هه‌ڵۆی کوردستان

-
هەڵە
  • JFolder::create: Could not create directory

گزارش هفتگی نقض حقوق بشر در کردستان ایران (هفته سوم دی ماه 1391)

پۆستی ئەلیکترۆنی چاپکردن

 azali_hgoge_bashar_4_5_2گزارش هفتگی از نقض حقوق بشر در کردستان فرصتی برای یادآوری وضعیت نگران کننده حقوق بشر در این محدودە جغرافیایی است ، همینطور یادمانی برای قربانیان نقض این حقوق.

گزارش این هفته شامل بخشهای متفاوتی میباشد.

آخرین خبرها در مورد واقعه آتش سوزی در مدرسه ابتدای شین آباد پیرانشهر، وضعیت دانشجویان ودانش آموزان، ممانعت ازمحاوره به زبان کردی در مدارس در مناطق کرد نشین، بازداشتها، وضعیت زندانیان سیاسی،

احکام و احضار فعالین کارگری و همچنین وضعیت کولبران و کارگران کرد


آخرین خبرها از واقعه مدرسه ابتدای شین اباد

درحادثه‌ی شین‌آباد کسی مقصر قضایی شناخته نشد

به گفته‌ی یک مقام قضایی در استان آذربایجان‌غربی، نهاد یا شخصی تاکنون در حادثه‌ی آتش‌سوزی مدرسه‌ی شین‌آباد پیرانشهر مقصر شناخته نشده است.

رئیس دادگستری استان آذربایجان‌غربی با اشاره به نظر کارشناسان درباره‌ی انفجار بخاری نفتی در کلاس چهارم دبستان دخترانه‌ی روستای شین‌آباد شهرستان پیرانشهر، گفت که در این حادثه و گزارشات آن "تقصیر" به معنای قضایی که کسی یا سازمانی مقصر باشد، بیان نشده است.

این مقام حکومتی همچنین اقدامات مستخدم، مدیر و یا معلم مدرسه را در خارج از تقصیر قضایی دانست و تصریح کرد: در خصوص اینکه آیا بخاری مدرسه نیز از رده خارج یا فرسوده بوده است نیز کارشناسان اظهارنظری نداشته‌اند.

توکل حیدری در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا با استناد به اینکه دیه‌ی دانش‌آموزان توسط نهادهای حکومتی پرداخت می‌شود، مدعی شد که دیگر نیاز به طرح شکایت در مراجع قضایی نمی‌باشد.

در روز پانزدهم آذرماه امسال بر اثر انفجار بخاری نفتی در مدرسه‌ی ابتدایی شین‌آباد پیرانشهر ٣٧ دانش‌آموز ١٠ ساله دچار سوختگی ١٠ تا ٧٠% شدند که بعدها دو تن از آنان به نام‌های "سیران یگانه" و "ساریا رسول‌زاده" به سبب سوختگی شدید جان خود را از دست دادند.

هم‌اکنون نیز وضعیت سه دانش‌آموز که در مراکز درمانی مشهد و اصفهان بستری هستند، وخیم است(1).


وضعیت دانشجویان ودانش آموزان

دانشجویان دانشگاه اشنویه از بی توجهی مسؤلان رنج می‌برند

دانشجویان دانشگاه پیام نور اشنویه بابی توجهی مسؤلان و عدم امکانات آموزشی در این دانشگاه روبه‌رو هستند.

نبود مدیریت صحیح و بی توجهی مسؤلان آموزشی در دانشگاه پیام نور اشنویه مسائل و مشکلات فراوانی را برای دانشجویان این دانشگاه به دنبال داشته است.

دانشگاه پیام نور اشنویه با کمبود اعتبار رو به رو بوده و کارکنان و مسؤلان این دانشگاه نسبت به این امر بی توجه هستند و همین امر سبب شده که جمعی از اساتید این دانشگاه از حساب شخصی خود بخشی از هزینه‌های این دانشگاه را تقبل کنند.

رئیس این دانشگاه نه تنها هیچ گونه مشارکتی در اداره‌ی امور این واحد ندارد بلکه مانع ازانجام هرگونه اقدامی است که به پیشرفت این دانشگاه منجر می‌شود.

