هه‌ڵۆی کوردستان

-
هەڵە
  • JFolder::create: Could not create directory

گزارش هفتگی نقض حقوق بشر در کردستان ایران (هفته سوم آبانماه1391)

پۆستی ئەلیکترۆنی چاپکردن

azali_hgoge_bashar_4_5_2گزارش هفتگی از نقض حقوق بشر در کردستان فرصتی برای یادآوری وضعیت نگران کننده حقوق بشر در این محدودە جغرافیایی است ، همینطور یادمانی برای قربانیان نقض این حقوق.

گزارش این هفته مشروحیست از اعلام حکم اعدام برای یک شهروند ارومیه ای، وضعیت فرهنگیان، وضعیت کولبران کرد و کارگران، تیراندازی به افراد بی گناه، وضعیت زندانیان، بازداشتها، گزارشی از فشار مراکز امنیتی برخانواده یک شهروند کرد در مریوان و در ادامه گزارشی ازنقض مبانی حقوق محیط زیست در روستای دزلی از توابع شهرستان سروآباد


حکم اعدام برای یک شهروند ارومیه ای

یک شهروند کُرد ساکن شهرستان ارومیه از سوی دادگاه انقلاب این شهر به اعدام محکوم شد.

دستگاه قضایی رژیم ایران حکم اعدام "حاجی رشید دیلمی" فرزند موسی، متأهل و اهل روستای هشتیان" ارومیه را به اتهام خرید و‌ فروش مواد مخدر صادر کرد

پیش‌تر نیز یکی از بستگان نزدیک حاج رشید به نام "ایرج دیلمی" در زندان مرکزی ارومیه به دار آویخته شده بود.

برخی منابع مطلع مدعی شده‌اند که علت اصلی اعدام این شهروندان کُرد، اتهام سیاسی است.

دو شهروند دیگر کُرد به نام‌های"احمد عزیزیان" فرزندحاجی اهل روستای"عین‌الرُم" شهرستان اشنویه و "سامی عباس‌پور" فرزند حسین، اهل روستای"سیلان" از توابع دشت بیل اشنویه در روز یازدهم مهرماه امسال در زندان نقده اعدام شدند(1)


وضعیت فرهنگیان

احضار هفت عضو انجمن صنفی معلمان کردستان به دادگاه

هفت عضو انجمن صنفی معلمان کردستان از سوی شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج احضار شدند.

بنا به اطلاع گزارشگران هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، رامین زندنیا ٬ بها الدین ملکی ٬ مصطفی سربازان ٬ علی قریشی ٬ پیمان نودینیان ٬ محمد صدیق صادقی ٬ کمال فکوریان ٬ پرویز ناصحی و عزت نصرتی از جمله احضار شدگان می باشند.

افراد یاد شده در شهریور ماه سال گذشته به اتهام تبلیغ علیه نظام بازداشت و با تودیع وثیقه و کفالت از زندان سنندج آزاد شده بودند.

شعبه یک دادگاه انقلاب سنندج در احضاریه ی از آنان خواسته است روز سه شنبه ۳۰ آبان خود را به دادگاه معرفی کنند(2).


یک معلم کُرد از اداره‌ی کل آموزش و پرورش استان آذربایجان‌غربی اخراج شد

دبیر مدارس شهرستان مهاباد از سوی هیأت گزینش وزارت آموزش و پرورش از شغل معلمی اخراج گردید.

شاهو حسینی، روزنامه‌نگار و معلم مدارس شهرستان مهاباد بعد از نُه سال تدریس، طی حکم هیأت گزینش وزارت آموزش و پرورش اخراج شد.

این معلم کُرد بیست و چهارم خردادماه امسال از سوی اداره‌ی اطلاعات شهرستان مهاباد بازداشت و در هفتم تیرماه با تودیع وثیقه‌ی ٨٠ میلیون تومانی و موقتاً از زندان آزاد شد.

