هه‌ڵۆی کوردستان

-
هەڵە
  • JFolder::create: Could not create directory

گزارش هفتگی نقض حقوق بشر در کردستان ایران

پۆستی ئەلیکترۆنی چاپکردن

گزارش هفته آخر تیر ماه:

azali_tir_4_2سیستم نادمکراتیک جمهوری اسلامی بر خلاف تمام معاهدات و مقاولەنامەهای حقوق طبیعی انسان و اعلامیە سازمان ملل متحد در رابطە با حمایت از انسان، بصورت مستمر در نقض حقوق بشر میکوشد.

گزارش زیر مشروحی است از درخواست سه نهاد فعال حقوق بشر برای آزادی محمد صدیق کبودوند، تیراندازی به مردم بیگناه و گزارشی از بازداشتها و نیز وضعیت زندانیان:

 

محمد صدیق کبودوند

سه نهاد فعال در عرصه‌ی حقوق‌بشر مشترکاً طی بیانیه‌یی از سران حکومت اسلامی ایران است، خواستار آزادی محمدصدیق کبودند شدند

روز گذشته، "سازمان عفو بین‌الملل"، "فدارسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق‌بشر" و "جامعه‌ی دفاع از حقوق‌بشر در ایران" مشترکاً خطاب به دولتمردان ایران، آنان را مسئول به خطر افتادن جان بنیانگذار سازمان دفاع از حقوق‌بشر کُردستان قلمداد کردند.

دویچه‌وله در گزارشی و به نقل از بیانیه‌ی مزبور اعلام کرد: آقای کبودوند یک زندانی عقیدتی است که به خاطر فعالیت‌های حقوق‌بشری، روزنامه‌نگاری و استفاده مسالمت‌آمیز از حق آزادی بیان در زندان به سر می‌برد.

معاون بخش خاورمیانه و شمال آفریقای سازمان عفو بین‌الملل در مورد سردبیر پیشین هفته‌نامه‌ی پیام مردم کُردستان گفت که محمدصدیق کبودوند باید فوراً و بدون قید و شرط از زندان آزاد و در این دوران ناگوار درکنار خانواده‌اش باشد.

همچنین "عبدالکریم لاهیجی" که رئیس جامعه‌ی دفاع از حقوق‌بشر در ایران را برعهده دارد نسبت به هرگونه خطر احتمالی برای جان محدصدیق کبودوند ابراز نگرانی جدی کرده و ارائه‌ی خدمات درمانی و پایان دادن به آزار جسمی و روحی وی را از مقررات حداقلی سازمان ملل عنوان کرد.

تاکنون بسیاری از نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق‌بشر و گروه‌ها و احزاب اپوزسیون و شخصیت‌های سیاسی و اجتماعی از حکومت اسلامی ایران و دستگاه قضایی ایران خواسته‌اند که کبودوند را آزاد و در غیر اینصورت عواقب ناگوار چنین محدودیت‌هایی برعهده‌ی دولتمردان ایران می‌باشد.

رئیس سازمان دفاع از حقوق‌بشر کُردستان از ششم خردادماه امسال در اعتراض به شرایط اسفناک زندان اوین و عدم اجازه‌ی مرخصی جهت دیدار با فرزند بیمارش دست به اعتصاب غذای نامحدود زده و علی‌رغم وعده‌ی دادستانی تهران مبنی بر رسیدگی به مطالبات کبودوند، اما تاکنون هیچ یک از خواسته‌های وی محقق نشده و در این مدت دچار عفونت کلیوی و گوارشی شده است.

