هه‌ڵۆی کوردستان

-
هەڵە
  • JFolder::create: Could not create directory

گزارش هفتگی نقض حقوق بشر در کردستان ایران (هفته هفته آخر آبانماه 1391)

پۆستی ئەلیکترۆنی چاپکردن

azali_hgoge_bashar_4_5_2گزارش هفتگی از نقض حقوق بشر در کردستان فرصتی برای یادآوری وضعیت نگران کننده حقوق بشر در این محدودە جغرافیایی است ، همینطور یادمانی برای قربانیان نقض این حقوق.

گزارش این هفته یعنی هفته آخر آبانماه مشروحیست از وضعیت زندانیان کرد، نقض مبانی حقوق محیط زیست، وضعیت فرهنگیان، پزشکان، دانش آموزان و روستاییان در مناطق مختلف کردستان، بازداشتها و همچنین وضعیت کارگران و کولبران کرد.

 

وضعیت زندانیان

انتقال ده تن از زندانیان کُرد زندان گوهردشت کرج به سلول انفرادی

روز گذشته ده تن از فعالان مذهبی بازداشت شده‌ی کُرد در بند عمومی زندان گوهردشت کرج به سلول‌های انفرادی منتقل شدند.

ده تن از فعالین مذهبی کُرد که مدت چند سال از بازداشت آنان می‌گذرد، دیروز صبح در یکی از بندهای عمومی زندان گوهردشت کرج به سلول انفرادی انتقال یافتند.

اکنون از هویت کامل این زندانیان محکوم به اعدام اطلاع دقیقی در دسترس نمی‌باشد و انتقال این افراد به سلول انفرادی احتمالاً به منظور اجرای حکم اعدام آنان است.

این ده زندانی کُرد از اهالی شهرهای " سنندج، سقز و بانه " در استان کُردستان هستند.

طی چند سال‌ گذشته در مناطق کُردنشین ایران، اعضای جریانات و گروه‌های اسلامی از سوی مراکز امنیتی و قضایی حکومت اسلامی ایران به اتهام فعالیت و تبلیغ مذهبی، بازداشت و به حبس‌های طویل‌المدت محکوم شده‌اندتعداد این زندانیان بالغ بر یکصد نفر است(1).

 

پدرام نصر اللهی بازداشت و روانه زندان شد

پدرام نصراالهی فعال کارگری جهت گذراندن محکومیت خود بازداشت و روانه زندان شد.

بنا به گزارش کمیته هماهنگی ، امروز چهارشنبه ۲۴ آبان "پدرام نصراللهی" فعال کارگری و عضو کمیتهٔ هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری پس از مراجعه به دادگاه بازداشت شد. وی جهت گذراندن حکم ۱۹ ماه زندان ، که در دادگاه تجدید نظر تایید شده بود، روانه زندان مرکزی سنندج شد.

اتهامات مطرح شده علیه وی عضویت در کمیته هماهنگی و ارسال خبر به یکی از گروههای مخالف است که مبنای صدور ۳ سال حبس تعزیری در دادگاه انقلاب سنندج برای وی قرار گرفت که این حکم بعد از اعتراض نامبرده، به دادگاه تجدیدنظر استان کردستان ارجاع و پس از رسیدگی به یک سال و هفت ماه کاهش یافت.

لازم به ذکر است نصرالهی سال گذشته نیز مدتی را در حبس بسر برده و با قرار وثیقه ۷۰ میلیونی از زندان آزاد شده بود(3)

 

فشار نهادهای امنیتی بر فعالین دانشجویی و زندانیان سیاسی کُرد

موج جدیدی از فشار مراکز امنیتی بر زندانیان سیاسی در زندان‌های سنندج، سقز و مریوان و همچنین خانواده‌های آنان آغاز شده است.

در طی یک هفته‌ی گذشته از سوی مراکز امنیتی و قضایی حکومت اسلامی ایران موج جدیدی از فشار و خشونت بر زندانیان سیاسی در زندان‌های استان کُردستان و به ویژه شهرهای سنندج، مریوان، سقز و همچنین خانواده‌های آنان آغاز شده است.

