هه‌ڵۆی کوردستان

-
هەڵە
  • JFolder::create: Could not create directory

گزارش هفتگی نقض حقوق بشر در کردستان ایران (هفته سوم آذرماه 1391)

پۆستی ئەلیکترۆنی چاپکردن

azali_hgoge_bashar_4_5_2گزارش هفتگی از نقض حقوق بشر در کردستان فرصتی برای یادآوری وضعیت نگران کننده حقوق بشر در این محدودە جغرافیایی است ، همینطور یادمانی برای قربانیان نقض این حقوق


گزارش این هفته مشروحیست از واقعه آتش سوزی درروستای شین آباد، بازداشتها، وضعیت کولبران و کارگران کرد، وضعیت روستاهای کرد نشین، نقض مبانی حقوق محیط زیست، تیراندازی به افراد بیگناه، وضعیت زندانیان، و در آخر گزارشی از کمبود امکانات پزشکی در کردستان


گزارشی ازوضعیت دانش آموزان روستای شین آباد

انفجار بخاری عامل آتش سوزی کلاس درس پیرانشهر بود

فرماندار پیرانشهر انفجار بخاری کلاس درس منطقه شین آباد را عامل اصلی آتش سوزی عنوان کرد.

ساعت 8 صبح امروز چهارشنبه یک کلاس درس مدرسه ابتدایی روستای شین آباد از توابع شهرستان مرزی پیرانشهر دچار آتش سوزی شد و 37 نفر دانش آموزان آن دچار سوختگی شدند.

این حادثه در مدرسه ابتدایی دخترانه شین آباد و پیش از حضور معلم در سر کلاس روی داده است.

کلاس درس یاد شده 37 دانش آموز داشت که 29 نفر از آنها دچار سوختگی شدند که حال شش تن از آنان وخیم و حال دو تن بسیار وخیم است .

این حادثه زمانی روی داده که بخاری نفتی این کلاس دچار آتش سوزی شده و تلاش سرایدار مدرسه برای خاموش کردن آن با استفاده از کپسول آتش نشانی موثر واقع نشده است.

فرماندار پیرانشهر گفت: سرایدار مدرسه وقتی نتوانسته آتش را خاموش کند ، اقدام به انتقال بخاری به بیرون از کلاس کرده که در این موقع بخاری منفجر و آتش به تمام سطح کلاس سرایت کرده است.

وی اعلام کرد : به دنبال این حادثه، بلافاصله نیروهای آتش نشانی و امدادی وارد عمل شده و از سرایت آتش به دیگر کلاس های مدرسه جلوگیری کردند(4).


یکی از دانش‌آموزان خردسال روستای شین‌آباد پیرانشهر فوت کرد

یکی از ٣٧ دانش‌آموز مصدوم در حادثه‌ی آتش‌سوزی دبستان روستای "شین‌آباد" شهرستان پیرانشهر، عصر روز گذشته در بیمارستان شهر تبریز جان خود را از دست داد.

چهار روز بعد از آتش‌سوزی دبستان "انقلاب اسلامی" روستای شین‌آباد، یکی از این دختران دانش‌آموز به نام "سَیران یگانه" به سبب شدت جراحات وارده در بیمارستان سینای تبریز فوت کرد

درصد بالای سوختگی در ناحیه‌ی سر و گردن و نیز تنفس گازهای سمی از عوامل اصلی مرگ این دانش‌آموز خردسال بوده است.

گفته می‌شود سیران یگانه دچار سوختگی بالای ٧٠% بوده و دستگاه تنفسی وی کامل دچار مشکل شده بود.

مرگ این دانش‌آموز در حالی است که صبح روز گذشته وزیر آموزش و پرورش در صحن علنی مجلس اسلامی از "مساعد بودن حال" مصدومان و "سرود خواندن" آنان، سخن گفته بود.

در حال حاضر ١٥ دانش‌آموز مصدوم از آتش‌سوزی روز ١٥ آذرماه روستای شین‌آباد در بیمارستان سینای تبریز بستری هستند که وضعیت عمومی و جسمی ٤ تن از آنان وخیم و بحرانی است.

