هه‌ڵۆی کوردستان

-
هەڵە
  • JFolder::create: Could not create directory

گزارش هفتگی نقض حقوق بشر در کردستان ایران (گزارش هفته اول آبان ماه 1391)

پۆستی ئەلیکترۆنی چاپکردن

azali_hgoge_bashar_4_5_2گزارش هفتگی از نقض حقوق بشر در کردستان فرصتی برای یادآوری وضعیت نگران کننده حقوق بشر در این محدودە جغرافیایی است ، همینطور یادمانی برای قربانیان نقض این حقوق.

 

گزارش این هفته مشروحیست از بازداشتها ، وضعیت زندانیان ، نقض مبانی حقوق محیط زیست ، وضعیت دانشجویان و دانش آموزان ، وضعیت کارگران ، تیراندازی به کولبران.

 

بازداشتها          

یک دانشجوی ٢٠ ساله در منزل خود در سردشت بازداشت شد

نیروهای اطلاعات رژیم ایران ، به منزل خانواده یک دانشجوی سردشتی یورش برده وشخصی را با نام نعمت رشیدی بازداشت کردند.

بیست ونهم مهر ١٣٩١ نیروهای امنیتی و اطلاعات رژیم اسلامی ایران در شهر سردشت به منزل نعمت رشیدی فرزند سعید ، ٢٠ ساله وارد شده و او را بازداشت و با خود بردند.

نعمت رشیدی بیست سال سن دارد و بعد از دستگیری از طرف نیروهای امنیتی رژیم به مکانی نامعلوم انتقال داده شدە است.

همچین نیروهای اطلاعات رژیم ایران کامپیوتر شخصی ، کتاب و چندین سی‌دی نامبرده راباخود بردەاند.

تا لحظه‌ی انتشار این خبر و پیگیری خانواده ایشان به مراکز قضایی رژیم هیچ اطلاعی از علت بازداشت نامبرده در دست نیست و مسئولان امنیتی و قضایی رژیم از دادن اطلاعات در مورد سرنوشت این دانشجوی جوان به خانواده ایشان خودداری کرده‌اند(1.

 

بازداشت ۸ نفر از شهروندان کرد اهل سنت در شهرستان موچش

۸ نفر از شهروندان کرد اهل سنت (پیروان مکتب قرآن) در شهرستان موچش پس از احضار به پاسگاه نیروی انتظامی ، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به اداره اطلاعات کامیاران منتقل شدند.

روز یکشنبه ۹۱/۷/۳۰ پاسگاه انتظامیاز توابع شهرستان کامیاران) با احضاریه کتبی برای ۸ نفر از اعضای مکتب قرآن محل مذکور ، آن‌ها را به پاسگاه فرا می‌خواند و به محض ورود به پاسگاه ، با خودروهای شخصی متعلق به وزارت اطلاعات و امنیت کشور شعبه کامیاران ایشان را به اداره اطلاعات کامیاران منتقل نمودند.

اسامی این ۸ نفر عبارت است از عطاء الله محمدیان ، اسدالله ساعدموچشی ، عابدین ساعدموچشی ، مهدی ساعدموچشی ، علی‌محمد ساعدپناه ، فردین ساعدموچشی ، صابر ایوبی و حامد اوسطی.

گفته می‌شود یکی از اتهامات این افراد پخش اطلاعیه شورای مدیریت مکتب قرآن در مورد ممنوع التدریس شدن دبیران و معلمان کرد اهل سنت می‌باشد.

مکتب قرآن ، مدارسی دینی بود که در مناطق اهل سنت ایران توسط علامه احمد مفتی‌زاده بنیان گذاری شد. این مدارس دینی که ابتدا درسال ۱۳۵۶ در سنندج و مریوان به صورت مدرسه قرآن تاسیس گردید ، بعد‌ها به مکتب قرآن تغییر نام و به صورت یک حرکت دینی در منطقه اهل سنت غرب کشور در آمد(4).

 

احضار دو شهروند کرد به ستاد خبری اداره اطلاعات سلماس

دو نفر از شهروندان کرد سلماس طی تماس تلفنی به اداره اطلاعات این شهرستان احضار و مورد بازجویی قرار گرفتند

حسن ایوری فرزند زینال و علاالدین عبدالله‌زاده فرزند محمد دو شهروند کرد ساکن سلماس در پی احضار اداره اطلاعات این شهر ، چندین ساعت مورد بازجویی و تهدید قرار گرفتند.

