هه‌ڵۆی کوردستان

-
هەڵە
  • JFolder::create: Could not create directory

کردها، بزرگترین قربانیان مین در جهان

پۆستی ئەلیکترۆنی چاپکردن

behzad_-_mahe_asal_2بر اساس آخرين آمارى كه توسط سازمان ملل اعلام شده حدود 125 ميليون مين عمل نكرده در 70 كشور جهان مدفون است كه اغلب در مناطقى نامشخص وجود دارد و سالانه 24 هزار غيرنظامى توسط مين‌هاى زمينى كشته يا مجروح مي‌شوند . درواقع يعنى هر 22 دقيقه يك نفر.(سلامت نیوز)

ايران با دارا بودن حدود 16 ميليون مين خنثى نشده‌، پس از كشور مصر دومين كشور آلوده به مين در دنيا به شمار می آید. براساس آمارهاى جمع آورى شده 16 ميليون مين باقى مانده از زمان جنگ نزديك به 3 ميليون هكتار از اراضى ايران را آلوده كرده است. بسيارى ازاستان هاى ايرانى هم مرز با كشور عراق از آلوده‌ترين مناطق كشور در زمينه مين‌هاى خنثى نشده محسوب مي‌شوند.(همان)

بر اساس يك تحقيق انجام شده در ايران به طور متوسط روزانه 2/2 نفربر اثر انفجار مین در ایران دچار مصدوميت ومجروحيت‌هاى دائمى مي‌شوند.(همان)

حدود 30 درصد از اين ميزان در استان كرمانشاه اتفاق مي‌افتد. چندى پيش استاندار وقت استان كرمانشاه در اين باره گفت: "استان كرمانشاه در پايان جنگ داراى حدود 700 هزار هكتار زمين آلوده به مين بود كه در طى اين سال ها تنها 50 درصد آنها پاكسازى شده است."

 

behzad_-_min_kurdistan_2

 

استان های کردنشین ایران(کردستان، کرمانشاه، آذربایجان غربی و ایلام) به دلیل موقعیت ویژه ی ژئوپلیتیک، در طول تاریخ ایران، بیش از هر بخش دیگری از این کشور، قربانی جنگ حکومت های وقت ایران با طرفین منازعه در گستره ی منطقه ای و بین المللی بوده اند. با نگاهی کوتاه به تاریخ جنگ در منطقه، می توان درستی این ادعا را به نظاره نشست.

مهمترين جنگهايى كه از آغازتاريخ تاكنون در كردستان روى داده‏اند، عبارتند از :

1ـ سده هفتم پيش از ميلاد : ماد و آشور.

2ـ سده ششم پيش از ميلاد : ماد و هخامنشى.

3ـ سده پنجم و چهارم پيش از ميلاد : هخامنشى و يونان.

4ـ سده سوم پيش از ميلاد تا قرن هفتم ميلادى : ايران و روم.

5 ـ سال 628 تا 629 ميلادى : هجوم »هراكليس« امپراتور روم. به كردستان و ويرانى شهرها و روستاهاى منطقه »شهر زور«. (منطقه شهر زور در تاريخ كهن، به بخش وسيعى از سرزمين كردستان ـ از اربيل تا همدان ـ اطلاق مي‏گشت، اما امروزه تنها به اراضى محدود حد فاصل سليمانيه و دربنديخان اطلاق مي‏شود).

6ـ سالهاى 635 تا 641 ميلادى : يورش اعراب به سرزمينهاى كردنشين.

7ـ سالهاى 663 تا 678 ميلادى : هجوم امويان به كردستان.

8 ـ سرآغاز سده هشتم ميلادى و يورش مجدد امويان.

9ـ سال 750 ميلادى : نبرد خونين »زاب بزرگ« و درهم شكستن سپاه مروان.

10ـ سالهاى 890 تا 910 ميلادى : يورش »حمدانيها« به جنوب كردستان.

11ـ سده يازدهم ميلادى : هجوم تركان سلجوقى به كردستان.

12ـ سده سيزدهم ميلادى : حمله سپاهيان مغول به كردستان.

13ـ سده پانزدهم ميلادى : يورش مجدد مغول به كردستان.

14ـ سده شانزدهم و هفدهم ميلادى : جنگهاى عثمانى و ايران در كردستان.

15 ـ سده هجدهم و نوزدهم ميلادى : نبرد ايران، روسيه وعثمانى در كردستان.