همچنین ١٣ دانش‌آموز دیگر در بیمارستان ارومیه که دارای درجه‌ی سوختگی بین ٣٠ تا ٦٠درصد هستند، بستری می‌باشند که به گفته‌ی معاون درمانی بیمارستان امام خمینی به دلیل استنشاق گازهای ناشی از سوختن نفت سفید در محیط بسته‌ی بیمارستان دچار مشکل شده‌اند و احتمال دارد دچار بیماری‌های تنفسی مزمن تا سال‌های بعد شوند

ساعت ٨ و ٣٠ دقیقه‌ی صبح روز چهارشنبه، ١٥ آذرماه در مدرسه‌ی دخترانه‌ی روستای شین‌آباد شهرستان پیرانشهر، بخاری نفتی کلاس چهارم ابتدایی منفجر و موجب مصدومیت ٣٧ دانش‌آموز ١٠ ساله گردید.(1)


بازداشتها)

بازداشت و قتل یک شهروند کُرد در روانسر

نیروی انتظامی شهرستان روانسر پس از بازداشت یک شهروند کُرد، وی را به قتل رساند.

روز سیزدهم آذرماه مأموران انتظامی روانسر یک شهروند کُرد به نام "شهرام عزیزی" را در نزدیکی پاسگاه انتظامی بازداشت نموده و بعداً وی را هدف شلیک مستقیم قرار می‌دهند.

گزارش حاکی از آن است که افسر پاسگاه انتظامی به نام"م" بعد از مشاجره و نزاع با شهرام عزیزی، از پشت به وی تیراندازی کرده که در نتیجه جان خود را از دست می‌دهد.

نیروی انتظامی شهرستان روانسر، پزشکی قانونی را تهدید نموده که باید در صورت جلسه‌ی فوت این شهروند کُرد، علت مرگ را خودکشی اعلام کنند.

همچنین دخالت مأموران انتظامی موجب گردیده که جسد شهرام عزیزی به پزشکی قانونی شهر کرمانشاه انتقال یابد(1).


بازداشت شهروندان پاوه‌ای همچنان ادامه دارد

در ادامه‌ی بازداشت‌شهروندان کُرد در شهرستان پاوه‌، در این هفته نیز دو شهروند دیگر از سوی مأموران اداره‌ی اطلاعات بازداشت شدند.

سه شنبه، ١٤آذرماه دو شهروند پاوه‌ای به نام‌های" سیوان رسولی" و "شهریار" فرزند قربان، از سوی نیروهای اطلاعاتی حکومت اسلامی ایران بازداشت شدند.

علی رغم پیگیری خانواده‌های بازداشت شدگان جهت دریافت اطلاع از سرنوشت فرزندشان، ولی تاکنون مراکز امنیتی وقضایی حکومت اسلامی ایران از دادن هر گونه خبری به این خانواده‌ها خوداری کرده‌اند.

پیشتر هم در ١١آذرماه ١٣٩١نیروهای اطلاعات حکومت اسلامی ایران، اقدام به بازداشت دو شهروند دیگر ساکن پاوه به نام‌های"لایق مصطفایی" و "عمر مصطفایی کرده بودند

طی ٤٥ روز گذشته ٣٢شهروند کُرد در مناطق کُردنشین ایران از سوی نیروهای امنیتی حکومت اسلامی ایران بازداشت شده‌اند. 1)


بازداشت دو شهروند در کردستان توسط نیروهای امنیتی

دو شهروند در استان کردستان توسط نیروهای امنیتی دستگیر و روانه زندان شدند.

روز هفتم آذرماه سال جاری یک شهروند ساکن در محله حسن آباد سنندج به نام جلال خدامرادی از سوی نیروهای امنیتی بازداشت گردید.

تاکنون هیچ علت یا عللی برای بازداشت خدامرادی که عضو تیم کوهنوردی قه لا می باشد از طرف مقامات قضایی شهر سنندج اعلام نشده .اما گفته می شود اتهام وی امنیتی است.

