هه‌ڵۆی کوردستان

-
هەڵە
  • JFolder::create: Could not create directory

گزارش هفتگی نقض حقوق بشر در کردستان ایران (هفته اول فروردین ماه 1392)

پۆستی ئەلیکترۆنی چاپکردن

azali_hgoge_bashar_4_5_2گزارش هفتگی از نقض حقوق بشر در کردستان فرصتی برای یادآوری وضعیت نگران کننده حقوق بشر در این محدودە جغرافیایی است ، همینطور یادمانی برای قربانیان نقض این حقوق

 گزارش هفته اول فروردین ماه شامل اين بخشها میباشد:

بازداشتها، کولبران کرد، گزارشی از پخش مواد مخدر توسط اعضای بسیج، احکام، وضعیت زندانیان سیاسی، افزایش فشار بر خانوا ده فعالان سیاسی در کردستان


بازداشتها

بازداشت چند ساعته همسر غالب حسینی، فعال کارگری زندانی

شنبه 03 فروردين 1392

گلباغ بهمنی، همسر غالب حسینی، فعال کارگری زندانی توسط مأموران اطلاعاتی جمهوری اسلامی ایران بازداشت و به مدت چند ساعت مورد بازجویی قرار گرفت. به گزارش کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری و به نقل از تارنمای رادیو زمانه، هم‌زمان با بازداشت غالب حسینی، فعال کارگری عضو این کمیته، در محل کارش، نیروهای امنیتی با یورش به منزل شخصی وی، اقدام به بازداشت موقت گلباغ بهمنی، همسر وی نموده و با انتقال او به اداره اطلاعات، وی را به مدت چند ساعت مورد بازجویی قرار دادند. غالب حسینی روز سه‌شنبه ۲۹ اسفند ساعت ۱۲ ظهر در شهر سنندج، توسط نیروهای اطلاعاتی و امنیتی در محل کارش دستگیر شد. این فعال کارگری در آستانه هشت مارس، روز جهانی زن و همچنین پس از دستگیری شش تن از فعالان کارگری دیگر در ۱۷ اسفندماه، چندین بار تلفنی توسط نیروهای امنیتی تهدید شده بود و نیروهای اطلاعات از وی خواسته بودند که خود را به ستاد خبری معرفی کندتارنمای کمیته‌ هماهنگی پیش از این خبر داده بود که وفا قادری، سیدخالد حسینی، بهزاد فرج‌الهی، حامد محمودنژاد و علی آزادی از اعضای این کمیته صبح روز پنج‌شنبه ۱۷ اسفندماه دستگیر شده‌اند. همچنین روز چهارشنبه ۳۰ اسفندماه یکی دیگر از فعالان کارگری سنندج و عضو کمیته هماهنگی به نام کوروش بخشنده طی تماسی تلفنی احضار و مورد بازجویی قرار گرفته بود که پس از ۲ ساعت بازجویی به وی ابلاغ کرده بودند که تا ۱۵ فروردین فرصت دارد که از کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری استعفا داده در غیر این صورت با وی برخورد خواهد شد. خانواده‌های فعالان کارگری بازداشتی در سنندج برای پیگیری وضعیت بستگان خود روز چهارشنبه ۳۰ اسفندماه در مقابل ستاد خبری اداره اطلاعات سنندج تجمع کردند. این تجمع در حالی بود که خانواده‌ها طبق قرار قبلی اعلام کرده بودند که اگر بستگانشان راآزاد نکنند سفره هفت‌سین خود را در مقابل ستاد خبری پهن خواهند کرد و سال تحویل در آن‌جا خواهند بود؛ اما نیروهای امنیتی حاضر در محل با حمله به تجمع خانواده‌ها از برگزاری مراسم سال تحویل جلوگیری کرده و سفره هفت‌سین آنان را جمع کردند. دی‌ماه سال جاری نیز محمد مولانایی، واحد سیده و یوسف آب خرابات به اتهام شرکت در مجامع عمومی کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری و همچنین شرکت در مراسم اول ماه مه، روز جهانی کارگر در شهرستان مهاباد توسط اداره اطلاعات این شهر بازداشت و زندانی شدند.