این در حالیست که طی هفته‌های اخیر اکثر شهروندان کرد این شهر مورد بازجویی‌های مداوم و سیستماتیک در ارتباط با فرزندانشان در خارج از ایران قرار گرفته بودن(4)

 

وضعیت زندانیان

بیخبری مطلق از وضعیت ۵ زندانی سیاسی کرد در زندان ارومیه

از وضعیت پنج تن از زندانیان سیاسی کرد در زندان ارومیه که از تاریخ ۲۰ مهرماه به مکان نامعلومی منتقل شده‌اند ، خبری در دست نیست.

در تاریخ ۲۰ مهرماه سال جاری ۵ تن از زندانیان سیاسی کرد زندان ارومیه بنامهای جهانگیر (هوشنگ) بادوزاده ، احمد تمویی ، یوسف کاکه ممی ، علی احمد سلیمان و مصطفی علی احمد از بند سیاسی زندان ارومیه به مکان نامعلومی منتقل شدند و تا کنون خبری از ایشان در دست نیست.

طبق خبری که از سوی یکی از هم بندیان این پنج نفر به گزارشگر هرانا رسید ، این افراد به حفاظت زندان احضار و از آنجا به مکانی خارج از زندان منتقل گردیدند. احتمال می‌رود ایشان را برای پرونده سازی مجدد به اداره اطلاعات ارومیه منتقل نموده باشند.

همچنین دختر جهانگیر بادوزاده هنگامی که به درب زندان ارومیه و اداره اطلاعات ارومیه مراجعه می‌کند موفق به کسب هیچ نوع خبری از ایشان نمی‌شود.

گفتنی است ، پس از انتقال این پنج زندانی سیاسی مامورین زندان وسایل شخصی این افراد را نیز جمع می‌کنند و با خود می‌برند.

جهانگیر (هوشنگ) بادوزاده ، احمد تمویی ، علی احمد سلیمان ، مصطفی علی احمد و یوسف کاکه ممی به اتهام همکاری با پژاک قبلا از سوی دادگاه انقلاب شهرهای ارومیه و مهاباد به به ترتیب به ابد ، ۱۵ سال ، ۵ سال ، ۱۰ سال و ۷ سال زندان محکوم شده‌اند(4).

 

یک فعال فرهنگی کُرد به اداره‌ی ارشاد مشهد احضار شد

یک زن فعال فرهنگی کُرد در شهر مشهد از سوی حراست اداره‌ی فرهنگ و ارشاد این شهر احضار شد.

گُلی شادکام زن فعال کُرد ساکن مشهد از سوی حراست اداره‌ی فرهنگ و ارشاد مشهد احضار و امروز یکشنبه هفتم آبانماه باید به این مرکز امنیتی مراجعه نماید

گلی شادکام یکی ازفعالین زن کُرد در شمال خراسان است که برای رشد و تعالی فرهنگ و ادب کُردی تلاش‌ها وخدمات ارزنده‌ای را انجام داده است.

نامبرده ویراش بسیاری از کتاب‌های کُردی به چاپ رسیده در شمال خراسان را بر عهده داشته و همچنین از ایشان هم کتابی به زبان کُردی برای کودکان تحت عنوان "پاچه سور" به چاپ رسیده است.

در سال 1390 در کنفرانس کُردلوژی دانشگاه "هکاری " در کُردستان ترکیه شرکت کرده و مقاله‌ای با عنوان "زن در فرهنگ و جامعه‌ی خراسان " ایراد کرده است(2).

 

نقض مبانی حقوق محیط زیست

ریزگردهای نمکی در اثر خشک شدن دریاچه ارومیه به سلماس رسید

سونامي نمك ، تازه ترين پديده ناشی از خشكسالي درياچه اروميه است كه اكنون به مرز هشدار رسيده و به گفته معاون سازمان حفاظت محيط زيست اگر اقدام عاجلي نشود ، غبار سونامي پس از در نورديدن استانها و شهرهای اطراف به استان های البرز و تهران هم مي رسد.

طی دو ماه گذشته اکثر شهروندان دراین شهرستان از چشم درد ناشی ازغبارو ریزگردهای نمکی ناشی از خشک شدن دریاچه ارومیه رنج میبرند وخطرات جدی سلامت مردم در این شهرستان را تهدید میکند.

 

وضعیت دا نشجویان ودانش آموزان

محرومیت تحصیلی برای 5 دانشجوی دانشگاه کُردستان در سنندج

به دنبال اعتراض و اعتصاب دانشجویان ، حراست دانشگاه کُردستان در سنندج پنج دانشجوی این دانشگاه را احضار و از سه ترم تحصیلی محروم کرد.