از سقز نیز بر اساس گزارش دیگری یک شهروند مهابادی به نام حسین دانش پایه از سوی نیروهای امنیتی این شهر بازداشت شد.

گفته می شود اتهام این شهروند که حدود یک ماه پیش در سقز بازداشت و هم اکنون در زندان مرکزی این شهر به سر می برد همکاری با احزاب مخالف نظام می باشد(3)


احضاروتهدید پدریک زندانی سیاسی کرد درسلماس

احمد ملازاده فرزند علی اهل روستای آشناک ازتوابع شهرستان سلماس، طی هفته گذشته به اداره اطلاعات شهرستان سلماس احضارومورد بازجویی وتهدید قرارگرفت.

درطی بازجویی، این شهروند کرد تهدید شده که ادامه پیگیری ازسرنوشت فرزندنش عواقب بدی برای ایشان به دنبال خواهد داشت

بنا به گزارشهای رسیده ازسرنوشت فرزند وی که بیش از یک سال است توسط عوامل سپاه پاسداران بازداشت شده‌ خبری در دست نیست.

برپایه گزارشهای رسیده ازمنابع محلی، رضا ملازاده فرزند احمد ۲۵ ساله اهل روستای آشناک ازتوابع شهرستان سلماس، در اواخر تابستان ۱۳۹۰ در هنگام ورود به شهر پاوه توسط مامورین سپاه پاسداران بازداشت و به‌ یکی از بازداشتگاهای سپاه در شهر کرمانشان منتقل شد و از آن‌ زمان تا به حال اطلاعی از سرنوشت این جوان کُرد بدست نیامده است.

همچنین باوجود مراجعه‌ مکرر پدررضا ملازاده ‌به‌ دستگاهای اطلاعاتی وامنیتی ایران، هیچ اطلاعی از وضعیت وی کسب نکرده‌‌اند.

به‌ گفته‌ همین منبع ملازاده درهنگام بازداشت زخمی بوده ‌و وضعیت سلامتی وی وخیم بوده است. اتهام وارده‌ بر وی و اعلام بی‌اطلاعی نهادهای امنیتی نگرانی‌ها از احتمال مرگ وی زیر شکنجه‌ را افزایش داده است(3).


یک فعال دانشجویی کُرد در شهرستان مهاباد، به سبب فشار و تهدید مراکز امنیتی حکومت اسلامی ایران مجبور به ترک کشور شد.

دیاکو خیاط" در تماسی تلفنی گفت. به دنبال تهدید اداره‌ی اطلاعات مهاباد و حراست دانشگاه تهران و نیز زیرنظر گرفتن بنده توسط مأموران امنیتی، ناچاراً علی‌رغم میل باطنی، مجبور به خروج از ایران شدم.

این فعال دانشجویی در ادامه افزود: روز بیست و پنجم خردادماه امسال بهمراه 14 فعال دانشجویی و روزنامه‌نگار کُرد در شهر مهاباد بازداشت شدم و مدت 10 روز را در اداره‌ی اطلاعات سپری کردم.

وی همچنین مدت 35 روز دیگر را در زندان مرکزی مهاباد گذرانده و با تودیع وثیقه‌ی 50 میلیون تومانی، به صورت موقت و تا برگزاری دادگاه از زندان آزاد گردید.

دیاکو خیاط در ادامه‌ی این گفت‌وگو اظهار داشت: دادگاه انقلاب مهاباد در شهریور امسال بنده را به اتهام اجتماع وتبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت کشور، به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم کرد.

بعدها دادگاه تجدیدنظر استان آذربایجان‌غربی حکم این فعال دانشجویی را به 2 سال و شش ماه حبس تعزیری و 2 سال و شش ماه حبس تعلیقی کاهش داد.

از 15 فعال دانشجویی و روزنامه‌نگار کُرد که اواخر خردادماه امسال در مهاباد بازداشت شدند بجز "جمال قادرنژاد" که حکم 5 سال حبس تعزیری برای وی صادر گردید، همه‌ی آنان با قرار وثیقه از زندان آزاد شدند.