حکم اخراج این معلم کُرد در حالی صادر شده است که بعد از آزادی وی، به علت فشار نهادهای امنیتی حکومت اسلامی ایران مجبور به خروج از کشور می‌شود و این حکم در غیاب او صادر شده است.

همزمان با بازداشت شاهو حسینی، دیاکو خیاط، یعقوب خضری، جمال قادرنژاد و آکو سلیمی که هر چهار تن آنان از فعالین دانشجویی کُرد بودند توسط اداره‌ی اطلاعات مهاباد بازداشت شده‌اند و بنابه گفته‌ی شاهو حسینی این چهار تن تاکنون در زندان به سر می‌برند.

- شاهو حسینی دانشجوی سال آخر مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه امام خمینی قزوین از سال ٧٩ تا ٨٣ دبیر انجمن ادبی مهاباد بوده است(3).


وضعیت کولبران کرد و کارگران

یک کولبر دیگر کُرد در مرز شهرستان ارومیه کشته شد

شامگاه روز گذشته یک کولبر کُرد توسط مأموران نظامی حکومت اسلامی ایران هدف شلیک مستقیم گلوله واقع شد و جان خود را از دست داد.

شب گذشته یک کولبر کُرد به نام امید احمدی" ساکن روستای "ولینده‌ی علیا" از توابع شهرستان ارومیه در مناطق مرزی تَرگور توسط نیروهای نظامی ایران هدف گلوله قرار گرفت و کشته شد

این جوان ٢٢ ساله فرزند سلیم و از اهالی روستای "دیری" است.

از آغاز پاییز امسال تاکنون ١٣ کولبر کُرد از سوی نهادهای نظامی-انتظامی حکومت ایران در مناطق مرزی کردستان ایران کشته و ٩ تن دیگر نیز زخمی شده‌اند(3)

کشته شدن یک کولبر دیگر کُرد با شلیک مستقیم گلوله

به علت شلیک مستقیم نیروهای انتظامی حکومت اسلامی ایران در دشت"وزینه" از توابع شهرستان سردشت یک کولبر دیگر کُرد جان خود را از دست داد.

چهارشنبه شب، هفدهم آبان‌ماه در بخش وزینه‌ی سردشت، نیروهای انتظامی حکومت اسلامی ایران شماری کولبر را مورد هدف تیراندازی قرار داده و در نهایت شخصی به نام"باپیر مجاهد" فرزند محمود، اهل روستای"آلواتان" در دم جان خود را از دست داد.

باپیر مجاهد ٢٤ ساله و متأهل بوده و برای‌گذران زندگی خانواده‌ی خود به کولبری مشغول بوده است.

همچنین به علت بمباران هواپیماهای جنگی ترکیه در ارتفاعات قندیل، دو کولبر کُرد به نام های "علی قادر زاده" ٤٥ ساله فرزند عبدالله اهل روستای"کودله" از توابع شهرستان سردشت"، "شه‌پول احمدی" ٢٠ ساله فرزند لقمان ساکن مهاباد کشته شدند و "ریباز" اهل منطقه‌ی "هیران نازنین" از اقلیم کُردستان و "ابوبکر خدر پیروت" اهل"چکو" از توابع شهرستان سردشت نیز به شدت زخمی شدند.

روز چهارشنبه هفدهم آبان ماه در یک رویداد در مرز ثلاث باباجانی و اقلیم کُردستان یک کاسبکار کُرد به نام "اسماعیل محمدی" در حالی که مشغول کار بوده است به داخل کانال حفر شده در مرز"شیخ صله" سقوط و جان خود را از دست می‌دهد.

