هه‌ڵۆی کوردستان

-
هەڵە
  • JFolder::create: Could not create directory

گزارش هفتگی نقض حقوق بشر در کردستان ایران (هفته آخر دی ماه 1391)

پۆستی ئەلیکترۆنی چاپکردن

azali_hgoge_bashar_4_5_2گزارش هفتگی از نقض حقوق بشر در کردستان فرصتی برای یادآوری وضعیت نگران کننده حقوق بشر در این محدودە جغرافیایی است، همینطور یادمانی برای قربانیان نقض این حقوق.گزارش هفته آخر دیماه شامل این بخشها میباشد، وضعیت کارگران، وضعیت دانشجویان ودانش آموزان، وضعیت زندانیان سیاسی، احضار وبازجوی شهروندان توسط اداره اطلاعات، بازداشتها، احکام، نقض مبانی حقوق محیط زیست، ودرپایان گزارشی ازآخرین وضعیت دانش آموزان مدرسه شین آباد.وضعیت کارگران

گزارش کوتاهی از وضعیت سد ژاوە در کردستان

دو شرکت پیمانکار سد مخزنی ژاوه در شهرستان سنندج، مشکلات فراوانی را برای کشاورزان و کارگران کُرد در منطقە بە وجود آوردەاند.

دو شرکت "ژیان" و "معتبر" کە بە مدت ٤ سال است در حال احداث سد "ژاوە" در نزدیکی روستای "درە کولە" و "دولاب" می‌باشند، علاوە بر اذیت و آزار کارگران این شرکت معضلاتی را برای شهروندان این مناطق بە وجود آوردەاند

منبعی مطلعی گفت: برای تعین قیمت زمین کشاورزان از کارشناسان نزدیک بە حکومت استفادە می‌شود کە قیمتی کمتر از ارزش واقعی برای زمین‌های کشاورزان در نظر می‌گیرند و در صورت اعتراض، از سوی نهاد‌های دولتی مورد بازخواست قرار می‌گیرد.

این دو شرکت بە علت شرایط منطقە و بیکاری شهروندان از کارگرانی کە در این شرکتها کار می‌کنند سواستفادە نمودە و هرگونە اعتراضی با اخراج کارگران پاسخ دادە می‌شود.

گزارش حاکی از آن است کە طی ٢ ماه گذشتە بیش از ٢٠ کارگر در سد ژاوە اخراج شدەاند.

از دیگر سو نیز کارگران این دو شرکت بیش از ٤ ماه است بە بهانە نبود بودجە کافی، دستمزد ماهیانە خود را دریافت نکردەاند.

طی ٤ سال گذشتە بیش از ١٠ کارگر این ٢ شرکت در حین کار جان باختەاند کە این شرکت‌ها بی احتیاطی خود کارگران را دلیل مرگ آنها اعلام کردەاند(1)تعطیلی یک کارخانه‌ی تولید لبنیات، بیکاری 15 کارگر کُرد را درپی داشت

تنها کارخانه‌ی تولید فراوردە‌های لبنی در استان ایلام تعطیل شد.

کارخانە‌ی فرواردە‌های لبنی "چی‌ین" در شهرستان آبادانان به دلیل آنچه فقدان اعتبارات لازم خوانده شده، عملاً تعطیل و 15 کارگر این کارخانه بیکار شدند.

به گفته‌ی مدیر کارخانه، از دیگر عوامل تعطیلی تنها کارخانه‌ی تولید فرآوردهای لبنی در جنوب استان ایلام می‌توان افزایش قیمت مواد اولیه و شیر در اثر پدیده خشکسالی سنوات گذشته برشمرد.

کارخانەی فراوردە‌های لبنی "چی ین" در سال ١٣٨٧ تأسیس و سالانە ١٢٠٠ تن فراوردەهای لبنی شامل شیر، ماست و دوغ تولید می‌کرد.

این کارخانە برای ١٥ نفر بە صورت مستقیم و برای ١٥٠ نفر بە صورت غیرە مستقیم اشتغال‌زایی کردە بود کە پس تعطیل شدن تمامی آنها نیز بیکار شدند.

بر پایە گزارشی کە مرکز آمار ایران در بهار سال جاری ارائە کردە بود، ایلام با افزایش نرخ ٤.٣ % نرخ بیکاری نسبت بە سال ٩٠ در میان ٣١ استان کشور بیشترین درصد بیکاری را بە خود اختصاص دادە و در رتبە ٣١ قرار گرفتە بود(1)

 

وضعیت دانشجویان و دانش آموزان

ماجرای مطالبه‌ی پول از دانش آموزان همچنان ادامه دارد

مسؤلان یکی از مدارس روستاهای اشنویه برای گاز رسانی به این مدرسه از دانش آموزان پول دریافت می‌کنند.

مسؤلان مدرسه‌ی روستای" کانی سورک" از توابع اشنویه بنابه تصمیم اداره‌ی آموزش و پرورش برای گاز رسانی به مدرسه این روستا مبلغ چشمگیری از دانش آموزان پول مطالبه کرده‌اند.

یک منبع مطلع محلی گفت: از آغار سال تحصیلی تا کنون مسؤلان مدرسه‌ی این روستا چندین بار به بهانه‌ی کمک‌های داوطلبانه از دانش آموزان پول مطالبه کرده‌اند و علی رغم قول‌های مساعد و وعده‌های مختلف به دانش آموزان، هیچ کدام از آنها عملی نشده است.

