هه‌ڵۆی کوردستان

-
هەڵە
  • JFolder::create: Could not create directory

گزارش هفتگی نقض حقوق بشر در کردستان ایران (هفته سوم بهمن ماه 1391)

پۆستی ئەلیکترۆنی چاپکردن

azali_hgoge_bashar_4_5_2گزارش هفتگی از نقض حقوق بشر در کردستان فرصتی برای یادآوری وضعیت نگران کننده حقوق بشر در این محدودە جغرافیایی است ، همینطور یادمانی برای قربانیان نقض این حقوق.

 

گزارش هفته سوم بهمن ماه شامل این بخشها میباشد:

وضعیت زندانیان سیاسی، وضعیت کارگران وفعالان سیاسی، احضار روحانیون اهل سنت به وزارت اطلاعات سلماس، احکام، تیراندازی به افراد بیگناه، بی توجهی ارگانهای دولتی به شهرها و روستاهای کرد نشین، وضعیت کولبران کرد، بازداشتها.


وضعیت زندانیان سیاسی

یک زندانی سیاسی کُرد از مرخصی استعلاجی محروم است

مسئولان زندان شهر مهاباد از موافقت با مرخصی جهت مداوای پزشکی زندانی سیاسی کُرد اهل بوکان ممانعت بعمل می‌آورند,.

، قاسم رحیمی‌آذر در زندان شهر مهاباد مبتلا به بیماری "سل" و "حساسیت پوست" شده و لازم است جهت مداوای پزشکی به بیرون از زندان منتقل شود.

وضعیت جسمی این زندانی کُرد روز‌به‌روز وخیم‌تر می‌شود.

مسئولان زندان شهرستان مهاباد، جهت مداوای پزشکی این زندانی سیاسی، به بیرون از زندان ممانعت کرده‌اند.

قاسم رحیمی آذر فرزند عثمان کارمند آزمایشگاه بیمارستان بوکان، مورخه‌ی شانزدهم اسفند ١٣٨٩ بازداشت و بعد از مدتی آزاد شد. این شهروند برای بار دوم، مورخه‌ی بیست و دوم آبان ماه سال ١٣٩٠ از سوی اداره‌ی اطلاعات بوکان بازداشت شد.

این فعال سیاسی در دادگاه بدوی به اتهام همکاری با یکی از احزاب کُرد مخالف رژیم ایران به هشت سال زندان محکوم و سپس در دادگاه تجددنظر حکم وی به چهار سال زندان تعزیری کاهش یافت(1)


 جلسه دادگاه یونس آقایان باوجود قرار قبلی برگزار نشد

 دادگاه یونس آقایان علیبگلو زندانی محکوم به اعدام، تنها با حضور سه متهم پرونده برگزار شد و یونس آقایان موفق به حضور در جلسه دادگاه نشد.

 باوجودی که قرار بود روز ۱۵ بهمن ماه سال جاری جلسه رسیدگی به اتهامات مطرح شده از سوی شکات پرونده چهار زندانی از پیروان آئین یاری (اهل حق) در شعبه ۱۰۹ دادگاه عمومی اورمیه رسیدگی شود، یونس آقایان به این جلسه احضار نمی‌گردد.

در طی این جلسه قرار بود بخشعلی محمدی، سهند علی محمدی، عبادالله قاسم‌زاده و یونس آقایان در جلسه دادگاه حاضر شده و به اتهامات مطروحه پاسخ دهند که بدلایلی نامعلوم جلسه دادگاه تنها با حضور سه تن و در غیاب یونس آقایان برگزار می‌گردد.

گفتنی است، این چهار متهم در دادگاه انقلاب شهرستان مهاباد در اوائل سال ۱۳۸۴ با اتهاماتی از قبیل "انتشار اعلامیه‌های توهین آمیز٬ انتشار عقاید ارتداد آور و کفر آمیز٬ توهین به مقام معظم رهبری مد ظله العالی٬ تمرّد در مقابل نیروهای انتظامی٬ نگهداری اسلحه ناریه غیر مجاز و استفاده از آن٬ اقدام مسلحانه علیه نظام (محاربه)" به اعدام محکوم شدند و بعد از اعتراضهای مکرر به دادگاههای تجدید نظر استان آذربایجان غربی و دیوان عالی کشور٬ حکم اعدام در مورد یونس آقایان همچنان برقرار است(3).


