هه‌ڵۆی کوردستان

-
هەڵە
  • JFolder::create: Could not create directory

"کردها" دوست ما هستند یا دشمن ما ؟

پۆستی ئەلیکترۆنی چاپکردن

gunaz_tv_kurd_tork__2اکثر وقت ها که پای تلویزیون "گون آذ" می نشینم نمی دانم وقت تلف کردن خودم را به چه چیزی تشبیه کنم . متاسفانه این تلویزیون نتوانسته است آن گونه که انتظار می رفت تبدیل به تلویزیون ملی آذربایجان شود . دلایل این امر برای دیگران هر چه قدر مبهم و یا غیر قابل بازگو کردن باشد برای من بسیار آشکار و قابل شمارش است.

متاسفانه برخی از افراد ملاک خوب و بد یک رسانه را در پخش موسیقی ، فیلم ، رقص و ... می دانند گواه این امر هم برنامه روز هفتم مهرماه بود که فردی زنگ زده و از بودن این جور چیزها شکایت می کرد . ظاهرا او هم فهمیده بود که از این برنامه های سرگرم کننده در همه تلویزیون ها پیدا می شود و آن چه " گون آذ " به آن نیاز دارد ، چیزی فراتر از نشخوار کردن فیلم های فسیل شده و یا بازپخش تراوشات هدفمند تلویزیون های کشور آذربایجان است.

اما چیزی که برای من اهمیت دارد ، تشریح و تبیین مناسبات بین دول ، اتفاقات و جریانات روز ، تعیین مسیر مناسبات بین المللی و ... می باشد . متاسفانه در این خصوص نیز نتوانسته ام از این شبکه چیزی به دست آورم . گردانندگان این شبکه اگر چه در ظاهر تظاهر به همه چیز فهمی دارند و مدعی هستند که از تمام اسرار پشت پرده و یا عوالم سیاسی باخبرند و هر از گاهی چنان غرق در افشاگری می شوند که از خاطر می برند از کجا مواد مصالح لازم را برای افشاگری به دست آورده اند . به عبارتی دیگر گاهی چنان می شود که سیاست بازی آن ها تبدیل به گرایشات متعصبانه می شود و البته در این شرایط حرف هایی از روی احساس می زنند که در عالم واقع نمی توانند بر روی آن ها تکیه و تاکید کنند فلذا درست به همین علت وقتی سیاستمدران پشت پرده بنابه اقتضای سیاست روز قصد تغییر این سیاست و عوض نمودن حرف های خود را دارند ، مجریان بدبخت " گون آذ " باید مورد حمله و هجمه هرکس و ناکسی قرار بگیرند تا بتوانند توجیه گر گفتار ضد و نقیض خود باشند.

به عنوان مثال قضیه کردها و ترک ها در طول سال های پخش این شبکه از ماهواره ، همواره تبدیل به مسئله ای آبرو برنده شده است . بالاخره ترک های آذربایجان نتوانسته اند بفهمند که این کردها دشمن ما هستند یا دوست ما ؟! غاصب هستند یا تحت ستم ؟! حق آن ها ضایع می شود و یا در حال تدارک برای ضایع کردن حق دیگران هستند ؟!

از بدو پیدایش شبکه گون آذ بارها و بارها در خصوص این موضوع و موضوعات مشابه برنامه هایی تولید و پخش شده اما به هیچ نتیجه ای نرسیده ایم . این کردها روزی بدترین افراد روی زمین هستند که از ارامنه و فارس ها هم بدترند و ما باید از آن ها بترسیم و در مقابل آن ها مسلح شویم و ...

روز دیگر که سیاست پشت پرده عوض می شود ، همین دشمنان خونی تبدیل به دوستان جون جونی می شوند و از آن ها دعوت می شود که در ساعات مشخصی از روزهایی مشخص در تلویزیون شرف حضور یابند و بگویند که ما ترک ها با کردها چه تاریخ مشترک و چه فعالیت های تنگاتنگی داشته ایم .

بهتر است جور دیگری به این موضوع نگاه کنیم . هرگاه که از طرف سیاستمداران پشت پرده شبکه هایی نظیر " گون آذ " و افرادی مثل احمد اوبالی و دیگران رها شده و به آن ها گفته می شود که بروید و خودتان فکری به حال خودتان بکنید ، طبیعتا کردها می شوند غاصبینی که چشم طمع به خاک ، مال و ناموس ما دارند . اما وقتی سیاستمداران پشت پرده دستور می دهند که برای اعمال فشار بر دولت ایران لازم است همه گروه های موافق و مخالف دور هم جمع شوند ، در این صورت بلافاصله کردهایی که غاصب بودند تبدیل به مظلومان تحت ستمی می شوند که بیش از ما رنج می برند و در آزار هستند و ما برای رهایی آذربایجان بایستی دست به دامن تجربیات آن ها بشویم.

به هر حال روزگار عجیبی شده است و انتظار می رود که مجریان این شبکه تا این حد مردم آذربایجان را ساده لوح و احمق تصور ننموده و از این مردم صبور عذر خواهی نمایند . در عین حال با توجه به عدم توانایی در تجزیه و تحلیل مسائل سیاسی و عدم دارا بودن اختیار در تدوین و تبیین سیاستی مستقل ، اجازه دهند افراد دیگری که ممکن است کمی بهتر از ایشان به مسائل سیاست روز آشنا بوده و قدرت تجزیه تحلیل مستقلانه را داشته باشند ، در برنامه حضور یافته و به اجرای برنامه بپردازند.

متاسفانه شبکه "گون آذ" هم مانند بسیاری از جریانات تبدیل به رسانه ای خانوادگی و تمامیت خواه شده است و جز عده ای افراد مشخص ، فرد دیگری نمی تواند از این شبکه ابراز نظر نماید . افراد دگراندیش اگر موافق نظریات گردانندگان "گون آذ" باشند صدایشان به جرم تکرار آن چه مجریان گفته اند ! قطع می شود تا وقت برنامه به هدر نرود ! و اگر مخالف نظریات مجریان "گون آذ" را ابراز دارند صدایشان قطع می شود تا کسی نپندارد که مجریان چیزی نمی دانند و یا نمی خواهند بدانند ! . تازه وقتی هم که صدای طرف قطع می شود ، این مجری برنامه است که به رسم پیرزنان وراج و چانه زن ، شروع می کند به اظهار فضایل خویش و چنان تماس گیرنده دست از تریبون کوتاه را مورد حلاجی قرار می دهد که بیچاره دیگر نتواند دوباره تماس گرفته و ابراز عقیده نماید . گویا که حق با مجریان این شبکه است ! . به همین دلیل هم رفته رفته از مخاطبان شبکه کاسته شده است و تماس گیرندگان شبکه تقریبا به صورت انگشت شمار و از خودی های اطاق بغلی ، ثابت و قابل تشخیص هستند.

 

ناردن بۆ تۆڕه‌ کۆمه‌ڵایه‌تی‌یه‌کان
جاری خوێندراوه‌: 1453
بۆچوونه‌کان (0)Add Comment

نووسینی بۆچوون
بچووکردنه‌وه‌ی خانه‌ی بۆچوون | گه‌وره‌کردنی خانه‌ی بۆچوون

busy