در روزهای گذشته به علل نامعلومی مسئولان زندان مانع از ملاقات و دیدار هفتگی بخشی از زندانیان سیاسی و اجتماعی در زندان‌های سنندج، سقز، و مریوان می‌شوند و علی‌رغم اعتراض خانواده‌های زندانیان، مسؤلان زندان هیچ پاسخ قانع کننده‌ای به آنان نداده‌اند.

حراست دانشگاه کُردستان در سنندج و پیام نور مریوان شماری از دانشجویان فعال این دو دانشگاه را احضار و به صورت شفاهی به آنان هشدار داده شده که در صورت برپایی هرگونه گردهمایی و میتینگی و بنابه درخواست اداره‌ی اطلاعات استان کُردستان از مسؤلان این دو دانشگاه، "دانشجویان خاطی" به مدت چند ترم از تحصیل محروم و به مراکز امنیتی و قضایی احضار خواهند شد.

بعد از آغاز سال تحصیلی جدید، در دو دانشگاه کُردستان و پیام نور مریوان فعالین دانشجویی به علت‌های مختلف اقدام به برگزاری چندین فعالیت و گردهمایی اعتراضی نموده که مراکز امنیتی و اداره‌ی حراست این دانشگاه‌ها به اشکال مختلف مانع از برگزاری چنین فعالیت‌های شده‌اند(1).

 

یک دانشجوی مهابادی به ٥ سال زندان محکوم گردید

یک دانشجوی کُرد به نام "جمال قادر نژاد" از سوی دادگاه انقلاب شهرستان مهاباد به پنج سال حبس محکوم شد.

جمال قادرنژاد" دانشجوی رشته‌ی علوم اجتماعی دانشگاه پیام نور میاندوآب، ساکن روستای "حاجی حسن" از توابع منطقه‌ی"شامات" شهرستان مهاباد از سوی دادگاه انقلاب این شهرستان به اتهام همکاری با یکی از احزاب کرد اپوزسیون بە پنج سال حبس محکوم گردید.

جمال قادر نژاد، بیست و چهارم خردادماه امسال همراه با دو شهروند دیگر به نام‌های "یعقوب خضری" مشاور اداره‌ی آموزش و پرورش و دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد و "امید قادری اقدم" تصویربردار و مستند ساز، از سوی اداره‌ی اطلاعات شهرستان مهاباد بازداشت شده‌اند.

یشتر هم جمال قادرنژاد در آغاز دوره‌ی اصلاحات محمد خاتمی رئیس جمهور پیشین ایران به مدت چهار ماه در زندان‌های حکومت اسلامی ایران بوده است(1).

 

مخالفت دادستانی با عفو مشروط یک زندانی سیاسی کرد در زندان زاهدان

با وجود تایید مسئولین زندان زاهدان، برای چندمین بار دادستانی ارومیه با آزادی مشروط امیر طالب مرهم مخالفت کرد.

امیر طالب مرهم فرزند باپیر در ۴ مردادماه ۱۳۸۸ توسط اطلاعات سپاه به اتهام ارتباط با شبکه‌های ماهواره‌ای بازداشت شده و بعد از ۳ روز به وزارت اطلاعات تحویل داده می‌شود.

وی پس از ۲ ماه که در بازداشت‌گاه وزارت اطلاعات تحت فشار قرار گرفته بود به اتهام هواداری از احزاب کردی و خرید و فروش اسلحه غیرمجاز به ۶ سال حبس در تبعید زندان مرکزی زاهدان محکوم می‌شود.

وی پس صدور حکم به زندان ارومیه منتقل شده و پس از ۷ ماه، زمانی که حکمش مورد تایید دادگاه تجدید نظر قرار می‌گیرد به زندان مرکزی زاهدان تبعید می‌شود.

پس از انتقال این زندانی ۳۰ ساله کرد به زندان زاهدان خانواده وی دیگر امکان ملاقات با وی را بدست نمی‌آورند و پدر وی نیز در طی این مدت فوت می‌کند.