این فعال دانشجویی خاطرنشان کرد که در مدت بازداشت در زندان نیروهای امنیتی، مورد اذیت و آزار واقع شده و بارها او را تهدید و شکنجه کرده‌اند.

دیاکو خیاط در شهر مهاباد متولد شده است. در دانشگاه تبریز مدرک کارشناسی و دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه تهران بوده و از فعالین دانشجویی کُرد می‌باشد(1).


استفاده‌ی مأموران ناجا از گاز اشک‌آور جهت بازداشت یک شهروند کُرد

مأموران انتظامی یک شهروند کُرد را در منطقه‌ی اورامانات بازداشت کردند.

روز جمعه، هفدهم آذرماه یک شهروند کُرد به نام "صباح محمدپور" فرزند محمد توسط نیروی انتظامی حکومت اسلامی ایران بازداشت و به پاسگاه انتظامی روستای "دزلی" منتقل شد.

این شهروند کُرد از ساکنین روستای "دَرَکیِ" از توابع شهرستان سروآباد است.

گزارش ارسالی حاکی از آن است که مأموران انتظامی بدون مجوز قانونی از دادگاه، وارده منزل آقای محمدپور شده و علاوه بە حرمت‌شکنی خانواده، از گاز اشک‌آور جهت بازداشت صباح محمدپور استفاده کرده‌اند.

این شهروند کُرد بعد از چندین ساعت نگه‌داری در بازداشتگاه پاسگاه دزلی، با قید ضمانت از زندان آزاد شد.

در حمله‌ی نیروهای انتظامی، دو دستگاه موتورسیکلت و گیرنده‌ی ماهواره در منزل این شهروند کُرد توقیف شدند.

همچنین برخی دیگر از منازل شهروندان در روستای درکی توسط مأموران به بهانه‌ی کالای قاچاق مورد تفتیش واقع شدند.

پیشتر و در دوازدهم آذرماه مأموران انتظامی پاسگاه "دزلی" از توابع شهرستان سروآباد دو شهروند ساکن این روستا به نام‌های "جمیل نصراللهی" فرزند محمد و "همایون محمدی" فرزند شریف را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کرده‌اند(1).


دو شهروند کُرد در منطقه‌ی اورامانات بازداشت شدند

طی روزهای گذشته دو شهروند کُرد در منطقه‌ی اورامانات از سوی نیروهای انتظامی حکومت اسلامی ایران بازداشت شدند.

دوازدهم آذرماه مأموران انتظامی پاسگاه "دزلی" از توابع شهرستان سروآباد دو شهروند ساکن این روستا به نام‌های "جمیل نصراللهی" فرزند محمد و "همایون محمدی" فرزند شریف را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کرده‌اند.

نیروهای انتظامی مستقر در پاسگاه "دزلی" شماره تلفن این پاسگاه را در بین مردم پخش نموده و گفته‌اند که در صورت مشاهده‌ی هرگونه حادثه و رویداد مشکوکی، آنان را در جریان قرار دهند و با مأموران پاسگاه همکاری داشته باشند(1).


وضعیت کولبران وکارگران کرد

یک کولبر در مرز پیرانشهر براثر سرما و یخبندان جان خود را از دست داد

یک کولبر کُرد درمنطقه‌ی مرزی "سوره گلی" در نزدیکی روستای "گورستان حسین" از توابع پیرانشهر به علت سرمازدگی جان خود را از دست داد.

شبانگاه سه‌شنبه مورخه‌ی پانزدهم آذرماه، یک کولبر کُرد به نام احمد 48 ساله، فرزند خضر و اهل شهر پیرانشهر که جهت تامین مایحتاج زندگی به کار کولبری روی برده بود در مرزهای کُردستان به علت سرما و بارش برف، راه را گم کرده و جان خود را از دست داد.

به گفته‌ی چند کولبر این منطقه، احمد به علت هوای مه‌آلود از دیگر کولبرها جدا شده و پس از سرمازدگی جان خود را از دست داده است.

احمد متاهل و دارای دو فرزند و پیشتر ساکن شیوه مری از توابع میراوی سردشت بوده است.

تا لحظه‌ی انتشار این خبر، جسد این شهروند پیدا نشده است(2).


