هه‌ڵۆی کوردستان

-
هەڵە
  • JFolder::create: Could not create directory

تاملی كوتاه بر نوشتەی "دمکراسی در میان احزاب کوردی، از شعار تا عمل، نوشته رویا طلوعی"

پۆستی ئەلیکترۆنی چاپکردن

peshmargay_jn_2سرکار خانم طلوعی عزیز:

تا جایی که ‌عمومی است و همه‌ عموم ملت کردستان مطلع هستند و خود شما نیز اشاره ‌به‌ این موضوع داشته‌اید عملا احزاب کردی در اساسنامه‌ها به ‌دمکراسی اشاره‌ کرده‌اند که‌ با‌ استناد به‌این واژه ‌هر کس بتواند انتقاد داشته ‌باشد و هر فرد در مورد موارد لازم با بر زبان راندن چرا؟ و چگونه‌؟ توضیح بخواهد شما نیز امروز بر مبنای همین اصل می توانید اندیشه‌های خود را بیان کرده‌ و توضیح بخواهید و یا پیشنهاد داشته‌ باشید که ‌این خود ثابت کننده‌ این است که ‌احزاب کوردی این آزادی و برابری را چه‌ به‌ لحاظ تیوریک در اساسنامه‌هایشان و چه ‌در عمل رعایت کرده‌اند.

 اساسا قدرت در احزاب پیشرو کوردی از رده‌های پایین به‌بالاترین اعضاها انتقال داده‌ میشود (سانترالیزم دمکراتیک) که ‌در آن نیز هیچ مانعی بر سر رسیدن به ‌قدرت هیچ فردی حتی خانمها موجود نمیباشد و خانمها نیز در حد توان پیشرفت دارند اما اگر شما اجباری در رسیدن به‌قدرت خانمها دارید این خود قانون شکنی است و دیکتاتوری، اگر خانمها تا بحال قدرت را به‌دست نگرفته‌اند شما نباید مشکل را در سیستم و یا آقایان جستجو کنید و باید به‌رای گیری آزاد احترام بگذارید چون بیان این موضوع به‌ شیوه‌ای که‌ شما مطرح کردید خود هیچ شماردن رای زنان در احزاب کردی است زنان در حزب دمکرات حق رای دارند و این رای می تواند در بین خودشان به ‌فردی داده ‌شود و به‌ سیستم انتخابات وارد شده‌، پیشرفته ‌و تا دبيركلى حزب پیش رود. همچنان که‌ مشاهده ‌میکنید اخیرا سرکار خانم جمیله ‌رحیمی در حزب کومله‌زحمتکشان کردستان و در کنگره‌14 حزب دمکرات کردستان ایران سر کار خانم ناهید حسینی تا عضویت در کمیته‌مرکزی حزب پیش رفته‌اند که‌این خود صد مقابل این فرضیه ‌نادرست شماست که‌شاید شما در راستای دفاع از حقوق زنان در عرصه‌ سیاست به‌ این موضوع اشاره‌ کردید. اما اگر چیزی برای دفاع نباشد شما نیز بر سر موضوعی که ‌فرضی است این دفاعیات را ارائه‌میکنید که‌ این از خانمی با تحصیلات شما هر چند این تحصیلات در رشته‌ سیاست نباشد بعید است . باید بدانید که ‌رهبری در احزاب کردستان ایران همانطور که‌ گفتیم از پایین به‌ بالاتر انتخاب‌ میشود. براى مثال ‌در کنگره ‌14 حزب دمکرات کردستان ایران نمايندگان پيشمرگه و كادرهاى حزب در انتخابات آزاد و دمكراتيك به كنگره رفته و سپس در کنگره ‌بر اساس انتخابات آزاد و دمكراتيك اعضای کنگره ‌کمیته‌ مرکزی را انتخاب میکنند و ‌کمیته‌ مرکزی هم در ميان خودشان دبيركل و جانشین دبيركل را انتخاب ميكنند و پس از آن در ميان همين اعضاى انتخاب شده ‌کمیته‌ مرکزی، اعضای دفتر سیاسی انتخاب میشوند و ‌در تمام این مسیر خانمها دوش به‌دوش آقایان در انتخابات شرکت دارند و هیچ قانونی مستثنی نمیباشند که‌باعث شود چنین فکریتی در ذهن شما پرورده‌شود.

لازم به‌ذکر است که‌ کنگره‌ در حزب دمکرات کردستان ایران بالاترین ارگان است و در کنگره‌بر سر سیاستهای حزب گفتگو میشود و سیاست های چهار سال آیندە که ‌حزب بر مبنی آن عمل میکند انتخاب میشود پس نمیتوان گفت عملکرد این حزب انتخاب چند نفر است و کسانی که‌بر این مهم واقف نیستند این را بدانند و بر مبنی نا دانسته‌های خود قضاوت نکنند.

 

 -----------------------------------------------------------------------

 توجه:

 ـ مطالب اين سايت بیانگر دیدگاه و نظر نویسندگان آن است

 و سایت "هه‌ڵۆی‌ كوردستان" در برابر محتوای اين مطالب مسئول نميباشد.

 ـ کپی برداری از مطالب اين سايت فقط با ذکر منبع مجاز می باشد.


ناردن بۆ تۆڕه‌ کۆمه‌ڵایه‌تی‌یه‌کان
جاری خوێندراوه‌: 1824
بۆچوونه‌کان (0)Add Comment

نووسینی بۆچوون
بچووکردنه‌وه‌ی خانه‌ی بۆچوون | گه‌وره‌کردنی خانه‌ی بۆچوون

busy