اکنون که بیش از نیمی از حبس امیر طالب مرهم سپری شده و وی قانونا می‌تواند از آزادی مشروط استفاده کند، علی رغم موافقت شورای انضباطی زندان مرکزی زاهدان، دادستانی ارومیه برای چندمین بار پیاپی با آزادی وی مخالفت می‌کند(3)

 

نقض مبانی حقوق محیط زیست

احتمال دو قسمت‌ شدن دریاچه‌ی ارومیه وجود دارد

تصاویر جدید ماهواره‌ای حاکی از کاهش شدید سطح آب دریاچه‌ی ارومیه و ظهور دو جزیره‌ی جدید در شمال آن است.

خبرگزاری مهر با درج سه تصویرِ دریاچه‌ی ارومیه در نیمه‌ی آبان‌ماه امسال، وضعیت فعلی سطح آب دریاچه را با بازه‌ی زمانی سال گذشته مقایسه و خطر دو قسمت شدن دریاچه را هشدار می‌دهد.

از نکات تأمل‌برانگیز در رابطه با شرایط بحرانی دریاچه و سوء مدیریت نهادهای حکومتی می‌توان به عدم اجرای ٩٠% اقدامات لازم جهت احیای فرآینده زیست‌محیطی دریاچه‌ی ارومیه اشاره کرد.

رئیس سازمان محیط‌زیست ایران اذعان داشت که از اعتبار ٢٦٤ میلیارد تومانی سال گذشته تنها ١٠% مأموریت‌ها محقق گردیده و باید سالانه حدود ٥٠٠ میلیارد تومان برای اصلاح روش‌های آبیاری اختصاص یابد.

در همین ارتباط "عابد فتاحی" نماینده‌ی ارومیه در مجلس اسلامی با انتقاد شدید از نبود مسیر مشخصِ هدایت و مدیریت دریاچه، به خبرگزاری میراث فرهنگی گفت: دریاچه ارومیه در حال نابودی است و هر روز بیشتر به نابودی کامل نزدیک می شود.

وی علت اصلی خشک شدن دریاچه‌ی ارومیه را حفر چاه‌های متعدد مجاز و غیرمجاز کشاورزی عنوان می‌کند و "حق‌آبه"ی دریاچه را سالانه ٣ میلیارد مترمکعب برآورد کرد.

حوزه‌ی آبریز دریاچه‌ی ارومیه در سه استان آذربایجان‌غربی، شرقی و کُردستان دارای ٣٦ سد بزرگ و کوچک با دخیره‌ی سالانه سه میلیارد و ٧٠٠ میلیون مترمکعب آب است.

هم‌اکنون سازمان محیط‌زیست، وزارت جهادکشاورزی، سازمان آب منطقه‌ی ارومیه، استانداری آذربایجان‌غربی و وزارت نیرو خود را از متولیان اصلی کنترل خشکسالی دریاچه‌ی ارومیه معرفی می‌کنند که این امر موجب عدم مدیریت یکسان جهت برطرف نمودن تهدید خشکی دریاچه گردیده است.

غلظت آب دریاچه‌ی ارومیه در برخی نقاط آن حدود ٤٠٠ میلی‌گرم در ١٠٠ سی‌سی می‌باشد.

دریاچه‌ی ٥٧٠ هزار هکتاری ارومیه که دارای ١٠٢ جزیره‌ی کوچک و بزرگ است طی سال‌های اخیر به علت ساخت سد و انحراف حوزه‌ی آبریز و نیز سوء مدیریت نهادهای دولتی با مشکل جدی مواجه می‌باشد به نحوی که در چند سال اخیر ارتفاع سطح تراز آب بیش از 6 متر کاهش یافته است(1).

 

وضعیت فرهنگیان وپزشکان

یک معلم مدارس بوکان به دادگستری احضار شد

معلم اهل بوکان و مدرس عربی این شهرستان از طرف شعبه بازپرسی دادگاه احضار شد.