این منبع همچنین اشاره کرد که احتمال تخریب ساختمان مدارس روستاهای" سورکانی، خورشت، سینگان، بیمزوورتی" و تهدید جان دانش آموزان وجود دارد ولی تاکنون مسؤلان اداره‌ی بازسازی مدارس نسبت به این مسئله توجهی نشان نداده‌اند.

پیشتر هم مسؤلان مدرسه‌ی "خیام در " روستا "دیزج" از توابع مرگه ور ارومیه بنابه تصمیم اداره‌ی آموزش و پرورش برای تهیه‌ی وسایل گرمایشی کلاس‌های درس این مدرسه مبلغی پول از دانش آموزان مطالبه کرده بودند.

مدتی است که به دلیل تحریم‌های بین المللی و نوسانات نرخ ارز و بحران اقتصادی در ایران، مسؤلان مدارس مناطق کُردنشین بنابه تصمیم اداره‌ی آموزش و پرورش، دانش آموزان را تحت فشار قرار داده که برای تأمین سوخت، تجهیزات و وسایل مدرسه وحتی خرید مواد غذایی باید مبالغی پول پرداخت کنند.

همچنین برخی گزارشات ارسالی حاکی از آن است که روند کنونی اخذ وجه نقد از دانش‌آموزان باعث ترک تحصیل شماری از دانش‌آموزان به ویژه از قشر بی‌بضاعت جامعه‌ی کُردستان و همچنین اخراج آنان از مدرسه شده است(1)دانشجویان کُرد دانشگاه رازی کرمانشاه از انتشار نشریه‌ی دانشجویی کُردی محروم شدند

تنها نشریه‌ی دانشجویی دانشگاه رازی کرمانشاه، بعد از انتشار نخستین شماره، مجوز انتشار آن لغو گردید.

نشریه‌ی دانشجویی " شیپا " که به دو زبان کُردی و فارسی منتشر می‌گردید، بنابه به تصمیم مسئولان دانشگاه رازی کرمانشاه، لغو امتیاز شد.

مسئولان دانشگاه مدعی‌اند که نشریه‌ی مذکور توسط دانشجویانی منتشر گردیده که اکنون به هر دلیل از دانشگاه رفته‌اند و باید برای انتشار مجدد آن اقدام به اخذ مجوز جدید نمایید.

دانشجویان کُرد علی‌رغم پیگیری موضوع و بررسی موارد قانونی، همچنان با مخالفت مسئولین دانشگاه مبنی بر صدور مجوز انتشار روبرو هستند

یک منبع مطلع از دانشگاه رازی کرمانشاه گفت: هم‌اکنون در این دانشگاه هیچ نشریه‌ی دانشجویی و انجمن ادبی کُردی فعالیت ندارد و در مقابل، نشریات فارسی زبان و انجمن‌های دیگر وابسته به افراد غیر کُرد، مجوز فعالیت دارند.

همچنین گزارش ارسالی حاکی از آن است که طی سال جاری نیز نشریه‌ی دانشجویی "چروکه" که به سبب هر آنچه "درج برخی مطالب غیر قانونی" عنوان شده، از انتشار آن ممانعت گردیده است.

اواسط تیرماه امسال نیز اداره‌ی امور فرهنگی دانشگاه آزاد کرمانشاه از انتشار نشریه‌ی فرهنگی-ادبی "زاروی واران" جلوگیری کرد.

از دیگر نشریات دانشجویی که در شهر کرمانشاه چاپ و انتشار می‌یافتند و از سال 84 به بعد همگی توقیف شدند، می‌توان از نشریات تروسکه، بروسکه، بیستون نام برد.

دانشگاه رازی کرماشان دارای ۱۳۱۲۲ دانشجو می‌باشد که نیمی از این دانشجویان بومی هستند و مابقی نیز از استان‌های کردنشین می‌باشند(1)یک دانش‌آموز دختر در کامیاران به علت آتش‌گرفتن بخاری کلاس قربانی شد

در روستای "حامسان" از توابع شهر کامیاران یک دانش‌‌آموز دختر مقطع راهنمایی، به علت آتش‌گرفتن بخاری کلاس‌شان دچار سوختگی شد.

مورخه‌ی بیست و چهارم دی‌ماه، آریتا مرادی به علت آتش‌گرفتن بخاری کلاس‌، دچار سوختگی از ناحیه‌ی سر و صورت شده و به بهداری روستا منتقل شد.

وضعیت جسمی "آریتا مرادی" مناسب بوده و سطح سوختگی او شدید نمی‌باشد

مورخه‌ی پانزدهم آذرماه ١٣٩١، کلاس درس چهارم دبستان روستای شین‌آباد از توابع شهر پیرانشهر به علت انفجار بخاری نفتی آتش گرفت و ٣٧ دانش‌آموز این دبستان دچار سوختگی شدند

تاکنون دو دانش‌آموز به نام‌های "ساریا رسول‌زاده" و "سیران یگانه" به علت سوختگی شدید جان خود را از دست داده‌اند

مورخه‌ی نهم دی‌ماه نیز، ٦ دانش‌آموز دختر روخداد آتش‌سوزی دبستان شین‌آباد به علت وضعیت نامناسب تندرستی به شهر اصفهان منتقل و همچنین سه تن دیگر به بیمارستان شهر تبریز منتقل شدند.

