریم از سوی مأموران نظامی حکومت اسلامی ایران هدف شلیک مستقیم قرار گرفت و جان سپرددر این تیراندازی، یک کولبر دیگر کُرد به نام "محی‌الدین پذیری" ٢٩ فرزند احمد نیز به شدت زخمی گردیده که به مراکز درمانی ارومیه منتقل شده است این دو شهروند کُرد از اهالی روستای "جورنی" از توابع شهرستان ارومیه هستند.

ظهر روز گذشته جسد محمدصالح در زادگاهش به خاک سپرده شد

در حادثه‌ی شلیک نیروهای نظامی ایران در نقاط مرزی ارومیه، چندین رأس از اسب‌بارکش کاسبکاران روستاهای جورنی و راژان نیز تلف شدند(1)


کشته و زخمی‌شدن ٢ کولبر دیگر در مناطق مرزی پیرانشهر

یک کولبر کُرد در کوهستان‌های مرزی شهرستان پیرانشهر، با شلیک مستقیم نیروهای نظامی حکومت اسلامی ایران به قتل رسید.

 روز جمعه سی‌ام فروردین‌ماه یک کولبر کُرد به نام " ابراهیم عزیزی" فرزند اسکندر، اهل روستای "دربکه" در شهرستان پیرانشهر به سبب تیراندازی مستقیم نظامیان حکومتی جان خود را از دست داد.

وی ٣٣ سال سن و دارای ٢ فرزند است.

همچنین در نتیجه‌ی شلیک این نیروها یک کولبر دیگر به نام "مولود" فرزند " بایزید" به شدت زخمی که جهت مداوا به مراکز درمانی ارومیە منتقل شده است

این کولبر کُرد ٤٠ ساله از اهالی روستای "تاچین‌آباد" شهرستان اشنویه بوده که در اثر شلیک نیروهای نظامی حکومت اسلامی ایران به شدت زخمی می‌شوددر تعقیب و گریز کولبران توسط نیروهای نظامی حکومت اسلامی ایران، برادر ابراهیم به نام "کیوان" ناپدید می‌شود و تا لحظه‌ی انتشار این خبر، هیچ اطلاعی از سرنوشت وی در دست نمی‌باشد

در این رویداد چند رأس از اسب‌های بارکش این کاسبکاران نیز توسط نیروهای نظامی حکومت اسلامی ایران تلف شده‌اند

 طی یک ماه گذشته ٧ کولبر کُرد با شلیک مستقیم نیروهای نظامی حکومت اسلامی ایران کشته و ٤ کولبر دیگر نیز زخمی شده‌اند(1)


بازداشتها

بازداشت یک وبلاگ‌نویس کُرد در سنندج

 در ادامە‌ی روند بازداشت فعالان سایبری و روزنامەنگاران در کُردستان، یک وبلاگ‌نویس ساکن شهر سنندج توسط نیروهای امنیتی حکومت اسلامی ایران بازداشت شد.

صبع روز چهارشنبە ٢٨ فروردین‌ماه، یک وبلاگ‌نویس کُرد بە نام "م . الف" در شهر سنندج از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و بە مکان نامعلومی منتقل گردیدهمزمان خبرگزاری (ایرنا) ، از تفتیش منزل این شهروند کُرد و همچنین ضبط کامپیوتر و دستگاه ماهوارە وی خبر دادە است تا زمان انتشار این خبر از علت بازداشت و مکان نگهداری این شهوند کُرد خبری در دست نمی‌باشد(1).


دانش آموزان

درخواست آموزش و پرورش رژیم در پیرانشهر از دانش‌آموزان جهت ثبت‌نام در بسیج.

مسئولین اداره آموزش و پرورش رژیم ایران در پیرانشهر، طی بخشنامه‌ای که به مدارس ابلاغ شده است از دانش‌آموزان درخواست کرده‌اند که در بسیج ثبت‌نام کنند

حسن حاجی‌خزری" مسئول اداره آموزش و پرورش رژیم در پیرانشهر طی بخشنامه به مدارس شهرستان پیرانشهر ابلاغ کرده است: " دانش‌آموزان کُرد بایستی در بسیج ثبت‌نام کنند". .

" حاجی‌خزری" وظیفه‌ی ثبت‌نام دانش‌آموزان در بسیج را به عهده‌ی مسئولین مدارس گذاشته است.

به گفته‌ی یک منبع آگاه، برخی از مسئولین مدارس این خواسته‌ی رژیم را رد کرده‌اند.

شهرستان پیرانشهر در استان ارومیه و نقطه‌ی مرزی اقلیم کُردستان عراق واقع شده است و با توجه به آخرین سرشماری بیش از ١١٠ هزار نفر جمعیت دارد(3)


منابع:

1)کردپا

2)هرانا

3)کردستان میدیا


ناردن بۆ تۆڕه‌ کۆمه‌ڵایه‌تی‌یه‌کان
جاری خوێندراوه‌: 1308
بۆچوونه‌کان (0)Add Comment

نووسینی بۆچوون
بچووکردنه‌وه‌ی خانه‌ی بۆچوون | گه‌وره‌کردنی خانه‌ی بۆچوون

busy