مولود خوانچه زرد پیشتر نیز چندین بار از طرف اداره اطلاعات این شهر به مدت یازده روز بازداشت و سپس زندانی شد و بعدا با قرار وثیقه بیست میلیون تومان آزاد گردیده بود.

نیروهای رژیم همزمان با بازداشت این شهروند، کامپیوتر و وسایل شخصی او را توقیف کردند.

مولود خوانچه‌زرد پیش‌تر به روزنامه‌نگاری اشتغال داشته و بدون هیچ گونه وابستگی‌ای، از فعالان فرهنگی و ادبی، نشریات و مجلات دانشجویی بوده است.

نامبرده با توجه به تسلط‌‌ به چند زبان خارجی، در کنار شغل معلمی در دبیرستان‌های شهر بوکان و نیز ادامه تحصیلش در دانشگاه تبریز، به کار ترجمه فرهنگی و ادبی از زبان‌های خارجی به کردی و فارسی مشغول بوده و تاکنون چندین مقاله و نوشته‌های او در نشریات و مجلات دانشجویی و سایت‌های اینترنتی مختلف چاپ و منتشر شده است(2).

 

سی‌ام آبان‌ماه، ١٢٦ معلم در سنندج محاکمە می‌شوند

دستگاه قضایی حکومت اسلامی ایران در روزهای آینده شماری از معلمان مدارس شهر سنندج را دادگاهی خواهد کرد.

در روز سه‌شنبه، سی‌ام آبان‌ماه دستگاه قضایی حکومت ایران محاکمه‌ی ١٢٦ معلم کُرد در شهر سنندج را آغاز می‌کند.

گفته می‌شود که اتهام این تعداد از معلمان، شرکت در مراسم سالروز اعدام فرزاد کمانگر و عدم حضور در کلاس‌های درس است.

فرزاد کمانگر، معلم مدارس شهرستان کامیاران در روز نوزدهم اردیبهشت ٨٩ بهمراه 4 فعال سیاسی دیگر در زندان اوین تهران اعدام شدند که با اعتراضات سراسری در کُردستان همراه بود.

برگزاری این دادگاه بنابه درخواست و شکایت اداره‌ی آموزش و پرورش شهرستان سنندج می‌باشد.

در روز بیست و دوم تیرماه امسال نُه عضو هیأت مدیره‌ی انجمن صنفی معلمان استان کُردستان به شعبه‌ی پنجم بازپرسی دادگاه سنندج احضار شده بودند.

هویت این معلمان کرد محمدصدیق صادقی"، "پیمان نودینیان"، "علی قُریشی"، "کمال فکوریان"، "مصطفی سربازان"، "پرویز ناصحی"، "عزت نُصرتی"، "بهاألدین ملکی" و "رامین زندنیا است"

پیشتر دو تن از معلمین کُرد سنندجی به نام‌های پیمان نودینیان و مختار اسدی به ترتیب نزدیک به ۳ سال در تبعید در استان زنجان و چندین ماه انفصال از خدمت و ۲ سال تبعید و ۶ ماه انفصال از خدمت را گذرانده اند(1).

 

در بیمارستان‌های دولتی سنندج پزشکان غیربومی، جایگزین پزشکان بومی می‌شوند

مدتی است که مسئولان بیمارستان‌های دولتی شهر سنندج برخی از پزشکان دلسوز کُرد این بیمارستان‌ها را از کار برکنار کرده و به جای آن‌ها اقدام به استخدام پزشکان غیر بومی کرده‌اند.

در شهرستان سنندج چهار بیمارستان قدس، توحید، تأمین اجتماعی و بعثت وجود دارد که این اقدام در آن صورت گرفته و مسئولین در این رابطه هیچ پاسخ قانع کننده‌ای را به پزشکان ارائه نداده‌اند.

یکی از کارمندان بیمارستان شهر سنندج براین باور است، پزشکان کُرد از نظر تخصص و تعامل با مردم، از غیربومی‌ها مطلوب‌تر عمل کرده‌اند.

در بیمارستان بعثت شهر سنندج نزدیک به چهارده پزشک عمومی مشغول به کار هستند(2).

