هه‌ڵۆی کوردستان

-
هەڵە
  • JFolder::create: Could not create directory

گزارش هفتگی نقض حقوق بشر در کردستان ایران (گزارش هفته‌ دوم مهر ماه 1391)

پۆستی ئەلیکترۆنی چاپکردن

azali_hgoge_bashar_4_5_2گزارش هفتگی از نقض حقوق بشر در کردستان فرصتی برای یادآوری وضعیت نگران کننده حقوق بشر در این محدودە جغرافیایی است، همینطور یادمانی برای قربانیان نقض این حقوق.

گزارش زیر مشروحیست از وضعیت زندانیان سیاسی، اعدام شهروندان کُرد، بازداشتهای خودسرانه‌، وضعیت کارگران و کولبران و نقض مبانی محیط زیست در کردستان

 

ـ وضعیت زندانیان سیاسی

(ادامه‌ی اعتصاب غذای زندانی سیاسی کُرد، "محمد نظری)

دادستان پرونده‌ی "محمد نظری" از خانواده‌ی وی خواسته تا او را وادار به شکستن اعتصابش کنند ولی این زندانی کُرد حاضر به شکستن اعتصاب غذای خود نیست.

دادستان پرونده‌ی محمد نظری از خانواده‌ی این زندانی سیاسی خواسته که او را وادار به شکستن اعتصاب غذا کنند اما وی در گفت‌گویی تلفنی با خانواده‌ی خود بر ادامه‌ی اعتصاب غذای خود تاکید کرده است.

یک منبع نزدیک به خانوده‌ی محمد نظری به خبرنگار کُردپا اعلام کرد، این زندانی سیاسی به خانواده‌ی خود گفته است: تا زمانی که خواسته‌هایم عملی نشوند، اعتصاب غذایم را نمی‌شکنم.

به گفته‌ی همان منبع، خانواده‌ی این زندانی سیاسی می‌گویند: "حکومت، این‌گونه با فرزند ما رفتار می‌کند و این در حالی است که ما شیعه‌ی دوازده امامی هستیم و سه تَن از فرزندان خود را در نبرد علیه رژیم بعث از دست دادیم".

محمد نظری، زندانی سیاسی کُرد به اتهام همکاری با یکی از احزاب کُرد اپوزیسیون حکومت اسلامی ایران به حبس ابد محکوم شده است.

این در حالی است که نظری، هیچ‌یک از اتهامات خود را نپذیرفته است.

هم اکنون وی که در زندان "گوهردشت" کرج محبوس است، از لحاظ سلامت جسمانی در وضعیت نامطلوبی بسر می‌برد(1.

تأیید حکم اعدام دو زندانی کرد در دیوان عالی کشور

شعبه 31 دیوان عالی کشور حکم اعدام دو شهروند اهل سردشت به نام های ابراهیم عیسی پور و سیروان نژاوی را تأیید نمود.

بر اساس همین گزارش، این دو شهروند پیشتر از سوی دادگاه انقلاب اسلامی مهاباد به اتهام محاربه و افساد فی الارض و عضویت در یکی از گروههای مخالف نظام و ... به اعدام محکوم شده بودند که دادنامه تجدید نظر خواسته، از طرف شعبه 31 دیوانعالی کشور عیناً تأیید و ابرام گردید.

یادآور می گردد عیسی پور و نژاوی در تیرماه 90 از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و پس از سپری کردن مدتی را در زندان مهاباد، اخیراً به زندان مرکزی ارومیه منتقل شده اند.

شایان ذکر است وکیل یکی از نامبردگان در گفتگو با مدیر آژانس خبری موکریان، تأیید حکم اعدام برای موکلش را توسط دیوانعالی کشور، تأیید نمود)2.

ـ بی خبری از سرنوشت سه شهروند در کردستان

 از سرنوشت سه شهروند اهل روستای ایرانشاه (تیلکو) ازتوابع شهر سقز واقع در استان کردستان به نام های نامق محمودی و دو فرزندش منوچهر و بهزاد محمودی که در فروردین ماه سال جاری توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند، تاکنون اطلاعی در دست نیست.

