هه‌ڵۆی کوردستان

-
هەڵە
  • JFolder::create: Could not create directory

8 مارس نمادی از مبارزه و پیکار مستمر و پایان ناپذیر بر علیه زن ستیزی

پۆستی ئەلیکترۆنی چاپکردن

amanj_-_komar_2

8 مارس در حقیقت روز اتحاد و همبستگی زنان مبارز سراسر جهان برای رسیدن به آرمانهای رهایی بخش و انسانی و پیشرفت اجتماعی و صلح وآرامش زنان و نابودی هر گونه ظلم و ستم و بی عدالتی است .

در چنین روزی در سال 1875 زنان کارگر کارخانه ی نساجی شهر نیویورک در اعتراض به شرایط بسیار نامناسب کاری و طو لانی بودن ساعت کار و پایین بودن سطح دستمزد دست به تظاهرات زدند که پلیس به شکل وحشیانه ای به کارگران زن معترض ، حمله کرد و تظاهرات آنها توسط پلیس به خون کشیده شد ، علیرغم سرکوب خونین پلیس ، سالهای بعد نیز کارگران شیکاگو و نیو یورک در سطح گسترده تر و سازمان یافته تر در بزرگذاشت این روز تاریخی به شدت مبارزات خود افزودند و علاوه بر شعارهای سالهای قبل خواستار پایان دادن به کار طاقت فرسا و داشتن حق رأی برای زنان و جلوگیری از بهره کشی کودکان شدند .

که این نقطه ی عطفی بر تاریخ مبارزات زنان علیه ظلم و ستم و قوانین استثمارگرایانه ی سرمایه داری شد .

در واقع 8 مارس نمادی از مبارزه و پیکار مستمر و پایان ناپذیر زنان علیه ستم و بهره کشی اقتصادی سیاسی ، فرهنگی و جنسیتی موجود در جوامع سرمایه داری است . که زنان کارگر آن را با رنج و خون خود بنیان نهادند و با مبارزه ای آگاهانه و خستگی ناپذیر آن را به کرسی نشاندند . بنابراین زنان به طور سنتی و تاریخی در تمامی جوامع قربانی خشونت و تبعیض بو ده اند که با مبارزات بی وقفه ، انقلابات و نهضت ها ی آزادی خواهانه و دمکراتیک و رشد افکار عمومی توانستند در جوامع غربی به آزادی و حقوق برابری با مردان دست یابند .

اما با وجود سال ها مبارزه ی وسیع توده ای و رادیکال علیه زن ستیزی و تبعیض جنسی همچنان زنان در کشورهای واپسگرای مذهبی تحت خشونت عنان گسیخته ی دولتی مذهبی و اجتماعی هستند و دولتهای سرکوبگر و زن ستیز بطور سیستماتیک از آزار جنسی و تجاوز بعنوان سلاحی برای به سکوت کشاندن زنان معترض استفاده می کنند .

علاوه بر آن زنان بسیاری روزانه قربانی خشونت خانگی ، توسط همسران ، پدران و برادران خود با افکار تاریک اندیشانه هستند و قتل ناموسی این پدیده ی شوم قرون وسطایی همچنان هزاران قربانی می گیرد و به دلیل حاکمیت اسلام سیاسی ، سنت های زن ستیزی همچون سنگسار احیاء شده که اینها ریشه در سیستم غیر عادلانه ی نظام های سیاسی ، اجتماعی و بنیادهای فکری آن دارد .

زنان به دلیل اینکه نصف جمعیت هر کشوری را تشکیل می دهند و نیز به دلیل نقش ارزنده ی آنها در تربیت فرزندان و آیندسازان یک اجتماع دارای جایگاه بزرگی در فرایند توسعه و پیشرفت هر کشوری می باشند .

رسیدن به توسعه و پیشرفت و دارا بودن جامعه ای آزاد و دمکراتیک ، بدون اهمیت دادن و احترام به زنان و جایگاه والای آنها امکان پذیر نمی باشد . همچنان که کشورهای پیشرفته آن را تجربه کرده و پیشرفت و رفاه خود را مدیون اهمیت دادن و ارزش قائل شدن به خواسته های زنان و رفع هر گونه تبعیض و خشونت علیه زنان هستند.

