هه‌ڵۆی کوردستان

-
هەڵە
  • JFolder::create: Could not create directory

سخنی با پان ایرانیسم های افراطی

پۆستی ئەلیکترۆنی چاپکردن

 paniranisme_efrati_2این روزها و با توجه به شرکت نمودن آقای یوسف عزیزی بنی طرف در برنامه صفحه آخر تلویزیون صدای امریکا در یک برنامه مبتنی بر پرسش و پاسخ که در خصوص معضلات و مشکلات فرهنگی و اجتماعی مردم عرب اهواز با محوریت گفتگو " گفتگوی تلویزیون صدای آمریکا با یوسف عزیزی بنی طرف در باره خواسته ها و مشکلات مردم عرب در عربستان ایران و همچنین مطرح نمودن مطالبات سیاسی ملت عرب ایران "شرکت نمودن آقای بنی طرف در این برنامه خشم عده ای از پان ایرانیسم های افراطی تمامیت خواه را برافروخته است . متاسفانه اتهاماتی که به آقای بنی طرف می زنند و منتسب نمودن القابی که نشان دهنده شخصیت و منش اخلاقی خودشان بود . متاسفانه این طیف از دنبال کنندگان روند سیاسی در ایران هر کسی را که خارج از قاعده ی نظری آنها به تقسیم قدرت در ایران نگاه بکند به بهانه های واهی تجزیه طلب و خائن و وطن فروش و خود فروخته می خوانند . من نمی دانم معیار سنجش آنها از خیانت یک فرد چیست و یا وطن فروشی را در چه چیز می بینند . آیا کسی که فریاد خاموش شده ملتش باشد می تواند خائن باشد . و آیا آقای بنی طرف نگاه استعمار گونه ای نسبت به دیگر مناطق ایران داشته اند . و یا جائی در صحبت هایشان حرف از تقسیم ایران زده اند . البته بر کسی پوشیده نیست ایران، کشوری چندملیتی است و تنوع فرهنگی و زبانی، یکی از ویژگی‌های شاخص آن است . الگوی ملّیت ایرانی در این کشور ترکیبی و نامتوازن است . تحولات تاریخی و سیاسی جغرافیای سیاسی ایران همواره با توجه به کارکرد چند وجهی ملت ها در سیر معادلات قدرت تحلیل و ارزیابی می‌گردد، به‌طوری‌که تصویر موزائیکی ملت ها در این جغرافیای سیاسی طی تاریخ چرخه‌ای از فرصت ــ تهدید را در مقابل منافع دولت مرکزی ایران نمایش می‌دهد . که در صورت مدیریت صحیح این حقیقت و به دور از فرافکنی و به حاشیه بردن اصل موضوع می تواند به جای تعریف خائن خدمتی بزرگ به ایران تلقی گردد .

ما نگاه مستعمرانه ای به هیج نقطه ای از ایران نداریم و نخواهیم داشت ، چون اعتقاد به حقوق متقابل انسانها داریم . ما اگر بحثی داریم بر سر سرزمین مادریمان است و این حق را برای خود محفوظ می دانیم تا در مورد سرنوشت و مسیر زندگی خویش و فرزندانمان در آن نقشی داشته باشیم . حالا شما بگوئید ما زیاده خواه هستیم ؟ بخدا دوست دارم یک کسی منطقی جواب بدهد تا بپذیریم . فحش دادن و بد و بیراه گفتن و بردن بحث به حاشیه ارزش جواب دادن به نوشته های شما را زیر سؤال می برد . چه زیباست که اگر سخنی در این باب قید می کنید قابل استفاده و مبتنی بر احترام متقابل باشد

شما ها می بایست صحبت های آقای بنی طرف را نقد کنید و اگر نه فرافکنی و اتهام زنی در شأن یک انسان متمدن امروزی نیست . در این باب اگر سخنی هست گوش می دهیم و سعی بر جواب دادن بر آنها بر می آئیم . و باید اینقدر شجاعت داشته باشیم که حقیقت را بپذیریم .

و البته بعضی از آنها در یک دنیای موهوم زندگی می کنند و سعی بر برپائی یک امپراطوری خیالی مبتنی بر اشغال و ویرانگری را در خیال خود در سر می پرورانند . من شرمنده آنها هستم که جهان بر وفق مراد شان نمی گردد . تغییر محسوس است . بقول شاه فقیدشون که در بحبوبه انقلاب 57 گفت من صدای انقلاب شما را شنیدم . معادلات سیاسی به سرعت در حال تغییر است و بر آمال شما نمی چرخد . نیاز جهان و قرن 21 جیزی نیست که شما در سر می پرورانید .


 

ناردن بۆ تۆڕه‌ کۆمه‌ڵایه‌تی‌یه‌کان
جاری خوێندراوه‌: 1399
بۆچوونه‌کان (1)Add Comment
...
نووسراوه‌ له‌ لایه‌ن ئاوات ساروج (که‌ڵهوڕ), June 01, 2012
درود .جالب بود .سلام بر آزادی خواهان و آزاد اندیشان .
حق طلبی و دفاع از خاک و ملت خویش ،از آزاده‌ بودن انسانهایی سر چشمه‌ می گیرد که‌ این حق را به‌ هر کسی هم بدهند .
در مورد تجزیه‌ ایران و خائن و ....دانستن افراد یا حزب و گروهی که‌ هم نظر و هم فکر نباشند ،ترس و وحشتی بیش نیست که‌ خیلیها از نوع پان ایرانیستی و جاه‌ طلبهای دیروز ،امروز و آینده‌ را دچار بیماری روحی و توهم نموده‌ است .در حالی که‌ این ایران نازنین! چه‌ به‌ خواهیم و چه‌ نخواهیم ،روزی خواهد آمد که‌ به‌ ( ا ی ر ا ن ن ) ! تبدیل شود .

نووسینی بۆچوون
بچووکردنه‌وه‌ی خانه‌ی بۆچوون | گه‌وره‌کردنی خانه‌ی بۆچوون

busy