بعد از اعتصاب دانشجویان در دو روز اخیر و اعتراض به وضعیت سلف سرویس دانشگاه ، 5 تن از دانشجویان توسط حراست احضار گردیده و هرکدام سه ترم از تحصیل در دانشگاه محروم شدند.

هویت چهار تن از دانشجویان محروم از تحصیل که در اختیار آژانس کُردپا قرار گرفته است عبارتند از؛ "عبدالله سجادی" دانشجوی رشته‌ی مهندسی معدن ، "رضا" دانشجوی رشته‌ی عمران ، "علی" دانشجوی رشته‌ی شهرسازی و "یوسف" دانشجوی رشته‌ی ادبیات عرب.

هویت دانشجوی دیگر که سه ترم از تحصیل محروم گردیده نامشخص می‌باشد.

همچنین گزارش شده که مسئولان دانشگاه کُردستان به دانشجویان اخطار کرده‌اند که در صورت ادامه‌ی اعتراض و اعتصاب ، از دانشگاه اخراج خواهند شد.

همین منبع متذکر گردید که پنج دانشجوی احضار شده از سوی حراست دانشگاه متهم به طرح‌ریزی اعتصاب دانشجویان و اطلاع‌رسانی تجمع روزهای اخیر به رسانه‌های بیگانه شده‌اند.

در اعتراض روز گذشته نیز که بیش از هزار دانشجو شرکت داشتند ، حراست دانشگاه از معترضین فیلم‌برداری نمود که به واکنش دانشجویان و درگیری فیزیکی انجامید.

گزارشات حاکی از آن است که دانشجویان تا روز دوشنبه‌ی هفته‌ی آینده به مسئولان دانشگاه کُردستان فرصت داده‌اند که مشکل گرانی و کیفیت ژتون غذا را حل و فصل نمایند در غیر اینصورت اعتصاب‌ها وارد مرحله‌ی تازه‌تری خواهند شد(2).

 

ادامه‌ی مشکلات مدارس در مریوان

علی‌رغم اینکه چهل روز از بازگشایی مدارس می‌گذرد ولی تاکنون هیچ بودجه‌ای به مدارس شهرستان مریوان اختصاص داده نشده و از طرفی دیگر کمبود مدارس دانش آموزان این شهر را با مشکلات عدیده‌ای روبه رور کرده است.

با وجود گذشت چهل روز از بازگشایی مدارس و آغاز سال تحصیلی ولی تاکنون از طرف وزارت آموزش وپرورش هیچ گونه اعتبار مالی به مدارس مریوان اختصاص داده نشده است و به همین علت مسئولین مدارس به دانش آموزان گفته‌اند که هر دانش آموز باید پنجاه هزار تومان به عنوان کمک هزینه‌ی تحصیلی به مدارس تحویل دهد.

یک منبع مطلع از مدارس مریوان به خبررسانی کُردپا گفته ، که تاکنون نهادهای ذیربط مریوان پول " آبدارچی ، قبض آب ، برق ، گاز و تلفن" مدارس این شهر را پرداخت نکرده‌اند.

تعدادی از روستاهای پرجمعیت و همچنین بخش‌هایی از توابع شهرستان مریوان از داشتن مدرسه در مقطع راهنمایی" محروم هستند ".

از طرفی دیگر به علت افزایش تعداد دانش آموزان و کمبود فضای آموزشی ، چند کلاس از دانش آموزان مقطع ابتدایی را در یک کلاس آموزش می‌دهند و همین امر موجب بروز مشکلاتی برای دانش‌آموزان و معلمان شده است.خانواده‌ها و فعالان فرهنگی مریوان معتقدند که کوتاهی حکومت در امر آموزش مدارس مریوان به این علت است که خانواده‌ها را وادار به پرداخت هزینه‌ی مدارس کنند و این کار را به این بهانه‌ی که قصد واگذاری به بخش خصوصی را دارند ، انجام می‌دهند(2).

 

وضعیت کارگران

اخراج ٢٠ کارگر شرکت "خورشید زریبار" سنندج در ادامه‌ی اخراج کارگران

20 کارگر شرکت "خورشید زریبار" سنندج که در بخش تولید نوشیدنی ایستک مشغول به کار بودند به بهانه کمبود مواد اولیه و کاهش تولید از کار اخراج شدند.

