هه‌ڵۆی کوردستان

-
هەڵە
  • JFolder::create: Could not create directory

گزارش هفتگی نقض حقوق بشر در کردستان ایران (هفته اول آذر ماه 1391)

پۆستی ئەلیکترۆنی چاپکردن

azali_hgoge_bashar_4_5_2گزارش هفتگی از نقض حقوق بشر در کردستان فرصتی برای یادآوری وضعیت نگران کننده حقوق بشر در این محدودە جغرافیایی است ، همینطور یادمانی برای قربانیان نقض این حقوق.

 

گزارش این هفته مشروحیست از وضعیت کارگران، زندانیان، بازداشتها، وضعیت دانش آموزان و همچنین گزارشی از تیراندازی به افراد بیگناه و وضعیت روستاییان مناطق کردنشین


وضعیت کارگران

اخراج و استعفای ٣٤ کارگر بومی در استان کُردستان

اخراج کارگران بومی و ایجاد شرایط سخت کاری در بسیاری از نقاط کُردستان ایران همچنان زندگی و معیشت طبقه‌ی کارگر را در تنگنا قرار داده است.

گزارش‌ها حاکی از آن است که روز دوشنبه‌ی هفته‌ی گذشته کارفرمای پروژه‌ی راه‌آهن همدان-سنندج اقدام به اخراج ٣٣ نفر از کارگران کُرد نموده و از ١٢٠ ساعت اضافه‌کاری اجباری در ماه، تنها دستمزد ٣٠ ساعت را به کارگران پرداخت می‌کند.

این کارگران که از شهرهای سنندج، قروه و دهگلان آمده‌اند، طی مدت گذشته بدون واریز حقوق ماهیانه از سوی کارفرما، به دو ماه مرخصی اجباری فرستاده شده بودند.

کمیته‌ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری در گزارشی مدعی گردید که اعتراض کارگران قطعه‌ی ٢ راه‌آهن سنندج-همدان توسط اداره‌ی کار شهرستان دهگلان به بهانه‌ی "پیمانکار پروژه یکی از ارگان‌های مهم دولتی است"، بدون پاسخ مانده است.

ناظر اجرای پروژه، قرارگاه خاتم سیدالشهدای سپاه پاسداران می‌باشد که در سال‌های بعد از جنگ ایران – عراق، پروژهای اقتصادی-مالی بزرگ و استراتژی را در دست گرفت.

بیش از 100 کارگر در قطعه‌ی ٢ راه‌آهن همدان-سنندج واقع در حد فاصل روستای وینه‌سار تا طهماسب قلی دهگلان روزانه ١٢ ساعت کار می‌کنند

همین منبع می‌نویسد که حدود ٢٠ کارگر شرکت سقزسازی کُردستان واقع در روستای حسن‌آباد سنندج در شرایط سخت کاری بسر می‌برند و یکی از کارگران باسابقه به نام "محمد مصطفایی" در اعتراض به ادامه‌ی وضع موجود استعفای خود را به شرکت داده است(1).


وضعیت زندانیان

هیوا بوتیمار از زندان آزاد شد

یکی از مؤسسین انجمن سبز "چیا" در مریوان پس از گذراندن 6 سال حبس از زندان آزاد شد.

عصر روز گذشته "هیوا بوتیمار" از فعالان سرشناس حفظ محیط‌زیست و خبرنگار سایت انجمن سبز چیا در استان کُردستان، پس از سپری نمودن شش سال حبس از زندان مرکزی مریوان آزاد گردید.

این فعال مدافع محیط‌زیست از اوایل دی‌ماه سال 85 توسط نیروهای اطلاعاتی حکومت اسلامی ایران بازداشت و شش ماه بعد از سوی شعبه‌ی اول دادگاه انقلاب شهرستان مریوان بهمراه دیگر فعال سیاسی-فرهنگی کُرد، "عدنان حسن‌پور" به محاربه متهم وبه مجازات اعدام محکوم شد . عضویت دراحزاب کرد اپوزسیون

پیشتر و در روز سه‌شنبه، سی‌ام آبان‌ماه "زینب بایزیدی" از دیگر زندانیان سیاسی کُرد بعد از چهار سال و شش ماه حبس از زندان مراغه آزاد شد.