بعد از گذشت نزدیک به یک ماه از این حادثه، تاکنون هیچ‌کدام از مراکز رسمی رژیم ایران حاضر به پاسخ‌گویی به قربانیان و خانواده‌های آنان نشده‌اند(2)نبود سوخت، یک مدرسه‌ی ابتدایی در اورامانات را به تعطیلی کشاند

یکی از مدارس منطقه‌ی اورامانات به دلیل هر آنچه " نبود سوخت مصرفی" عنوان می‌شود، از یک هفته پیش تعطیل شده است.

مدرسه‌ی ابتدایی "صیدی هورامی" در بخش "اورامان تخت" از توابع شهرستان سروآباد، طی هفته‌ی جاری به دلیل عدم تأمین سوخت مصرفی و گرمایش کلاس‌ها، به تعطیلی کشیده شده است.

: تعطیلی این مدرسه در حالی است که پیشتر مسئولین مدرسه از هر دانش‌آموز، مبلغ ١٠٠ هزار تومان جهت تأمین سوخت مصرفی در فصل زمستان، دریافت کرده بودند.

همچنین اخبار رسیده حاکی از آن است که مدارس شهر کامیاران نیز از دانش‌آموزان مبلغ 30 هزار تومان وجه نقد مطالبه نموده‌اند.

طی سال جاری تحصیلی، گزاشات متعددی از مناطق مختلف کُردستان ایران به آژانس خبررسانی کُردپا ارسال گردیده که نشان می‌دهد مطالبه‌ی وجه نقد از دانش‌آموزان به عناوین مختلف و به صورت سیستماتیک در جریان بوده و این دریافت پول در مناطق روستایی بیش از مناطق شهری است(1).وضعیت زندانیان سیاسی

یک زندانی سیاسی کُرد به زندان رجایی شهر کرج منتقل شد

سنکو خلقتی زندان سیاسی کُرد از بند ٣٥٠ زندان اوین به سالن ١٢ زندان رجایی شهر کرج منتقل شد.

سنکو خلقتی زندانی سیاسی ٣٢ ساله و اهل شهر مهاباد به اتهام تلاش علیه امنیت ملی از راه جاسوسی برای یک حزب کُرد مخالف رژیم اسلامی ایران به ١٥ سال زندان محکوم شده است.

این شهروند، روز پنج‌شنبه مورخه‌ی بیست و یکم دی‌ماه، از بند ٣٥٠ زندان اوین به سالن ١٢ بند ٤ زندان رجایی شهر کرج منتقل شده است.

این زندانی سیاسی سال ١٣٨٨ در شهر اراک بازداشت و سپس به بند ٢٠٩ زندان اوین منتقل و جهت اعتراف ویدیویی مورد شکنجه قرار گرفته بود(2).مفقود شدن پرونده‌ی قضایی، بهانه‌ای برای حبس مجدد یک زندانی سیاسی کُرد

یک زندانی سیاسی کُرد علی‌رغم سپری کردن شانزده سال حبس و پایان دوران محکومیت، بیش از پنج ماه است که همچنان در زندان رجایی‌شهر کرج در بازداشت است.

" ابراهیم حسین‌پور" زندانی سیاسی کُرد پس از سپری نمودن ١٦ سال حبس، بیش از پنج ماه است که به بهانه‌ی اشکال در پرونده‌ی قضایی و گم شدن فایل مربوطه، در زندان به سر می‌برد.

پنج ماه قبل حکم آزادی "ابراهیم حسین پور" از سوی دادگاه انقلاب شهرستان مهاباد به زندان رجایی‌شهر کرج ابلاغ گردیده، اما مسؤلان این زندان به بهانه‌ی مفقود شدن پرونده، از آزادی وی خوداری می‌کنند.

ممانعت و خوداری از آزادی این زندانی سیاسی کُرد در حالی است که وضعیت سلامتی وی بسیار نامناسب بوده و به دلیل شکنجه، از ناحیه‌ی پا و دستگاه گوارشی دچار عفونت شدیده شده و باید فوراً جهت مداوای پزشکی به خارج از زندان منتقل شود.

ابراهیم حسین پور اوایل مردادماه سال ١٣٧٥ در مهاباد بازداشت و سپس از سوی دادگاه انقلاب این شهر به ریاست قاضی"عباس زاده" به اتهام عضویت و همکاری با احزاب کُرد اپوزسیون حکومت اسلامی ایران به ١٦ سال حبس محکوم شد که این حکم از سوی دادگاه تجدید نظر و دیوان عالی کشور تأیید شده است.

این زندانی سیاسی کُرد مدت ١٠ سال را در زندان‌های مهاباد و ارومیه به سر برده و سپس به زندان رجایی شهر کرج منتقل شده و هم اکنون علی‌رغم پایان دوران 16 سال حبس، همچنان در زندان به سر می‌برد.

ازسوی دیگر در زندان قروه یک فعال سیاسی کُرد به نام صباح حسین پناهی با وجود پایان دوران حبس، اما به دلیل شکایت اداره‌ی اطلاعات این شهر وی تاکنون در بازداشت می‌باشد(1)مخالفت با مرخصی یک زندانی سیاسی در شهرستان سقز

مسؤلان زندان سقز با درخواست مرخصی‌ یک زندانی سیاسی کُرد مخالفت کردند.

علی‌رغم درخواست مرخصی توسط یک زندانی سیاسی به نام "علی امینی"، مسئولان زندان بدون هیچ دلیلی مانع از مرخصی وی می‌شوند.