محمدصدیق کبودوند از دهم تیرماه 86 بازداشت شده و در دادگاه انقلاب تهران به اتهام "اقدام علیه امنیت ملی از طریق تشکیل و اداره سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان" به ۱۰ سال حبس و از بابت تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی از طریق ارتباط و مراوده با سازمان‌های بین‌المللی حقوق‌بشر و ارتباط و مکاتبه با شخص "کوفی عنان" دبیرکل سازمان ملل متحد و گفت‌وگو با رسانه‌های عمومی به یک سال حبس و در کل به ۱۱ سال حبس محکوم شده که در شعبه ۵۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران ۱۰ سال .حبس از بابت تأسیس سازمان، مورد تأیید قرار گرفته و قطعی شده‌است(1

جامعه فعالین حقوق بشر کردستان ایران – ژنو، رسما کاندیداتوری محمد صدیق کبودوند جهت اخذ جایزه‌ی "مارتین اینالس" فعالین حقوق بشر برای سال 2013 را اعلام نمود.

جامعه‌ی فعالین حقوق بشر کردستان ایران – ژنو (KMMK-G) برای جلب توجه هرچه بیشتر جامعه‌ی بین‌المللی و سازمان ملل متحد و همچنین با تاکید بر وضعیت جسمی و سلامتی محمد صدیق کبودوند، این رئیس دربند سازمان حقوق بشر کردستان را رسما برای اخذ جایزه‌ی مارتین اینالس سال 2013 به عنوان فعال مسئله‌ی حقوق بشر کاندید نمود.

جایزه‌ی مارتین اینالس برای فعالین حقوق بشر را برای اولین بار، مارتین اینالس، دبیر کل سازمان Amnesty International در سال 1993 پایه‌ریزی نمود.

این جایزه به شیوه‌ی سالانه و مانند نوبل آشتی از طرف کومیساریای ارشد حقوق بشر وابسته به سازمان ملل متحد در شهر ژنو، به یک فعال حقوق بشر در سراسر دنیا تعلق می‌گیرد(1.

 

تیراندازی به مردم

 تیراندازی نیروهای نظامی حکومت اسلامی ایران در یکی از روستاهای تابعه‌ی شهرستان سرپُل‌ذهاب، مرگ یک شهروند کُرد و زخمی شدن یک تن دیگر را در پی داشت.

مأموران نظامی حکومتی، روز دوشنبه بیست‌وششم تیرماه در دهستان "پشت‌تنگ" از توابع بخش مرکزی سرپل‌ذهاب، اقدام به شلیک مستقیم به خانواده‌ی "مجید دارابی" نموده که در نتیجه یکی از پسران این خانواده به نام "سعید" جان خود را از دست داد.

گزارش ارسالی حاکی از آن است که در این اقدام نیروهای نظامی، یکی دیگر از فرزندان خانواده‌ی دارابی به نام "خالد" نیز به شدت زخمی شده که مأموران او را بهمراه خود بردند که تاکنون خبر دقیقی از سرنوشت وی در دسترس نمی‌باشد.

به نقل از ساکنین محلی می‌افزاید که تیراندازی نیروهای نظامی در حالی صورت گرفته است که این خانواده مشغول کشاورزی بوده‌اند و امروز نیز جسد سعید به خانواده وی تحویل داده شد.

شاهدان عینی منطقه می‌گویند که خانواده‌ی دارابی از سوی دولت به " نگهداری اسلحه" متهم هستند.

 سال جاری جمعاً 15 شهروند کُرد توسط نیروهای نظامی-امنیتی حکومت اسلامی ایران و بدون هیچ دلیلی هدف شلیک مستقیم قرار گرفته و جان خود را از دست داده‌اند(1.

 مأموران انتظامی حکومت اسلامی ایران در حدفاصل روستای "نگل" و شهر "شویشه" با شلیک مستقیم به یک شهروند کُرد وی را به قتل رساندند.

روز بیست‌وچهارم تیرماه در مسیر جاده‌ی سروآباد به سنندج نیروهای انتظامی یک شهروند کُرد به نام "مختار امینی" را هدف گلوله قرار داده و او را کشتند.

فرد کشته‌شده از اهالی روستای "چور" از توابع شهرستان مریوان است

گزارش ارسالی حاکی از آن است که وی در داخل ماشین‌باری هدف گلوله قرار گرفته و تا لحظه‌ی انتشار این خبر از علل تیراندازی مأموران انتظامی گزارش دقیقی در دسترس نمی‌باشد(1.

