هه‌ڵۆی کوردستان

-
هەڵە
  • JFolder::create: Could not create directory

بازداشت هاى اخير در کردستان و ضرورت يک اقدام جمعى

پۆستی ئەلیکترۆنی چاپکردن

behzad_-_mahe_asal_2حدود پنج ماه پيش، يکى از فرماندهان سپاه پاسداران ايران، در گفتگو با رسانه هاى داخلى گفت: "در طرح فتنه ى جديد، هدف دشمن، تبديل نارضايتى هاى اقتصادى به اعتراضات عمومى خواهد بود و اين بار، هدف، نا آرام ساختن شهرهاى ايران، از حاشيه به مرکز و ـ البته با محوريت قومي ـ خواهد بود."

اگرچه اين سخنان، متاسفانه در هياهوى رسانه اى مربوط به مساله ى هسته ايران، موضوع تحريم ها و همچنين اختلافات درونى نظام به زودي، اهميت خود را از دست داد اما با توجه به آنچه از سه ماه پيش تاکنون در تغيير رفتار رژيم مشاهده مى شود، تذکر چند نکته بسيار ضرورى است:

 

behzad_-_bazdasht_2


نخست: بسيار روشن است که جمهورى اسلامي، از ماه ها پيش، دستگاه سرکوب خود را براى رويارويى با هرگونه اعتراض(با منشا اقتصادي) آماده کرده است.

دوم: با توجه به تمرکز دستگاه سرکوب رژيم در تهران پس از ناآرامى هاى 88، امکان تشکيل هسته هاى اعتراضى در تهران و فراگير شدن آن در قالب يک اقدام عمومي، اگرچه ناممکن نيست اما بسيار کاهش يافته است.

سوم: تاريخ اقتصاد سياسى ايران نشان مى دهد که نظام هاى سياسى حاکم بر ايران در دوره هاى گوناگون، هر اندازه در سرکوب سياسي، موفقيت داشته اند اما همواره در برابر اعتراضات با "بن مايه هاى اقتصادي"، ناگزير از عقب نشينى و در نهايت، تمکين بوده اند. جمهورى اسلامى نيز از اين قاعده مستثنا نيست.

چهارم: اين موضوع نيز بسيار روشن است که هرگونه اعتراض به وضعيت اقتصادي، به سرعت در ميان تمامى لايه هاى اجتماعى گسترش خواهد يافت و امکان رويارويى با آن، به شدت کاهش خواهد يافت.

پنجم: اينکه رژيم به اين قناعت نزديک شده است که نا آرامى ها، از شهرها و با نارضايتى اقتصادى آغاز خواهد ناظر به اين واقعيت است که دستگاه سرکوب، به خوبى مى داند که اين اعتراضات، درصورت شروع و تداوم، به مرحله ى غيرقابل کنترل خواهد رسيد.

ششم: اشاره به "محوريت قومي" اعتراضات نيز از سوى رژيم بدين معناست که اگرچه محتمل است اعتراضات، با "نارضايتى اقتصادي" آغاز شود اما در ادامه، توانايى بالقوه اى در ميان مليت هاى ساکن ايران وجود دارد که به سوى نوعى تغيير ماهيت جهت گيرى پيدا کند.

هفتم: رژيم اين نکته را نيز به خوبى مى داند که مناطق کردنشين در چارچوب مرزهاى ايران ـ به دلايل گوناگون ـ بيشترين قابليت را براى تشکيل هسته هاى اعتراضى و در ادامه، تغيير ماهيت آن به سوى "مطالبات قومي ـ مليتي" دارد.

از اين رو، مى توان گفت آنچه در روزهاى اخير در مناطق کردنشين ايران روى داده است و به بازداشت بيش از 30 نفر از فعالان عرصه ى "روزنامه نگاري"، "دانشجويي" و "حقوق بشري" از شمال تا جنوب مناطق کردنشين(استان هاى آذربايجان غربي، کردستان، کرمانشاه و ايلام) انجاميده "سرآغاز عملياتى ساختن پروژه اى است که مهمترين هدف آن، "پيشگيري" از طريق "ارعاب" است.

جمهورى اسلامي، در روزهاى آينده نيز بيکار نخواهد نشست و هيچگونه فعاليتى را که منجر به اطلاع رسانى عمومى از وضعيت اقتصادي، اجتماعى و سياسى کشور شود تحمل نخواهد کرد. ويژه تر آنکه اگر در سياست "مهار" و پيشگيري" پيش از بحران به موفقيت نسبى دست پيدا کند و به اين قناعت دست يابد که حساسيت افکار عمومى کاهش يافته و يا نوعى بى تفاوتى در جامعه ايجاد شده است طبيعى است جمعى از فعالان سياسى محکوم به اعدام را نيز که از سال ها پيش به مثابه گروگان در زندان هاى خود نگاه داشته است به جوخه هاى مرگ بسپارد.(تاريخ سياسى جمهورى اسلامى شاهد اين ادعا مى تواند ياشد.)

مردم کردستان بايد در اين موقعيت، با آگاهى از وضعيتى که ممکن است در صورت بى تفاوتي، دستگاه سرکوب رژيم، اقدامات شديدترى در کردستان انجام دهد تا در آستانه ى انتخابات رياست جمهورى و شوراى شهرها، نشان دهد با هرگونه اقدام اعتراضى در کشور، بى رحمانه و با حداکثر توان، برخورد خواهد کرد (نظير آنچه از ايتداى انقلاب تاکنون، هر سياستى که بعدها در ايران، به صورت عمومى وارد فاز عملياتى شد در مرحله ى نخست در کردستان، سياست گذاري، امکان سنجى و عملياتى مى شد و نزديبک ترين نمونه ى آن، اعدام هاى 88 و89 فعالان سياسى کرد است که در ادامه، مدل عمومى آن، در سرکوب 88 و پس از انتخابات رياست جمهورى ايران صورت عملى به خود گرفت)

بنابراين، نبايد از بازداشت هاى اخير کردستان که با احتساب يک مقطع زمانى کوتاه، گستره ى وسيع استان هاى کردنشين و تعداد و تنوع بارداشت ها، از اوايل دهه ى شصت تاکنون، کم سابقه بوده است به سادگى گذشت.

به باورى ديگر، "يک اعتراض عمومى مدنى" در اين مقطع، شايد بتواند رژيم را در تداوم پروژه ى گام به گام پيشگيرى از طريق ارعاب، و در ادامه، سرکوب تمام عيار، وادار به واپس نشينى ـ هرچند موقت ـ نمايد.

بيگمان، نقش احراب و گروه هاى کردستانى و همکارى و هماهنگى رسانه اى و پوشش خبرى آتها، نقش نخبگان سياسى و اجتماعي، فعالان حقوق بشر و مهم تر از همه، مردم کردستان، خواهد توانست به کابوسى ديگر از جنس 23 ارديبهشت89 براى رژيم اسلامى ايران تبديل شود...

 

ناردن بۆ تۆڕه‌ کۆمه‌ڵایه‌تی‌یه‌کان
جاری خوێندراوه‌: 1543
بۆچوونه‌کان (0)Add Comment

نووسینی بۆچوون
بچووکردنه‌وه‌ی خانه‌ی بۆچوون | گه‌وره‌کردنی خانه‌ی بۆچوون

busy