هه‌ڵۆی کوردستان

-
هەڵە
  • JFolder::create: Could not create directory

2 بهمن سمبل مبارزات ملت کرد

پۆستی ئەلیکترۆنی چاپکردن

amanj_-_komar_2در سال 1321 شمسی برابر (1942 میلادی ) کومله ی" ژ- ک (تجدید حیات کرد) به وسیله ی تعدادی از روشنفکران کرد و به شکلی سازمان یافته و منسجم بر اساس آگاه کردن افکار عمومی جهان با جنبش ملی گرایی کردها و تشکیل کردستان بزرگ تأسیس شد و سپس قاضی محمد که شخصیتی با نفوذ و متدین و دارای افکاری ترقی خواهانه و توانا بود به عضویت ژ- ک در آمد.

این سازمان در مدت سه سال فعالیت توانست نفوذ خود را در کردستان ایران گسترش دهد و در ارتقاء سطح آگاهی مردم با حقوق ملت کرد نقش بسزایی ایفا نماید . قاضی محمد از نفوذ و خواست ملی کرد در سازمان ژ- ک مطمئن بود اما برنامه ی سیاسی آن را چندان مترقی نمی دید که پاسخگوی زمان باشد . بنابراین بر اساس پایه های تشکیلاتی ژ – ک اما با برنامه ای دمکراتیک تر و شفاف تر در آستانه ی ایجاد زمینه ای برای تشکیل یک حکومت کردی در شرق کردستان که کلیه ی طبقات و اقشار آن دوران جامعه ی کردستان را در صفوف خود گردآورد . نام کومله ی ژ- ک را به حزب دمکرات کردستان تغییر داد .

قاضی محمد به خاطر ارزش ویژه ای که برای کومله ی ژ- ک قائل بود همان 25 مرداد روز تأسیس کومله ی ژ- ک را برای روز تأسیس حزب دمکرات انتخاب کرد بنا براین حزب دمکرات کردستان در 25 مرداد ماه 1324 شمسی (آوت 1945 م ) به رهبری پیشوا قاضی محمد رسماً تأسیس شد. که میهن پرستان و آزادیخواهان ملی و دمکرات شرق کردستان را در صفوف خود گردهم آورد. که نقطه ی عطف مهمی در تاریخ ملت کرد و سرآغاز مرحله ی نوینی در مبارزات قهرمانانه ی ملت کرد به شمار می آید.

چند ماه بعد از تشکیل حزب ، رهبر توانمند و با درایت حزب ، قاضی محمد و چندی از روشنفکران و آزادیخواهانه ملت کرد از شرایط سیاسی دوران پس از جنگ جهانی دوم و خلاء قدرت مرکزی و حضور نیروهای بیگانه استفاده کرده و تأسیس جمهوری خود مختار کردستان را در میدان چار چرای مهاباد با حضور جمعیت بزرگی از بزرگان شهر و رؤسای بسیاری از قبایل کرد اعلام کردند. برای نخستین بار شیوه ی حاکمیت کردها را در شکلی مدرن با محتوایی دمکراتیک را به مرحله ی ظهور رساندند و آرزوی دیرینه ی ملت کرد را عملی ساختند.

