هه‌ڵۆی کوردستان

-
هەڵە
  • JFolder::create: Could not create directory

گزارش هفتگی نقض حقوق بشر در کردستان ایران (گزارش هفته سوم مهر ماه 1391)

پۆستی ئەلیکترۆنی چاپکردن

azali_hgoge_bashar_4_5_2گزارش هفتگی از نقض حقوق بشر در کردستان فرصتی برای یادآوری وضعیت نگران کننده حقوق بشر در این محدودە جغرافیایی است، همینطور یادمانی برای قربانیان نقض این حقوق.

گزارش زیر مشروحیست از ادامه آتش سوزی در جنگلهای مریوان، ممنوع التدریس شدن دبیران اهل سنت در دهگلان، تیراندازی به افراد بی گناه، وضعیت کارگران و احضار فعالان سیاسی به دادگاه:


ـ آتش، 10 هکتار از مراتع جنگلی مریوان را نابود کرد

روز یک‌شنبه شانزدهم مهرماه بخش بزرگی از مراتع جنگلی در قسمت شرق شهر مریوان طعمه‌ی حیرریق شد.

جنگل‌های طبیعی اطراف روستای "لنج‌آباد" روز گذشته دچار آتش‌سوزی شدند که بنابه اظهار نظر یک منبع مطلع در انجمن سبز چیا در مریوان، نزدیک به 10 هکتار از مراتع جنگلی منطقه در آتش سوخت.

همین منبع مدعی شد که به سبب توپوگرافی منطقه و سنگلاخی این مراتع، گمان می‌رود که آتش‌سوزی جنگل‌های روستای لنج‌آباد تعمدی باشد.

طبق آمار مربوط به انجمن سبز چیا، طی تابستان امسال نزدیک به 160 حالت آتش‌سوزی در مراتع جنگلی و کوهپایه‌های منطقه‌ی شهرستان مریوان و سروآباد به ثبت رسیده است.

همچنین در چند روز اخیر آتش مناطقی از شهرستان سردشت را فراگرفت که به گفته‌ی یکی از شهروندان محلی، نهادهای ذیربط حکومتی کمترین تلاش را جهت کنترل و خاموش کردن این آتش‌سوزی انجام داده‌اند(1).

آتش‌سوزی جنگل‌های طبیعی در مرز مریوان

برای چندمین‌بار متوالی طی هفته‌ی گذشته، مراتع جنگلی و طبیعی شهرستان مریوان طعمه‌ی آتش گردید.

روز هفدهم مهرماه مراتع طبیعی و چراگاه مناطق مرزی "پیران" واقع در غرب شهر مریوان دچار آتش‌سوزی شد که در نتیجه‌ی آن خسارات فراوانی به محیط‌زیست منطقه وارد آمد.

یکی از شاهدان عینی مدعی شده که مأموران هنگ مرزی پاسگاه پیران چنین آتش‌سوزی را انجام داده‌اند و تا مدت‌ها آتش مراتع جنگلی را فرا گرفته بود.

همچنین وی به خبرنگار کُردپا گفت که در حین آتش‌سوزی مناطق مرزی پیران، بسیاری از مین‌های بجای مانده از دوران جنگ هشت ساله منفجر شدند.

چند روز قبل نیز مناطق جنگلی اطراف روستای "لنج‌آباد" در شرق مریوان نیز دچار آتش‌سوزی گردید.

بنابه آمار انجمن سبز چیا در فصل تابستان امسال 160 حالت آتش‌سوزی در نقاط مختلف شهرستان مریوان و سروآباد روی داده است(1).


ـ تیراندازی به افراد بیگناه

یک شهروند کُرد هدف تیراندازی مستقیم قرار گرفت

چند روز قبل یک شهروند کُرد بر اثر شلیک مستقیم نیروهای نظامی حکومت اسلامی ایران به شدت زخمی شد.

روز پانزدهم مهرماه مأموران انتظامی حکومت اسلامی ایران یک شهروند کُرد به نام "مهدی کوهی" فرزند کَرم را هدف گلوله قرار داده که به سبب جراحات وارده به بیمارستان شهر ارومیه انتقال یافت.

وی از اهالی روستای "پیرانجوق" بخش صومای برادوست است که با خودرو در حال عبور از جاده‌ی بین‌شهری ارومیه بود که مورد تیراندازی نیروی انتظامی قرار گرفت.

گزارش ارسالی حاکی از آن است که وضعیت این شهروند کُرد در بیمارستان ارومیه به دلیل سوختگی ناشی از آتش گرفتن خودروی وی، وخیم می‌باشد.