این زندانی اهل سقز، روز بیست و سوم آبان‌ماه امسال جهت سپری نمودن دوران محکومیت، به زندان مرکزی سقز مراجعه کرده است.

علی امینی آذرماه سال ١٣٨٨ توسط اداره‌ی اطلاعات شهرستان سقز به اتهام عضویت و همکاری با یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت اسلامی ایران، بازداشت و سپس به زندان سنندج منتقل و پس از ٢٢ روز آزاد شد.

برخی نزدیکان خانواده‌ی امینی، خبرهایی مبنی بر اذیت و آزار این زندانی سیاسی کُرد را تأیید و می‌گویند: که علی امینی در مدت بازداشت مورد شکنجه قرار گرفته است.

این شهروند کُرد بعدها با تودیع وثیقه‌ی ٣٠ میلیون تومانی به صورت موقت آزاد شده بود.

"امینی" از سوی دادگاه انقلاب سقز به چهار سال حبس تعزیزی محکوم که پس از اعتراض وی، این حکم در دادگاه تجدید نظر استان به سه سال کاهش یافت.

طی شش ماه گذشته دستگاه قضایی حکومت اسلامی ایران زندانیان سیاسی را از حق استفاده از مرخصی و دیدار با خانواده‌هایشان محروم کرده است(1)اداره‌ی‌ اطلاعات مهاباد از ملاقات کارگران بازداشتی با خانواده‌هایشان ممانعت کرد

خانواده‌ی سه بازداشتی کُرد از ملاقات با فرزند و همسرانشان در اداره‌ی اطلاعات رژیم در شهر مهاباد محروم شدند.

بنا به گزارش وب‌سایت کمیته‌ی ‌هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری، یکشنبه بیست و چهارم دی‌ماه ١٣٩١، خانواده‌ی این سه شهروند بازداشت شده به اسامی، محمد مولانایی، یوسف آب‌خرابات و واحد سیده در مقابل درب اطلاعات مهاباد تجمع کرده و خواستار ملاقات با آنها بودند.

پس از ساعت‌ها انتظار، مأموران رژیم خانواده‌های آنان را مورد بی‌احترامی قرار داده و پسر محمد مولانایی به نام جواد از سوی مأموران مورد ضرب و شتم قرار گرفت.

در ادامه این تجمع اعتراضی خانواده‌‌های بازداشت‌شدگان با فشار و توسط مأمورین امنیتی مجبور به ترک محل شدند.

چند روز پیش یوسف آب‌خرابات، واحد سیده و محمد مولانایی از فعالين كارگری و عضو کمیته‌ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری بعد از احضار از سوی اداره‌ی اطلاعات شهر مهاباد بازداشت شدند.

اتهام اين فعالين، شركت در جلسات عمومی کمیته‌ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری در شهرهای سنندج و کرج و همچنین شرکت در مراسم اول ماه مه روز جهانی کارگر عنوان شده است(2)ممنوع الملاقات ٢ زندانی سیاسی در ارومیه

دو زندانی کُرد اهل مهاباد بعد از تایید حکم اعدام در دادگاه تجدید‌نظر همچنان ممنوع الملاقات هستند.

دو زندانی سیاسی کُرد بە نام‌های علی و حبیب افشاری، بیش از ٢ ماه است کە ممنوع الملاقات بودە و خانوادەهایشان هیچ اطلاعی از از آنها در دست ندارند و این مسئله موجبات نگرانی آنها را فراهم کرده است.

گزارش ارسالی حاکی از وخیم بودن وضعیت جسمانی علی افشاری می‌باشد. این زندانی سیاسی در هنگام دستگیری مورد اصابت گلولە ماموران انتظامی قرار گرفتە بود.

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی نیز، خبری را مبنی بر وخیم بودن وضعیت جسمانی علی افشاری بە علت عفونت شدید و خودداری مسئولین زندان از انتقال وی بە بیمارستان جهت معالجە منتشر کرده بود.

این دو زندانی سیاسی که عضو یک خانواده و با هم برادر هستند پیشتر از سوی دادگاه انقلاب مهاباد، بە اتهام محاربە از طریق فعالیت تبلیغی و عضویت در یکی از احزاب کُرد اپوزسیون حکومت اسلامی ایران بە اعدام محکوم شدە بودند که این حکم از سوی شعبە ٣٢ دادسرای ارومیە تایید گردید.

دو تن دیگر از اعضای همین خانواده بە نام‌های جعفر و ولی افشاری نیز هر کدام بە ٥ سال حبس محکوم شدە و هم اکنون در زندان ارومیە در حال سپری کردن دوران محکومیت خود می‌باشند.(1)احضارو بازجویی یک شهروند کرد توسط اطلاعات سپاه سلماس

یک شهروند کرد دیگر طی تماس تلفنی به اطلاعات سپاه شهرستان سلماس احضار و مورد بازجویی قرار گرفت.

علی حمیدی فرزند احمد شهروند کرد اهل روستای خورخورا ساکن سلماس در پی احضار اطلاعات سپاه این شهر، چندین ساعت مورد بازجویی و تهدید قرارگرفته است.

بنا به گزارشهای رسیده، این در حالیست که طی هفته‌های اخیراکثرشهروندان کرد این شهر مورد بازجویی‌های مداوم و سیستماتیک درارتباط با فرزندانشان درخارج ازایران وهمچنین درخواست مدارک شناسایی وعکس فرزندانشان قرارگرفته بودند.