هرگونه فعالیت فرهنگی و اجتماعی دانشجویان دانشگاه پیام نور اشنویه به شدت توسط بسیج و حراست دانشگاه کنترل شده به طوری که نشریه‌های علمی و فرهنگی دانشجویان توسط بیسج دانشگاه سانسور می‌شود(1)


احضار دانشجوی کُرد به حراست دانشگاه ارومیه

فشار اداره‌ی اطلاعات بر فعالین دانشجویی و نشریات کُردی وارد مراحل تازه‌تری گردیده و در این میان یک دانشجوی کُرد به حراست دانشگاه ارومیه احضار شد

حراست دانشگاه ارومیه یک دانشجوی سال سوم رشته‌ی کامپیوتر را احضار کرد.

علی میلانی به دلیل همکاری در راه‌اندازی مرکز ادبی "ایلام" و نیز مرکز ادبی "کُرمانج"، به حراست دانشگاه ارومیه احضار شده است.

مرکز ادبی ایلام بعدها توسط مسئولان دانشگاه ارومیه تعطیل گردید.

گزارش ارسالی حاکی از آن است که این دانشجوی کُرد پیشتر نیز به اداره‌ی بسیج دانشجویی دانشگاه فراخوانده شده بود و از وی تعهد گرفته شده که در صورت ادامه‌ی فعالیت‌ها، یک ترم از تحصیل محروم و ممنوع‌القلم می‌شود.

هم‌اکنون مرکز ادبی-فرهنگی کُرمانج در دانشگاه ارومیه، جزوات آموزشی را به زبان کُردی تهیه و در میان دانشجویان کُرد در دانشگاه‌های کُردستان ایران توزیع می‌کند.

فعالین دانشجویی در استان ایلام از این پس جهت انتشار نشریات کُردی زبان باید از اداره‌ی اطلاعات استان مجوز اخذ نمایند.

یک منبع مطلع در ایلام ضمن تأیید این خبر، گزارش داد که هم‌اکنون در استان ایلام هیچ نشریه کُردی زبان منتشر نمی‌گردد و تابستان امسال نشریه‌ی "چرداول" تنها نشریه‌ی کُردی دانشگاه باختر ایلام، در پایان مراحل چاپ توسط حراست دانشگاه از انتشار آن جلوگیری شد.

نشریه‌ی دانشجویی چرداول با لهجه‌ی کُردی "لَکی" در حال چاپ و انتشار بود.

فشار بر دانشجویان کُرد و فعالیت آنان در ماه‌های اخیر روبه افزایش بوده و در این میان چندین فعال دانشجویی سرشناس به سبب تهدید جانی از سوی نهادهای امنیتی مجبور به خروج از ایران شده‌اند.

عباس کاکایی، دیاکو خیاط و شاهو حسینی از جمله‌ی فعالین دانشجویی و فرهنگی در کردستان ایران بودند که مجبور به ترک کشور شدند(1)


وصول وجه نقد از دانش‌آموزان در کُردستان ادامه دارد

مسئولین مدرسە‌ی پسرانە‌ی روستای دزلی در شهرستان سروآباد بە منظور خرید وسایل مورد نیاز این واحد آموزشی، از دانش‌آموزان طلب وجه نقد کرده‌اند.

در مدرسە‌ی پسرانە‌ی "صالحی"ی روستای دزلی، از دانش‌آموزان و بنابه دستورالعمل ادارە‌ی آموزش و پرورش، مبلغ ٥ هزار تومان وجه نقد دریافت می‌شود.

گفته شده که مبلغ دریافتی جهت خرید دستگاه‌های کامپیوتر هزینه می‌شود.

پیشتر نیز در شهر‌های مریوان،سقز،بوکان و دیواندەرە مسئولین مدارس از دانش ‌آموازن وجه نقد طلب کرده بودند(1)


ممانعت ازمحاوره به زبان کردی در مدارس مناطق کرد نشین

استان کرمانشاه، استفاده از زبان کُردی در تدریس و محاوره ممنوع اعلام شد

اداره‌‌ی کل آموزش و پرورش استان کرمانشاه طی بخشنامه‌ای استفاده از زبان کُردی در کلیه‌ی مدارس و کلاس‌های درس این استان را ممنوع اعلام کرد.