اعتصاب غذای رضا شریفی‌بوکانی در زندان اوین تهران

یک زندانی سیاسی کُرد در اعتراض به شکنجه و رفتار نامناسب نیروهای امنیتی حکومت اسلامی ایران در زندان اوین دست به اعتصاب غذا زد.

زندانی سیاسی کُرد، رضا شریفی بوکانی"، از روز چهارشنبه یازدهم بهمن‌ماه در بند ٢٠٩ زندان اوین در اعتراض به انتقال وی به این زندان و شکنجه و رفتار نامناسب نیروهای اطلاعاتی حکومت اسلامی ایران، دست به اعتصاب غذا زده است.

پیشتر رضا شریفی بوکانی به هنگام انتقال از زندان " رجایی‌شهر کرج " به بند ٢٠٩ زندان اوین گفته بود در صورتی که تا دو هفته‌ی دیگر به زندان رجایی کرج شهر بازگردانده نشود، دست به اعتصاب غذا خواهد زد.

یکی از بستگان نزدیک رضا شریفی‌بوکانی  گفت: خانواده‌ی این زندانی ضمن ابراز نگرانی از وضعیت سلامتی فرزندشان، خواهان حمایت کلیه‌ی نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق‌بشر هستند.

روز هشتم بهمن‌ماه رضا شریفی بوکانی زندانی سیاسی کُرد بنابه تصمیم دادستان عمومی تهران و توسط نیروهای امنیتی حکومت اسلامی ایران از زندان " رجایی شهر کرج " به بند ٢٠٩ اوین منتقل شده بود(2)


دو زندانی سیاسی کُرد به زندان سنقر در کرمانشاه منتقل شدند

دو زندانی سیاسی کُرد در شهر سنندج به زندان شهر سنقر در استان کرمانشاه انتقال داده شدند.

طی چند روز گذشته ٢ زندانی کُرد زندان مرکزی شهر سنندج به نام‌های "وریا خسروی و اکبر گویلی" به زندان سنقر منتقل شدند.

تا لحظه‌ی انتشار این خبر از علت انتقال این دو زندانی سیاسی کُرد به زندان سنقر هیچ اطلاعی در دست نیست.

وریا خسروی به اتهام همکاری با یکی از احزاب کُرد مخالف رژیم از سوی دادگاه انقلاب اسلامی رژیم شهر سنندج به ٣ سال زندان و اکبر گویلی به اتهام تلاش علیه امنیت ملی به ٢ سال زندان محکوم شد(1).


عدم رسیدگی به خواسته‌های یک زندانی کُرد در زاهدان

یک معلم زندانی در زندان زهدان از اعتصاب غذای خود در روزهای آینده خبر داد.

"محمد امین آگوشی" معلم بازنشته‌ی زندانی کُرد در نامه‌ای خواهان حمایت نهادهای حقوق‌بشری و سازمان ملل از خواسته‌های مشروع و قانونی خود شد.

محمد امین آگوشی در زندان مرکزی زاهدان محبوس می‌باشد، وی مبتلا به بیماری کلیه بوده و علی‌رغم اینکه چندین بار درخواست انتقال و مرخصی کرده ولی هیچگونه پاسخی از سوی مسئولان به خواسته‌هایش داده نشده است..

این معلم بازنشته‌ی در این نامه نوشته است، در صورتی که تا چند روز آینده از سوی مسئولان ذیربط به وضعیت جسمی و خواسته‌های مشروع وی رسیدگی نشود، دست به اعتصاب غذا خواهد زد.

آقای آگوشی ٥٣ ساله و داری ٥ فرزند در یکم فروردین‌ماه ٨٦ از سوی مأموران حفاظت اطلاعات سپاه استان آذربایجان‌غربی در پیرانشهر و به اتهام ارتباط با اقلیم کُردستان عراق بازداشت و مدت ٨ ماه را در سلول انفرادی در ارومیه گذرانده است.