و پرچم کردستان را بر فراز ادارات مهاباد ، نقده واشنویه به اهتزاز در آوردند . و برای اولین بار ملت کرد احساس سربلندی و آرامش می کردند و تمام نابرابری ها و تبعیض ها و تحقیرهایی که طی دهه های متمادی بر ملت کرد حاکم بود . طی حکومت جمهوری کردستان از مناطق کرد نشین رخت بر بست . و حزب دمکرات همه ی کوشش خود را به کار برد تا خواسته های دیرین ملت کرد را تحقق بخشد و دمکراسی، آزادی های فردی و اجتماعی ، آزادی زنان حق رأی برای زنان و آزادی بیان به طور کلی دمکراسی و آزادی در معنای واقعی خود بر این مناطق حاکم شود . و جمهوری کردستان برای گسترش فرهنگ و زبان کردی تلاش می کرد و امیدوار بود تا مهاباد را به مرکزی برای جنبش فرهنگی و ملی تبدیل کند در ابتدا آموزگاران کرد در کلاس ها ، کتاب های درسی فارسی را برای دانش آموزان به کردی بازگو می کردند و بعدها کتاب های آموزشی به کردی چاپ شد و از دستاوردهای مهم دیگر جمهوری کردستان تأسیس اتحادیه های زنان و نوجوانان ... رسمی و اداری نمودن زبان کردی و رشد و توسعه ی آن ، چاپ و انتشار روز نامه و مجله و نمایش و رادیو و چاپخانه و ارتباط بازرگانی و اقتصادی تأسیس سپاه ملی به نام پیشمرگ و سرود ملی ( ای رقیب ) و هویت ملی و پرچم از افتخارات دیگر جمهوری کردستان بود.

هر چند متأسفانه جمهوری کردستان تنها 11 ماه دوام آورد و با حیله و حمله نظامی دولت مرکزی و حامیان بین الملی اش ساقط گردید و پیشوا قاضی محمد و تعداد دیگری از رهبران حزب جمهوری کردستان در بامداد روز 10 فروردین سال 1326 خورشیدی برابر با (1947 میلادی ) پس از دو محاکمه ی نا عادلانه و فرمایشی از جانب دشمنان ملت کرد در میدان چارچرا در شهر مهاباد یعنی همان جایی که جمهوری کردستان اعلام شده بود به دار آویخته شدند و در راه آرمان و اهدافشان شهید شدند و با دستان مردم مبارز کردستان در گورستان ملا جامی به خاک مقدس وطن سپرده شدند اما تجربه ی دمکراتیک و ترقی خواهانه ی جمهوری کردستان مشعلی فروزان و راهنمای نسلهای آینده و جنبش آزادیخواهانه ی ملت کرد بوده و خواهد بود و برگ زرینی است بر تاریخ دیرین مبارزات ملت کرد.

بله حزب دمکرات فراز و نشیبهای فراوانی را پشت سر گذاشته است و در دوران رژیم پادشاهی و جمهوری اسلامی بارها آماج یورش نیروهای سرکوبگر قرار گرفته است و صد ها تن از فرزندان ملت ستم دیده ی کرد در راه آزادی شهید شدند و یا محکوم به مجازات های سنگینی همچون اعدام و زندان طو لانی مدت شده اند .

و این روند همواره برای آزادی خواهان کرد به شکلی وحشیانه تر ادامه دارد . و به دلیل غیر دمکراتیک بودن قدرت حاکم بر ایران خواست صلح جویانه ی ملت کرد همواره با زبانی غیر دمکراتیک و آمیخته با سرکو ب پاسخ داده شده است. که می توان به ترور دو رهبر فرزانه و شایسته ی حزب دمکرات دکتر عبدالرحمان قاسملو و دکتر صادق شرفکندی اشاره کرد که چگونه آنها را بر سر میز محاکمه در پایتخت دو کشور اروپایی ترور کردند .

که همواره مانند ستاره ای فروزان در آسمان دلهای ملت کرد می درخشند. علیرغم آنکه ، فروپاشی جمهوری کردستان ضربه ی مهلکی بر پیکر حزب دمکرات کردستان بوده اما مبارزان و قهرمانان این حزب طی مدت کوتاهی تجدید قوا نمودند و مبارزه ی آزادیخواهانه ی خویش را از سر گرفتند و 2 بهمن به سمبل مبارزات ملت کرد بدل گشته است .

هر چند این رویدادهای تاریخی ملت کرد در زیر تیغ سانسور و سر کوب و استفاده از هر گونه ابزار و وسیله ای برای پیشگیری از همبستگی ملت کرد از سوی حکام و رژیمهای کرد ستیز قرار گرفته است اما هر سال در روز 2 بهمن (2 ریبندان) این مناسبت تاریخی از سوی هر کرد میهن پرستی و در سطح کردستان و فراتر از آن در سطح جهان با افتخار وپر شکوه گرامی داشته می شود که من امسال برای دومین بار به عنوان کردی آزادیخواه در این جشن اعظیم و ملی کرد که در استکهلم سوئد برگزار شد شرکت کردم و از نزدیک شاهد اعظمت این مراسم با شکوه بودم .