همچنین سال گذشته نیز "داود کوهی" برادر مهدی بر اثر شلیک نیروهای نظامی حکومت ایران، قطع نخاع و فلج گردید.

طی سال‌های اخیر نیروهای نظامی-انتظامی حکومت اسلامی ایران در جاده‌های مواصلاتی کُردستان ایران سرنشین خودروها را به بهانه‌ی حمل کالای قاچاق مورد تعرض و تیراندازی قرار می‌دهند که در مواردی نیز موجب مرگ شهروندان کُرد شده که در این میان هیچ نهاد حقوقی و رسمی پاسخگوی اقدام غیرقانونی مأموران نیست(1).


ــ بازداشتها

بازداشت دو شهروند کُرد در سنندج و سقز

دو شهروند کرد ساکن شهرستان سقز و سنندج، به‌ اتهام همکاری با‌ احزاب اپوزسیون رژیم بازداشت شدند.

دو شهروند کُرد به‌ نام‌های "امین ملکی" اهل روستای ایرانشاه سقز و "وریا جعفری" ساکن یکی از روستاهای توابع سنندج، بازداشت و روانه‌ی زندان شده‌اند.

این دو شهروند، از ٣ ماه قبل بازداشت شده‌اند و تا کنون هیچ حکمی برای آنها صادر نشده‌ است.

ملکی و جعفری که متهم به همکاری با احزاب کُرد اپوزسیون هستند، هم اکنون که در زندان سنندج به‌ سر می‌بردند(3)

اداره‌ی اطلاعات پاوه برای بار دوم یک شهروند کُرد را بازداشت کرد

یک شهروند کُرد طی 10 روز اخیر برای بار دوم توسط مأموران امنیتی حکومت اسلامی ایران بازداشت گردید

روز دوشنبه هجدهم مهرماه نیروهای امنیتی شهرستان پاوه یک شهروند کُرد به نام "ماکوان کیخسروی" فرزند احمد ساکن روستای "شوشمی" را برای بار دوم بازداشت و به بازداشتگاه اداره‌ی اطلاعات منتقل می‌کنند.

پیشتر نیز وی بهمراه دو شهروند دیگر ساکن روستای "نیسانه" به نام‌های "مُدرک فتحی" فرزند علاءالدین و ماکوان ویسی" فرزند احمد در روز دهم مهرماه بازداشت شده بودند.

تاکنون از علل بازداشت آنان و محل نگه‌داری دو شهروند دیگر خبر دقیقی در دسترس نمی‌باشد(1).

یک شهروند سردشتی به ده سال زندان محکوم شد

یک شهروند اهل میرآباد سردشت به نام عمر منجمی راد از سوی دادگاه انقلاب اسلامی مهاباد به اتهام امنیتی به تحمل ده سال حبس محکوم شد..

بر اساس همین گزارش، حکم صادره ظرف مدت 20 روز پس از ابلاغ، قابل تجدید نظر در محاکم تجدید نظر استان می باشد

یادآور می گردد عمر منجمی راد که که حدود یک سال پیش توسط نیروهای امنیتی در سردشت دستگیر شده، هم اکنون در زندان مرکزی مهاباد به سر می بر(4)د.

سه‌ماه بی‌خبری از سرنوشت یک شهروند کُرد

علی‌رغم گذشت سه‌ماه از بازداشت یک شهروند ساکن شهرستان بانه اما سرنوشت وی همچنان نامعلوم است.

در روز نوزدهم تیرماه سال جاری مأموران اطلاعاتی حکومت اسلامی ایران یک شهروند کُرد به نام "واحد قادری" فرزند محمد را در محل کارش بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل می‌کنند.

این شهروند 43 ساله از اهالی روستای "یعقوب‌آباد" بخش نمشیر بانه می‌باشد که نیروهای امنیتی همزمان با دستگیر وی، منزل شخصی واحد قادری را مورد تفتیش قرار دادند و تعدادی کتاب و وسایل شخصی او را با خود بردند.

وی متأهل و دارای شغل مکانیکی خودرو در جاده‌ی بانه - سردشت است.

همچنین گزارش خبرنگار کُردپا حاکی از آن است که طی سه ماه اخیر خانواده‌ی قادری بارها به مراکز امنیتی و قضایی حکومت اسلامی ایران در شهرهای کُردستان ایران جهت اطلاع از سرنوشت واحد قادری مراجعه کرده‌اند اما تاکنون خبر دقیقی از وی در دسترس نمی‌باشد(1).

