هه‌ڵۆی کوردستان

-
هەڵە
  • JFolder::create: Could not create directory

سالگرد ترور میکونوس در گفت‌وگو با دبیرکل حزب دمکرات کردستان ایران

پۆستی ئەلیکترۆنی چاپکردن

dw_kak_mistefa_2مصطفی هجری دبیرکل حزب دموکرات کردستان به دویچه وله می‌گوید جمهوری اسلامی با ترور شخصیت‌‌های کرد ثابت کرد به دنبال رفع مشکل کرد و غیرکرد از طریق مذاکره نیست. بیستمین سالگرد میکونوس در گورستان پرلاشز پاریس برگزار شد.

در بیستمین سالروز ماجرای ترور میکونوس، بسیاری از شخصیت‌ها و فعالان سیاسی کرد، مقابل گورستان پرلاشز در پاریس جایی که رهبران قبلی حزب دموکرات کردستان در آن خاک شده‌اند، تجمع کردند.

مصطفی هجری دبیرکل حزب دموکرات کردستان و یکی از سخنرانان مراسم بیستمین سالگرد ترور میکونوس به دویچه وله می‌گوید: «ما مسئله میکونوس را خیلی جدی دنبال کردیم، بلکه بتوانیم غیر از اطلاعاتی که از طرف دادگاه اعلام شد، اطلاعات دیگری به دست بیاوریم. ولی متاسفانه چیز مشخص دیگری به دست نیاوردیم. البته شایعات در مورد این رویداد خیلی زیاد است، ولی ما به عنوان یک حزب سیاسی نمی‌توانیم بر شایعات تکیه کنیم، بلکه بر مسائلی که بشود با اسناد و مدارک آن را ثابت کرد، تکیه داریم.»

بشنوید: گفت‌وگو با مصطفی هجری دبیرکل حزب دموکرات کردستان


Download Name Play Size Length
download DW - kak mistefa hijri - mikonos

1.9 MB 4:15 min

 

مصطفی هجری دبیرکل حزب دموکرات کردستان که در مراسم بیستمین سالگرد ترور میکونوس با موضوع "تروریسم دولتی جمهوری اسلامی ایران" سخنرانی کرده است، ادامه می‌دهد: «اطلاعاتی که ما در مورد حادثه‌ میکونوس در دست داریم، همان اطلاعاتی است که دادگاه برلین به آن نتیجه رسید، این‌که طرح‌ریزان اصلی این برنامه مسئولان حکومتی در سطح بالا بودند و به وسیله‌ عوامل ایرانی و غیرایرانی خودشان، متاسفانه این توطئه را اجرا کردند.»

بیست سال پیش، روز ۱۷ سپتامبر ۱۹۹۲ چهار فعال سیاسی ایرانی در رستوران میکونوس برلین به قتل رسیدند. دادگاه رسیدگی به پرونده این ترور، شماری از مسئولان ارشد جمهوری اسلامی را به عنوان آمران این جنایت مجرم شناخت.

صادق شرفکندی دبیرکل حزب دموکرات کردستان ایران، به همراه فلاح عبدلی و همایون اردلان نمایندگان این تشکل در اروپا و آلمان و همچنین نوری دهکردی، از شخصیت‌های سیاسی اپوزیسیون ایران ساکن برلین در ترور میکونوس کشته شدند.

مطابق اظهارات بازماندگان این حادثه و گزارش‌های پلیس، اندکی پیش از ساعت یازده شب دو مرد مسلح لبنانی وارد رستوران شدند و یکی از آنها با مسلسل به سوی حاضران تیراندازی کرد. دبیرکل حزب دموکرات و دو همراه کردش در همان محل جان سپردند و نوری دهکردی که ۷ گلوله به او اصابت کرده بود پس از انتقال به بیمارستان درگذشت.


pirlashez_-_dw

بیستمین سالروز ماجرای ترور میکونوس، در گورستان پرلاشز پاریس

جایی که رهبران قبلی حزب دموکرات کردستان در آن خاک شده‌اند

 

«هدف جمهوری اسلامی از مذاکره با رهبران کرد ترور بود»

دبیرکل جزب دموکرات کردستان با اعلام این‌که "در حال حاضر حل مسئله‌ ملت کرد با جمهوری اسلامی ایران از طریق مذاکره هیچ موضوعیتی ندارد"، ادامه می‌دهد: «موضع حزب دمکرات کردستان ایران در قبال جمهوری اسلامی ایران همیشه بر مبنای راه‌حل مسالمت‌آمیز از راه دیالوگ و صلح بوده است. بر همین مبنا هم در آغاز بر سر کار آمدن جمهوری اسلامی ایران "هیات نمایندگی خلق کرد" را به همراه تعدادی از احزاب سیاسی کردستانی و غیرکردستانی در کردستان، برای مذاکره با جمهوری اسلامی ایران تشکیل دادیم. بر همین مبنا، دکتر قاسملو در وین بنا به دعوت هیات به اصطلاح مذاکره‌ ایران، به مذاکره نشست که متاسفانه معلوم شد هدف آن‌ها ترور دکتر قاسملو و همراهش کاک عبدالله بوده است. بعد از آن، ثابت شد که مذاکره کردن با جمهوری اسلامی هیچ اساسی ندارد و جمهوری اسلامی نه تنها در فکر رفع اشکالات و تشنجات داخل کشور با کردها و غیرکردها نیست، بلکه همیشه در فکر توطئه است.»

سخنرانان بیستمین سالگرد ترور میکونوس در گورستان پرلاشز پاریس

dw_dr_sharafkandiبه گفته جمال کریم‌پور سرپرست حزب دموکرات کردستان در فرانسه دیگر سخنرانان مراسم بیستمین سالگرد ترور میکونوس که روز یک‌شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۱ (۱۶ سپتامبر) در گورستان پرلاشز پاریس برگزار شده است، کندال نزان رئیس انستیتو کرد در پاریس، نسرین قاسم‌لو همسر عبدالرحمان قاسملو رهبر پیشین حزب دموکرات کردستان و شاهو حسینی نماینده حزب دموکرات کردستان در خارج از کشور بوده‌اند. عبدالرحمان قاسملو دبیرکل پیشین حزب دموکرات کردستان سه سال پیش از ماجرای میکونوس در وین به قتل رسید.

سرپرست حزب دموکرات کردستان اضافه می‌کند در این مراسم احزابی هم‌ چون اتحادیه میهنی کردستان عراق، حزب سوسیالیت کردستان ترکیه، حزب اتحادیه کرد در سوریه، کمیته‌های حزب دموکرات کردستان ایران در کشورهای اروپایی، کمیته مستقل ضد سرکوب شهروندان ایران، اتحادیه فدائیان خلق ایران اکثریت و راه‌کارگر شرکت داشته‌اند.

با اتمام سخنرانی‌ شخصیت‌ها و فعالان کرد، مراسم بیستمین سالروز ماجرای ترور میکونوس با حرکت حدود ۲۰۰ نفر از حضار به سوی محل خاکسپاری عبدالرحمان قاسم‌لو و کاک عبدالله قادری‌آذر به پایان رسید.

 

ناردن بۆ تۆڕه‌ کۆمه‌ڵایه‌تی‌یه‌کان
جاری خوێندراوه‌: 2600
بۆچوونه‌کان (0)Add Comment

نووسینی بۆچوون
بچووکردنه‌وه‌ی خانه‌ی بۆچوون | گه‌وره‌کردنی خانه‌ی بۆچوون

busy