 

وضعیت دانش آموزان

مشکلات مدارس مریوان همچنان ادامه دارد

مسؤلان اداره‌ی آموزش و پرورش مریوان خانواده‌ی دانش آموزان را تحت فشار و مؤظف نموده که باید نیمی از وسایل و تجهیزات مورد نیاز مدارس توسط آنان تأمین گردد.

مسؤلان اداره‌ی آموزش و پرورش شهرستان مریوان به خانواده‌های دانش آموزان اعلام کرده‌اند که برای تأمین سوخت مورد نیاز " بخاری و شوفاژ" کلاس‌های درس هر دانش‌آموز باید نیمی از هزینه‌ی مصرف سوخت را به مدرسه پرداخت کند، در غیر این صورت عواقب ابتلا به هر نوع بیماری بر عهده‌ی خانواده‌ها خواهد بود و مدرسه تعهدی در این زمینه ندارد.

مسؤلان مدارس داخل شهر به دانش‌آموزان گفته‌اند که خود آنان باید کاغذ امتحانات را تهیه نمایند و یا هر دانش‌آموز بسته‌ی کاغذ به مدرسه تحویل بدهد.A4

مسؤلان اداره‌ی آموزش وپرورش در حالی به این شکل جهت تأمین تجهیزات مورد نیاز مدارس با دانش آموزان برخورد می‌کنند که نزدیک به بیست روز است آب و هوای شهرستان مریوان کاملاً رو به سردی گراییده، به طوری که در ارتفاعات بارش با برف همراه است و همین سبب شده که اکثر دانش آموزان دچار سرماخوردگی شوند.

فعالان فرهنگی و خانواده‌ها بر این باورند که هدف نظام آموزشی ایران از انجام این نوع اعمال، واگذاری مدارس دولتی به بخش خصوصی می‌باشد و به بهانه‌ی مشکلات اقتصادی قصد دارند که این آمادگی را در مردم ایجاد کنند که از این به بعد باید هزینه‌ی مدارس فرزندانشان را تأمین کنند.

از طرفی دیگر "شهریه‌ی" مدارس غیرانتفاعی از سقف یک میلیون تومان عبور کرده و همین مسأله به مشکل اصلی خانواده‌ها به ویژه خانواده‌های کم در آمد مبدل گشته است(1)

 

دریافت شهریه ازدانش آموزان شهر سنندج، اعتراض خانواده‌ها را در پی داشت

دانش‌آموزان مدارس شبانه و حتی مدارس نمونه دولتی در مناطق مختلف استان سنندج بایستی برای ادامه تحصیل شهریه پرداخت کنند.

پرداخت شهریه در دوره‌های مختلف تحصیلی به ویژه مدارس شبانه موجب نگرانی شهروندان شده و همزمان اعتراض خانواده‌ها را به دنبال داشته است.

این تصمیم در حالی است که بنا به قانون اساسی رژیم ایران تمام مدارس تا پایان مقطع متوسطه تحصیلی هیچ هزینه‌ای را متحمل نمی‌شوند.

تا اعلام این خبر مسئولان وزارت آموزش و پرورش استان سنندج هیچ واکنشی را به این اقدام مدارس از خود نشان نداده‌اند.

به احتمال زیاد در اثر اجرا شدن این تصمیم، پیش‌بینی می‌شود که شمار زیادی از دانش‌آموزان روستاهای اطراف سنندج به علت فقر و ناتوانی در پرداخت شهریه، ازادامه تحصیل باز مانند.

در سال جاری دویست وشصت وهفت‌ هزار دانش‌آموز در استان سنندج با هدف تحصیل به مدارس استان سنندج روی آورده‌اند.

به طور کلی از این تعداد دانش‌آموز، صدوچهل‌وسه‌هزار نفر پسر و صدوبیست‌وچهار هزار نفر دختر می‌باشد(2).