شنبه نهم دی‌ماه اداره‌ی کل آموزش و پرورش کرمانشاه در بخشنامه‌ای به کلیه‌ی معلمان و دانش آموزان این استان هشدار می‌دهد که تدریس و محاوره در محیط‌های آموزشی باید با زبان فارسی باشد و تحت هیچ شرایطی از زبان کُردی و گویش‌های مختلف آن استفاده نشود.

در این بخشنامه، آمده است؛ در راستای تقویت زبان معیار و توجه به زبان فارسی و تقویت خزانه و واژاگان زبان فارسی در مناطق کُردنشین، کلیه‌ی معلمان و دانش‌آموزان بومی ملزم هستند که از صحبت کردن به هر زبان و گویشی غیر از زبان فارسی پرهیز کنند.

بخشنامه ظاهراً برای احقاق حقوق دانش‌آموزان غیربومی در استان کرمانشاه صادر گردیده که آمارهای غیررسمی حاکی از سکونت تنها ٥% از شهروندان غیر کُرد در استان است که خانواده‌های وابستگان نظامی و کشوری بیشتر این افراد غیربومی را شامل می‌گردد.

چند روز قبل نیز اخبار رسیده حاکی از جلوگیری نمودن مسئولان صدا و سیمای استان کرمانشاه از پخش برنامه به لهجه‌ی کُردی کلهری در شبکه‌ی زاکرس می‌باشد.

این دستورالعمل اداره‌ی کل آموزش و پرورش استان کرمانشاه در حالی صورت می‌گیرد که در قانون اساسی حکومت اسلامی ایران تأکیدشده است در مناطق اتنیکی ایران نظیر کُردستان ضروری است دانش آموزان به زبان مادری خود در کنار زبان فارسی آموزش داده شوند(1).


بازداشتها

بازداشت وبی خبری مطلق از وضعیت یک شهروند کرد اهل سلماس

از سرنوشت یک شهروند کرد اهل سلماس که‌ بیش از یک هفته است توسط عوامل اطلاعات این شهرستان احضار و بازداشت شده‌ خبری در دست نیست.

شهروز مامدی فرزند سعید، شهروند کرد ۳۹ ساله اهل روستای "آقبرزه" از توابع شهرستان سلماس می‌باشد که پس از گذشت یک هفته از بازداشتش توسط نیروهای اطلاعات این شهرستان هیچگونه تماسی با خانواده‌اش نداشته است.

باوجود مراجعه‌ مکرر پدر شهروز مامدی به‌ نهادهای امنیتی در این شهرستان، تاکنون هیچ اطلاعی از وضعیت وی کسب نکرده‌‌اند.

اتهامات نامبرده از سوی مقامات امنیتی ایران همکاری با حزب حیات آزاد کردستان (پژاک) ذکر شده است.

گفتنی است، اتهام وارده‌ بر وی و اعلام بی‌اطلاعی نهادهای امنیتی نگرانیهای خانواده وی را افزایش داده است(3).


محمد مولانایی فعال کارگری در مهاباد بازداشت شد

محمد مولانایی فعال کارگری و عضو کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکلهای کارگری در پی احضار به اداره اطلاعات مهاباد بازداشت شد

بنا به گزارش کمیتهٔ هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری، روز شنبه ۱۶ دی ماه سال جاری محمد مولانایی عضو کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری به اداره اطلاعات مهاباد احضار شده و بعد از مراجعه نام برده در ساعت ۱۲ ظهر به اداره مزبور تاکنون به منزل بازنگشته است.

گفتنی است، بتازگی برخورد با فعالین کارگری در استانهای غربی شدت گرفته است(3).


سیروان حسین پناهی توسط نیروهای امنیتی دستگیر شد

سیروان حسین پناهی فعال مدنی و خواهرزاده انور حسین پناهی امروز توسط نیروهای اداره اطلاعات دهگلان دستگیر و به مکانی نامعلومی انتقال داده شد.

