هه‌ڵۆی کوردستان

-
هەڵە
  • JFolder::create: Could not create directory

کنگره مليتھای ايران فدرال به زودى به سوالات شما پاسخ میدهد

پۆستی ئەلیکترۆنی چاپکردن

cnfi_miwani_malpar_2بنا به ضرورت تاریخ، احزاب و تشکلات سیاسی متعلق به ملیتهای خارج از حاکمیت درایران، جهت هماهنگ نمودن مبارزات حقطلبانه مردم خود برعلیه ستم و اجحاف به حقوق انسانی و دموکراتيک شان که در طول سالیان متمادی بر آنها روا رفته و ميرود ، به این مهم دست یافتتد که ضمن حفظ مواضع سياسی و استقلال تشکیلاتی خود درائتلافی گسترده بر ای بدست اوردن حقوق پایمال شده شان وھمچنين داشتن صدايی واحد و رسا تردر سطح ملی و مجامع بين المللی گرد ھم آيند۔

" کنگره مليتھای ايران فدرال (کنگره مليتھا) " به عنوان يک ائتلاف سياسی که در ماه فوريه ۲۰۱۲ میلادی ھفت ساله شد، محصول تلاش چنين بينشی از کنشگران تشکلات سياسی فعال در حوزه مطالبات حقوق سياسی، فرھنگی، اقتصادی و اجتماعی مليتھا و اقوام به حاشيه رانده شده در ايران ميباشد.

در بخشی از بيانيه اعلام موجوديت کنگره مليتھا ی ایران فدرال که در ۲۰ فوريه سال ۲۰۰۵ منتشر گرديد، چنين آمده است:

"ايران از آن همه مردم و همه مليت ها ی ايران است، حقی که تا کنون از اکثريت آ نان سلب شده است.

 ما ستم ها ی ملی و بی عدالتی هائی را که بر آنان رفته است احساس می کنيم ، و بهمين جهت فداکارى ها و زحماتی را که فرزندان اين مرز و بوم به منظور برقراری عدالت و آزادی در ايران تحمل کرده اند را پاس ميداريم.

ما بر اين باوريم که مشروعيت سياسی هر حاکميتی ، همواره از اعمال اراده مردم آن کشور سرچشمه ميگيرد، و در ايران کثير المله ، ضرورتا از منشور اراده مليت های مختلف و رعايت حقوق برابر آنان ميگذرد.

از آنجائی که بدون شرکت همه مليت ها در اداره کشور، اداره امور داخلی مناطقی که در آن ساکنند و ايجاد فرصت ها ی همسان برای آنان در اين زمينه ، امکان دستيابی به آزادی های غصب شده ، صلح و پيشرفت واقعی ناممکن است، ما برقراری حکومت فدرال براساس معيار های ملی و جغرافيائی را بعنوان تنها مکانيسم سياسی قابل دوام بمنظور اعمال اراده سياسی همه مليت ها در چهار چوب ايرا نی آزاد، دموکراتيک و متحد ميدانيم، و بر اين اساس ما سازمانهای مليت های ايران که در 20 فوريه 2005 در “کنگره مليت ها ی ايران فدرال” گرد آمده و دست اتحاد بهم داده ايم، اصول پايه ای زير را اصول مشترک برنامه کارخود برای همکاری و فعاليت قرار میدهيم:


1 ۔ جمهوری اسلامی حکومتی است توتاليتر و ضد آزادی و حقوق مردم ايران، لذا سرنگونی آن شرط اوليه استقرار يک حکو مت فدرال و دموکراتيک در ايران است.

2 ۔ ما ضمن اعتقاد راسخ به اراده ملت ها در حق تعيين سرنوشت خويش بر مبنای اعلاميه جهانی حقوق بشر و ميثاق های بين المللی ، خواها ن حکومتی فدرال در ايران بر اساس معيارهای ملی – جغرافيائی در چهارچوب ايران هستيم.

3 ۔ جدائی کامل دين از دولت

4 ۔ لغو هرگونه تبعيض جنسى و تامين برابری حقوق زنان با مردان در تمام عرصه های سياسي، اجتماعی، اقتصادی ...

5 ۔ تامين آزادی عقيده و بيان ، تشکل های سياسی و اجتماعی و تضمين برابری قانونی همه شهروندان.

6- تامين عدالت اقتصادی و اجتماعی و بهبود کيفيت زندگی همه شهروندان.

7 ۔ برقراری رابطه صلح آميز با همه کشورها، بر اساس احترام متقابل ، احترام به ميثاق های بين المللی و حل مناقشات با استفاده از شيوه های مسالمت آميز و قوانين جهانى.