حکم دادگاه بدوی اعدام بود اما بعدها حکم محمدامین اگوشی به ١٠ سال حبس و تبعید به زندان زاهدان کاهش یافت(2).


وضعیت کارگران

سازمان صنایع دستی، دستمزد صنعتگران کُردستان را پرداخت نمی‌کند

 در ادامه‌ی هرچه تنگ‌تر شدن تحریم‌های بین‌المللی و اجرای طرح‌های ریاضتی دولت، دستمزد ٢٨ زن و مرد صنعتگر در سنندج به تعویق افتاده است.

از سنندج گزارش می‌رسد که ٢٨ نفر از کارکنان حوزه‌ی صنایع دستی کُردستان، بیش از ٦ ماه است که دستمزد و دیگر مزایای حقوقی خود را بدون هیچ دلیل اعلام شده‌ای دریافت نکرده‌اند.

یک وب‌سایت کارگری اعلام کرد، ٢١ زن و ٧ مرد شاغل در صنایع دستی شهر سندج حدود شش ماه و نیم است که حقوق ماهیانه خود را دریافت ننموده‌اند.

این کارکنان که سابقه‌ی ٢٠ سال فعالیت در این حوزه را نیز دارند بارها نسبت به وضعیت موجود اعتراض نموده و هربار از سوی نهادهای حکومتی پاسخ قانع‌کننده‌ای به آنان داده نشده است.

کمیته‌ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری مدعی شده که این مرکز دولتی می‌باشد و از ابتدای سال جاری و در راستای ریاضت اقتصادی، اضافه‌کاری کارکنان را نیز قطع کرده است.

کارگاه آموزشی و صنایع دستی کُردستان بیش از ١٠٠ صنعتگر در رشته‌های گلیم‌بافی، نازک‌کاری، گیوه‌بافی، جولای، ساز‌سازی، معرق چوب، سفالگری، مجسمه‌سازی، کوزه‌گری، خراطی و جاجیم بافی دارد.

تعویق دستمزد کارکنان صنایع دستی سنندج در حالی است که مدیرکل میراث فرهنگی و صنایع دستی استان کُردستان پیشتر گفته بود، طی بهار و تابستان امسال  یک هزار و ٥٠٠ فرصت شغلی در این زمینه ایجاد شده است.

به سبب تحریم‌های بین‌المللی و تورم ٤٠درصدی در اقتصاد ایران، واحدهای تولیدی از تسهیلات بانکی محروم و کارفرمایان این واحدها که بیشتر آنان وابسته به دولت و یا مشترک با تعاونی‌ها اداره می‌شوند، جهت جلوگیری از ورشکستگی کامل واحدها اقدام به اخراج کارگران و تعویق دستمزدها می‌کنند(2)


نبود وسایل ایمنی کار، جان کارگری را گرفت

یک کارگر کُرد شاغل در تهران، بر اثر حادثه‌ی کاری جان خود را از دست داد.

امروز صبح ساعت ٩ در تهران یک کارگر اهل کُردستان به نام "داود رستمی" فرزند یوسف در اثر سقوط از بلندی، جان سپرد.

وی از اهالی روستای "عرب‌لنگ" شهرستان سقز بود.

علت مرگ این کارگر ساختمانی، نبود حفاظ و کلاه ایمنی در حین کار عنوان شده است.

طی سال جاری، ٤٢ کارگر کُرد بر اثر حوادث ناشی از کار جان خود را از دست داده‌اند.(2)


وضعیت فعالان سیاسی

خروج یک فعال سیاسی دیگر از ایران

یک فعال سیاسی کُردستان به علت فشار نیروهای امنیتی حکومت اسلامی ایران به اجبار در یکی از کشورهای همسایه، پناهنده شده است.

جهانبخش احمدی طی تماسی تلفنی ضمن تأیید خبر خروج خود از خاک ایران به آژانس خبررسانی کُردپا گفت: به دنبال آزاد شدنم از زندان مرکزی سنندج، همواره توسط مأموران دستگاه امنیتی حکومت اسلامی ایران تحت‌نظر بودم و بعدها به سبب یورش این نیروها به منزل، ناچاراً از ایران خارج شدم.