امروز چهارشنبه ۲۰ دی سال جاری سیروان حسین پناهی فعال مدنی و پسر خواهر زندانی سیاسی کرد انور حسین پناهی توسط نیروهای لباس شخصی وزارت اطلاعات در منزل پدری‌اش در روستایی قروچای از توابع شهرستان دهگلان دستگیر و به مکانی نامعلومی انتقال داده شد

نیروهای اطلاعاتی امروز راس ساعت ۳۰: ۱۲ به وقت محلی به خانه پدری این فعال کرد یورش برده و بعد از جستجوی کامل منزل، وی را دستگیر و تمام وسایل شخصی وی را با خود برده‌اند.

شایان ذکر است که سیروان خسین پناهی متولد ۱۳۶۷ و خواهرزاده انورحسین پناهی از فعالان سیاسی و مدنی کرد است که از سوی دادگاه انقلاب به اعدام محکوم شده بود و پس از اعتراض‌ سازمان‌های بین المللی مدافع حقوق بشر، حکم اعدام وی به ۶ سال زندان تقلیل پیدا کرد(3)


وضعیت زندانیان سیاسی

یونس آقایان از روز انتقال به انفرادی در اعتصاب غذا بسر می‌برد

یونس آقایان علیبگلو، زندانی عقیدتی محکوم به مرگ که از روز ۶ دی ماه از زندان مهاباد به سلول انفرادی زندان ارومیه منتقل گردیده بود، در اعتصاب غذای خشک بسر می‌برد.

صبح روز چهارشنبه ۶ دی ماه یونس آقایان علیبگلو، زندانی عقیدتی و از پیروان آئین یاری (اهل حق) از زندان مهاباد به سلول انفرادی در زندان ارومیه منتقل گردید و از‌‌ همان روز دست به اعتصاب غذای خشک زده است.

از آن رو که یونس آقایان با حکم اعدام روبرو می‌باشد و حکم وی به تایید دیوان عالی کشور نیز رسیده است، احتمال اجرای حکم وی نگرانی محافل حقوق بشری را برانگیخته است.

یونس آقایان علیبگلو اهل روستای اوج تپه از توابع شهرستان می‌اندوآب است که به همراه چهار هم آئین خود در سال ۸۳ توسط نیروهای امنیتی در درگیری موسوم به روستای اوج تپه در سن ۲۲ سالگی بازداشت و سپس در دادگاه به اتهام محاربه به اعدام محکوم شده بود.

سه متهم دیگر این پرونده به نامهای سهندعلی محمدی، بخشعلی محمدی و عبادالله قاسم‌زاده در دادگاه تجدید نظر به ۱۳ سال زندان در تبعید محکوم و یک تن دیگر به نام مهدی قاسم‌زاده نیز به اعدام محکوم و حکم نامبرده در بهمن ماه سال ۸۷ اجرا شد(3).


احتمال اجرای حکم اعدام دو فعال سیاسی کٌرد قریب‌الوقوع است

خبرها از احتمال اعدام زانیار و لقمان مرادی دو فعال سیاسی کُرد در زندان گوهردشت منتشر شده است.

، دادستان رژیم ایران در شهر سنندج به منظور اجرای حکم اعدام زانیار و لقمان مرادی به زندان گوهردشت شهر کرج رفته است.

این احتمال وجود دارد که ٣ تا ٤ روز دیگر این حکم به مرحله‌ی اجرا درآید. تا کنون از سوی خانواده‌ی این دو فعال سیاسی و یا نهاد و سازمان دیگری این خبر مورد تأیید قرار نگرفته است.

زانیار و لقمان مرادی مورخه‌ی پنجم مهرماه سال ١٣٨٨ به اتهام قتل فرزند امام جمعه‌ی شهر مریوان از سوی نیروهای امنیتی رژیم اسلامی ایران بازداشت شدند.

دی‌ماه سال ١٣٨٩ از سوی قاضی صلواتی در شعبه‌ی ١٥ دادگاه انقلاب تهران به اتهام "محاربه و مفسدفی‌الارض" هر دوی آنها را به اعدام محکوم کرد.