برپایه‌ی اسناد مرکز آمار آژانس خبررسانی کُردپا، از ابتدای امسال تاکنون مأموران انتظامی-امنیتی حکومت اسلامی ایران در جاده‌های بین‌شهری جمعاً 14 شهروند کُرد را با شلیک مستقیم گلوله کشته‌اند.

در نتیجه‌ی شلیک مستقیم نیروهای نظامی حکومت اسلامی ایران، مستقر در منطقه‌ی مَرگَوَر ارومیه، دو کولبر کُرد زخمی شدند.

طی روزهای اخیر مأموران نظامی شهرستان ارومیه در منطقه‌ی مرگور بسوی جمعی از کولبران کُرد تیراندازی کردند که در نتیجه‌ی آن دو شهروند به نام‌های "صدیق" فرزند محمدسلیم ساکن روستای "نرگی" و "بهرام" فرزند اسماعیل ساکن روستای "رزگه" به شدت زخمی گردیدند.

این دو کولبر کُرد در حالی هدف تیراندازی مستقیم مأموران قرار گرفته‌اند که لحظاتی قبل از حادثه، مأموران در عوض تردد و عدم شلیک به آنان، درخواست رشوه کرده بودند.

پیشتر و روز نوزدهم تیرماه نیز دو نوجوان کولبر در مناطق اطراف شهرستان چالدران مورد شلیک نیروهای نظامی قرار گرفته که یکی از آنان به نام (جعفر علم هولی) جان خود را از دست داد(1

 

بازداشتها

افشین یاوری زندانی امنیتی زندان رجایی شهر کرج، که در پی قطع داروهای خود از سوی بهداری زندان دچار حملات عصبی شدید شده بود، بصورت اورژانس به بیمارستان رجایی کرج منتقل شد.

 ، افشین یاوری زندانی امنیتی بند ۴ سالن ۱۲ زندان رجایی شهر کرج که از سوی دادگاه نظامی تهران به ۲ سال حبس نعزیری محکوم گردیده، پس از قطع داروهای خود از سوی بهداری زندان، روز گذشته دوشنبه ۲۶ تیر ماه دچار حمله شدید عصبی گردید و به بیمارستان رجایی کرج منتقل گردید(2.

بر پایه خبر دریافتی یک فعال کارگری در سنندج به سه سال زندان تعزیزی محکوم شد. براساس گزارش شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی سنندج پدرام نصراللهی را به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام و به نفع یکی از گروههای مخالف نظام به تحمل یک سال حبس تعزیری و از حیث عضویت در کمیته هماهنگی برای ایجاد تشکل های کارگری، به تحمل 2 سال حبس تعزیری محکوم کرد. گفتنی است حکم صادره حضوری و ظرف مدت 20 روز پس از ابلاغ، قابل تجدید نظر در محاکم تجدید نظر استان کردستان می باشد(3.

طی چند روز گذشته نیروهای امنیتی حکومت اسلامی ایران اقدام به بازداشت ده‌ها نفر از شهروندان کُرد در مناطق کُردنشین ایران کرده‌‌اند.

در ادامه‌ی این بازداشت‌ها و در چند روز گذشته مختار الیاسی، ماجد عبدالله زاده، لقمان جهانی، عبدالله مهجور، کمال خضری، فریاد صالحی، شوان صالحی و عرفان مجیدی 8 نفر دیگر از شهروندان کُرد هستند که توسط ماموران امنیتی بازداشت شده‌اند.

 از شهر سقز اعلام کرده، تا کنون از دلایل بازداشت و محل نگهداری این 8 شهروند سقزی اطلاعی در دست نمی‌باشد.

طی چند روز گذشته ده‌ها نفر از شهروندان کُرد در شهرهای سنندج، بوکان، مریوان و سقز از سوی اداره‌ی اطلاعات بازداشت شده‌اند.

بازداشت‌های اخیر موجی از نگرانی و وحشت را در میان شهروندان کُرد ایجاد کرده است.

