هه‌ڵۆی کوردستان

-
هەڵە
  • JFolder::create: Could not create directory

شهیدان 10 خاکه لیوه در بلندای عزت و سرافرازی ملت کرد جاودانه می درخشند.

پۆستی ئەلیکترۆنی چاپکردن

amanj_-_komar_2شهید چشمه ی آتشی است که خرمن ظلم را می سوزاند و آب روانی است که بر کویر تشنه ی عدالت جاری می شود .

هر شهید سپیده ای است که در افق آسمانها طلوع می کند و پیام آور صبح می شود .

شهادت مرگ در راه ارزشهاست و هر شهید مشعلی است که در بلندای عزت و سرافرازی یک ملت جاودانه می درخشد .

شهید زیباترین زخم بر پیکر هستی و شهادت زیباترین غزلی است که از لبهای سرخ حقیقت می تراود .شهادت بیداری را معنا می کند و بینایی را شفاف می سازد .

درسال 1326روز 10 خاکه لیوه پیشوای بزرگ ملت کُرد قاضی محمد به همراه برادرش ابوالقاسم صدرقاضی و پسر عمویش محمد حسین سیف قاضی پس از دو محاکمه ی ناعادلانه و فرمایشی از جانب دشمنان ملت کُرد در میدان چوارچرا در شهر مهاباد یعنی همان جایی که در 2 بهمن 1324 خورشیدی جمهوری کردستان را اعلام کردند و پرچم کردستان را به اهتزاز در آوردند به دار آویخته شدند .و این فرزندان مبارز و آزادی خواه کردستان تاج پر ارج شهادت را بر سر نهادند و به پیشواز مرگ شتافتند و با دستان مردم مبارز کردستان در گورستان ملاجامی به خاک مقدس وطن سپرده شدند.

 که شهادت این عزیزان همچون چراغی راهنمای راه آزادی و نوید بخش آینده ی روشن برای ما و نسلهای آینده ی ملت کرد می باشند وما هرساله با افتخار از آنها یاد می کنیم و تحقق دوباره ی آرمانهای والای آنها را در سر می پرورانیم و در صدد عملی کردن آنها هستیم .

که در اینجا جا دارد که به وصیت نامه ی قاضی محمد پیشوای بزرگ ملت کرد اشاره کنم .

amanj_-_peshawa((ملت مظلوم، محروم و ستمدیده کرد! برادران عزیزم! در آخرین لحظات زندگی مطالبی را بعنوان نصیحت عرض می‌کنم. بخاطر خدا از دشمنی یکدیگر دست بردارید، متحد شوید و به حمایت یکدیگر برخیزید. در برابر دشمن بایستید، خود را به دشمنان نفروشید. دشمن تنها برای دستیابی به منافع خود ،شما را می‌خواهد. پس از آن شما دیگر تفاله‌ای بیش نیستید.دشمنان ملت کرد بسیارند، ظالمند، لامروت و بی‌وجدانند. رمز سربلندی هر ملتی اتحاد و با هم بودن است. آزادی یک ملت، مستلزم پشتیبانی آحاد ملت است. ملت بدون اتحاد، همواره تحت سلطه خواهد بود. شما ملت کرد چیزی از ملتهای دیگر کم ندارید، اتفاقاً مردانگی، غیرت و شجاعت شما بسی بیشتر است. ملتهایی که از بند اسارت رسته‌اند، متحد بوده‌اند و بس.

شما نیز می‌توانید با اتحاد و همبستگی زنجیر اسارت را پاره کنید. حسودی، خیانت و خودفروشی را کنار بگذارید. دیگر فریب دشمنان را نخورید. دشمن ملت کرد از هر دسته و گروه و رنگ و نژاد، باز هم دشمن است، بی‌رحم است وجدان ندارد، شما را بجان هم می‌اندازد تا به منافع خود دست یابد، با وعده‌های دروغین، شما را می‌فریبند.