پیشتر نیز لقمان و زانیار مرادی در یک رنج‌نامه گقته بودند که ما خواهان ادامه زندگی بوده و اعلام کرده‌اند: در زندان رژیم و تحت شکنجه به این اتهام تن داده‌ و تمام اتهامات وارده را رد کرده‌اند.

خبر تأیید حکم اعدام این دو زندانی سیاسی کُرد مدتی پیش به صورت شفاهی به خودشان ابلاغ شده، ولی خانواده و وکیل آنان از حکم صادره‌ مطلع نبوده‌اند.

این دو زندانی سیاسی کُرد هم‌اکنون در زندان شهر کرج محبوس هستند و دلیل مشخصی مبنی بر حضور دادستان سنندج در زندان رجایی‌شهر کرج اعلام نگردیده است(2).


احکام واحضار فعالین کارگری

یک فعال سیاسی کُرد به ٨ سال حبس محکوم شد

آزاد مسلم فعال سیاسی کُرد از سوی "دادگاه انقلاب شهر سقز" به ٨ سال حبس تعزیری محکوم شد.

آزاد مسلم به وب‌سایت کُردستان میدیا گفته است: به اتهام فعالیت سیاسی و عضویت در یک حزب مخالف رژیم ایران به ٥ سال زندان، به اتهام تبلیغات علیه رژیم به یک سال زندان و همچنین به اتهام بی‌حرمتی به مقدسات رژیم ایران به دو سال حبس تعزیری محکوم شده‌ام.

این فعال سیاسی افزود: بر اساس رأی صادره توسط دادگاه انقلاب شهر سقز باید پس از اتمام حکم به مدت ٩ سال به سیستان و بلوچستان تبعید شوم.

آزاد مسلم فرزند عطا گفت: این حکم غیاباً و بدون حضور من در دادگاه مدت ٢ ماه پیش صادر شده است.

این فعال کُرد مدت یک سال پیش خاک ایران را ترک و هم اکنون مقیم یکی از کشورهای خارجی می‌باشد.

آزاد مسلم متولد سال ١٣٦٣، فارغ‌التحصیل کارشناسی در رشته‌ی معماری بوده و سپس برای ادامه تحصیل به کشور هندوستان رفته و کارشناسی ارشد را در آنجا به پایان رسانده است(2)


واحد سیده فعال کارگری به اداره اطلاعات مهاباد احضار شد

واحد سیده فعال کارگری و عضو کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکلهای کارگری به اداره اطلاعات مهاباد احضار شد

روز یکشنبه ۱۷ دی ماه سال جاری ساعت ۱۰ صبح، واحد سیده عضو کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری به اداره اطلاعات مهاباد احضار و مدت ۲، ۵ ساعت مورد بازجویی قرار گرفت و سپس آزاد گردید.

نام برده قرار است مجددا روز دوشنبه ۱۸ دی ماه ساعت ۱۰ صبح خود را به اداره اطلاعات مهاباد برای ادامه بازجویی معرفی کند(3).


وضعیت کارگران وکولبران کرد

نبود ایمنی کار جان یک کارگر اهل مهاباد را گرفت

یک کارگر کارخانه‌ی پتروشیمی شهر مهاباد به علت نبود وسایل ایمنی کار، جان خود را از دست داد

بنا به گزارش کمیته‌ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری، یک شهروند کُرد به نام "شیرزاد سایلی" ٢١ ساله و کارگر کارخانه‌ی پتروشیمی مهاباد جان خود را از دست داد.

این شهروند که ساکن روستای "یوسف‌کند" از توابع شهرستان مهاباد بوده علت جان باختنش سقوط از ارتفاع عنوان شده است.

عدم وسایل ایمنی و تأمین نکردن نیازهای حفاظتی کارگران، علت اصلی مرگ کارگران می‌باشد(2)


زخمی شدن یک کولبر کُرد در نتیجه‌ی شلیک مستقیم نیروهای نظامی

نیروهای انتظامی حکومت اسلامی ایران در نزدیکی روستای "سرشیو" از توابع سردشت گروهی از کولبران را هدف گلوله قرار داده که منجر به زخمی شدن یکی از آنان شد

روز یکشنبه هفدهم دی‌ماه یک کولبر کُرد به نام"سمکو احمدی" ١٨ ساله و فرزند محمد کریم، اهل سردشت در نتیجه‌ی یورش نیروهای انتظامی حکومت اسلامی ایران زخمی شد.