کمیته‌ هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری، جمع متشکلی از کارگران و فعالان کارگری است که بر اساس اساسنامه آن «برای حفظ حقوق و منافع کارگران و مزدبگیران تحت ستم، بهبود وضعیت زندگی و معیشت آنان، کسب آزادی‌های دمکراتیک، برابری حقوق زنان و مردان، لغو کار کودکان و به‌رسمیت شناختن حقوق انسانی آنان و سرانجام از میان برداشتن همه‌ نابرابری‌های بشری و استثمار انسان از انسان که به نوبه خود رهایی از مصائب و مشقات زندگی بشری از قبیل بیکاری، فقر، بی‌حقوقی، اعتیاد، فساد و تن فروشی، سرکوب آزادی‌های مدنی و اجتماعی و... را به دنبال می‌آورد»، فعالیت می‌کند.1)


کولبران

همزمان با شروع سال نو یک کولبر دیگر کُرد توسط نیروهای رژیم قربانی شد

یک کولبر کُرد اهل منطقه‌ی سردشت در نقطه‌ی مرزی "سه‌رشیو" با شلیک گلوله‌ی نیروهای نظامی رژیم ایران زخمی شد.

"جبار ماراغانی" فرزند عبدالله با شلیک مستقیم نیروهای نظامی رژیم ایران زخمی و هم اکنون در بیمارستان "قه‌لادزی" در اقلیم کُردستان بستری می‌باشد. به گفته‌ی شاهدان عینی، نیروهای نظامی رژیم در حالی این کولبر را هدف گلوله قرار داده‌اند که بیش از 200 متر از خاک اقلیم کُردستان عبور کرده بود.

"جبار ماراغانی" از ناحیه‌ی پا به شدت آسیب دیده است. در همین رابطه شمار چشمگیری از اجناس کولبران توسط نیروهای نظامی رژیم توقیف شده است.(2)


پخش مواد مخدر توسط اعضای بسیج

پخش مواد مخدر در مدارس بجنورد توسط اعضای بسیج

در مدرسه‌ی امام خمینی بجنورد، اعضای بسیج در بین دانش‌آموزان به شیوه‌ی آزادانه اقدام به پخش مواد مخدر می‌کنند

در دبیرستان امام خمینی شهر بجنورد چند تن از اعضای بسیج به شیوه‌ای آزادانه اقدام به پخش مواد مخدر نظیر حشیش، کراک و تریاک در بين دانش‌آموزان اين دبیرستان می‌نماینداین افراد مدت‌هاست به این کار مشغول بوده اما تاکنون از سوی نیروهای رژیم ایران هیچ نوع برخوردی با آنان صورت نگرفته است بجنورد مرکز استان خراسان شمالی می‌باشد که اکثریت جمعیت آن را کُردها تشکیل می‌دهنداین در حالی است که در زندان‌ها و پادگان‌های آموزشی و نظامی رژیم ایران مواد مخدر توسط افراد وابسته به رژیم پخش و به آسانی در دسترس است به گفته‌ی مسئولان رژیم تغييرات ايجاد شده در شرايط اجتماعی و وضعيت اقتصادی باعث شده تا سن برخی از جرايم مانند اعتياد کاهش پیدا کرده و به حدود ۱۳ سالگی برسد.

ایران نسبت به جمعیت‌کنونی، در حال حاضر اولین مصرف کننده مواد مخدر در جهان است. (2) 


احکام

محمد توکلی، فعال صنفی معلمان به یک سال تبعید محکوم شد

محمد توکلی دبیر کانون صنفی معلمان کرمانشاه طی حکمی از سوی اداره آموزش و پرورش استان کرمانشاه به یک سال تبعید (خارج از استان) محکوم گردید. دبیر کانون صنفی معلمان کرمانشاه در اواخر دی ماه سال گذشته پس از احضار به اطلاعات سپاه کرمانشاه بازداشت و ۱۲ بهمن ماه با تودیع وثیقه ۵۰ میلیون تومانی آزاد شده بود. بر اساس آخرین گزارشات رسیده هیات رسیدگی به تخلفات اداری آموزش و پرورش استان کرمانشاه وی را به اتهام تشویق روحیه کم کاری در معلمان به یک سال تبعید به خارج از استان محکوم کرد(1)


دبیر کانون صنفی معلمان کرمانشاه به یک سال تبعید محکوم شد

محمد توکلی" دبیر کانون صنفی معلمان کرمانشاه از سوی اداره‌ی آموزش و پرورش استان کرمانشاه به یک سال تبعید محکوم شد.

دبیر کانون صنفی معلمان کرمانشاه بیست و هشتم دی‌ماه ١٣٩١، پس از احضار به اطلاعات سپاه کرمانشاه بازداشت شد. محمد توکلی" دوازدهم بهمن‌ماه با تودیع وثیقه‌ی ٥٠ میلیون تومانی آزاد شد. هیأت رسیدگی به تخلفات اداری آموزش و پرورش استان کرمانشاه، نامبرده را به اتهام تشویق روحیه‌ی کم‌کاری در معلمان به یک سال تبعید به خارج از استان محکوم کرد. "محمد توکلی"، یکی از اعضای باسابقه و فعال شورای مرکزی کانون صنفی معلمان کرمانشاه است که تاکنون، در تلاش‌های صنفی این نهاد، حضور فعال و چشمگیری داشته و این امر موجب بازداشت متعدد وی شده است.(2)


 زندانیان سیاسی

با گذشت ١٩ روز از بازداشت برادران کُردپور، سرنوشت آنان نامشخص است

پس از گذشت ١٩ روز از بازداشت خسرو و مسعود کُردپور دو فعال فرهنگی و حقوق بشر، هیچ اطلاعی از سرنوشت آنان در دست نیست.