8 ۔ مبارزه با تروريسم و سلاحهای کشتار جمعی در منطقه و همکاری بين المللی عليه آن "

اين ائتلاف با تمام کمبود ھا و کاستی ھايی که در خلال اين مدت با آن دست بگريبان بوده است، ھم اکنون يکی از ماندگارترين و پيگيرترين ائتلافھای سياسی است که در جايگاه سياسی خود تبديل به نيرويی غير قابل انکار در گستره مبارزات سياسی مردم ايران گشته است.

چنانچه در رابطه با اين ائتلاف از سوی کاربران اين رسانه سؤالاتی مطرح گردد، دبيرخانه کنگره مليتھای ايران فدرال تلاش خواھد نمود که پاسخ را با ارجاع سؤالات به مسئولين ذيربط، فراھم نمايد.

 

مسئول دبيرخانه کنگره مليتھای ايران فدرال

جھانبخش خوشھيکل


اعضاء هیئت موسسین کنگره که امضاء کنندگان “سند لندن” بتاریخ بیستم فوریه 2005 بودند، عبارتند از:

1- جبهه متحد بلوچستان - ایران

2- جنبش فدرال دمکرات آذربایجان

3- حزب دمکرات کردستان ایران

4- حزب مردم بلوچستان

5- حزب همبستگی دمکراتیک اهواز

6- سازمان دفاع از حقوق ملى خلق ترکمن

7- حزب كومله كردستان ایران

 

 

اعضاء فعلی کنگره عبارتند از:

1-      انجمن فرهنگی و مدنی کردهای خراسان

2-      پارت آزادی کردستان

3-      جبهه مردم بلوچستان

4-      جبهه متحد بلوچستان (جمهوریخواهان)

5-      جنبش ملی بلوچستان ایران

6-      حزب دمکرات کردستان ایران

7-     حزب كومله كردستان ایران

 8-      حزب اتحاد بختیاری و لرستان

9-      حزب مردم بلوچستان

10-   حزب همبستگی دمکراتیک الاهواز

11-   حرکت ملی ترکمنستان جنوبی- ایران

12-   حرکت بیداری ملی آذربایجان(گاموح)

13-   حرکت ملی – دمکراتیک ترکمن

14-   سازمان دفاع از حقوق ملی خلق ترکمن

15-   کانون فرهنگی آذربایجان

16- کمیسیون دیپلوماتیک آذربایجان جنوبی


ناردن بۆ تۆڕه‌ کۆمه‌ڵایه‌تی‌یه‌کان
جاری خوێندراوه‌: 5744
بۆچوونه‌کان (10)Add Comment
...
نووسراوه‌ له‌ لایه‌ن حامد ترک از همدان, February 25, 2014
سلام
استان همدان شهرهای همدان با 80% ترک و 20% فارس و لر و لک و کرد
شهرستان رزن 100% ترک
شهرستان بهار 100% ترک
شهرستان کبودراهنگ 100% ترک
شهرستان قهاوند 100% ترک
شهرستان فامنین 100% ترک
شهرستان اسدآباد 60% ترک 40% کرد لک
شهرستان تویسرکان 80% لر 20% لک و ترک
شهرستان ملایر 30% ترک 70% لر
شهرستان نهاوند 50%لر 50% کرد