در ادامه این گزارش آمده است، درطی بازجویی این شهروند تهدید شده درصورت تهیه نکردن مدارک خواسته شده درارتباط با فرزندش، ایشان به وزارت اطلاعات جهت بازجویی فرستاده خواهد شد وعواقب بدی برای وی به دنبال خواهد داشت.

لازم به ذکر است، ولی حمیدی فرزند علی فعال سیاسی کرد ودانشجوی اخراجی ازدانشگاه آزاد سلماس اهل شهرستان سلماس که پیشتر در اواخر تیرماه سال ۱۳۸۷ پس از ضرب و شتم شدید و شکنجه‌، موفق به‌ فرارازدست نیروهای سپاه شده‌ و داخل روستا پناه می‌گیرد اما نیروهای مسلح سپاه به‌ بهانه‌ یافتن وی به‌ اذیت و آزار مردم پرداخته‌ و با شلیک مکرر سلاحهای نیمه‌ سنگین موجبات ترس و وحشت اهالی و کودکان روستا را فراهم ساخته‌ بودند. نهایتا آقایان علی حمیدی و فرزندش امیر بازداشت و ولی حمیدی نیزبه‌ دلیل ترس از رفتار نیروهای سپاه متواری و مجبور به خروج غیرقانونی ازکشورشده بود وهم اکنون درکشور کانادا اقامت دارد.

درضمن اتهام مطرح شده از سوی مقامات امنیتی ایران نسبت به این شهروند کرد همکاری با حزب حیات آزاد کردستان (پژاک) ذکرشده بود.(3)بازداشتها

بازداشت یک معلم در شهر اشنویه

یک معلم کرد اهل اشنویه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

آزاد رسول‌نژاد معلم و دانشجوی کار‌شناسی ارشد حقوق بین الملل دانشگاه مراغه، روز بیست و چهارم آبان ماه سال جاری از طرف حراست اداره آموزش و پرورش اشنویه احضار و پس از مراجعه به این اداره بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات در این شهر منتقل شد.

بر اساس همین گزارش، اتهام رسول‌نژاد که پس از چند روز به اداره اطلاعات ارومیه منتقل شده، امنیتی عنوان شده است.

یادآور می‌گردد روز سه شنبه نیز سایت موکریان در خبری نوشت که یازده عضو انجمن صنفی معلمان کردستان از سوی اجرای احکام دادگاه انقلاب سنندج احضار شدند(3)بازاداشت دو عضو خانوادە حسین‌پناهی

دو تن دیگر از نزدیکان انور حسین پناهی، زندانی سیاسی توسط مأموران امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

دو برادر با نام‌های "شیرزاد حسین پناهی" و "فایق حسین پناهی" ساکن روستای "قوروچای" از توابع شهرستان دهگلان در استان کُردستان توسط نیروهای امنیتی رژیم بازداشت گردیدند.

نیروهای امنیتی، صبح روز چهارشنبە ٢٧دی‌ماه بە خانە‌ی دو تن از نزدیکان انور حسین‌پناهی مراجعه و پس از بازداشت دو عضو این خانواده، آنان را به مکان نامعلومی منتقل می‌کنند.

هفته‌ی گذشته "سیروان حسین‌پناهی" فعال مدنی و خواهرزاده‌ی انور حسین‌پناهی در روستایی قروچای از توابع شهرستان دهگلان بازداشت شدە بود.

انور حسین‌پناهی به 16 سال حبس محکوم شده است و دوران محکومیت خود را در زندان مرکزی سنندج سپری می‌کند(1)مأموران حکومتی در شهرستان مریوان 4 تن را بازداشت کردند

در یکی از روستاهای تابع شهرستان مریوان، 4 تن توسط مأموران حکومت اسلامی ایران، بازداشت شدند.

مأموران امنیتی بهمراه نیروی انتظامی پاسگاه روستای "برده‌رشه" از توابع مریوان، روز گذشته 4 شهروند کُرد ساکن روستای "سیف سفلی" را بازداشت کردند.

نیروهای حکومتی بعد از ورود به روستا و مراجعه به منزل "فتاح پژوهی"، وی را بازداشت و سپس "صلاح پژوهی" فرزند فتاح را بهمراه 2 تن دیگر در نزدیکی روستای "سیف علیا" بازداشت نمودند

نیروهای امنیتی و انتظامی در حین بازداشت صلاح پژوهی، با شلیک تیر هوایی، موجب ترس و وحشت در میان شهروندان شده و هنگام بازداشت این افراد، درگیری و نزاع نیز میان دو طرف بوقوع پیوسته است.

همچنین خودروی شخصی فتاح پژوهی توسط نیروهای انتظامی توقیف گردید.

تا لحظه‌ی انتشار این گزارش، از هویت دو تن از بازداشت‌شدگان و نیز دلیل بازداشت این 4 شهروند کُرد، خبری در دسترس نمی‌باشد(1)یک جوان 25 ساله در روانسر بازداشت شد

مأموران وزارت اطلاعات حکومت اسلامی ایران، یک شهروند کُرد را در استان کرمانشاه بازداشت کردند.

روز گذشته نیروی‌های امنیتی شهرستان روانسر یک شهروند ساکن کرمانشاه را احضار و سپس وی را بازداشت کردند.

خبرنگار کُردپا هویت فرد بازداشت شده را "آرام بهرامی" فرزند محمدامین عنوان کرد.