کشته شدن یک کولبر دیگر کُرد از سوی نیروهای رژیم

یک کولبر کُرد در سردشت، مورد شلیک مستقیم نیروهای رژیم قرار گرفت و جان خود را از دست داد.

عصر روز پنج‌شنبه، شانزدهم آذرماه، یک جوان کُرد به نام "سمکو ریحانی" فرزند محمود، ٢٠ساله، ساکن روستای "بیران" در منطقه‌ی سردشت، در مکانی به نام "قه‌لات" در بین دو روستای "دوله گرم و درمان‌آباد" که مشغول کولبری بود با شلیک مستقیم نیروهای انتظامی رژیم جان خود را از دست داد.

سمکو ریحانی متأهل و دارای فرزند است و بنا به منبع خبری، دو سال پیش محمود ریحانی پدر سمکو نیز به علت رویداد بهمن، در حال کولبری جان خود را از دست داد.

پس از این حادثه، جسد سمکو به بیمارستان سردشت منتقل شده و تا لحظه‌ی انتشار این خبر، جسد این شهروند به خانواده‌اش تحویل داده نشده است

از آغاز آذرماه تاکنون، ٦ شهروند کولبر کُرد به علت شلیک مستقیم نیروهای نظامی و امنیتی رژیم در مناطق مختلف کُردستان ایران کشته و زخمی شده‌اند(2)


کارگران کشتارگاه مهاباد مدت ٧ ماه است که حقوق خود را دریافت نکرده‌اند

نماینده کارگران کشتارگاه مهاباد اعلام کرد، مدت هفت ماه است که مسئولان این کشتارگاه از دادن حقوق ماهیانه به کارگران خودداری کرده‌اند.

این نماینده گفت: مسئولان استان ارومیه بیش از نیاز گوشت وارد کرده و این واردات بر تولیدات این کشتارگاه تأثیر گذاشته است.

نماینده‌ی کارگران کشتارگاه مهاباد به خبرگزاری ایلنا گفته است، ٣٦ کارگر در این کشتارگاه مشغول به کار هستند و مدت ٧ ماه است کە هیچ گونه حقوقی دریافت نکرده‌اند و ١٦ تن نیز علاوه بر حقوق معوقه‌ی خود عیدی سال قبل را نیز نگرفت‌‌اند.

کشتارگاه مهاباد در سال ١٣٨٦ نزدیک به ٢١٧ کارگر داشته و روزانه بیشتر از یک هزار رأس دام را ذبح می‌کردند.

روز به روز و به دنبال تحریم‌ کشورهای اروپایی و آمریکا علیه ایران، کارگاه و شرکت‌های تولیدی ایران تعطیل می‌شوند(2).


وضعیت روستاهای مناطق کردستان

نیروهای اطلاعاتی رژیم اهالی روستای منطقه‌ی "آله‌شین" رامورد آزار و اذیت قرار داده‌اند

نیروهای اطلاعاتی شهر میاندوآب بدون هیچ علت مشخصی، به روستای "گامیش‌گولی" در منطقه‌ی "آله‌شین" وارد شده‌اند.

این نیروها با همکاری چند تن از افراد وابسته به رژیم، ساکنین این روستا را مورد فشار قرار داده‌اند.

به گفته‌ی ساکنین این روستا، نیروهای اطلاعاتی رژیم چندین منزل خانواده‌های پیشمرگ و افراد سیاسی را شناسایی کرده و به درب منازل رفته و آنها را مورد بازجویی قرار داده‌اند.

نیروهای رژیم بدون هیچ دلیل مشخصی و به بهانه‌ی جمع‌آوری ماهواره‌ شهروندان کُرد را مورد فشار و آزار و اذیت قرار می‌دهند(2)


کرمانشاه در وضعیت امنیتی قرار دارد / نیروهای رژیم در اورامانات بدون اجازه منزل شهروندان را تفتیش می‌کنند

تحرک و جنب‌و‌جوش نیروهای انتظامی رژیم در کرمانشاه شروع شده و همزمان نیروهای رژیم به بهانه‌ی جمع‌آوری ماهواره، منزل شهروندان منطقه‌ی اورامانات را بدون هیچ حکم قانونی بازرسی می‌کنند.