چرا هیچ نقشه منصفانه و واقعی ملیت های ایران را ارائه نمیدهید
چرا به جزعیات برنامه ها نمیپردازید ؟
آیا استقلال ملل ایران و یا ایران فدرال به معنی دشمنی ملل ایران است یا اتحاد با استقلال کامل و زیر یک اتحادیه امنیتی و اقتصادی و ...
لطفا واضح صحبت کنید ؟
...
نووسراوه‌ له‌ لایه‌ن ف.د, February 08, 2013
ایا کنگره ملیتهای ایران قدمهایی در راستای احداث یک شبکه ی تلفزیونی ایران فدرال برداشته است؟ یا اینکه ایا تاکنون قدمهایی برداشته شده برای گردهمایی های عمومی در خارج از ایران, متشکل از ملیتهای مختلف ایرانی خارج از کشور، و دعوت انها با حضور رهبران احزاب مختلف که عضو کنگره ملیتهای ایران هستند؟
...
نووسراوه‌ له‌ لایه‌ن محقق, December 04, 2012
سلام
لطفاً از هر كدام از این احزاب و سازمانها چند سطری‌ در مورد تاریخ تأسیس آنها و فعالیتهای‌ مهمشان تا به امروز برامون بنویسید با تشكر
...
نووسراوه‌ له‌ لایه‌ن يك جوان , December 04, 2012
آ‌یا تا بحال این كنگره‌ بفكر راه حل نطامی‌ جهت نابود كردن این رژیم دیكتاتور بوده‌ است؟ اگر به‌ این فكر بوده‌ آ‌یا چیزی‌ به اسم سازماندهی‌ در این مورد دارد؟
لطف كنید برامون بگید كه‌ غیر از احزاب و سازمانهای‌ كرد و از همه مهمتر حزب دمكرات كردستان ایران، كدام حزب دیگر افراد مسلحی‌ را دارد؟
لطفاً خوب توضیح دهید چون میخواهیم با بعضی‌ از این سازمانها كه‌ آ‌شنایی‌ نداریم، بهتر آ‌شنا شویم.
...
نووسراوه‌ له‌ لایه‌ن معصومه, September 04, 2012
ایا با جدائی کردستان واتحاد ان با کردهای سوریه وترکیه موافقید ایا با جدا شدن اذربایجان از ایران موافقید ایااز جداشدن خوزستان وبلوچستان موافقید ؟ نظرتان راحع به موافقت امریکا واسرائیل برای تغییر نقشه کردستان چیست؟ این توطئه گری نیست؟ خودمختاری یا تجزیه طلبی کدام خواست مات کرداست؟ .کدام امکان عملیست؟
...
نووسراوه‌ له‌ لایه‌ن معصومه, September 04, 2012
lلطفاً به این سوالم جواب بدید ایا خودمختاری خواست کردهاست یا تجزیه طلبی ...اگر تجزیه راه استقلال است این به نظر من باعث تکه شدن کشور میشه ترکهای اذربایجان از یک طرف کردها از یکطرف عربهای خوزستان وبلوچها وترکمنها و... این خواست مردم نیست ما همه از یک وینیم همه ایرانی هستیم هیچ کس با این سیاست موافق نیست ولی خودمختاری چرا که امورات منطقه خودمختار را مردم تحت نظر یک حکومت دموکرات ومردمی اداره بشه زبان مادریشان وفرهنگشان در منطقه به میل خودشان باشد ..تازگی هم که اسرائیل وامریکا از نقشه اتحاد سه کردستان برای تغییر نقشه حمایت کردند ؟!!!! نظر شما چیست ؟ این کار عاقبت خوبی نخواهد داشت
...
نووسراوه‌ له‌ لایه‌ن osman rastgar, July 14, 2012
کنگره ملیتهای ایران فدرال چرا حکومت موقت در تبعید را تشکیل نمیدهند و ریاست ان هم دورای باشد ؟
و ایا به تشکیل ارتش یا نیروی منظم نظامی فکر کرده‌اند بنظر من از حالا باید تمام نیروهای تشکیل دهنده کنگره باید ارقامی پیشنهادی برای ارتش ملی داشته باشند تا برای رویاروی با هر تهدید مرکزی اماده باشند و همچنین برای حفظ امنیت
...
نووسراوه‌ له‌ لایه‌ن ايران, July 03, 2012
میشه لطف كنید سال تأسیس تمام این احزاب و سازمانها را همراه‌ با 3 خط توضیح برایمان بنویسید تا بدانیم اهداف و برنامه این احزاب و سازمانها چیست؟
...
نووسراوه‌ له‌ لایه‌ن كۆمه‌ڵه‌ناس, July 03, 2012
ئایا "حزب كومله كردستان" هه‌مان كۆمه‌ڵه‌ی‌ زه‌حمه‌تكێشانی‌ كوردستانی‌ ئێرانه‌ كه‌ پێشتر به‌ كورتكراوی‌ ده‌یانگوت "سازكا"؟ ئه‌مه‌ كه‌ی‌ ناوی‌ خۆی‌ گۆڕیوه‌؟ له‌ كام كۆنگره‌؟ ئه‌گه‌ر ناوه‌كه‌ی‌ به‌ فارسی‌ بنووسن ده‌بێته‌ سازمان انقلابی‌ زحمتكشان كردستان ایران. ده‌كرێ‌ نوێنه‌ری‌ كۆمه‌ڵه‌ بۆمان شی‌ كاته‌وه‌ ئه‌م ناوه‌یان له‌ كوێ‌ هێناوه‌ (حزب كومله كردستان)؟! له‌ كوردستانیش خه‌ڵك قه‌ت پێیان ناڵه‌ن حیزب هه‌ر ده‌ڵێن كۆمه‌ڵه‌. هیوادارم روونكردنه‌وه‌مان بۆ بده‌ن.
...
نووسراوه‌ له‌ لایه‌ن كوردستان, July 03, 2012
به‌ڕێزان ده‌كرێ‌ به‌وردی‌ بۆمان شی‌ كه‌نه‌وه‌ كه‌ هۆی‌ چییه‌ كه‌ حیزبه‌ فارسه‌كان‌و حیزبه‌ كۆمۆنیسته‌كان به‌شداری‌ له‌م كۆنگره‌ ناكه‌ن؟ ئایا ته‌نیا هۆی‌ ئه‌وه‌یه‌ كه‌ باوه‌ڕیان به‌ فیدرالیزم نیه‌ یان هۆی‌ دیكه‌شی‌ هه‌یه‌؟

نووسینی بۆچوون
بچووکردنه‌وه‌ی خانه‌ی بۆچوون | گه‌وره‌کردنی خانه‌ی بۆچوون

busy