گزارش می‌افزاید که هفته‌ی گذشته نیز مأموران لباس شخصی به منزل این جوان 25 ساله در شهر کرمانشاه مراجعه و ضمن تفتیش وسایل منزل وی، کامپیوتر و تعدادی کتاب و نشریه را بهمراه خود بُردند.

تا لحظه‌ی انتشار این خبر، از محل نگهداری آرام بهرامی و علت بازداشت وی، گزارش دقیقی در دسترس نمی‌باشد

این شهروند کُرد از اهالی روستای "زردویی" در شهرستان پاوه است(1).پایگاه بسیج روستای دزلی 4 شهروند کُرد را احضار و بازداشت کرد

مأموران بسیج در یکی از روستاهای تابع شهرستان سروآباد، 4 شهروند کُرد را بازداشت کردند...

روز سه‌شنبه ٢٦ دی‌ماه، نیروهای بسیج در روستای "دزلی" از توابع سروآباد، با مراجعه به نانوایی این روستا یک کارگر شاغل به نام سیوان ابراهیمی را بازداشت و به پایگاه بسیج منتقل کردند.

نیروهای بسیج پس از آزاد نمودن این شهروند کُرد، پدر و برادر این کارگر نانوایی به نام‌های" عبداالله و سهراب ابراهیمی" را به بسیج احضار و تاکنون از سرنوشت آنان و علت احضار و بازداشت آنان اطلاعی در دسترس نمی‌باشد بهمراه خانواده‌ی ابراهیمی، صاحب نانوایی به نام بشیر بابایی نیز به پایگاه بسیج احضار گردیده استا

منابع محلی مدعی شدند که سیوان ابراهیمی چندماه قبل به اتهام پاره نمودن پوستر تبلیغاتی راهیان نور، توسط اداره‌ی اطلاعات سروآباد بازداشت شده بود.

گفته می‌شود که مأموران پایگاه بسیج روستای دزلی مدتی است که شهروندان کُرد را به بهانه‌های مختلف مورد اذیت و آزار قرار می‌دهد(1)بازداشت و بی‌اطلاعی از سرنوشت2 شهروند مهابادی

از سرنوشت دو شهروند کُرد که در روزهای اخیر توسط مأموران امنیتی بازداشت شدند، خبری در دسترس نمی‌باشد.

چند روز قبل نیروهای اداره‌ی اطلاعات شهرستان مهاباد به منزل یک شهروند کُرد به نام "رحیم درویشی" مراجعه و وی را بهمراه فرزندش، دیاکو درویشی بازداشت می‌کنند.

این پدر و فرزند ساکن روستای ایندرقاش از توابع مهاباد هست.

گزارش ارسالی حاکی از آن است که مأموران اطلاعاتی بعد از تفتیش منزل، کامپیوتر و وسایل شخصی دیاکو درویشی را با خود برده‌اند.

به گفته‌ی نزدیکان بازداشت شدگان، این دو شهروند کُرد به ظن ارتباط و همکاری با یکی از احزاب کُرد اپوزسیون حکومت اسلامی ایران بازداشت شده‌اند.

تا لحظه‌ی انتشار این خبر از مکان بازداشت و سرنوشت آنان اطلاعی در دست نمی‌باشد

(1)

بازداشت وبی خبری مطلق از وضعیت یک شهروند کرد اهل مهاباد

از سرنوشت یک شهروند کرد که‌ بیش از دو هفته است توسط مامورین اطلاعات این شهرستان احضارو بازداشت شده‌ خبری در دست نیست.

حمید زودی اهل شهرستان مهاباد از شهروندان کرد پس از گذشت دوهفته از بازداشتش توسط نیروهای اطلاعات این شهرستان هیچگونه تماسی با خانواده‌اش نداشته است.

گفتنی است، علارغم مراجعه‌ مکرر خانواده حمید زودی به‌ اطلاعات و نهادهای امنیتی دراین شهرستان هیچ اطلاعی از وضعیت وی کسب نکرده‌‌اند.

برپای همین گزارش، اتهامات نامبرده از سوی مقامات امنیتی ایران همکاری با یکی از احزاب کردی ذکر شده است.(3)احکام

محکومیت جمعی از شهروندان کُرد اهل ماکو به زندان

جمعی از فعالان سیاسی کُرد در ماکو به اتهامات گوناگون به حبس‌های دراز مدت از سه تا ده سال محکوم شدند.

طی ٥ ماه گذشته دادگاه انقلاب ماکو بیش از ده شهروند این شهر را به اتهامات گوناگونی مانند تبلیغ و عضویت در احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت اسلامی ایران محکوم به زندان کرده است.

تمامی این شهروندان از سوی اداره‌ی اطلاعات شهرستانهای " ماکو و خوی" بازداشت و سپس توسط دادگاه‌های انقلاب و تجدیدنظر به حبس محکوم شدند.

طبق اطلاعات موجود در دادنامه‌‌ی برخی از این شهروندان، 30آبان‌ماه سال جاری یک شهروند به نام" حسین راسک قزلباش" ١٨ ساله، فرزند علی اهل منطقه‌ی" عجمی بورالان" از توابع ماکو از سوی دادگاه انقلاب این شهر به اتهام همکاری با یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت اسلامی ایران به سه ماه و یک روز حبس تعزیری و همچنین به اتهام خروج از مرز به دو سال زندان و تعلیق این حکم به دو سال محکوم شد.