خانواده محمودی در گفتگو با خبرنگار آژانس خبری موکریان ضمن تأیید این خبر اظهار داشتند که گفته می شود نامق محمودی و پسرانش منوچهر و بهزاد، در تهران بازداشتند وبا اتهامات سنگینی روبرو هستند، اما تاکنون باهیچکدام از آنها نه تلفنی صحبت کرده و نه ملاقاتی داشته اند.

یادآور می گردد روز گذشته نیزآژانس خبری موکریان در خبری نوشت : یک فعال کارگری در سنندج به نام فرهاد ابراهیمی به شعبه یک دادگاه انقلاب این شهر احضار شده است)2.

 

ـ اعدام دو شهروند کُرد در زندان نقدە

دو شهروند کُرد از اهالی روستاهای شهرستان اشنویه، در زندان نقده‌ی کُردستان ایران اعدام شدند.

"احمد عزیزیان فرزند حاجی از اهالی روستای عین‌روم از توابع منطقه‌ی دشت‌بیل اشنویه و سامی عباس‌پور فرزند حسین از توابع روستای سیلان همان منطقه" در روز دهم مهرماه در زندان نقده به دار آویخته شدند.

تاکنون علت اعدام این دو شهروند کُرد، از سوی مراکز مربوطه اعلام نشده است.

در یک ماه گذشته موج جدیدی از اعدام شهروندان کُرد در زندان‌های کردستان ایران و سایر زندان‌های ایران شروع شده است)1.

 

ـ بازداشتهای خودسرانه‌

بازداشت سه شهروند پاوه‌ای توسط نیروهای انتظامی

سه شهروند پاوه‌ای در کردستان ایران توسط ماموران نیروهای انتظامی حکومت اسلامی ایران بازداشت شدند.

 روز دوشنبه دهُم مهرماه، سه شهروند کُرد پاوه‌ای به نام‌های "ماکوان احمدی فرزند احمد از اهالی روستای شوشمی، مُدریک فتحی فرزند علا‌ءالدین از اهالی روستای نِیسانه و ماکوان ویسی فرزند احمد از اهالی روستای نِیسانه" از جانب نیروهای انتظامی حکومت اسلامی ایران بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

تا کنون از علت بازداشت این سه شهروند کُرد و محل نگه‌داری آنها هیچ خبری منتشر نشده است1(.

 

ـ وضعیت کاگران و کولبران

نبود امکانات ایمنی، مرگ یک کارگر را در پی داشت

یک کارگر کُرد در حین انجام کار در شهر سنندج دچار حادثه شد و جان خود را از دست داد.

روز چهارم مهرماه یکی از کارگران ساختمانی دادسرای انقلاب شهرستان سنندج به نام "داریوش روحانی" فرزند محمدرئوف در اثر سقوط از بلندی جان سپرد.

این کارگر کُرد از اهالی روستای کا شتَر" در شهرستان کامیاران بود که برای امرار معاش در ساختمانی واقع در خیابان هادی ضیاء‌الدینی سنندج مشغول کار بوده است.

گفته‌شده که عدم ایمنی محل کار و استانداردهای رایج علت اصلی بروز حادثه بوده است.

همچنین وب‌سایت کمیته‌ی هماهنگی گزارش داد که امروز هشتم مهرماه "فرهاد ابراهیمی" فعال کارگری در سنندج به شعبه‌ی یکم دادگاه انقلاب این شهر احضار شده است.

بنابه اسناد مرکز آمار آژانس خبررسانی کُردپا، طی سال جاری خورشیدی 28 کارگر کُرد به سبب نبود امکانات ایمنی و استاندارد محیط کار جان خود را از دست داده‌اند)1.

ـ احضار یک فعال کارگری به دادگاه انقلاب سنندج

 یک فعال کارگری در سنندج به نام فرهاد ابراهیمی به شعبه یک دادگاه انقلاب سنندج احضار شد.

طبق احضاريه ای که به دست نامبرده رسيده، ايشان بايد روز شنبه هشتم مهرماه سال جاری به دادگاه انقلاب مراجعه نماید.

گفتنی است فرهاد ابراهیمی چندی پیش به مدت 2 روز بازداشت و با قرار وثیقه آزاد شده بود(2.