 

.وضعیت روستاییان کردستان

 نزدیک به ٤٠٠ رأس از احشام شهروندان کُرد از سوی نیروهای انتظامی رژیم توقیف شده‌اند

از اوایل آبان‌ماه تاکنون، نیروهای انتظامی رژیم ایران در مناطق مختلف کردستان ٣٩٥ رأس از دامهای شهروندان را توقیف کرده‌اند.

این در حالی است که نیروهای انتظامی بدون هیچ دلیل مشخصی این اقدام را انجام داده‌اند. ضمن پی‌گیری شهروندان برای پس گرفتن دام‌هایشان، مراکز ذیربط هیچ پاسخ مشخصی به آن‌ها نداده‌اند.

یکم مهرماه امسال، نیروهای انتظامی پاسگاه "ژالانه" در روستای دره‌کی منطقه‌ی اورامان تخت از توابع شهرستان سروآباد، ٤٠ رأس از دام‌های ساکنین این روستا را توقیف کرده بودند .پیگیری‌های مالکان دام‌ها و اهالی روستای "دره‌کی "جهت بازپس‌گیری دام‌ها ماند. بعد از مدتی مشخص شد که نیروهای رژیم این چهل رأس دام را پس از کشتار در کشتارگاه بین پاسگاه‌های انتظامی رژیم در منطقه اورامان تقسیم کرده‌اند.

روستای "نی" از توابع شهرستان مریوان هم از پدیده سرقت گوسفند در امان نبوده است

نیروهای اطلاعاتی شهر مريوان با همكاری نیروی انتطامی و پاسگاه‌های منطقه‌،‌ هفدهم آبان‌ماه به روستای "نی" رفته و ١١٥ رأس گوسفند را با خود برده بودند.

به گفته شاهدین، این نیروها با سه ماشین به این روستا رفته و به بهانه قاچاق، دام‌های اهالی این روستا را توقیف کرده‌اند.

این اقدام نیروهای رژیم، شهروندان این مناطق را دچار ترس کرده و در حال حاضر اهالی این روستا، دام‌هایشان را با نگرانی و اضطراب روانه چراگاه می‌کنند.

شهروند چهل‌وپنج ساله روستای نی، با ترس و نگرانی گفت، این نیروها وقتی وارد روستا می‌شوند، ضمن بی‌احترامی به ساکنین، این احشام که وسیله‌ی امرارمعاش زندگی ما هستند را با خود می‌برند.

این شهروند گفت: ما حتی ترس این را داریم که برای امرار معاش به مرزها برویم چون بی‌رحمانه ما را هدف شلیک اسلحه‌های خود قرار می‌دهند.

نمونه‌ی پدیده روستای "نی"ی نیز در نزدیک روستای "دزلی اتفاق افتاده است

در همین رابطه و در آخرین پدیده توقیف احشام ، نیروهای انتظامی رژیم ایران چند روز پیش در نزدیک مرز مریوان – اقلیم کردستان، دویست و چهل رأس از دام‌های شهروندان را توقیف کردند.

نیروهای انتظامی رژیم ایران در "کوه رنگین" که در نزدیک روستای "دزلی" واقع شده است در نقطه مرزی مریوان - اقلیم کردستان دویست و چهل دام را توقیف کردند(2).

رژیم ایران چندین واحد نگهداری دام را در منطقه ارومیه تخریب کرد

نیروهای رژیم در منطقه "ترگور" چندین واحد دامپروری را با لودر و بولدزر تخریب کردند.

نیروهای نظامی چندین مکان که دامداران روستای کلانکان در منطقه ترگور از توابع ارومیه به منظور ییلاق وقشلاق ساخته بودند را تخریب کردند

یکی از دامداران منطقه اعلام کرده که چندی پیش رژیم ایران از مردم خواسته بودند که به عضویت نهادهایی همچون بسیج درآیند و تعدادی از ساکنین این منطقه و یکی از این دامداران گفته که تخریب این اماکن به خاطر رد درخواست رژیم از سوی مردم بوده است(2)

 

بازداشتها

یک شهروند اهل بوکان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد

چند روز پیش نیروهای وابسته به اداره اطلاعات رژیم ایران یک شهروند اهل بوکان را بازداشت کردند.