احمدی افزود که هم‌اکنون در یکی از شهرهای اقلیم کُردستان عراق ساکن هستم.

این فعال سیاسی مورخه‌ی بیستم فروردین ١٣٨٨، از سوی نیروهای اطلاعاتی بازداشت و همچنان که مدعی است از سوی بازجویان زندان بارها مورد اذیت و آزار قرار گرفته است.

وی از سوی شعبه‌ی یکم دادگاه انقلاب شهرستان سنندج به ٦ سال حبس تعزیری محکوم و سپس در دادگاه تجدید نظر استان کُردستان، حکم مزبور به ٢ سال زندان تعزیری و ٤ سال زندان تعلیقی کاهش یافت.

جهانبخش احمدی فرزند غفور متولد ١٣٦٢ از روستای نگل از توابع سنندج است و در طی سال‌های گذشته علاوه بر فعالیت سیاسی، از اعضای فعال انجمن سبز چیا در مریوان بوده است(2)


 احضار روحانیون اهل سنت به وزارت اطلاعات در سلماس

چندین تن از روحانیون و مبلغین اهل سنت در روستاهای تابع سلماس به اداره اطلاعات احضار و مورد بازجویی قرار گرفته اند.

 این روحانیون  تحت بازجوئی ماموران اطلاعات سلماس مبنی برعدم همکاری با این اداره در ارتباط با نزدیکی تنگاتنگ این روحانیون  با مردم در این روستاها و همچنین اعتراض به دخالت غیر قانونی در امور عقیدتی، عملی و آموزشی ویژه اهل‌ سنت نیز از جمله اتهامات این روحانیون شمرده شده و ماموران وزارت اطلاعات در این شهرستان  ضمن احضار، تهدید کردند که بدون احضاریه و "با تماس تلفن" باید در این اداره حضور یابند.

بر پایه همین گزارش، از جمله روحانیان کرد احضار شده، از روستاهای قصرک، گوبه، قزل کند، هشتراک، ستونرش، خناوین، صوفی اباد، سنجی، آشناک، ملحم، بروشخواران، گوزیک و چندین روستای کرد نشین دیگردر این شهرستان از طرف ماموران وزارت اطلاعات درسلماس  مورد بازجویی و تهدید قرارگرفته اند.

درضمن ماموران وزارت اطلاعات در این شهرستان حج اکثر این روحانیون را باطل و ممنوع اعلام کرده حقوق آنها را که یک موسسه‌ی غیر سیاسی و صرفا فعالیت دینی ومذهبی پرداخت میکند؛ قطع کرده است.

گفته می‌شود که چندین روحانی اهل سنت طی کمتر از یک سال گذشته سه بار از طرف ماموران وزارت اطلاعات در سلماس مورد بازجویی و تهدید قرار گرفته اند(3).


احکام

صدور حبس برای ٤ شهروند روانسری

دستگاه قضایی حکومت اسلامی ایران در شهرستان روانسر چهار شهروند کُرد را به تحمل حبس محکوم کرد.

روز گذشته چهار جوان ساکن شهر روانسر از سوی دادگاه انقلاب به اتهام تبلیغ و همکاری با یکی از احزاب کُرد اپوزسیون حکومت اسلامی ایران به زندان محکوم شدند.

حکم زندان هر یک از هادی آقایی ٢٨ ساله فرزند اسدالله، فؤاد انگشتان ٢٨ ساله فرزند علی و عادل مُرادی ٣١ ساله فرزند احمد، دو سال حبس می‌باشد.

همچنین گزارش ارسالی حاکی از آن است که بختیار نظری ٣٢ ساله فرزند خدامُراد به تحمل ١٨ ماه زندان محکوم شده است.

. حکم مزبور تا ٢٠ روز دیگر قابل اعتراض در دادگاه تجدیدنظر استان کرمانشاه می‌باشد.

آبان‌ماه امسال مأموران امنیتی حکومت اسلامی ایران ٧ شهروند روانسری را بازداشت و به زندان دیزل‌آباد منتقل کردند.