16ـ سده بيستم ميلادى : جنگ اول جهانى، جنگ دوم جهانى و جنگ خونين ايران و عراق.

behzad_-_min_kurdistan_3جنگ ها با اثرهای مستقیم خود، جز ویرانی، مرگ، کشتار،اجبار به مهاجرت، تن دادن به پیمان نامه های میان دول متخاصم علیرغم تمایل خود و در نهایت، توسعه نیافتگی، ارمغان دیگری برای ملت کرد به ارمغان نیاورده اند اما مساله ی بسیاز مهم، تغییر سازوکارهای جنگ در دهه های اخیر بوده است که موجب شده است آثار جانبی(side Effects) با نیمه ی عمر بیشتری، هم چنان بتوانند چرخه ی توسعه را کندتر و کندتر و چرخه ی قربانیان جنگ را شتابان تر سازند.

مین ارمغان شوم جنگ در دهه های اخیر است. در جهان سالا‌نه 25 هزار غيرنظامى توسط مين‌هاى زمينى كشته يا مجروح مي‌شوند. يكى از مشكلاتى كه پس از جنگ برجاى مي‌ماند مين هاى زمينى است؛ قاتلانى آرميده در خاك كه منتظرند تا جان قربانيان خود را بگيرند. در كشور ،هم پس از گذشت 14 سال از پايان جنگ هنوز‌هم افرادى بى گناه بر اثر انفجار مين كشته مي‌شوند.(سلامت نیوز)

16 ميليون قاتل

بر اساس آخرين آمارى كه توسط سازمان ملل اعلام شده حدود 125 ميليون مين عمل نكرده در 70 كشور جهان مدفون است كه اغلب در مناطقى نامشخص وجود دارد و سالانه 24 هزار غيرنظامى توسط مين‌هاى زمينى كشته يا مجروح مي‌شوند . درواقع يعنى هر 22 دقيقه يك نفر

ايران با دارا بودن حدود 16 ميليون مين خنثى نشده‌، بعد از كشور مصر دومين كشور آلوده به مين در دنيا محسوب مي‌شود. براساس آمارهاى جمع آورى شده 16 ميليون مين باقى مانده از زمان جنگ نزديك به 3 ميليون هكتار از اراضى ايران را آلوده كرده است. براساس برخي‌گزارش‌ها، مین در ایران، روزانه جان دو نفر را مي‌گيرند.

اگر چه به صورت رسمى، وسعت مناطق آلوده و مناطق پاكسازى شده اعلام نشده اما طبق برخى اظهار نظر ها حدود يك ميليون و 200‌هزار هكتار از 6 ميليون هكتار مناطق آلوده پاكسازى شده است وبدين ترتيب با ادامه روند كنونى، مين روبى همه مناطق تا 5 دهه آينده ادامه خواهد داشت. در واقع، وقتى در طول 15 سال، يك ميليون و‌200هزار‌ هكتار پاكسازى شده است، حدود 5 ميليون هكتار باقيمانده 75 سال براى پاكسازى فرصت لازم دارد.(همان)

بسيارى ازاستان هاى ايرانى هم مرز با كشور عراق(کردستان، کرمانشاه، آذربایجان غربی و ایلام) از آلوده‌ترين مناطق كشور در زمينه مين‌هاى خنثى نشده محسوب مي‌شوند. همچنان که پیشتر گفته شد بر اساس يك تحقيق انجام شده در ايران به طور متوسط روزانه 2/2 نفربر اثر انفجار در كشور دچار مصدوميت ومجروحيت‌هاى دائمى مي‌شوند كه حدود 30 درصد از اين ميزان در استان كرمانشاه اتفاق مي‌افتد. چندى پيش استاندار وقت استان كرمانشاه در اين باره گفته است: "استان كرمانشاه در پايان جنگ داراى حدود 700 هزار هكتار زمين آلوده به مين بود كه در طى اين سال ها تنها 50 درصد آنها پاكسازى شده است."

در پژوهش های غیر رسمی که در میانه های سال 76 اتنتشار یافته گزارش شده است از زمان پذیرش قطعنامه ی 598 تا آن زمان بيش از 480 هزار مين ضد نفر، 175 هزار مين ضد خودرو، 29 هزار مين ضد تانك و 377 هزار گلوله عمل نكرده كشف و خنثى شده اند. تا سال 76 تنها حدود 50 هزار هكتار از مناطق آلوده در منطقه عملياتى جنوب مورد پاكسازى قرار گرفت و اين در حالى بود كه به گفته برخى مسئولان بيش از 3 ميليون هكتار، وسعت مناطق آلوده است.(گزارش های مدیریت امنیتی و مرزداری وزارت کشور)

در حال حاضر، در استان هاى ايلام، كرمانشاه، خوزستان، آذربايجان غربى و كردستان بسيارى از مناطق مورد پاكسازى قرار نگرفته اند. مرز ايلام و عراق از جمله آلوده ترين مناطق به مين است. استان ايلام 430 كيلو متر مرز مشترك با كشور عراق دارد و به گفته مقامات محلى بيش از يك ميليون و 700 هزار هكتار، مناطق آلوده به مين دارد. در اين استان، پس از جنگ بيش از 800 نفر بر اثر برخورد با مين كشته و یکهزاروسیصد نفر مجروح شدند. (همان)