روز دوشنبه مورخه‌ی بیستم آذرماه 1391، نیروهای آگاهی شهر سروآباد و نیروهای انتظامی پاسگاه دزلی، وارد روستای " درکی" در منطقه‌ی اورامانات شده و منزل چندین شهروند این روستا را با هدف‌های گوناگون بازرسی کرده‌اند.

این نیروها هر روزه این کار را انجام داده و ضمن بی‌احترامی به شهروندان این روستا، آنتن ماهواره شهروندان را توقیف کرده و در برخی حالت‌ها موتور‌سکلیت‌های آنان را با خود می‌برند.

شهروندان این روستا بر این باورند که این نیروها با هدف‌های دیگر منزل شهروندان را بازرسی کرده و در چند روز گذشته شهروندی به نام "صباح محمد‌پور" را به مدت چهار ساعت بازداشت و بعدا آن را آزاد کردند.

به گفته‌ی شهروندان روستای "درکی" این نیروها خواستار همکاری مردم، به ویژه مغازه‌‌داران و بازاریان با نیروهای رژیم هستند تا در صورت مشاهده‌ی هر چیز مشکوکی گزارش خود را به این نیروها بدهند، ولی مردم به این درخواست جواب رد داده‌اند.

همچنین پاسگاه انتظامی دزلی با پخش شماره‌ی تلفن پاسگاه، از مردم خواسته‌اند در صورت دیدن هر چیز مشکوکی آنها را مطلع کنند.

ازدیگر سو مورخه‌ی نوزدهم آذرماه، در شهر نودشه در استان کرمانشاه، نیروهای انتظامی رژیم ضمن بی‌احترامی به شهروندان این روستا، آنتن ماهواره شهروندان را توقیف کرده و بدون هیچ حکم قانونی منزل چندین شهروند را بازرسی کرده‌اند.

به طور کلی نیروهای انتظامی استان کرمانشاه، در حال آماده‌باش هستند و بیشتر سربازان و مامورانی که خواهان مرخصی بودند، به آنها اجازه مرخصی داده نشده است(2).


نقض مبانی حقوق محیط زیست

احتمال طوفان نمک در دریاچه‌‌ی ارومیه وجود دارد

این احتمال وجود دارد که در انجام خشک‌شدن آب دریاچه ارومیه طوفان نمک برپا شود.

معاون اول رئیس‌جمهور رژیم ایران به خبرگزاری "مهر" اعلام کرده است، در اثر این طوفان احتمالی کشورهای همسایه به صورت چشمگیری دچار ضرر و زیان می‌شوند.رحیمی در ادامه گفت: اگر به شیوه‌ی برنامه‌ریزی‌شده راه‌حلی برای بحران دریاچه ارومیه پیدا نشود، این دریاچه به کلی از بین خواهد رفت.

پنج ماه پیش نخستین طوفان نمک دریاچه‌ی ارومیه اتفاق افتاد و بخشی از روستاهای اطراف این دریاچه را در برگرفت و شهروندان را سراسیمه و پریشان کرد.

به دنبال این طوفان بیشتر ساکنان روستاهای اطراف این دریاچه به مکان‌های دیگر کوچ کردند.

این شهروندان بر این باور بودند ذرات نمک باعث شده بود که هیچ کدام از زمین‌های اطراف دریاچه قابل کشت نباشد(2).


تیراندازی به افراد بی گناه

یک شهروند پاوه‌ای توسط نظامیان ایران هدف گلوله قرار گرفت

به علت شلیک مستقیم نیروهای انتظامی حکومت اسلامی ایران به یک خودروی سواری در جاده‌ی "پاوه ـ نوسود" یک شهروند کُرد به شدت زخمی شد.

شامگاه جمعه، هفدهم آذرماه نیروهای انتظامی مستقر در پاسگاه" ملاندر"، در ٢٠ کیلومتری شمال غربی پاوه، اتومبیل شخصی یک شهروند به نام "راشد" را مورد شلیگ مستقیم گلوله قرار داده، که در نتیجه وی به شدت زخمی می‌شود.

