هه‌ڵۆی کوردستان

-
هەڵە
  • JFolder::create: Could not create directory

حمایت ابرقدرتهای جهان از تغییر نقشه خاورمیانه و تشکیل دولت بزرگ کوردی

پۆستی ئەلیکترۆنی چاپکردن

kurdistan_land_2پیپ ایسکوپر در مقاله ی بابتی را می نگارد و در آن در مورد تغییر و تحولات مهمی که منطقه خاورمیانه را فرا گرفته است مورد بحث قرار میدهد و در مورد کورد بدین اشاره می کند که گویا کورد نیز می خواهد از این فرصت استفاده نماید تا دولتی مستقل کوردی را با نام"کوردستان بزرگ" تشکیل و اعلام نماید.

 این نویسنده می گوید: موضع مهم کورد را در آن دیده می شود که گروه و احزاب کوردی این آمادگی را دارند تا اختلافات و تفاوتها را کنار بگذارند تا در یک جهت به هدف مشترکی که دارند، نائل آیند.

برای مثال: وی به احزاب و گروه های سیاسی سوریه که تحت نظارت و سرپرستی رئیس اقلیم کوردستان«مسعود بارزانی» به توافق رسیدند تا همراه با همدیگر، امورات مناطق کوردی در سوریه را اداره نمایند، اشاره می کند.

پیپ اسکوپر می نویسد: کشورهای منطقه نقشی با اهمیت در رویدادها را دارند، ولی آنکه جای توجه در مورد کوردان دارد، موضع جدای دولت ترکیه با بیشتر کشورهای منطقه در برابر رویدادهای سوریه است که براین اصرار دارد تا دوران رژیم بشار اسد در سوریه به پایان برسد. برای همین نیز کوردان می خواهند از این فرصت و هر گامی که دولت ترکیه برمیدارد، بهره برداری خود را بعمل آورند.

این نویسنده ابراز میدارد: اکنون کوردان سوریه مناطق کوردی خود را اداره می کنند و وزیر امورخارجه آمریکا«هیلاری کلینتون» به مسئولان آنکارا بیان داشته است: این حقیقتی می باشد و آنرا باید قبول کنید و این نیز بدلیل نسبت جمعیت قابل توجه کورد در سوریه می باشد و برای همین در سوریه ی جدید، غرب کوردستان تحت کنترل کورد باقی خواهد ماند.

ایسکوپر بیان می کند: ترکیه بدلیل ضعف در ارتش خود و بودن کوردان وعلویان در ارتش این کشور که آماده نیستند وارد نبردی با کورد شوند؛ نمی تواند به غرب کوردستان حمله کند. از سوی دیگر، این اقدام ترکیه سبب تأثیراتی منفی عظیمی بر اقتصاد ترکیه بطورکلی و بالاخص صنعت توریسم در این کشور می گردد.

این نویسنده در مورد رئیس اقلم کوردستان می گوید: مسعود بارزانی هیچ زمانی ایده ی خود را در مورد اعلام دولتی مستقل بزرگ کوردی پنهان نکرده است، ولی برای آنکه در این طرح موفقیت حاصل کند، باید بارزانی تلاشهای خود را بمنظور خاتمه دادن به اختلافات و تفاوتها در بین احزاب و گروه های کوردی در سوریه و ایران و ترکیه، بیشتر کند.

ایسکوپر می نویسد: چیزی که باعث خرسندی کوردان می شود اینست که مسئولان آمریکا و اسرائیل با نقشه تغییر جغرافیای سیاسی منطقه و تشکیل دولتی کوردی مخالفتی ندارند.

حال اگر این موضع آمریکا و اسرائیل باشد، دیر یا زود اتحادیه ی اروپا نیز حمایت خود را از این طرح اعلام خواهد کرد.

دو عضو قدرتمند سازمان"بریکس" روسیه و چین نیز با این نقشه مخالفتی ندارند و برای همین احتمال فراوانی وجود دارد که در آینده ی خاورمیانه، تشکیل کوردستان بزرگ ظهور کند.


ناردن بۆ تۆڕه‌ کۆمه‌ڵایه‌تی‌یه‌کان
جاری خوێندراوه‌: 4832
بۆچوونه‌کان (0)Add Comment

نووسینی بۆچوون
بچووکردنه‌وه‌ی خانه‌ی بۆچوون | گه‌وره‌کردنی خانه‌ی بۆچوون

busy