هیوا کاظمی" ٣٢ ساله توسط نیروهای امنیتی اداره اطلاعات رژیم ایران بازداشت و به مکانی نامعلوم منتقل شده است.

در عین حال نیروهای امنیتی رژیم وسایل شخصی وی از جمله کامپیوتر و تلفن همراه را ظبط کرده‌اند.

تا لحظه‌ی انتشار این خبر هیچ‌گونه اطلاعی از دلیل بازداشت و سرنوشت "هیوا کاظمی" در دست نیست(2).

پنج شهروند کرد در روانسر بازداشت شدند

در چند روز گذشته تعدادی از شهروندان کُرد توسط مأموران اطلاعاتی ایران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده‌اند.

طی هفته‌ی جاری پنج شهروند ساکن شهرستان روانسر از سوی نیروهای امنیتی حکومت ایران بازداشت شده‌اند که هویت سه تن از آنان مشخص می‌باشد.

هویت افراد بازداشت‌شده؛ "غفار پرموره" ٢٧ ساله، "فارس احمدی" ٤٥ ساله و "بختیار نظری" ٣٢ ساله اعلام گردیده است.

اتهام و علت بازداشت این شهروندان ارتباط و عضویت در احزاب کُرد اپوزسیون حکومت اسلامی ایران می‌باشد.

همچنین گفته می‌شود که این افراد در بازداشتگاه اداره‌ی اطلاعات کرمانشاه هستند(1).

 

بهروز قبادی، برادر بهمن قبادی بازداشت شد

بهمن قبادی، کارگردان ایرانی از بازداشت بهروز قبادی، برادرش خبر داد.

بهمن قبادی در گفت‌و‌گو با شبکه تلویزیونی صدای آمریکا گفت: برادرم و دو دوستش چند روز است که ناپدید شده‌اند و در پیگیریهایی که داشته‌ایم دادستانی سنندج از بازداشت وی خبر داده است.

به گفته بهمن قبادی برادرش از سنندج عازم تهران بوده و قصد سفر به گرجستان را داشته است. وی با بیان اینکه دلیل بازداشت برادرم اتهامات امنیتی بوده است افزود: این اتهامات کذب است چرا که برادرم تنها کار فیلمسازی می‌کرده است.

بهمن قبادى، کارگردان سر‌شناس ایرانی، آخرین ساخته خود به نام "فصل کرگدن" را به صانع ژاله و فرزاد کمانگر تقدیم کرده بود.

صانع ژاله، فعال کرد و دانشجوی دانشگاه هنر تهران بود که در روز ۲۵ بهمن سال ۸۹ و درجریان راهپیمایی اعتراضی مردم ایران به ضرب گلوله نیروهای امنیتی جان باخت. فرزاد کمانگر نیز زندانی سیاسی کرد بود که اعدام شد(3).

 

احضار یکی از پیروان مکتب قرآن به اداره اطلاعات سنندج

محمدژیان مفتی‌زاده از پیروان مکتب قرآن به اداره اطلاعات سنندج احضار شد.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز (یکشنبه ۹۱/۸/۲۸، ساعت ۱۰ صبح) ادارهٔ اطلاعات سنندج با ارسال احضاریه، محمدژیان مفتی‌زاده (تنها فرزند احمد مفتی‌زاده) را برای بازجویی به آن اداره احضار کرد.

پیروان مکتب قران می‌گویند چندین سال است که به فعالیت تبلیغی خود در کردستان ایران ادامه می‌دهند، اما در سالهای اخیر وزارت اطلاعات با بازداشت و احضار پیروان این گروه سنی فعالیت‌های دینی ایشان را غیرقانونی اعلام کرده است و خواهان اخذ مجوز برای این فعالیت‌ها شده است.