در همین رابطه ٢٥ مردادماه امسال یک شهروند دیگر به نام "یاسین اورین" فرزند محمد اهل روستای"تخلفان" از توابع ماکو به اتهام تبلیغ برای یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت اسلامی ایران از سوی دادگاه انقلاب این شهر محکوم به ٩ ماه حبس تعزیری شد.

همچنین "محمد افندک" فرزند عثمان، ٤١ ساله اهل ماکو به اتهام ارتباط با یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت اسلامی ایران، در ٨ مهرماه سال جاری از سوی شعبه‌ی یکم دادگاه این شهر به یک سال زندان محکوم شد.

٨ آذرماه امسال، شهروند دیگری به نام" محمد اسلحه دوست" فرزند حسین، اهل روستای" دم فشلاق" از توابع ماکو نیز از سوی شعبه‌ی یکم دادگاه انقلاب خوی، به اتهام همکاری با یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت اسلامی ایران به ٦ ماه حبس تعزیزی و تعلیق این حکم به مدت سه سال محکوم شد.

بنابه این حکم این شهروند باید هر چهار ماه یکبار به اداره‌ی اطلاعات مراجعه و به پرسش‌های آنان پاسخ دهد.

"سلیمان کاظمیان" فرزند حسین، اهل روستای "میرزا خلیل" شهروند دیگری است که در ١٢ مردادماه سال جاری از سوی شعبه‌ی ١٠دادگاه تجدید نظر ارومیه محکوم به شش ماه حبس تعزیزی و تعلیق این حکم به مدت 3 ماه شد.

تا لحظه انتشار این خبر از جزئیات پرونده دیگر شهروندان محکوم به زندان اطلاعاتی در دست نمی‌باشد(1)حکم اعدام یک زندانی سیاسی کُرد تایید شد

حکم اعدام "رضا ملازاده" زندانی سیاسی کُرد اهل سلماس از سوی دیوان عالی کشور تأیید شد.

رضا ملازاده فرزند احمد، ۲۵ ساله، اهل روستای "آشناک" از توابع شهرستان سلماس، اواخر تابستان ۱۳۹۰ هنگام ورود به شهر پاوه توسط سپاه پاسداران رژیم بازداشت و به‌ یکی از بازداشت‌گاهای سپاه در شهر کرمانشاه منتقل شد.

در همین ارتباط و علی‌رغم مراجعه‌ی پی در پی پدر رضا ملازاده به دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی رژیم، هیچ اطلاعی از وضعیت فرزندش بدست نیاورده بود.

طی این مدت احمد ملازاده پدر نامبرده بارها به اداره‌ی اطلاعات رژیم در شهر سلماس احضار و مورد بازجویی قرار گرفته و تهدید شده بود که از پی‌گیری سرنوشت فرزند زندانی‌اش خودداری کند.

هفته‌ی گذشته طی تماس تلفنی این زندانی سیاسی با خانواده‌اش، از بازداشت در زندان اوین و حکم اعدام خود به اتهام عضویت در یکی از احزاب مخالف رژیم خبر داد.

پس از تایید حکم اعدام این زندانی سیاسی در دیوان عالی کشور نامبرده هم اکنون با خطر اجرای حکم اعدام مواجه می‌باشد.

رضا ملازاده در هنگام بازداشت زخمی و وضعیت سلامتی وی نامناسب بوده و اتهامات وارده به وی و عدم اطلاع مراکز امنیتی از شرایط جسمی او، خطر مرگ وی را تحت شکنجه افزایش داده بود(1)یک فعال دانشجویی کُرد به زندان محکوم گردید

یکی از فعالان دانشجویی کُرد از سوی دستگاه قضایی حکومت اسلامی ایران به زندان محکوم شد.

چندی پیش شعبه‌ی اول دادگاه انقلاب شهر سنندج، "مهدی دعاگو" را به 6 ماه حبس محکوم کرد.

حکم صادره به مدت 5 سال به حالت تعلیق درآمده است.

اتهام مهدی دعاگو، دبیر اتحادیه‌ی دمکراتیک دانشجویان کُرد، اقدام علیه امنیت نظام عنوان گردیده است.

حکم حبس این فعال دانشجویی کُرد توسط دادگاه تجدیدنظر استان کُردستان مورد تأیید قرار گرفته است.

پيشتر اتحاديه دمکراتيک دانشجويان کُرد با صدور اطلاعيه‌ای بازداشت و فشار به اين فعالان دانشجويی را "نمونه‌ی ديگری از برخوردهای خشونت‌آميز با فعالان سياسی و مدنی کُرد" خوانده بود.

این دانشجوی دانشگاه آزاد ارومیه به دلیل شرکت در سالمرگ ابراهیم لطف الهی به همراه

چند فعال دانشجویی و فرهنگی دیگر بازداشت و بعدها با تودیع وثیقه‌ی 50 میلیون تومانی بصورت موقت آزاد شد(1).نقض مبانی حقوق محیط زیست

نماینده‌ی مجلس: ٥٠ روستای اطراف دریاچه‌ی ارومیه خالی از سکنه شده‌اند

نماینده‌‌ی ارومیه در مجلس شورای اسلامی رژیم نسبت به خشک شدن کامل دریاچه ارومیه هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری خانه‌ی ملت، نادر قاضی‌پور روز شنبه بیست و سوم دی‌ماه گفته بود: بر اساس بررسی‌های انجام شده، هم اکنون حدود ۵۰ روستای اطراف دریاچه‌ی ارومیه خالی از سکنه شده‌ است.