از آغاز فصل پاییز تاکنون در مناطق مختلف کُردنشیین ایران بیست و هشت کُولبر کُرد قربانی شده‌اند.از این تعداد نوزده تن کشته و نه تن دیگر زخمی شده‌اند.(3)


نامه‌ی ٧٠٠ کارگر تعمیرکار اتومبیل سنندج به صادق لاریجانی

حدود ٧٠٠ کارگر یکی از تعاونی‌های مسکن شهر سنندج با ارسال نامه‌ای به دستگاه قضایی حکومت اسلامی ایران خواستار رسیدگی به مطالبات فراموش شده‌ی خود شدند.

کارگران تعمیرکار اتومبیل سنندج از ١٢ سال قبل با واریز یک میلیون و پانصد هزار تومان به حساب تعاونی، وعده‌ی صاحب شدن یک قطعه زمین مسکونی را به ٧٠٠ کارگر عضو دادند که تاکنون محقق نگردیده است.

کارگران عضو این تعاونی با شکایت از هیأت مدیره‌ی تعاونی خواستار پیگیری موضوع شدند که بعدها با طی مراحل قانونی، دادگاه حکم به برائت هیأت مدیره‌ی قبلی داد.

"اتحادیه‌ی آزاد کارگران ایران" با انتشار تومار اعتراضی این کارگران به صادق لاریجانی رئیس قوه‌ی قضائیه، اعلام کرد: ٧٠٠ کارگر تعاونی مسکن تعمیرکاران اتومبیل شهر سنندج احتمال دارد دست به اقدامات اعتراضی جهت دست‌یابی به حقوق حقه‌ی خود شوند.

هیأت مدیره‌ی قبلی تعاونی مسکن تعمیرکاران از حدود ٢٦ هکتار زمین خریداری شده برای کارگران طرف قرارداد، تنها ٤ هکتار را به هیأت مدیره‌ی جدید تعاونی واگذار نموده و مابقی وضعیت نامشخصی دارد(3).


تیراندازی به افراد بی گناه

یک شهروند کُرد توسط اعضای سپاه در سردشت کشته شد

چند عضو مسلح سپاه پاسداران شهرستان سردشت یک شهروند کُرد را به ضرب گلوله کشتند

روز چهاردهم آبان‌ماه یک شهروند کُرد به نام "اسماعیل علی‌پور" ساکن روستای "دولکان سردشت به سبب درگیری لفظی و نزاع، توسط چند فرد مسلح سپاه پاسداران هدف گلوله قرار گرفت و کشته شد.

پیشتر نیز پدر این شهروند کُرد بر اثر انفجار مین به جای مانده از دوران جنگ ایران-عراق، جان خود را از دست داده بود.

از ابتدای سال جاری تاکنون ٢١ شهروند کُرد به علت شلیک مأموران حکومتی در مناطق شهری و روستایی کُردستان ایران جان سپرده‌اند و ١٠ تن دیگر نیز زخمی شده‌اند(3)


وضعیت زندانیان

حکم ٤٥ سال زندان برای یک فعال سیاسی کُرد صادر شد

دستگاه قضایی حکومت اسلامی ایران یک فعال سیاسی کُرد را به ٤٥ سال حبس، محکوم کرد.

یک زندانی سیاسی کُرد به نام محمدحسین رضایی"شورش" از سوی دادگاه انقلاب سنندج به اتهام عضویت و همکاری با یکی از احزاب کُرد اپوزسیون حکومت اسلامی ایران به تحمل ٤٥ سال حبس، محکوم شد.

شورش رضایی فرزند محمد متولد ١٣٦١ در روستای "کیله‌کبود" شهرستان دیواندره است که بهمراه دو فعال سیاسی دیگر به نام‌های فردین فرجی و چنگیز قدم‌خیر در خردادماه سال گذشته توسط مأموران حفاظت اطلاعات سپاه بازداشت شده و بعدها مجبور به اعترافات تلویزیون شدند.

دادگاه رسیدگی به اتهامات این سه شهروند کُرد به ریاست قاضی بابایی برگزار گردید(3).


