هه‌ڵۆی کوردستان

-
هەڵە
  • JFolder::create: Could not create directory

گزارش هفتگی نقض حقوق بشر در کردستان ایران

پۆستی ئەلیکترۆنی چاپکردن

azali_-_tir_2هفته‌ی اول تیر ماه‌ 1391

در هفته‌ی اول تیر ماه‌ امسال نقض حقوق بشر در کردستان و سرکوب سیستماتیک جمهوری اسلامی بیش از پیش مورد توجه‌ فعالان حقوق بشری قرار گرفت گزارش زیر مشروحی از نقض حقوق اقشار جامعه‌ در کردستان ایران است که‌ توسط اینجانب احمد رضا ازلی تهیه‌ و تنظیم گردیده‌ است

 وضعیت زندانیان

 سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان در سی‌ویکمین روز از اعتصاب کبودوند ضمن اظهارنگرانی از وضعیت وخیم وی، اعلام کرد مرگ احتمالی این فعال کُرد مستقیما برعهده مسئولان امنیتی رژیم می‌باشد.

بنابر اطلاعیه‌ای که سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان امروز دوشنبه منتشر کرد، پزشکی قانونی اعلام کرده محمدصدیق کبودوند فعال حقوق بشر کُرد "بخاطر عفونت کلیه‌هایش باید فورا به بیمارستان منتقل شود، اما چون مسئولان امنیتی از دستبند و پابند استفاده کرده بودند کبودند حاضر نشده به بیمارستان منتقل شود.

این سازمان ضمن اظهارنگرانی خود از این بابت به نیروهای امنیتی رژیم ایران هشدار داده عواقب هرگونه آسیب یا مرگ احتمالی محمد صدیق کبودوند "مستقیما بر عهده مسئولان امنیتی جمهوری اسلامی ایران" است.

کبودوند از روز 6 خردادماه سال‌جاری دست به اعتصاب زده و بنابر اطلاعیه سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان تا رسیدن به خواسته‌هایش به اعتصاب ادامه خواهدداد.

محمد صدیق کبودوند از بیماری پروستات رنج می‌برد و پزشک قانونی برای وی عدم تحمل کیفری صادر نموده است ولی دستور پزشک برای معالجه وی از سوی زندان و مراکز مرتبط نادیده گرفته شده است.

محمد صدیق کبودوند، مورخه 10 تیر 1386 شمسی بازداشت و در دادگاه انقلاب تهران به اتهام "اقدام علیه امنیت ملی" از طریق تشکیل سازمان حقوق بشر کردستان به 10 سال زندان محکوم شد.

وی به اتهام تبلیغ علیه رژیم ایران از طریق ارتباط با سازمان‌های بین‌المللی و ارتباط با کوفی عنان دبیر کل سابق سازمان ملل متحد و گفت‌وگو با رسانه‌های خارجی نیز به 1 سال زندان محکوم شد، که در مجموع 11 سال زندان می‌باشد.

این حکم در شعبه 56 دادگاه تجدید نظر تهران به 10 سال تقلیل یافت.

به گفته خانواده کبودوند، نامبرده تا قبل از بازداشت هیچ گونه سابقه بیماری نداشته و به علت شرایط سخت زندان انفرادی به بیماری‌های تنفسی و کلیوی و پوستی دچار و

یکبارهم سکته خفیف داشته‌ است(1)

ـ جمال قادرنژاد، دانشجوی زندانی به بیمارستان مهاباد منتقل شد.

 شب سی و یکم خرداد ٩١ جمال قادرنژاد دانشجوی بازداشتی به دلیل وخامت وضعیت جسمی از بازداشتگاه به بیمارستان امام مهاباد منتقل شد.

گزارش‌های دریافتی حاکی از این است که تا لحظه تنظیم خبر جمال قادرنژاد در بیمارستان امام مهاباد بستری و تحت نظر می‌باشد.. براساس این گزارش، قادرنژاد که اهل روستای حاجی حسن از توابع می‌اندوآب واقع در آذربایجان غربی می‌باشد به همکاری با یکی از احزاب مخالف نظام متهم شده است.

یادآورمی گردد جمال قادرنژاد دانشجوی جامعه‌شناسی دانشگاه پیام نور مهاباد است که روز سه شنبه بیست و سوم خرداد ٩١ از سوی اداره اطلاعات مهاباد احضار و روز چهارشنبه در پی مراجعه به این اداره بازداشت شد (3

متعاقب بازداشتهای اخیر فعالین کارگری کرج، از سرنوشت ۶ تن از بازداشت شدگان خبری در دست نیست و خانواده‌های ایشان به شدت نگران وضعیت ایشان می‌باشند.

ـ یکی از شهروندان کُرد که کارمند بیمارستان بوکان بود، روز یکشنبه چهارم تیرماه از سوی مامورین اداره‌ی اطلاعات این شهر بازداشت شد. شورش آریاپور پرستار بخش جراحی مردان بیمارستان شهر بوکان پس از بازداشت توسط مامورین اداره‌ی اطلاعات به بازداشتگاه این اداره منتقل گردید.

 مامورین پس بازداشت این شهروند کُرد به منزل وی مراجعه و کیس کامپیوتر و برخی دیگر از وسایل شخصی وی را با خود می‌برند.

(2به گفته‌ی یکی از نزدیکان شورش آریاپور تا کنون دلیل بازداشت وی مشخص نمی‌باشد.

ـ تیراندازی مأموران نظامی به‌ مردم

 روز بیست و نهم خردادماه یک شهروند بوکانی پس از متوقف کردن خودرویش توسط نیروی انتظامی در هنگام پیاده شدن هدف گلوله قرار گرفته و جان خود را از دست می‌دهد.

 سیامند کریمی فرزند رحمان در حال رانندگی در جاده تبریز و در نزدیکی شهر ایلخچی از سوی مامورین نیروی انتظامی متوقف می‌گردد، اما در هنگام پیاده شدن از ماشین خود هدف گلوله مامورین قرار گرفته و در دم جان خود را از دست می‌دهد.

شاهدان عینی شلیک بدون دلیل مامورین نیروی انتظامی به طرف این شهروند کُرد را تأیید کرده‌اند.

(2تا کنون دلیل این اقدام نیروهای نظامی حکومت اسلامی ایران مشخص نگردیده است

منابع-.

(آژانس خبری مۆکریان1

(2کردپا

(3هرانا


ناردن بۆ تۆڕه‌ کۆمه‌ڵایه‌تی‌یه‌کان
جاری خوێندراوه‌: 1501
بۆچوونه‌کان (0)Add Comment

نووسینی بۆچوون
بچووکردنه‌وه‌ی خانه‌ی بۆچوون | گه‌وره‌کردنی خانه‌ی بۆچوون

busy