هیاهوی وصف نشدنی در بین جوانان غیور کرد بود. و همه با هم یک صدا آرمان آزادی سر می دادند و دست به دست هم برای آزادی و دمکراسی و رسیدن به آرمانهایشان می رقصیدند . از شدت خوشحالی سر از پا نمی شناختم تا حالا جمعیتی به این اعظمت که بالغ بر 3 هزار نفر بودند ندیده بودم . که چنین آزادانه به خاطر عقاید شان و به دست آوردن آرمانهایشان دو هم جمع شوند و به نشانه ی وحدت و همدلی به رقص و پایکوبی بپردازند و من هم شور وشوقی خاص داشتم .

مانند پرنده ای ، که از قفس آزاد شده باشد چون تا به حال نمی توانستم عقایدم را آشکارا بیان کنم . حالا خود را در بین جمعیتی از هم فکرانم می دیدم و آزادانه می توانستم فریاد آزادی سردهم . زیرا در ایران ما همواره مانند پرندگانی در قفس بودیم که حتی نمی توانستیم آواز بخوانیم و محکوم به سکوت بودیم . اما دیدن جشن 2 بهمن از مدیاهای به ما شور و نشاط می داد و احساس غرور و افتخار می کردیم و به صورت مخفیانه آن را به شکل سی دی در بین جوانان و دانشجویان پخش می کردیم که قدمت تاریخی مبارزاتمان را در غالب جشن و سرور به نمایش می گذاشتیم که تأثیر فرهنگی شایانی داشت .

دیدن این جشن و مراسم چنان با شکوه و به دلها نزدیک بود که حتی دانشجویان غیر کرد با دیدن این جشن و مراسم و لباس های کردی به وجد می آمدند و تازه به اعظمت فرهنگ این ملت ستم دیده پی می بردند و خود آنها مبلغانی می شدند برای اشاعه ی فرهنگ کردی و لباس کردی اما متأسفانه با وجود هزینه های بسیار سنگینی که برای برگزاری این مراسم تقبل می شود مسؤلین در پخش این مراسم اعظیم و با شکوه کم کاری کرده و تنها قسمت بسیار کوتاهی از آن را پخش می کنند که مطمئنن از تأثیر این مراسم بر مردم آگاه نیستند.

که ما با این جشن و مراسمها اتحاد و همبستگی خود را به جهانیان ثابت می کنیم و نشان می دهیم ملتی متمدن با قدمت تاریخی و پرچم و سرود ملی هستیم و خواسته هایمان را عملی خواهیم کرد و به مرحله ای از حیات مبارزاتی خویش رسیده ایم که می توانیم بدون هیچ تردید و واهمه ای به آینده ای روشن چشم بدوزیم .

اکنون با توجه به شرایط سیاسی منطقه و وخیم شدن اوضاع ایران مطمئنن در آینده ای نه چندان دور فرصت مناسب پیش خواهد آمد تا با مبارزان ، راه آزادی در عرصه ی یک مبارزه ی گسترده با اتکا به نیرو و توان و خواست ملی و دمکراتیک مردم برای رهایی ملتمان از یوغ استثمار و جهت پیشبرد مسئله ی مشروع و به حق ملت کرد بهره برداری کنیم و در کردستانی آزاد به رقص و پایکوبی بپردازیم.


ناردن بۆ تۆڕه‌ کۆمه‌ڵایه‌تی‌یه‌کان
جاری خوێندراوه‌: 1799
بۆچوونه‌کان (0)Add Comment

نووسینی بۆچوون
بچووکردنه‌وه‌ی خانه‌ی بۆچوون | گه‌وره‌کردنی خانه‌ی بۆچوون

busy