این مقام حکومتی با اشاره به کاهش چشمگیر سطح آب دریاچه ارومیه افزوده: این دریاچه در‌ آینده نزدیک به طور کامل خشک و اگر همچنان به مشکلات دریاچه ارومیه بی‌توجهی شود، این دریاچه از بین خواهد رفت و باید صدها میلیارد دلار برای احیای آن هزینه شود.

کارشناسان در سال‌های اخیر، از کاهش سطح آب دریاچه ارومیه ابراز نگرانی کرده‌اند و نسبت به خشک شدن آن هشدار داده‌اند.

مدتی پیش معاون اول رئیس‌جمهور رژیم ایران به خبرگزاری "مهر" گفته بود، در اثر این طوفان احتمالی، کشورهای همسایه به صورت چشمگیری دچار ضرر و زیان می‌شوند.

رحیمی در ادامه اشاره کرده بود: اگر به شیوه‌ی برنامه‌ریزی‌شده راه‌حلی برای بحران دریاچه ارومیه پیدا نشود، این دریاچه به کلی از بین خواهد رفت.

پنج ماه پیش نخستین طوفان نمک دریاچه‌ی ارومیه اتفاق افتاد و بخشی از روستاهای اطراف این دریاچه را در برگرفت و شهروندان را سراسیمه و پریشان کرد.

علی‌رغم اعتراض و تظاهرات مردم در شهرهای ارومیه، تبریز، خوی و مراغه به منظور پیدا کردن راه حلی جهت جلوگیری از خشک شدن دریاچه ارومیه، تاکنون مسئولان مربوطه هیچ اقدامی در این رابطه انجام نداده‌اند.

این دریاچه دومین دریاچه آب شور جهان محسوب می‌شود و در حالی که توسط "یونسکو" به عنوان یکی از منابع طبیعی محیط زیست به شمار می‌رود هم اکنون در حال خشک شدن و بیش از ٧٠% عرصه‌ی آبی آن خشک شده است(2).گزارشی از وضعیت دانش آموزان شین آباد

انگشتان دست ٣ دانش‌آموز دختر حادثه‌ی شین‌آباد قطع شد

بعد از گذشت بیشتر از ٤٠ روز از آتش‌سوزی کلاس چهارم ابتدایی دبستان شین‌آباد، وضعیت جسمی ١٠ دانش‌آموز این حادثه نامناسب و در این رابطه انگشتان دست سه تن از آنان به علت سوختگی شدید قطع شد.

در حال حاضر ٦ دانش‌آموز دبستان شین‌آباد در بیمارستان سوانح سوختگی اصفهان، یک تن در بیمارستان سینای تبریز و ٣ تن دیگر نیز در بیمارستان شهر مشهد بستری هستند.

شدت سوختگی این ١٠ دانش‌آموز به حدی بوده که پزشکان مجبور به قطع انگشتان سه دانش‌آموز دختر این حادثه شدند.

هر چند رسول خضری نماینده‌ی مجلس رژیم مدام در رسانه‌ها وضعیت دانش‌آموزان را مناسب وصف کرده بود، ولی قطع انگشتان این دانش‌آموزان حاکی از نامناسب بودن وضعیت جسمی آنان می‌باشد.

در همین رابطه فریدون عباسی مسئول بیمارستان اصفهان به خبرگزاری "دانشجویان ایران" گفته بود: دو تن از این دانش‌آموزان دچار عفونت کلیه و قلب شده‌ و وضعیت آنها وخیم می‌باشد.

عباسی همچنین اشاره کرده بود، در مدت بستری در بیمارستان تبریز پزشکان برای مداوای پزشکی این دانش‌آموزان، از روش‌های سنتی و قدیمی استفاده کرده و به همین علت دچار عفونت شده‌اند.

عابدینی گفته بود: برای معالجه‌ی این دانش آموزان سوخته شده از بتادین و پماد استفاده کرده که براساس نو آوری‌های جدید علم پزشکی برای این درجه از سطح سوختگی مناسب نیست.

فریدون عابدینی گفته بود: لازم بود در آغاز، این دانش‌آموزان مورد عمل جراحی قرار گرفته و در مدت ٢٤ساعت نخست جسم ‌‌‌‌‌‌آنان از پوست سوخته پاک شده و پانسمان "نانو کریستال" برای آنها صورت گرفته و اگر این کارها برای آنان انجام می‌شد روند بهبودی بسیار سریعتر بود.

مورخه‌ی پانزدهم آذرماه ١٣٩١، کلاس درس چهارم دبستان روستای شین‌آباد از توابع شهر پیرانشهر به علت انفجار بخاری نفتی آتش گرفت و ٣٧ دانش‌آموز این دبستان دچار سوختگی شدید شدند.

تاکنون دو دانش‌آموز به علت سوختگی شدید جان خود را از دست داده‌اند و وضعیت برخی از آنها وخیم است(3).منابع

1)کردپا

2)کردستان میدیا

3)هرانا

 

ناردن بۆ تۆڕه‌ کۆمه‌ڵایه‌تی‌یه‌کان
جاری خوێندراوه‌: 1387
بۆچوونه‌کان (0)Add Comment

نووسینی بۆچوون
بچووکردنه‌وه‌ی خانه‌ی بۆچوون | گه‌وره‌کردنی خانه‌ی بۆچوون

busy