سرنوشت سه تن از آنان به نام‌های "غفار پرمور" ٢٧ ساله، "فارس احمدی" ٤٥ ساله فرزند عبدالرحمن و "رمضان مظفری" نامعلوم گزارش شده است.

از ابتدای زمستان امسال جمعا ٢١ شهروند کُرد توسط دستگاه قضایی حکومت اسلامی ایران به یک تا ١٠ سال حبس محکوم شده‌اند(2)


صدور کیفرخواستِ محاربه برای یک زندانی در رجایی‌شهر کرج

 یکی از شهروندان ساکن سقز که در زندان رجایی‌شهر کرج محبوس می‌باشد از سوی دادستان عمومی تهران، کیفرخواست محاربه برای وی صادر شده است.

نامیق محمودی " ٧٢ ساله، اهل روستای " ایرانخواه " از توابع شهرستان سقز از سوی دادستان عمومی تهران به اتهام نگهداری سلاح و مهمات، کیفرخواست محاربه به او تفهیم گردیده است.

یک منبع مطلع از زندان رجایی شهر کرج گفت این زندانی پس از یازده روز شکنجه و نگهداری در سلول انفرادی زندان رجایی‌شهر، به وی ابلاغ شده که در آینده‌‌ای نزدیک به اتهام " محاربه " محاکمه خواهد شد.

همین منبع افزود: نامیق محمودی به دلیل بدرفتاری و شکنجه‌ی نیروهای امنیتی حکومت اسلامی ایران، از ناحیه‌ی چشم دچار مصدومین شده و این احتمال وجود دارد بینایی خود را از دست دهد.

نامیق محمودی روز هفدهم فروردین‌ماه ١٣٩٠، همراه با سه فرزندش به نام‌های " منوچهر، بهنام و بهزاد " و یک تن دیگری به نام " عثمان قادری " توسط نیروهای اطلاعاتی سقز در روستای ایرانخواه بازداشت شده بود(2)


دادگاه انقلاب کرمانشاه حکم زندان و تبعید جوانی ٢٥ ساله را صادر کرد

دادگاه انقلاب شهر کرمانشاه یک جوان کُرد را به زندان و تبعید در شمال شرقی ایران محکوم کرد.

طی روزهای اخیر جوانی ٢٥ سال بنام "آرام بهرامی" فرزند محمدامین از سوی دستگاه قضایی حکومت اسلامی ایران در کرمانشاه به ٢ سال حبس تعزیری و ٨ سال تبعید در شهر بجنورد محکوم گردید.

حکم چند روز قبل شعبه‌ی اول دادگاه انقلاب کرمانشاه به اتهام هر آنچه "تبلیغ علیه نظام حکومتی ایران و ارتباط با ضد انقلاب و نیز توهین به مقدسات" عنوان می‌شود، صادر گردیده است.

این شهروند کُرد باید روز ٢٨ بهمن‌ماه امسال جهت اجرای حکم صادره، خود را به دادگاه معرفی نماید.

آرام بهرامی که در روستای "زردویی" از توابع شهرستان پاوه متولد و ساکن شهر کرمانشاه است طی تابستان و پاییز سال جاری، بارها به مراکز اطلاعاتی کرمانشاه احضار و تحت بازجویی قرار گرفته بود.

وی برای آخرین بار و در اواخر دی‌ماه امسال توسط اداره‌ی اطلاعات شهرستان روانسر احضار شده بود.

گزارش ارسالی حاکی از آن است که مأموران امنیتی حکومت اسلامی ایران بارها منزل این شهروند متأهل را مورد تفتیش قرار داده و کامپیوتر خانگی، لپ‌تاپ و شماری کتاب و نشریه را با خود برده‌اند.

 در زمستان امسال دادگاه‌های حکومت اسلامی ایران جمعاً ٢٢ شهروند کُرد را به حبس‌های تعزیری و تعلیقی محکوم کرده‌اند(2).


 تیراندازی به افراد بیگناه

زخمی شدن دو شهروند کُرد اهل سلماس توسط نیروهای انتظامی

ر اثر تیراندازی مأموران نیروهای انتظامی رژیم ایران، دو شهروند کُرد اهل سلماس به شدت زخمی شدند.