 در راه خدا و بخاطر او پشت یکدیگر را خالی نکنید و متحد شوید مطمئن باشید اگر دشمن به شما عسل بدهد، آلوده به زهر است. فریب سوگندهای دروغین را نخورید. اگر هزار بار هم ، سوگند یاد کنند باز هم هدفی جز نابودی شما ندارند.

آنها چون در میدان نبرد نمی‌توانند رو در روی شما بایستند همواره به حیله روی می‌آورند.

وصیت می‌کنم فرزندانتان را دانش و علم بیاموزید. ملت ما از دیگر ملل جهان، چیزی کم ندارد الا دانش و علم، دانش بیاموزید تا از کاروان بشریت عقب نمانید. دانش، سلاح نابودی دشمنان است.

مطمئن باشید اگر به دو اسلحه اتحاد و دانش مسلح شوید، دشمنان کاری از پیش نخواهند برد. شما نباید با مرگ من و برادران و پسرعموهایم ترسی به دل راه دهید. هنوز قهرمانان بسیاری باید جان فدا کنند تا درخت آزادی کردستان به ثمر بنشیند. مطمئن هستم پس از ما نیز هستند قهرمانان دیگری که فریب بخورند، اما امیدوارم مرگ ما درس عبرتی برای تمامی مبارزان رهایی کردستان شود. وصیت دیگری برای دلسوزان ملت کرد دارم. از خدای بزرگ، رهایی ملت خود را طلب کنید. شاید از خود بپرسید من چرا پیروز نشدم؟ در پاسخ باید بگویم به خدا پیروز، واقعی من هستم. چه نعمتی بالاتر از این که در راه ملت و سرزمینم، سر و مال و جان فدا کنم.

عزیزانم! کردستان، سرزمین ملت کرد و خانه اوست. هیچکس حق حسادت و بخل ندارد همه در خانه خود آزادند. هر چه از دستتان برمی‌آید برای رهایی کرد دریغ نکنید.

دیگر نباید بر سر راه کسانی که مسئولیت برعهده دارند قرار بگیرید از سنگ‌ پرانی دست بردارید و وظایف خود را بنحو احسن به انجام رسانید. مطمئن باشید برادر کُرد شما به مراتب از دشمن بیگانه بهتر است. من اگر مسئولیت قبول نمی‌کردم اکنون در پای چوبه دار نبودم و در کنار خانواده خود ایام می‌گذراندم، اما وظیفه من، بالاترین هدف من بود و تا پای جان ایستادم. به امید خداوند متعال، سرانجام بر دشمنان پیروز خواهیم شد.))

حزب دمکرات کُردستان ایران همواره تداعی کننده ی واژگان تلاش و مبارزه بوده است .که برای رسیدن به خواسته های مردمی پاک سرشت و ستم دیده قربانی ها داده و زخم ها برداشته است و با همه ی پستی و بلندیهایی که در روند حیات خود داشته است . هیچ گاه از تلاش برای رسیدن به آنچه مردم کُرد خواسته اند باز نایستاده است و قربانیان این حزب که در راه اهداف و باورهایشان و آزادی ملت کُرد جان باخته اند کم نیستند از اعدام پیشوا قاضی محمد گرفته توسط دولت مرکزی تهران تا ترور هولناک دو رهبر فرزانه عبدالرحمان قاسملو و دکتر شرفکندی در پایتخت دو کشور اروپایی به دست رژیم آخوندی که همواره در یادها باقی خواهد ماند و راه آنها ادامه دارد. درود بر شهیدان راه آزادی


ناردن بۆ تۆڕه‌ کۆمه‌ڵایه‌تی‌یه‌کان
جاری خوێندراوه‌: 2901
بۆچوونه‌کان (0)Add Comment

نووسینی بۆچوون
بچووکردنه‌وه‌ی خانه‌ی بۆچوون | گه‌وره‌کردنی خانه‌ی بۆچوون

busy