هه‌ڵۆی کوردستان

-
هەڵە
  • JFolder::create: Could not create directory

امروز روز خبرنگار است

پۆستی ئەلیکترۆنی چاپکردن

masood_kurdpoor

باز هفده مرداد روز خبرنگار در ایران فرا رسید روزی که تعدادی از خبرنگاران کشور در حادثه ای انتقام جویانه در افغانستان کشته شدند.

کسانی که کار خبرنگاری می کنند خاطرات وخطرهای بسیاری را دراین را بطه به یاد دارند مهمترین خاطره ای که برای اینجانب در این روز باقی مانده است به زندان رفتن بود.

خبرنگاری کاری است هیجان انگیز، پرماجرا وجذاب، دلیل آن را فاصله اندک میان تولید ،مصرف ونتیجه وبازخورد می دانند. به دلیل همین اثر گذاری خبرنگاران همیشه در خط مقدم جبهه قرار دارند واساسن اگر خبری وحادثه ای وجبهه ای نباشد کار خبرنگاری نیز رونقی ندارد برای همین است که جذابترین جاهها برای خبرنگاران مکانهایی ست که درآن حوادث پشت سر هم اتفاق می افتد و ریسک حضور در این مناطق بالا ست .جاهایی که جنگ اتفاق می افتد یا انقلابی در جریان است و وضعیت متغیر وبی ثبات است وهرآن ممکن است اتفاق جدیدی روی دهد وجان انسانها در خطر است بهشت خبرنگاران است . البته در این میان ممکن است خبرنگاران جان خود را ازدست دهند به همین دلیل است که میانگین سن خبرنگاران روز به روز پایین می اید.در چنین وضعیتهایی شبکه های خبری معتبر بین المللی به هر قیمتی تلاش میکنند که خبری کسب کنند. کشور عراق وافغانستان وایران انقلابی ویا بعد از حوادث انتخابات نمونه هایی از مناطق خبرساز بوده اند.

اخبار همان کاری را برای مردم انجام میدهند که ادراک برای یک فرد انجام میدهد به این معنی که اخبار بیش از انکه عامه مردم را مطلع سازد به آنها جهت میدهد وبه هر یک از افراد این اگاهی را می دهد که چه چیز در جریان است .نخستین واکنش نوعی یک فرد در برابر خبر این است که آن را برای شخص دیگری تکرار کند، یک خبر مردم را به گفتگو واظهار نظر وا میدارد وشاید آغازگر بحثی در میان مردم شود ، برخورد عقاید واحساساتی که این بحث به ناگزیر بر می انگیزد سرانجام به یک نوع اتفاق نظر یا عقیده جمعی می انجامد. رسالت روزنامه نگار این است که عامه مردم را آموزش دهد ومیلیونها تن از انسانهای معمولی را از طریق درگیر ساختن انها با واقعیتهای صحنه اجتماعی وسیاسی به قدرت تصمیم گیری نزدیکتر سازد.

بیشتر حکومتها مستبد با خبر وخبرنگاران مخالف هستند و انها را دشمن خودشان میدانند.در این کشورها هرساله دهها خبرنگار به زندان رفته ویا کشته میشوند .ولی با وجود تمامی فشارها ومهاجرتها هر ساله به دلیل جذابیت کار خبری دهها خبرنگار دیگر دوباره پا به عرصه کار خبرنگاری می گذارند وباز حاکمان مجبورند دوباره هزینه برخورد وبازداشت وسانسور را بپردازند . دراین میان نباید از نقش حساس وبسیار مهم شهروند خبرنگاران در زمان وقوع حوادث غفلت کرد در زمانهایی که کشورها با با بحران روبرو میشوند ومسئولان خبرنگاران را از حضور در صحنه منع واخراج می کنند این شهروند خبرنگاران هستند که نقش حیاتی خود را ایفا میکنند واخبار حوادث کشور خود را به گوش جهانیان میرسانند.

یکی از دلایل دشمنی حکومتها با خبرنگاران انتشار اخبار حوادث واتفاقات و گرم نگهداشتن صحنه وبه صحنه اوردن مردم میباشد مسئله ای که حکومتها از ان بیزارند. در اهمیت حضور مردم در صحنه نوام چامسکی می گوید که هر حکومت یک دشمن عمده دارد که مردم خودش است که اگر تنور امور سیاسی در داخل کشور گرم شود ومردم شروع به فعالیت کنند هر اتفاق ناگواری ممکن است بیفتد از این رو حکومتها باید مردم را رام وارام وبی تفاوت نگهدارند تا بتوانند به راحتی به حکومت خود ادامه دهند. اتفاقی که بعد از انتخابات درایران افتاد مردم یک دفعه سیاسی شدند وحکومت مجبور شد خبرنگاران خارجی را اخراج وبا خبرنگاران داخلی برخورد کند.

وبر روی شبکه های خبری خارجی پارازیت بیندازد وبه هر طریق ممکن اذهان مردم را از حوادثی که در کشور می افتد منحرف نماید.در این رابطه حکومتها در تلاشند که با فرافکنی همیشه اخبار سایر کشورها در راس رسانه ها باشد واخبار کشورشان منتشر نشود.

در این میان جایی که خبرساز ترین منطقه در خاورمیانه بوده است کردستان است به دلیل تقسیم این سرزمین بین کشورهای مختلف ومبارزات مردم این منطقه برای آزادی وعدالت که بیشتر با سرکوب وخشونت جنگ همراه بوده است بیشتر اوقات در راس اخبار رسانه ها قرار گرفته است.

در این میان کردستان ایرا ن به دلیل واقع شدن در محدوده جغرافیای ایران و وضعیت سیاست و حکومت در ایران حالت استثنایی به خود گرفته است ایرانی که وضعیت کار خبرنگاران در تهران پایتخت آن برای همگان عیان است.

به همین دلیل اکبر گنجی در مقاله ای کردستان را سیاه چاله ای توصیف کرد که شرایط در آن برای مردمان سخت است . کردستان جاییست که در طی سی سال اخیر هیچ خبرنگار خارجی پای در خاک آن ننهاده است وبه ندرت توریست های خارجی را در انجا میتوان دید کشورهای اروپایی وبویژه امریکا هرچند سال یکبار به شهروند ان خود توصیه میکنند که به دلیل نا امنی منطقه از سفر به کردستان بپرهیزند سرنوشت سه جهانگرد جوان امریکایی که به مرزهای کردستان ایران نزدیک شده بودند در این رابطه مثال زدنی است .در طی چند سال گذشته اندک خبرنگاران محلی که پا به عرصه خبرنگاری گذاشته بودند به دلیل شرایط حاد منطقه فرار را بر قرار ترجیح داده ومهاجرت کردند این نشان میدهد که کس حاضر نیست که در کردستانی که سی سال است در شرایط جنگی بسر میبرد با حداقال امکانات زندگی وبدون هیچ حق وحقوق ومذایایی وبا دامنه ریسک بالا درآن کار خبرنگاری کند .

 

 

ناردن بۆ تۆڕه‌ کۆمه‌ڵایه‌تی‌یه‌کان
جاری خوێندراوه‌: 1809
بۆچوونه‌کان (0)Add Comment

نووسینی بۆچوون
بچووکردنه‌وه‌ی خانه‌ی بۆچوون | گه‌وره‌کردنی خانه‌ی بۆچوون

busy