انتقال شش شهروند کُرد به زندان مرکزی مهاباد

شش شهروند کُرد اهل مهاباد که سال گذشته بازداشت و با تودیع وثیقه آزاد شده بودند جهت اجرای احکام صادره به زندان منتقل شدند.

شش شهروند کُرد ساکن مهاباد به نام‌های" علی بُرنا، عثمان قادر نژاد، محمد ایزددوست، انور ایزددوست، سمکو عثمانی و سلیمان رحیم‌زاده که بیست ودوم آذرماه ٩٠ همراه با چهارده تن دیگر بازداشت و برای مدت زمان مشخصی آزاد شده بودند، از سوی اداره‌ی اطلاعات مهاباد احضار و به زندان انتقال یافتند.

این شش شهروند مهابادی دی‌ماه 90 بعد از رسیدگی به پرونده‌ی قضایی این افراد در مجموع به پانزده سال و نیم زندان محکوم شدند.

حکم این زندانیان که در اختیار آژانس کُردپا قرار گرفته است به شرح ذیل می‌باشد:

"علی برنا سه سال، عثمان قادر نژاد سه سال، محمد ایزد دوست دو سال، انور ایزد دوست دو سال، سمکو عثمانی یک سال و نیم و سلیمان رحیم زاده چهار سال " .

سپس این افراد با قرار وثیقه موقتاً از زندان آزاد شده و روز پانزدهم آبان‌ماه امسال از سوی اداره‌ی اطلاعات شهرستان مهاباد احضار و برای سپری نمودن مدت حبس به زندان مرکزی مهاباد منتقل شدند.

شش شهروند دیگر که هم‌اکنون در زندان مهاباد محبوس می‌باشند عبارتند از: " عثمان مولانژاد پنج سال، علی مولانژاد پنج سال، محمد امین قادرزاده چهار سال، ناصر طریق پنج سال، سلیم چراغ‌منان و اسماعیل احمدپور به پنج سال.

سه تن از این شهروندان به نام‌های" چیا مولانژاد، لقمان سالک و کاوه سالک که هر کدام به ترتیب به پنج، چهار و چهار سال زندان محکوم شدند به علت فشار و سخت گیری‌های نهادهای امنیتی مجبور به خروج از کشور شدند.

همچنین "هیوا بیرمی و خسرو زری" جزء افرادی هستند که تبرئه و آزاد شدند و "زانیار قادرزاده" که محکوم به تحمل یک سال و نیم زندان شده است خود را به زندان معرفی کرده و دو تن دیگر به نام‌های" ناصر بهجتی "که محکوم به یک سال و نیم زندان و مراد حسن زاده که به شش ماه زندان محکوم شده‌اند تاکنون به زندان احضار نگردیده‌اند.

این بیست شهروند کُرد عمدتاً به علت فعالیت فرهنگی، اجتماعی و دانشجویی و همچنین به اتهام فعالیت سیاسی، دفاع از حقوق بشر و ارتباط با احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت اسلامی ایران محکوم، که حکم هیجده تن از آنها در مجموع پنجاه سال و دو تن دیگر از اتهامات وارده، تبرئه شدند(3).


بازداشتها

بازداشت دو شهروند کرد در ارومیه

یک شهروند کرد اهل ارومیه توسط نیروهای امنیتی دستگیر و روانه زندان شد.

این شهروند که صابر مخلد ماوانه نام دارد بیش از یک ماه پیش از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و اخیراً جهت دادگاهی به زندان بوکان منتقل شده است.

تا لحظه تنظیم خبر علت یا علل بازداشت این شهروند که در چند روز گذشته به دادگاه بوکان منتقل شده، از سوی مراجع قضائی استان آذربایجان غربی اعلام نشده، اما گفته می‌شود اتهام این شهروند امنیتی است.