پایان حبس هیوا بوتیمار "عبدوالواحد" و آزادی وی از زندان، با استقبال شهروندان مریوانی و فعالان کُرد روبرو شده است.

هیوا بوتیمار به هنگام حبس و در اعتراض به حکم اعدام، بیش از 50 روز در بازداشتگاه اداره‌ی اطلاعات سنندج دست به اعتصاب غذا زده بود(1).


کاهش دستمزد زندانیان شاغل در زندان دیزل‌آباد کرمانشاه

از سوی مسؤلان زندان دیزل‌آباد کرمانشاه، دستمزد زندانیان مشغول به کار در این زندان کاهش یافت

طی سه ماه گذشته دستمزد زندانیانی که عضو "سازمان حمایت از زندانیان کشور" بوده و مشغول کار در این زندان هستند، کاهش یافته و همزمان هزینه‌ی غذا و خوراک هم از ردیف حقوق ماهیانه‌ی آنان قطع گردیده است.

یک منبع مطلع از زندان دیزل آباد کرمانشاه گفت: این اقدامات از سوی کارفرمایان و بنابه پیشنهاد سازمان حمایت از زندانیان و مسؤلان زندان انجام میگیرد.

همین منبع در ادامه مدعی شد که علیرغم افزایش هزینه‌ها و تورم کالاهای مصرفی در ایران اما این اقدام تنها به منظور تحت فشار قرار دادن زندانیان انجام گرفته است.

دستمزد زندانیانی که در زندانهای ایران مشغول به کار بودند، نصف دستمزد کارگرانی بود که خارج از زندان کار می‌کردند، و اکنون نیز تصمیم دارند این مقدار دستمزد را هم کاهش دهند.

این تصمیم در حالی قرار است اجرایی شود که "سازمان حمایت از زندانیان" به دستور مسؤلان رده بالای کشوری برای بهبود وضع معیشتی زندانیان تأسیس شده است(1).


بازداشتها

هفت شهروند کُرد به زندان دیزل‌آباد کرمانشاه انتقال یافتند

طی پنج‌شنبه‌ی گذشته نیروهای امنیتی حکومت اسلامی ایران در روانسر ٧ شهروند کُرد را بازداشت کردند.

روز بیست و پنجم آبان‌ماه مأموران اطلاعاتی شهرستان روانسر هفت شهروند به نام‌های "فؤاد انگشتان" ٢٨ ساله فرزند علی، "هادی آقایی" ٢٨ ساله فرزند اسدالله، "بختیار نظری" ٣٢ ساله فرزند خدامُراد، "عادل مُرادی ٣١ فرزند احمد، "غفار پرمور" ٢٧ ساله، "فارس احمدی" ٤٥ ساله فرزند عبدالرحمن و "رمضان مظفری" را بازداشت و به زندان دیزل‌آباد کرمانشاه منتقل کردند.

علل بازداشت که این شهروندان، تبلیغ برای احزاب کُرد اپوزسیون حکومت اسلامی ایران است.

طی پاییز امسال32 شهروند کُرد توسط نیروهای امنیتی حکومت اسلامی ایران در کُردستان بازداشت و به زندان منتقل شده‌اند(1)


وضعیت دانش آموزان

فشار بر دانش‌آموزان در شهرستان دهگلان جهت عضویت در بسیج

دانش‌آموزان مدارس راهنمایی و متوسطه در یکی از روستاهای تابعه‌ی شهرستان دهگلان از سوی نهادهای امنیتی-انتظامی تحت فشار می‌باشند که در بسیج ثبت نام کنند.