مکتب قرآن، مدارسی دینی بود که در مناطق اهل سنت ایران توسط علامه احمد مفتی‌زاده بنیان گذاری شد. این مدارس دینی که ابتدا درسال ۱۳۵۶ در سنندج و مریوان به صورت مدرسه قرآن تاسیس گردید، بعد‌ها به مکتب قرآن تغییر نام و به صورت یک حرکت دینی در منطقه اهل سنت غرب کشور در آمد.(3

 

وضعیت کارگران وکولبران

وجود ابهام درباره دلایل تعطیلی كارخانه زرجین بافت

کارخانه زرجین بافت، بزرگ‌ترین تولید کننده پارچه در ایلام تعطیل و ۱۴۰ کارگر بیكار شدند.

علی غیاثی، دبیر خانه کارگر ایلام با اعلام این خبر گفت: طی یک هفته گذشته، کارخانه زر جین بافت، یکی از بزرگ‌ترین تولید کنندگان پارچه‌های جین در کشور با ۱۴۰ کارگر توسط کارفرما، تعطیل شد و تمامی کارگران این واحد تولیدی بیکار شدند.

او سوابق کار این کارگران را از یک تا ۱۸ سال عنوان کرد و افزود: با وجود آنكه این كارخانه از لحاظ تولید و فروش و همچنین پرداخت حقوق کارگران هیچ مشکلی نداشت تعطیلی ناگهانی آن غافلگیر كننده بود اما به کارگران گفته شده است کمبود نقدینگی، ‌گرانی مواد اولیه و عدم فروش محصولات از دلایل تعطیلی این کارخانه بوده است.

این فعال کارگری استان ایلام با بیان اینکه کارخانه زرجین بافت متعلق به بخش خصوصی است، تاکید کرد: پی گیری کارگران برای حل مشکلاتشان ازسوی مسئولان بی‌نتیجه مانده، ومتاسفانه تا کنون توجه‌ای به این موضوع نشده است.

غیاثی گفت: کارگران می‌گویند ممكن است هدف کارفرما از تعطیلی کارخانه و بیکاری 140 کارگر بومی استخدام نیروهای جدید و غیر بومی باشد(4).

 

تجاوز نیروهای نظامی رژیم ایران به مرزهای اقلیم کردستان

نیروهای نظامی ایران علاوه بربه قتل رساندن مداوم کولبران و کاسبکاران کُرد در مناطق مرزی کردستان ایران، تاکنون چندین بار متوالی مرز اقلیم کردستان را با هدف آزار و اذیت کولبران مورد تجاوز قرار داده است.

کشتن کولبران در مناطق مرزی کردستان به امری روزمره و معمول مبدل شده و این قشر از شهروندان به صورت مستمر از طرف نیروهای نظامی رژیم مورد هدف قرار گرفته و در این رابطه هیچ نهاد و یا سازمان حکومتی پاسخگو نیست.

کولبر در مناطق مرزی به کسی گفته می‌شود که جهت تامین امرار معاش زندگی و و رفع بیکاری با حمل کردن بار سنگین که در اکثر اوقات از وزن خودشان بیشتر است به آن روی می‌برد.

نیروهای نظامی در آخرین تلاششان نزدیک به پنج کیلومتر به داخل خاک اقلیم کردستان پیشروی کرده و اجناس کاسبکاران و کولبران را سوزانده‌اند.

این پیشروی، مناطق پایین دشت و دره "گویزی" در اقلیم کردستان را در برگرفته است.

مدتی پیش نیروها‌ی نظامی در منطقه‌ی "ئاوه‌زنی" از توابع بخش نوسود، به طول پنج کیلومتر وارد مرز اقلیم کردستان شده و کولبران و کاسبکاران این منطقه را مورد هدف گلوله قرار داد‌ه‌اند(2).

 

1(کردپا

2(کردستان میدیا

3(هرانا

4(موکریان

 

ناردن بۆ تۆڕه‌ کۆمه‌ڵایه‌تی‌یه‌کان
جاری خوێندراوه‌: 1657
بۆچوونه‌کان (0)Add Comment

نووسینی بۆچوون
بچووکردنه‌وه‌ی خانه‌ی بۆچوون | گه‌وره‌کردنی خانه‌ی بۆچوون

busy