در کل ارتباط مستقیمی میان در بند بودن و تبعیض و خشونت علیه زنان با عقب افتادگی و توسعه نیافتگی و غیر دمکراتیک بودن کشورها وجود دارد .

در حکومتی که افراد از نظر دین و مذهب به اقلیت و اکثریت تقسیم می شوند حتی جنسیت افراد باعث تبعیض و نا برابری حقوقی و اجتماعی آنها می شود و زنان از کم ترین حقوق برخوردارند و حکومت از طریق انتخابات غیر دمکراتیک و ناسالم زمام امور را در دست گرفته است و مردم امکان نظارت به حکومت و تغییر سیاستها و حتی تغییر نوع حکومت را ندارند و آزادی بیان و اندیشه و تبادل اطلاعات محدود شده است و احزاب و سازمانهای سیاسی مخالف حکومت اجازه ی هیچ نوع فعالیتی را ندارند و روزانه افراد به دلیل ارتباط با احزاب مخالف دستگیر و اعدام می شوند .

دیگر صحبت از آزادی و دمکراسی و برابری مفهومی ندارد و تا زمانی که حکومتی بر اساس خواسته ها و اعتقادات مردم و ملزم به رعایت آزادی و دمکراسی و حقوق بشر و برابری زن و مرد به سرکار نیاید ما همچنان شاهد نقض حقوق بشر و بخصوص حقوق زنان هستیم .

بنابراین زنان با توجه به شرایط حاکم ، خود باید در میدان مبارزه حاضر شوند و فریاد رسای خود را بر علیه ستم و بی حقوقی ها به گوش جهانیان برسانند و خواسته های خود را مطالبه نمایند. که خواسته های زنان عبارتند از :

1 _ برخورداری از تمامی آزادی های دمکراتیک ، از جمله برخورداری از حق اعتصاب اعتراض و تشکل

2 _ از میان بر داشتن بازداشت محاکمه ، تهدید و تعقیب فعالان جنبش های آزادی خواهانه و برابری طلبانه زنان

3 _ برابری حقوق زنان با مردان در تمامی عرصه های زندگی اقتصادی ، سیاسی اجتماعی فرهنگی لغو هر نوع قوانین زن ستیزانه و جنسیت محور و به طور کلی رفع آپارتاید جنسی

4 _ برخورداری زنان از حق طلاق ، حق حضانت فرزندان ، حق انتخاب پوشش و محل زندگی ، حق انتخاب همسر ، حق تحصیل ، حق آزادی سفر به مناطق مختلف ...

5 _ از میان برداشتن و لغو هر نوع خشونت علیه زنان از جمله سنگسار آنان

6 _ برداشتن کار تکراری و طاقت فرسای خانگی از دوش زنان تا زنان بتوانند به جای بردگی و کارگری در خانه به صحنه ی اجتماعی وارد شوند .

7 _ برداشتن تبعیض میان زن و مرد از نظر دیه و شهادت در دادگاها و سهم ارث

8 _ از میان برداشتن پدیده ی شوم ازدواج موقت که چیزی جز تن فروشی به شکل رسمی نیست .

9 _ تأسیس خانه های امن برای زنان آسیب دیده در جامعه و حمایت های ویژه ی بهداشتی روانی آموزشی و حرفه ای از آنان و غیره

پس زنان برای کسب مطالبات خود ، باید در عرصه های پیکار و در میادین نبرد حاضر شوند و با نظام بربر منشانه و استبداد ی و زن ستیزانه حماسه بیافرینند و شجاعانه و دلاورانه برای کسب آزادی و حقوق خود دوش به دوش مردان مبارز به پا خیزند و پرچم زیبای برابری و عدالت و رهایی را تا قلعه های شامخ پیروزی به اهتزاز در آورند .

زنده باد همبستگی جهانی زنان برای رفع هر گونه تبعیض جنسی

 

ناردن بۆ تۆڕه‌ کۆمه‌ڵایه‌تی‌یه‌کان
جاری خوێندراوه‌: 1100
بۆچوونه‌کان (0)Add Comment

نووسینی بۆچوون
بچووکردنه‌وه‌ی خانه‌ی بۆچوون | گه‌وره‌کردنی خانه‌ی بۆچوون

busy