مناطق غیرنظامی و اکنون مسکونی مین گذاری شده(مناطق جنگی در دوران جنگ8ساله) هر ساله، به دليل برخورد اهالى به ويژه كودكان و نوجوانان، شاهد تلفات جانى است. در ميان كشته شدگان، تعداد زيادى كودك و خانواده‌هايى هستند كه حتى سه تن از فرزندان خود را به دليل برخورد با مين از دست داده‌اند.(همان)

کردها در ایران، بزرگترین قربانیان مین در جهان

زمانى كه قطعنامه شماره ۵۹۸ در سال ۱۳۶۸ بين دو كشور ايران و عراق به امضا رسيد، تمام مردم مرزنشين نواحى غرب و جنوب غربى كشور كه هشت سال تمام زير آتش توپ و هواپيما و موشك و بمب بودند و زمين و كاشانه و مال خود را از دست داده بودند، جشن گرفتند. همگان گمان مى كردند كه تاريخ آلام و دردهايشان به پايان رسيده است اما متأسفانه آنان متوجه نبودند كه جنگ هنوز در اين مناطق وجود دارد. گستردگى و استفاده و كاربرد وسيع از سلاحى آرام اما مخرب و مرگبار به نام «مين هاى زمينى» سبب شد مصيبت بارترين و فاجعه انگيزترين تراژدى در كشتار و نقص عضو انسان هاى بى گناه در اين مناطق ايجاد شود.

آلودگى به مين و مواد منفجره در مرزهاى غربى و جنوب غربى كشور ايران بر اثر جنگ در مقاطع زمانى ۱۹۸۰ تا ۱۹۸۸ صورت گرفته و اين امر سبب شده است مناطق کردنشین در ايران در طول ۸ سال جنگ، به بزرگترین قربانيان مين درجهان تبدیل شوند. با محاسبه ی زمین های آلوده به مین، گستره ی آلودگی در استان ها و نسبت جمعیت استان های کردنشین، می توان ادعا کرد در ایران، به ازای هر شهروند کرد، یک مین وجود دارد

به گفته «كنوت اوستبى » هماهنگ كننده مقيم سازمان ملل متحد در تهران، تقريباً روزى دو نفر و سالانه حدود ۸۰۰ نفر در مناطق آلوده به مين در پنج استان مرزى ايران زخمى شده و يا جان خود را از دست مى دهند. استان هاى ايلام با مساحت يك ميليون و ۷۰۰هزار هكتار، خوزستان بامساحت يك ميليون و ۳۸۰ هزار هكتار ، استان كرمانشاه با مساحت ۶۹۱ هزا ر هكتار ، آذربايجان غربى با مساحت ۵۹ هزار هكتار و كردستان با مساحتى به وسعت يك هزار و ۴۸۰هكتار ، بنا به تحقيق انجمن حمايت از مصدومين مين ايران به ترتيب آلوده ترين نقاط ايران از اين منظر به حساب مى آيند. با محاسبه ی زمین های آلوده به مین، گستره ی آلودگی در استان ها و نسبت جمعیت استان های کردنشین، می توان ادعا کرد در ایران، به ازای هر شهروند کرد، یک مین وجود دارد.

بر اساس آماری که اخیرا توسط سازمان بهزیستی کل کشور ارائه شده است در سال1389، تنها در استان کردستان، 104 نفر کشته 90نفر هم مجروج شده اند که درصد بالایی از افراد زخمی شده نیز با قطع یا فلج عضو دائمی مواجه شده اند.

بیشترین قربانیان مین در کردستان، زنان و کودکان روستایی و کاسبکاران روستانشین مرزی هستند که به عنوان "کولبران"، معیشت روزانه ی خود را تامین می کنند

منبع:

 سلامت نیوز(وب سایت رسمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی)

 آمارنامه ی سازمان بهزیستی کل کشور،1390

 گزارش مدیریت امنیت و مرزداری وزارت کشور(1384)

 خوشحالی، بهزاد،کولونیالیسم فرهنگی ملت کرد،1380

نوشته شده در Thu 29 Dec 2011ساعت 17:30

 

ناردن بۆ تۆڕه‌ کۆمه‌ڵایه‌تی‌یه‌کان
جاری خوێندراوه‌: 1573
بۆچوونه‌کان (0)Add Comment

نووسینی بۆچوون
بچووکردنه‌وه‌ی خانه‌ی بۆچوون | گه‌وره‌کردنی خانه‌ی بۆچوون

busy