کمیته‌ی هماهنگی برای ایجاد تشکل‌های کارگری اعلام کرد ، اخراج کارگران این شرکت در شرایطی می‌باشد که گرانی‌ها بر اقشار فقیر و کم ‌درآمد فشار مضاعفی وارد نموده و تأمین ابتدایی‌ترین امکانات و وسایل زندگی را برای این قشر جامعه دشوار کرده است.

اخراج کارگران و بیکارسازی آن‌ها تنها مختص چند کارگاه و شرکت نمی‌باشد و اخراج از کار و بیکار شدن تمامی کارگران را تهدید می‌كند.

به گفته‌ی فعالین و سازمان‌ها کارگری میزان حقوق و زندگی کارگران در وضعیت مناسبی نیست و موج بیکارسازی‌ها از اوایل امسال شروع شده و تهدیدی برای همه‌ی کارگران به حساب می‌آید.

" پیشتر نیز شرکت پیمانکاری "معتبر" که یکی از شرکت‌های سد ژاوه" در منطقه‌ی ژاورود سنندج می‌باشد علاوه بر اینکه حقوق ٤ ماه کارگران را پرداخت نکرده بود ، ١٩٠ کارگر را از کار اخراج کرد(1).

 

کارگر ذوب آهن فولاد زاگرس استان کردستان از کار اخراج شدند .

پنجشنبه ۴ آبان ۱۳۹۱

نمایندگان این کارگران عصر چهارشنبه با حضور در استانداری کردستان با مسئولان استانداری و مدیرکل تامین اجتماعی کردستان دیدار کردند.

در این دیدار کارگران به مشکلات پیش آمده برای این کارخانه اظهار داشتند: متاسفانه بعد از چند سال کار و تلاش کارگران کارخانه فولاد زاگرس کردستان در شهرستان قروه که از 10 سال تا 15 سال سابقه کاری داشته اند ، به دلیل سیاستهای نادرست مدیران و مسئولان غیر متخصص از کار اخراج شده اند و تاکنون کسی پاسخگوی این مشکلات نبوده است.

این کارگران تصریح کردند: مدیریت جدید این کارخانه با جذب نیروهای غیر بومی که تعداد آن‌ها به بیش از 100 نفر می‌رسد ، به کارگران قدیمی شاغل خود گفته است سر کار حاضر نشوند.

آنها ادامه دادند: کارخانه‌ای با این عظمت که با تلاش و کوشش متخصصان و کارگران رونق گرفته است هم اکنون با اخراج 60 نفر رو به نابودی و ورشکستگی رفته و ما از مسئولان می‌خواهیم قبل از اینکه این واحد نیز بطور جدی‌تری دچار مشکل شود بداد کارخانه و کارگران آن برسند.

این کارگران با بیان اینکه شرایط سختی کار نیز در این کارخانه رعایت نمی شود ، افزودند: نبود تجهیزات و ایمن‌سازی محیط کار عامل بروز بیماری‌های ریوی شده و در مواردی پیمانکار کارگران بیمار را اخراج کرده و سایر کارگران بیمار از ترس اخراج بیماری را تحمل می‌کنند.

همچنین 25 نفر از کارگرانی که در لیست اخراج قرار دارند ، پیش از این دچار حوادث ناشی از کار شده‌اند اما با این حال مدیران کارخانه حاضر به تمدید قرارداد آن‌ها نیستند.

به گفته این کارگران مدیر عامل جدید حتی یکی از کارکنان قبلی را که اخراج شده بود بر سرکار آورده است که این فرد ادعا می‌کند تمامی تصمیمات در کارخانه توسط وی گرفته می‌شود.

آنها می‌گویند: تعداد کارکنان این کارخانه در مجموع 370 نفر است که در زمان مدیرعامل قبلی از امکاناتی نظیر سبد کالا برخوردار بودند که در زمان مدیرعامل جدید قطع شده است.

در پایان این جلسه قرار بر این شد که مسئولان استانداری در طول یک هفته به بررسی مسائل پیش آمده بپردازند.

کارخانه ذوب آهن فولاد زاگرس که از سال ۱۳۸۲ به بهره برداری رسیده و بزرگ‌ترین پروژه صنعتی کردستان نام گرفته ، با تولید سالانه هفت هزار تن چدن خام و اشتغال۳۵۰ کارگر از دو ماه گذشته تولید خود را متوقف کرده است(3)


8 میلیارد تومان از حقوق کارگران سد آزاد استان کُردستان پرداخت نمی‌شود

تعدادی از کارگران "سد آزاد" استان کُردستان در اعتراض به حقوق معوقه خود اعتصاب کردند.