(ممنؤع التدریس شدن دبیران اهل سنت)

چهار نفر دیگر از دبیران و معلمان کرد اهل سنت ممنوع التدریس شدند

در ادامهٔ سریال برخورد با اهل سنت ایران؛ پیرو خبر قبلی (ممنوع التدریسی ۱۷ نفر از دبیران کرد اهل سنت) این بار نیز ۴ نفر از دبیران و معلمان موفق شهرهای دهگلان و قروه – از اعضای مکتب قرآن – ممنوع التدریس شدند.

امجد کرمی - دبیر ادبیات - کار‌شناسی - ۲۹ سال خدمت - از دهگلان

احمد امیری دبیر شیمی - کار‌شناسی - ۲۴ سال خدمت - از دهگلان

حسن علم خواه - دبیرمشاوره - کار‌شناسی -۲۲ سال خدمت -از دهگلان

علی خالدیان - معلم ابتدایی - فوق دیپلم - ۲۵ سال - خدمت از قروه

همچنین امام جمعه اهل سنت زاهدان در خطبه‌های نماز جمعه دیروز خود به مسئولان آموزش و پرورش توصیه کرد: معلمین باید از مناطق خود استخدام و به کار گرفته شوند تا با دلسوزی بیشتری به مردم خدمت کنند. اعتراض ما به آموزش و پرورش آن است که چه سیاستی در این سازمان وجود دارد که مانع از به کارگیری مدیران بومی اهل سنت در مناطق بلوچستان می‌شود؟! آموزش و پرورش باید در سیاستهای خود تجدید نظر کند و از مدیران اهل سنت در مراکز شهرستان‌ها و شهرهای سیستان و بلوچستان استفاده کند(2).


ــ وضعیت کارگران

تعویق 3 ماهه در پرداخت حقوق کارگران خدمات شهری شهرداری اشنویه

کارگران خدمات شهری شهرداری اشنویه حدود 3 ماه است که حقوق نگرفته اند.

این کارگران که روزانه 10 ساعت کار می کنند و اکثراً از اقشار کم درآمد جامعه هستند حدود 3 ماه است که حقوق خود را نگرفته اند

بر اساس اظهارات این کارگران که تحت نظر شرکت اعتماد کار مشغول به کار هستند، چندین بار اعتراض خود را به اطلاع شورای شهر و شهرداری اشنویه رسانده اند ولی تاکنون پاسخ مناسبی نگرفته اند.

گفته می شود کارگران خدمات شهری شهرداری اشنویه در آخرین اظهار نظر خود عنوان کرده اند چنانکه تا 10 روز آینده حقوق معوقه شان پرداخت نشود دست از کار خواهند کشی(4)


ـ احضار فعالین سیاسی به دادگاه

دادگاه انقلاب مریوان دو شهروند کُرد را احضار کرد

دو جوان کُرد که مدتی قبل از زندان موقتاً آزاد شده بودند به دادگاه انقلاب شهرستان مریوان احضار شدند.

روز یک‌شنبه شانزدهم مهرماه دادگاه انقلاب مریوان هر یک از "وریا فرجی" 25 ساله فرزند عبداالله و "پشتیوان افسری" 20 ساله فرزند سهراب را احضار کرد.

این دو جوان روز نوزدهم خردادماه سال جاری در منطقه‌ی مرزی "پیران" واقع در غرب شهرستان مریوان توسط مأموران اداره‌ی اطلاعات بازداشت گردیدند.

مردادماه امسال این دو شهروند کُرد از سوی دادگاه انقلاب مریوان مورد بازجویی و پرسش قرار گرفته بودند و روز 24 همان ماه موقتاً آزاد شدند.

آنان دو ماه را در سلول انفرادی مراکز امنیتی حکومت اسلامی ایران سپری کردند.

تاکنون از اتهام احتمالی وارده و نتیجه دادگاهی آنان گزارش دقیقی ارسال نگردیده است(1).


منابع

کردپا(1)

هرانا(2)

کردستان میدیا(3)

مکریان(4)


ناردن بۆ تۆڕه‌ کۆمه‌ڵایه‌تی‌یه‌کان
جاری خوێندراوه‌: 1084
بۆچوونه‌کان (0)Add Comment

نووسینی بۆچوون
بچووکردنه‌وه‌ی خانه‌ی بۆچوون | گه‌وره‌کردنی خانه‌ی بۆچوون

busy