شامگاه روز نهم بهمن‌ماه ١٣٩١، در بزرگراه ما بین زنجان و تبریز، نیروی انتظامی با شلیک مستقیم به خودرو یک شهروند کُرد، موجب زخمی‌شدن دو تن از سرنشینان آن‌ شد.

 "کامران عبدویی" فرزند صلح‌الدین و "سنار عبدویی" فرزند چرگز هر دو اهل روستای کتبان از توابع شهرستان سلماس، از ناحیه پا و شکم به شدت زخمی و وضعیت سنار وخیم اعلام شده است.

درجریان تیراندازی نیروهای انتظامی، این دو شهروند به بیمارستان شهرستان تبریز منتقل شدند.

 زخمی شدگان به صورت امنیتی محافظت و از حق ملاقات با خانوادهای خود محروم می‌باشند.

اين افراد به اتهام بی‌اعتنایی به دستور "ایست" ماموران انتظامی رژیم، هدف گلوله قرار گرفته‌اند(1)


قتل یک شهروند کُرد توسط نیروهای نظامی ایران در استان خوزستان

یک جوان کُرد، در جادە‌ی اندیمشک با شلیک مستقیم نیروهای انتظامی حکومت اسلامی ایران، جان خود را از دست داد.

 روز جمعە بیستم بهمن‌ماه، مأموران نظامی شهرستان اندیمشک در استان خوزستان، خودروی یک شهروند کُردستانی بە نام "مختار خاطری" فرزند امان‌اللە را به ظن حمل کالای قاچاق هدف تیراندازی مستقیم قرار داده و موجب مرگ وی شدند.

وی از اهالی شهرستان کامیاران و دارای 2 فرزند بود.

چندی پیش نیز دو شهروند کُرد اهل سلماس بە نام‌های کامران و سنار عبدویی، در اتوبان زنجان_تبریز و بە علت شلیک مستقیم نیروهای انتظامی بە خودروی آنان، بە شدت زخمی شده بودند.(2)


بی توجهی ارگانهای دولتی به شهرها و رو ستاهای کرد نشین

هستند با گذشت دوهفته ۸۰ روستای کردنشین سلماس همچنان درمحاصره برف

با گذشت دوهفته پس از بارش برف در سلماس، همچنان تعدادی از راه های روستایی کردنشین این شهرستان بعلت برف مسدود است و مردم این روستاها با مشکلات زیادی مواجه شده اند.

با تلاش نیروهای هلال احمرو راهداری شهرستان سلماس سرنشینان تعدادی از خوردوها که در برف گرفتار شده بودند از مرگ حتمی نجات پیدا کردند.

بارش برف در سلماس طی روزهای گذشته ادامه داشت و موجب مسدود شدن بسیاری از راه های روستایی و گرفتار شدن تعدادی خودرو در مسیرهای برفگیر این شهرستان شد.

هم اکنون نزدیک به ۸۰ راه روستایی بعلت برف بسته است و ارتباط این روستاها از طریق زمینی قطع می باشد.

بنا به گزارشهای رسیده، دوهفته پیش که بارش سنگین برف شهرستان سلماس را سفید پوش کرد، تعداد زیادی از راه های روستایی سلماس هم بعلت برف بسته شدند.

پس از این بارندگی ، هیچ  تلاشی از طرف اداره راه و شهرسازی سلماس برای بازگشایی راه روستاهای محصور در برف انجام نگرفته است. هم اکنون با گذشت بیش ازدوهفته هنوز راه ارتباطی روستاهای قصریک بالا، قصریک پایین، قلعه رش، گریکان، اورتانوس، هشتراک، خناوین، ستونرش، کالیک، حاجفان، و ...  از توابع شهرستان سلماس بسته است و مردم این روستاها با مشکلات زیادی روبرو شده اند.

تعدادی از راه های روستایی هم که بازگشایی شده است، فقط به اندازه عرض یک خودرو قابلیت عبور و مرور دارند و درصوتیکه دو خودرو با هم رو در رو شوند، یکی از خودروها به اجبار باید چند کیلومتر راه را دنده عقب حرکت کند.