شمار قابل توجهی از کارگران سد مخزنی آزاد واقع در بخش کلاترزان سنندج به سبب عدم پرداخت حقوق معوقه از سوی کارفرمایان شرکت جهاد توسعه ، دست از کار کشیده‌اند.

کارگران تهدید کرده‌اند که اگر کارفرمایان حداقل حقوق معوقه‌ی یک ماه آنان را پرداخت نکنند اعتصاب‌ها گسترده‌تر خواهند شد.

شرکت جهاد توسعه به عنوان پیمانکار سد آزاد "بنی‌در" بیش از 8 میلیارد تومان از حقوق کارگران ، مردم بومی منطقه و سرمایه‌داران را پس‌انداز نموده و به بهانه‌ی ورشکستگی از پرداخت حقوق و مزایای کارگران ، نگهبانان ، رانندگان ماشین‌های سنگین و آمبولانس‌ها خودداری می‌کند

بسیاری از کارگران و کارکنان سد از 5 میلیون تا 15 میلیون تومان حقوق معوقه‌ی خود را از شرکت مزبور دریافت نکرده‌اند.

پیشتر و در اواخر خردادماه امسال بیش از 50 کارگر تونل سد آزاد در اعتراض به آنچه "شرایط ضد کارگری و هفت ماه حقوق معوقه‌ی خود" عنوان نمودند ، اعتصاب کردند.

سد مخزنی آزاد از نوع سنگ ریزه‌ای با هسته‌ی رُسی است که در نزدیکی روستای "بنی‌در واقع در جاده‌ی شویشه-سنندج " ساخته می‌شود و طبق برآوردها بزرگترین سد آب شیرین خاورمیانه می‌باشد(2).


اعتصاب کارگران اخراج شده در پروژهای دو سد " آناهیتا و قشلاق تپه"ی شهرستان کنگاور

احداث پروژه‌ی دو سد آناهیتا(کبوترلانه) و"قشلاق تپه"در شهرستان کنگاور در استان کرمانشاه به علت عدم مدبریت درست و کمی بودجه متوقف و کارگران آن اخراج شدند.

احداث پروژه‌ی دو سد آناهیتا(کبوتر لانه) و"قشلاق تپه" در کنگاور از شهرستانهای استان کرمانشاه از سال 1391 به علت عدم پرداخت اعتبارات مالی از سوی وزارت نیرو و نبود مدیریت صحیح ، متوقف شده است.

جمعی از کارگران اخراج شده‌ی سد آناهیتا در اعتراض به عدم پرداخت حقوق سه ماه گذشته‌ی خود دست به اعتصاب زده و خواستار حقوق معوقه هستند.

سد آناهیتا در 10 کیلومتری غرب شهر کنگاور و شهر صحنه واقع شده است و از سال 1389به دنبال مشکلات زیادی که برای تأمین آب آشامیدنی و همچنین آب کشاورزی وجود داشت آغاز به بکارکرد و تصمیم بر این است سال 1392به بهربرداری برسد.

پروژه"قشلاق تپه"هم که در اطراف شهر صحنه ساخته می شود به علت کمی بودجه متوقف شده است(2)


تیراندازی به کولبران

نظامیان بخش قطور دو کولبر کُرد را هدف گلوله قرار دادند

شب گذشته نیروهای انتظامی حکومت اسلامی ایران دو کولبر کُرد را در منطقه‌ی قطور استان آذربایجان‌غربی با شلیک مستقیم کشتند.

شامگاه روز گذشته سوم آبان‌ماه دو شهروند کُرد به نام‌های "جبرئیل و میکائیل محمدپور" فرزند عباس که در مناطق مرزی شهرستان خوی مشغول کولبری بودند هدف تیراندازی مأموران انتظامی حکومت اسلامی ایران قرار گرفته و از دم جان خود را از دست دادند.

این دوبرادرکولبرازاهالی روستای هسته‌جوک" از توابع بخش قطور می‌باشند که اجساد آنان امروز به پزشکی قانونی ارومیه انتقال داده شد (2)


منابع:

1)کردستان میدیا 2)کردپا 3)موکریان 4)هرانا


ناردن بۆ تۆڕه‌ کۆمه‌ڵایه‌تی‌یه‌کان
جاری خوێندراوه‌: 1466
بۆچوونه‌کان (0)Add Comment

نووسینی بۆچوون
بچووکردنه‌وه‌ی خانه‌ی بۆچوون | گه‌وره‌کردنی خانه‌ی بۆچوون

busy