خسرو کُردپور مورخه‌ی هفدهم اسفندماه ١٣٩١، در شهر مهاباد و در منزل شخصی خود، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. در همین رابطه و یک روز بعد، مسعود کُردپور در حالی که به منظور پی‌گیری سرنوشت برادرش به اداره‌ی اطلاعات شهر مهاباد مراجعه کرده بود وی نیز توسط این مرکز امنیتی بازداشت شد. بازداشت این دو فعال حقوق بشر در حالی است که چند روز بعد از بازداشت، وکیل آنها به منظور اطلاع از وضعیت و دیدار با مسعود و خسرو به اداره‌ی اطلاعات شهر مهاباد مراجعه کرده بود، اما علی‌رغم اینکه نیروهای اطلاعاتی رژیم از دیدار با این دو روزنامه‌نگار ممانعت بعمل آوردند، وکالت‌نامه‌ی آنها را نیز که توسط وکیل‌شان ارائه داده شده بود توقیف کردند. پیشتر نیز خسرو کُردپور روزنامه‌نگار و مسئول آژانس خبری مکریان، در سال ١٣٨٠ به علت فعالیت در زمینه‌ی حقوق بشر توسط نیروهای امنیتی رژیم ایران بازداشت شده بود. مسعود کُردپور فعال حقوق بشر و روزنامه‌نگار نیز در مردادماه ١٣٨٧، توسط نیروهای اطلاعات شهر بوکان بازداشت و سپس از سوی دادگاه انقلاب شهر مهاباد به یک سال زندان و تبعید به زندان تکاب محکوم شده بود.(2)


افزایش فشار بر خانواده‌ی فعالان سیاسی در کُردستان

خانواده‌ی یک فعال سیاسی اهل اشنویه با تهدید نیروهای اطلاعات حکومت اسلامی ایران مواجه شدند.

دیروز دوشنبه پنجم فروردین‌ماه نیروهای اطلاعاتی حکومت اسلامی ایران برای چندمین بار به منزل خانواده‌ی "ناصر علی‌نژاد"، فعال سیاسی خارج از کشور مراجعه و این خانواده را به بازداشت و حبس تهدید کردند. یک از بستگان خانواده‌ی"علی‌نژاد گفت. عباس علی‌نژاد" چندین بار به دلیل فعالیت‌های سیاسی فرزندش، از سوی اداره‌ی اطلاعات شهرستان اشنویه احضار و مورد تهدید واقع شده است. ناصر علی‌نژاد" پیشتر نیز به اتهام عضویت و همکاری با یکی از احزاب کُردستانی اپوزیسیون حکومت اسلامی ایران به ١ سال حبس محکوم شده بود که پس از آزاد شدن به دلیل فشار مستمر نهادهای امنیتی ایران مجبور به خروج از کشور شد. در همین رابطه مدتی پیش نیز "حسین پیغامی" اهل اشنویه به دلیل فعالیت فرزندش به نام " ناجی پیغامی" از سوی نیروهای اطلاعات حکومت اسلامی ایران تهدید به بازداشت و زندانی شده بود

همچنین از شهر مهاباد گزارش می‌رسد که خضر رسول مروت، کارشناس ادبیات و فعال سابق دانشجویی طی روزهای اخیر از زندان مرکزی مهاباد به دادگاه انقلاب منتقل و سپس به شهر ارومیه منتقل شده است. گفته می‌شود ک این شهروند کُرد از داشتن وکیل مدافع منع شده و خانواده‌ی وی علی‌رغم پیگیری‌ها، همچنان از وضعیت و سرنوشت فرزندشان اطلاعی ندارند.(3)


منابع

1)هرانا

2)کردستان میدیا

3)کردپا

 

ناردن بۆ تۆڕه‌ کۆمه‌ڵایه‌تی‌یه‌کان
جاری خوێندراوه‌: 1219
بۆچوونه‌کان (0)Add Comment

نووسینی بۆچوون
بچووکردنه‌وه‌ی خانه‌ی بۆچوون | گه‌وره‌کردنی خانه‌ی بۆچوون

busy