ـ احضار دو فعال کارگری در سنندج به ستاد خبری

صبح روز چهارشنبه 12 مهر ماه، دو شهروند اهل سنندج به نام های غالب حسینی و یدا... صمدی به صورت جداگانه به ستاد خبری اداره اطلاعات این شهر احضار شدند.

براساس تماسی که با این دو شهروند گرفته شده است این دو فعال کارگری می بایست ساعت 10 روز پنج شنبه 13 مهرماه در ستاد خبری اداره اطلاعات سنندج حاضر شوند.

تا لحظه تنظیم این گزارش از علت احضار حسینی و صمدی اطلاعی حاصل نشده است.

یادآور می گردد غالب حسینی، خرداد ماه سال جاری پس از مراجعه نیروهای امنیتی به مجمع عمومی سالانه کمیته هماهنگی در کرج، به همراه تعداد دیگری از فعالان کارگری، دستگیر و پس از بازجویی از زندان آزاد شد)2.

 

ـ کشته شدن یک کولبر دیگر توسط نیروهای حکومت اسلامی

یک کولبر دیگر کُرد از اهالی شهرستان مهاباد در اثر اصابت گلوله‌ی نیروهای انتظامی حکومت اسلامی کشته شد.

هژار نبی‌پوریان" فرزند ابراهیم سوغانلو، در اثر تیراندازی نیروهای حکومت اسلامی، جان خود را از دست داد.

هژار نبی معروف به هژار ریشی که از اهالی روستای "پشت تپه"بوده، تشکیل خانواده داده و دو فرزند نیز دارد.

طبق آمار مرکز آمار کردپا، در 10 روز گذشته 3 کولبر کرد در کردستان ایران در اثر تیراندازی نیروهای حکومت اسلامی جان خود را از دست داده و 4 نفر دیگر نیز زخمی شده‌اند(1.

یک کولبر کُرد از اهالی شهرستان بانه، در اثر اصابت گلوله‌ی نیروهای انتظامی جان خود را هَنگَژاز امیر احمدی سی ساله‌ فرزند شریف از اهالی روستای هنگژال" بانه در اثر حمله‌ی نیروهای انتظامی کشته شد.

تا زمان انتشار این خبر، جناز‌ه‌ی این کولبر کُرد در بیمارستان بانه نگه‌داری شده و به خانواده‌ی وی تحویل داده نشده است.

طبق آمار مرکز آمار کُردپا، در سیزده روز گذشته 7 کولبر کُرد توسط نیروهای انتظامی جمهوری اسلامی کشته شده و 7 تن دیگر نیز زخمی شده‌اند.

 

ـ نقض مبانی حقوق محیط زیست

ادامه‌ی آتش‌سوزی در جنگل‌های کردستان

در چند ماه گذشته، موج جدیدی از آتش‌سوزی، جنگل‌های دو شهرستان مریوان و سروآباد را فراگرفته و تاکنون خسارت‌های زیادی به محیط زیست این منطقه وارد شده ‌است.

دیروز یکشنبه نهم مهرماه، طبیعت سبز سه منطقه‌یدوله‌بی بیله‌ و بیلو" طعمه‌ی حریق شده و تاکنون خسارت زیادی به طبیعت این منطقه وارد شده است.

طبق آمار اعلام شده از سوی "انجمن سبز چیا"ی مریوان، تاکنون تعداد این آتش‌سوزی‌ها در دو شهرستان مریوان و سروآباد به 154 حالت رسیده است.

روز پنجشنبه‌ی هفته‌ی گذشته نیز منطقه‌درکی و دزلی" شهرستان مریوان، طعمه‌ی حریق شد که انجمن سبز چیا با تلاش فراوان توانست به این آتش‌سوزی پایان دهد)1.

 

منابع

1)کردپا

2)موکریان

 

ناردن بۆ تۆڕه‌ کۆمه‌ڵایه‌تی‌یه‌کان
جاری خوێندراوه‌: 1466
بۆچوونه‌کان (0)Add Comment

نووسینی بۆچوون
بچووکردنه‌وه‌ی خانه‌ی بۆچوون | گه‌وره‌کردنی خانه‌ی بۆچوون

busy