همچنین براساس گزارش دیگری از ارومیه، یک شهروند کرد اهل ارومیه به نام کیهان درویشی توسط نیروهای امنیتی دستگیر و روانه زندان شد

گفته می‌شود اتهام درویشی که حدود دو هفته پیش بازداشت و روز گذشته به زندان مرکزی ارومیه منتقل شده همکاری با یکی از گروههای مخالف نظام می‌باشد(2).

فشار مراکز امنیتی برخانواده‌ی یک شهروند کُرد در مریوان

خانواده‌ی"خلیل شهبازی" فعال سیاسی-اجتماعی کُردستان در مریوان، تحت فشار اداره‌ی اطلاعات حکومت اسلامی ایران می‌باشند.

خلیل شهبازی"کوماس" یکی از اعضای پیشین شورای مرکزی اتحادیه‌ی دانشجویان دموکراتیک کُرد در "دانشگاه کُردستان"، در تماسی تلفنی ضمن تأیید این خبر، گفت: به دنبال سالروز کشته شدن فعال دانشجویی کُرد "ابراهیم لطف‌اللهی" فشار بر فعالین کُرد از سر گرفته شده و سپس در سال ٨٩ ، همراه چند تن از دانشجویان دیگر از سوی نهادهای امنیتی حکومت اسلامی ایران تحت فشار قرار گرفتیم و به اجبار کشور را ترک و اکنون در خارج از کشور به سر می‌بریم.

این فعال سیاسی همچنین اضافه کرد در ادامه‌ی همین فشارها، طی یک ماه گذشته، خانواده‌ام بارها به اداره‌ی اطلاعات احضار و مورد تهدید قرار گرفته‌اند به طوری که بر اثر فشار این نیروها، اداره‌ی مخابرات مریوان خط تلفن منزل پدريم را قطع نمودند

گزارش‌ها و خبرهای رسیده از مناطق مختلف کُردنشین حاکی از این است که موج تازه‌ای از فشار برخانواده‌های فعالین سیاسی، اجتماعی و دانشجویان کُرد آغاز شده و پیویسته احضار و مورد بازجویی قرار می‌گیرند(3).


نقض مبانی حقوق محیط زیست

ترس و نگرانی از تخریب حیات وحش کُردستان و این بار شکار حیوانات کوهی در اورامانات

شکار و کشتن حیوانات کوهی روستای " دزلی" از سوی افراد مسلح شناخته شده، موجب نگرانی فعالین محیط زیست و مردم منطقه شده است

نیروهای مسلح رژیم اسلامی ایران در روستای "دزلی" از توابع شهرستان سروآباد، مشغول کشتن و شکار حیوانات کوهی این منطقه بوده و به علت سوء استفاده‌های بیش از حد آنان، مردم این روستا دست به اعتراض زده‌اند.

به گفته ساکنین روستای دزلی، افراد مذکور بدون توجه به اعتراض شهروندان و فعالان محیط‌زیست منطقه همچنان به تخریب زیست‌محیط و حیات وحش منطقه اورامانات ادامه می‌دهند.

این کار از طرف ٤ فرد مسلح وابسته به رژیم که یکی از آنها اهل روستای "کیمنه " ی از توابع شهرستان پاوه، انجام می‌شود و هویت این افراد در اختیار " کوردستان میدیا "قرار داده شده است.

به گفته اهالی این روستا، تخریب و از بین بردن طبیعت از طرف رژیم اسلامی ایران به صورت گوناگون مانند شکار حیوانات کوهی و همچنین سوزاندن درختان و جنگلها اطراف مریوان و سروآباد صورت می‌گیرد(1).


منابع:

1)کردستان میدیا

2)هرانا

3)کردپا


ناردن بۆ تۆڕه‌ کۆمه‌ڵایه‌تی‌یه‌کان
جاری خوێندراوه‌: 1489
بۆچوونه‌کان (0)Add Comment

نووسینی بۆچوون
بچووکردنه‌وه‌ی خانه‌ی بۆچوون | گه‌وره‌کردنی خانه‌ی بۆچوون

busy