طی روزهای اخیر مأموران بسیج منطقه‌ی سنندج با مراجعه به روستای "قروچای" از توابع شهرستان دهگلان، محصلین دوره‌ی راهنمایی و دبیرستان را تحت فشار قرار داده‌ تا در "بسیج دانش‌آموزی" ثبت‌نام نمایند.

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی منتشر کرد: هنگامی که دانش‌آموزان روستای قروچای از عضویت در بسیج خودداری کرده‌اند، مسئولان بسیج بهمراه اعضای سپاه پاسداران جهت فشار بر دانش‌آموزان اقدام به قطع سیستم گرمایی مدارس نموده که این امر موجب بیماری و سرماخوردگی دانش‌آموزان این روستا شده است.

همین منبع در ادامه می‌افزاید که معلمین و دبیران مدارس روستای قروچای توسط مقامات بسیج مورد تهدید و فشار قرار گرفته که مردم محلی و به ویژه افراد تحصیلکرده را جهت عضویت در بسیج ترغیب و تشویق کنند

روستای قروچای در چند ساله اخیر به سبب بازداشت و زندانی نمودن چندین فعال سیاسی-فرهنگی کُرد به ویژه خانواده‌ی "حسین‌پناهی" توسط نهادهای قضایی حکومت ایران، همواره تحت فشار مقامات امنیتی-انتظامی قرار گرفته‌اند(1)


تیراندازی به افراد بیگناه

ناجا یک شهروند کُرد را در شهر سنندج زخمی کرد

نیروی انتظامی حکومت اسلامی ایران در شهر سنندج با تیراندازی مستقیم موجب زخمی شدن یک جوان کُرد شد.

چند روز قبل در شهر سنندج نیروهای انتظامی با یک جوان کُرد به نام نادرازادتورنیا برخورد فیزیکی نموده که بهنگام عکس العمل این شهروند کرد ما موران مسلح به وئ شلیک کرده و باعث زخمی شدن نادر می‌شوند.

به سبب شدت جراحات وارده، این شهروند سنندجی به یکی از مراکز درمانی منتقل گردیده است.

مقامات انتظامی سنندج تاکنون از دیدار خانواده‌ی آزادتورنیا با فرزندشان در بیمارستان ممانعت بعمل می‌آورند.

تا لحظه‌ی انتشار این خبر از علل تیراندازی نیروی انتظامی در یک منطقه‌ی مسکونی و زخمی شدن یک شهروند کُرد، اطلاعی در دسترس نمی‌باشد.

تا لحظه‌ی انتشار این خبر از علل تیراندازی نیروی انتظامی در یک منطقه‌ی مسکونی و زخمی شدن یک شهروند کُرد، اطلاعی در دسترس نمی‌باشد(1)


وضعیت روستاییان

شهروندان اورامانات از سوی رژیم ایران تحت فشارند

نیروهای بسیج رژیم ایران، شهروندان روستای نوسود را تحت فشار قرار داده و از آنها خواسته‌اند که با رژیم همکاری کنند.

یروهای رژیم، شهروندان منطقه نوسود را تحت فشار قرار داده تا به عضویت بسیج درآمده و به این نهاد شبه نظامی کمک مالی پرداخت کنند. همچنین تعداد زیادی از اهالی این منطقه جهت تحویل سلاح از سوی کاربدستان بسیج تحت فشار قرار گرفته‌اند.

پیشتر هم نیروهای انتظامی رژیم از اهالی روستای دزلی وده رکی از توابع اورامان خواسته بودند که با آنها همکاری کنند اما این خواسته از سوی مردم این منطقه رد شده بود(2).


منابع:

(1)کردپا

(2)کردستان میدیا


ناردن بۆ تۆڕه‌ کۆمه‌ڵایه‌تی‌یه‌کان
جاری خوێندراوه‌: 1518
بۆچوونه‌کان (0)Add Comment

نووسینی بۆچوون
بچووکردنه‌وه‌ی خانه‌ی بۆچوون | گه‌وره‌کردنی خانه‌ی بۆچوون

busy