بر پای همین گزارش، با وجود گذشت بیش از دو هفته از بارش برف سنگین هنوز هم بسیاری از راههای بخش شپیران شهرستان سلماس مسدود می باشد و متاسفانه   روز پنج شنبه مورخه ۲۸ دی ماه در روستای هرکیان شهرستان سلماس یک خانم به نام "زهرا حسین زاده گوله شیخان" شهروند کرد که دو قلو باردار بود به دلیل وخامت حال و به دلیل مسدود بودن راه  ارتباطی و نیز قطعی تلفنهای روستا و عدم آنتن دهی تلفن همراه در منطقه، نامبرده به وسیله قاطر به طرف شهرستان سلماس به راه میافتد  ولی به علت سرما در بین راه فوت میکند

همچنین فرزنده توزویی ۲۷ ساله فرزند عبدالله شهروند کرد اهل روستای بروشخواران از توابع شهرستان سلماس به دلیل مریضی و نبود امکانات پزشکی و مسدود بودن راه این روستا فوت کرده است. گفته میشود چند روز پیش هم نیروهای هلال احمر این شهرستان  دو زن باردار را نجات دادند.

گفتنی است، اداره راه و شهرسازی سلماس وظیفه بازگشایی راه های روستایی را برعهده دارد و در این مدت دو هفته عملا هیچ اقدامی انجام نداده است(3).


وضعیت کولبران کرد

نظامیان رژیم ایران در منطقه‌ی سردشت کولبران کُرد را هدف گلوله قرار دادند

کولبران و کاسبکاران کُرد در منطقه‌ی سردشت از سوی نیروهای انتظامی رژیم هدف گلوله قرار گرفته و در نهایت یکی از کاسبکاران کُرد از ناحیه دست دچار آسیب دیدگی شد.

کولبران و کاسبکاران کُرد روستای بیتوش از توابع شهرستان سردشت در بین روستاهای دورگان – میرگه‌گای، هدف گلوله نیروهای انتظامی رژیم اسلامی ایران قرار گرفته و در نهایت یکی کولبران از ناحیه‌ی دست دچار شکستگی استخوان گردید.

این نیروها تمام اجناس کولبران که شامل پارچه و آهن‌آلات بوده را توقیف و در همین رابطه ٧ اسب بارکش کاسبکاران به دلیل شلیک گلوله کشته شدند.

از آغاز دی‌ماه تاکنون ٩ کولبر و کاسبکار کُرد در مناطق مرزی کُردستان در نتیجه‌ی شلیک نیروهای انتظامی کشته و زخمی شدند.

از مجموع این تعداد ٢ کولبر جان خود را از دست داده و ٧ تن دیگر نیز زخمی شدند(1).


بازداشتها

سرنوشت مبهم یک شهروند بازداشت شده‌ی کُرد

با گذشت چندین روز از بازداشت یک شهروند کُرد، سرنوشت وی نامعلوم می‌باشد.

مدتی پیش یک شهروند کُرد به نام "عبدالوهاب فرجی" اهل شهرستان سرپلذهاب از توابع استان کرمانشاه در بازارچه‌ی مرزی"پرویز خان" توسط نیرهای انتظامی حکومت اسلامی ایران بازداشت شد.

علی‌رغم پیگیری‌‌ها و مراجعه‌ی مستمر خانواده‌ی این شهروند کُرد به مراکز مرتبط، جهت اطلاع از سرنوشت"عبدالوهاب فرجی" تاکنون هیچ گونه پاسخی دریافت نکرده‌اند.

تا لحظه‌ی انتشار این خبر هیچ اطلاعی از سرنوشت این شهروند بازداشت شده در دست نمی‌باشد.(2).


منابع

1)کردستان ميدیا

2)کردپا

3)هرانا

 

ناردن بۆ تۆڕه‌ کۆمه‌ڵایه‌تی‌یه‌کان
جاری خوێندراوه‌: 1252
بۆچوونه‌کان (0)Add Comment

نووسینی بۆچوون
بچووکردنه‌وه‌ی خانه‌ی بۆچوون | گه‌وره‌کردنی خانه‌ی بۆچوون

busy