به گفته‌ی منابع مطلع، چند نفر از این بازداشت شدگان 3ساعت پس از بازداشت در خارج از شهرها رها گردیده‌اند که به اعتقاد برخی از نزدیکان بازداشت شدگان، این مسئله خود ثابت کننده فله‌ای بودن این بازداشت‌ها در کردستان می‌باشد(1

نیروهای امنیتی حکومت اسلامی ایران یک دختر اهل شهرستان روانسر را بازداشت کردند.

ادیبه کلانتری 27 ساله و فارغ‌التحصیل رشته مشاوره،بیستم تیرماه گذشته از سوی مامورین اداره‌ی اطلاعات روانسر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل گردیدادیبه کلانتری از فعالین دانشجویی روانسر بوده و در همین ارتباط یک‌بار دیگر نیز بازداشت شده است.

این فعال دانشجویی فرزند ملاولی از معلمین بازنشسته شهر روانسر می‌باشد.

از زمان بازداشت خانم کلانتری تا کنون تمامی تلاش‌های خانواده‌ی وی مبنی بر مشخص شدن مکان نگهداری و بازداشت دخترشان و همچنین اتهامات و دلایل بازداشت وی بی نتیجه مانده است.

وضعیت مبهم این شهروند روانسری نگرانی‌های خانواده‌ی وی مبنی بر سرنوشتش را افزایش داده است(1 .

یک جوان 19 ساله اهل شهرک "سریاس" از توابع بخش شاهو در شهرستان روانسر روز بیست ‌و سوم تیرماه به بهانه‌ی تمسخر به کاروان راهیان نور از سوی حفاظت اطلاعات سپاه بازداشت گردید.

سیروس رشیدی جوان 19 ساله به بهانه‌ی اینکه به کاروان راهیان نور تمسخر کرده است، از سوی نیروهای حفاظت اطلاعات سپاه بازداشت شده است.

شاهدان عینی به خبرنگار کُردپا گفته‌اند: که هیچ گونه عمل تمسخر آمیزی را از سوی این جوان کُرد مشاهده نکرده‌اند، اما نیروهای نظامی در هنگام بازداشت، نه تنها وی را مورد بی حرمتی و هتاکی قرار داده بودند بلکه او را نیز مورد ضرب و شتم شدید قرار داده‌اند.

سیروس در هنگام بازداشت این اتهام را بی اساس عنوان کرده بود.

بستگان نزدیک به خانواده‌ی سیروس رشیدی گفته‌اند که وی از زمان دستگیری تا کنون در بازداشت می‌باشد(1 .

 

وضعیت زندانیان

دو زندانی کرد اهل مریوان به دستور یکی از مقامات قضایی تهران ممنوع الملاقات شده اند، دو

 زندانی اهل مریوان به نام های زانیار و لقمان مرادی که حدود سه سال پیش توسط نیروهای امنیتی بازداشت و مدتی را در بازداشتگاه بودند؛ از هفته گذشته به دستور یکی از مقامات قضایی در تهران ممنوع الملاقات شده اند. تا لحظه تنظیم این گزارش علت اخذ این تصمیم از سوی مراجع قضایی اعلام نشده است. لازم به یادآوری است که زانیار و لقمان مرادی که هم اکنون در زندان رجایی شهر کرج بسر می برند به اتهام محاربه و ... از طرف شعبه 15 دادگاه انقلاب تهران به اعدام محکوم و به گفته نامبردگان، این حکم در دیوان عالی کشور تأیید شده است(3 .

منابع:

کردپا(1.

هرانا(2

موکریان(3

ناردن بۆ تۆڕه‌ کۆمه‌ڵایه‌تی‌یه‌کان
جاری خوێندراوه‌: 1573
بۆچوونه‌کان (0)Add Comment

نووسینی بۆچوون
بچووکردنه‌وه‌ی خانه‌ی بۆچوون | گه‌وره‌کردنی خانه‌ی بۆچوون

busy