علی رغم اینکه این شهروند کُرد فاقد هر گونه کالای قاچاق بوده اما از سوی نیروهای انتظامی مورد حمله قرار گرفته و به سبب شدت جراحات وارده به یکی از بیمارستان‌های شهر کرمانشاه منتقل شده است(1).


وضعیت زندانیان

با عفو انور حسین‌پناهی مخالفت شد

داره‌ی اطلاعات استان کُردستان مانع از "عفو مشروط" یک زندانی سیاسی کُرد است.

دستگاه قضایی ایران بصورت مشروط با عفو انور حسین‌پناهی موافقت نموده اما اداره‌ی اطلاعات سنندج با این تصمیم مخالف می‌کند.

یکی از نزدیکان خانواده‌ی حسین‌پناهی مدعی شد که اداره‌ی اطلاعات شهر سنندج با هرگونه تخفیفی در حکم صادره از سوی مسئولین دادگستری سنندج مخالفت می‌کنند.

گزارش حاکی از آن است که مأموران اطلاعاتی به انور حسین‌پناهی گفته‌اند که تا پایان دوران محکومیت، حق استفاده از مرخصی و عفو را ندارد.

دی‌ماه سال گذشته خانواده‌ی حسین‌پناهی با انتشار نامه‌ای خطاب به احمد شهید، دیده‌بان حقوق‌بشر، سازمان گزارشگران بدون مرز و مجموعه‌ی فعالان حقوق‌بشر در ایران، خواستار آزادی وی شده بودند.

اواسط مردادماه امسال، انور حسین‌پناهی بعد از ٥ سال حبس، به دستور دادستانی سنندج به مرخصی رفت.

مخالفت اداره‌ی اطلاعات با عفو مشروط این زندانی سیاسی کُرد در حالی است که روز بیست‌وششم شهریورماه سال جاری، انور حسین‌پناهی از داخل زندان مرکزی سنندج احضار و توسط مأموران امنیتی تهدید به پرونده‌سازی مجدد برای او شدند.

انور حسین پناهی آبانماه سال ٨٦ دستگیر و به اتهام همکاری با یکی از احزاب مخالف حکومت اسلامی ایران به ١٦ سال حبس تعزیری محکوم شده است(1).


کمبود امکانات پزشکی درکردستان

فوت یک زن بعد از زایمان در بیمارستان جوانرود

بی‌احتیاطی پزشکان و کارمندان بیمارستان "محمد رسول‌الله" در جوانرود موجب مرگ یک زن حامله شد.

دیروز نوزدهم آذرماه، زنی به نام "شیرین خلقی" ٤٠ ساله، پس از گذشت بیست و چهار ساعت از وضع حمل فرزندش، به دلیل خونریزی شدید و عدم توجه پرستاران نسبت به این مسئله، جان خود را از دست داد.

این زن، همسر "حبیب حیرانی"، ساکن روستای"پنجله" از توابع شهرستان روانسر و صاحب دو فرزند دیگر نیز می‌باشد.

طی چند ماه گذشته نیز چندین مورد مشابه در شهرستان‌های سنندج و مریوان مشاهده شده، که فوت بیماران را به دنبال داشته، ولی تا کنون آمار دقیقی از فوت زنان باردار منتشر نشده است.

شمار فوت شدگان زنان باردار در کُردستان به دلیل بی احتیاطی پزشکان و عدم امکانات و تجهیزات مورد نیاز پزشکی و بیمارستانی، روبه افزایش است(1)


منابع

1)کردپا

2)کردستان میدیا

3)هرانا

4)موکریان

 

ناردن بۆ تۆڕه‌ کۆمه‌ڵایه‌تی‌یه‌کان
جاری خوێندراوه‌: 1497
بۆچوونه‌کان (0)Add Comment

نووسینی بۆچوون
بچووکردنه‌وه‌ی خانه‌ی بۆچوون | گه‌وره‌کردنی خانه‌ی بۆچوون

busy