هه‌ڵۆی کوردستان

-
هەڵە
  • JFolder::create: Could not create directory

قاسملو پیامبر آشتی

پۆستی ئەلیکترۆنی چاپکردن

payambare_ashti_2گوشه و کنار می بینم کس و کسانی انتقاد می کنند که استفاده از دسته واژه "پیامبر آشتی" برای "د.قاسملو" یا هر کسی دیگر اشتباه است. البته می توان به این انتقاد از دو دیدگاه نگریست:

دیدگاه اول این است ، آنهایی از این دسته واژه انتقاد می کنند کسانی هستند که با زبان و ادبیات میانه ای ندارند و نمی دانند در قواعد کار ادبیات و زبان می توان از کلمات و واژه ها استفاده فراوان و بجایی کرد. دیدگاه دومی نیز که به این دسته واژه حساسیت نشان می دهد دیدگاهیست ئیدئولوژیک و اسلامگرای ناعقلانی و سطحی نگر که کلمه "پیامبر" را از چشم انداز مذهبی می نگرد و از چشم انداز وی نیز بعضی از واژه و کلمات انحصاریند و نباید از آنها استفاده کرد، حتی در بحث بر سر این کلمات نیز با خطوط قرمز مواجه می شوند و در نهایت کلمه "پیامبر" را صرفأ در انحصار پیامبران الهی می بیند و بس.

اما، باید گفت هر دو دیدگاه از نظر منطقی و عقلانی مردود شمرده می شوند، زیرا این قانون زبان و واژه گان است که در این حوزه تعین تکلیف می کند. قواعد زبانی نیز می گوید : کلمه "پیامبر" را می توان برای تمام کسان، گروه ها و حتی ادارات و دستگاه و شرکتهایی که کار بردن ، آوردن و رساندن پیام و پیامها را انجام می دهند، استفاده کرد. با توجه به این منطق می توان گفت کلمه "پیامبر" در انحصار نمی باشد و می تواند به آزادی مورد استفاده قرار گیرد. به همین جهت نیز باید گفت "د. قاسملو" بعنوان کسی که از مدافعان و مبلغین صلح و آشتی بود و حتی برای دریافت جایزه صلح نوبل کاندید شد ، می توان عنوان پیامبر صلح و همزیستی صلح آمیز داد. او مدام ندای دیالوگ و صلح و آشتی سر می داد و در گفتار ، دیالگ و سخنرانی و مقالاتش همیشه از صلح دوستی حزب و ملتش سخن می گفت و در نهایت نیز جانش را بر این هدف قربانی داد. شایان ذکر است که این عنوان را نه ما کوردها ، بلکه دوستان و آشنایان اروپایی وی به ایشان داده اند، برای نمونه "د. برنارد گرانژون" رئیس سازمان پزشکان بدون مرز در این مورد چنین می گوید:"آنها از پیامبر آشتی ترس و واهمه داشتند ، برای همین هم او را ترور کردند".

پس بهانه های واهی و بی مورد عده ای ، دال بر اینکه این واژه دینی است و نباید غیر از مردان مذهبی استفاده شود، و یا می گویند او و حزبش در حال جنگ بودند ، پس نمی توان به او لقب پیامبر آشتی داد ، کاملا مردود و پوچ است. در مورد گروه اول به وضوح توضیح دادیم اما در مورد گروه دوم ، باید گفت آنها باید سر ستیزی با شخصیت خود د. قاسملو و یا با حزبش داشته باشند، آنهم بصورت نامنطقی ، چون بر کسی پوشیده نیست که ملت ما و حزب ما جنگ طلب نبوده و مدام هم سرود آشتی سروده و از سیاستهای صلحدوستانه پیروی کرده. این دشمن ما یعنی جمهوری اسلامی و شخص "روح الله خمینی"بوده که با دادن فتوای جهاد ، جنگی بی پایان بر سر ملت ما تحمیل کرد. باید از آنهایی که ملت کورد و حزب دمکرات را به جنگ طلبی متهم می کنند توضیح خواست و حتی در صورت امکان آنها را به پای ترازوی عدالت کشاند. آنهایی که چنین اظهار نظر می کنند دست کمی از خود دشمن ندارند.

بله باید گفت با مظلومیتی که ملت ما داشته و با سیاستهایی که حزب ما پیروی کرده و با رفتار و فعالیتی که پیشمرگان ملت ما داشته اند نه تنها د. قاسملو بلکه حزب و ملت و تمام پیشمرگان ما شایسته عنوان "پیامبری" هستند.

 

ناردن بۆ تۆڕه‌ کۆمه‌ڵایه‌تی‌یه‌کان
جاری خوێندراوه‌: 2200
بۆچوونه‌کان (0)Add Comment

نووسینی بۆچوون
بچووکردنه‌وه‌ی خانه‌ی بۆچوون | گه‌وره‌کردنی خانه‌ی بۆچوون

busy