این کولبر کُرد پس از زخمی شدن برای مداوا به بیمارستان "قلعه دیزه" در اقلیم کُردستان منتقل شده است.

پیشتر هم در یکم دیماه یک شهروند کُرد دیگر نیز به نام "دلشاد پیروزی" فرزند علی در منطقه‌ی"قانقا بَردان" از توابع سردشت به هنگام بازگشت به منزل با شلیک مستقیم نیروهای انتظامی حکومت اسلامی ایران جان خود را از دست داد(1).


چهل کارگر قراردادی در استان کُردستان اخراج شدند

یک مؤسسه‌ی غیردولتی در استان کُردستان، شماری از کارگران قراردادی خود را اخراج کرد.

مؤسسه‌ی نیمه خصوصی و نیمه دولتیِ "جهاد نصر"، روز گذشته ٤٠ تن از کارگران قراردادی این شرکت را اخراج و تهدید به اخراج دیگر کارگران کرد.

وب‌سایت کمیته‌ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری مدعی شد که شرکت جهادنصر، وابسته به سپاه پاسدران، این کارگران را به سبب نبود بودجه‌ی کافی اخراج کرده است.

همین منبع می‌نویسد که کارگران اخراجی، امروز پنج‌شنبه در مقابل مؤسسه‌ی مزبور واقع در جاده بهشت محمدی تجمع خواهند نمود.

گفته می‌شود در صورت عدم پاسخگویی مسئولان ذیربط، کارگران اعتراض خود را در مقابل درب استانداری کُردستان ادامه می‌دهند.

مؤسسه‌ی جهاد نصر یک شرکت عمومی غیردولتی معرفی می‌شود که در پروژه‌هایی نظیر تصفیه خانه‌ی شهر سقز، سد زیویه و راه سازی مسیرهای سنندج به شهرهای کامیاران، مریوان و دهگلان و پروژه‌ی آماده‌سازی مسکن مهر کار می‌کند.

این شرکت از جمله مراکز ورشکسته‌ی دولتی بوده که با سپردن پروژه‌ی مسکن مهر توسط ستاد مسکن استانداری کُردستان به آن، دوباره رونق گرفت و برخی منابع از شاغل بودن ٣٠٠ نفر در این شرکت سخن می‌گویند(1)

 

شانزده واحد صنعتی استان کُردستان در آستانه‌ی تعطیلی قرار دارند

بیشتر کارخانه‌های صنعتی و کارگاه‌های تولیدی به علت کمبود نقدینگی، نوسانات نرخ ارز و عدم حمایت جدی تعطیل شده‌اند.

مسئولان رژیم اسلامی ایران در حالی خبر از استخدام بیست هزار نفر در استان کُردستان را منتشر می‌کنند، که دبیر اجرایی خانه‌ی کارگر گفته است: بسیاری از کارخانجات صنعتی و تولیدی تعطیل شده‌اند.

در حال حاضر در استان کُردستان ١٦ واحد صنعتی و تولیدی بحران زده وجود دارد که به بهانه‌های مختلف نظیر بحران اقتصاد‌ی و کمبود بودجه، حقوق کارگران را به تعویق می‌اندازند.

کارگران در ایران و به ویژه در کُردستان، امنیت کار ندارند و اهمیت ندادن به این بخش از علل بروز بحران اقتصادی در واحدهای تولیدی در این استان است(2).

 

منابع

1(موکریان

2(هرانا

3(کردپا

4(کردستان ميدیا


ناردن بۆ تۆڕه‌ کۆمه‌ڵایه‌تی‌یه‌کان
جاری خوێندراوه‌: 1604
بۆچوونه‌کان (0)Add Comment

نووسینی بۆچوون
بچووکردنه‌وه‌ی خانه‌ی بۆچوون | گه‌وره‌کردنی خانه‌ی بۆچوون

busy