هه‌ڵۆی کوردستان

-
هەڵە
  • JFolder::create: Could not create directory

گزارش هفتگی نقض حقوق بشر در کردستان ایران

پۆستی ئەلیکترۆنی چاپکردن

gozaresh_khordad_2هفتە اول خرداد 1391

طی هفتە اول خرداد ماە دستگاه سرکوب و فشار جمهوری اسلامی در ادامه نقض حقوق بشر در کردستان به صورت سیستماتیک، گسترده و مستمر دستکم برای بیش از 20 نفر از شهروندان احکام سنگین صادر کرد، بر اساس گزارش رسانەها در این هفتە تنها در شهرستان سقز صدها دستگاە گیرندە ماهوارە توسط نیروهای نظامی با ایجاد رعب و وحشت جمع آوری شدە است. اخراج دهها تن از کارگران و عدم پرداخت حقوق ماهیانە آنها زندگیشان را دچار مشکلات فراوان کردە است و اعدام یک شهروند در ایلام چکیدە گزارش این هفتە می باشند.

جمع آوری گیرندەهای ماهوارە توسط نیروهای نظامی

روز پنج شنبه چهارم خرداد ماە مامورین نظامی با یورش به برخی از محله‌های شهرستان سقز در استان کردستان اقدام به جمع‌آوری گیرنده‌های ماهواره‌ای کردند، ماهواره‌های محلات صالح آباد، سیلو، شهناز، سرقبران و تپه مالان در این اقدام جمع آوری شده است.رژیم ایران استفاده از گیرنده‌های ماهواره‌ای را مصداق بارز جنگ نرم ارزیابی می‌کند، لذا با شدت با آن برخورد می‌کند.

این برخوردها در مناطق کُردنشین شدیدتر بوده است .اقدامی که گاها با واکنش شهروندان و درگیری آنها با نیروهای انتظامی مواجه شده است.(1)

وضعیت دانشجویان:

جبار دستباز از فعالان دانشجویی دانشگاه سقز با وجود قبولی در رشته علوم سیاسی دانشگاه سراسری، از تحصیل در این رشته محروم شده است. پیشتر نیز این عضو سابق اتحادیه دمکراتیک دانشجویان کرد به یکی از نهادهای امنیتی احضار و مورد بازجویی قرار گرقته بود. در سالهای گذشته نیز چند تن ازفعالان دانشجویی عضو اتحادیه دموکراتیک دانشجویان کرد به نام های سالار ساکت، آرش صالح، دلیر اسکندری، وحید بهرامی، صالح ایومن و سوران دانشور از ادامه تحصیل در سطح کارشناسی ارشد محروم شدند.(2)

احکام صادرە و وضعیت زندانیان سیاسی:

1- یک شهروند اهل کامیاران به نام صباح خیاط که حدود دو سال پیش توسط نیروهای امنیتی دستگیر و روانه زندان شده بود، به اتهام همکاری با یک حزب مخالف از طرف شعبه یک دادگاه انقلاب اسلامی سنندج به 11 سال حبس محکوم شد که این حکم در دادگاه تجدید نظر استان به 6 سال کاهش یافت. گفته می شود صباح خیاط که بیش از دو ماه را در بازداشتگاه بسر برده، هم اکنون در زندان مرکزی شهرسنندج دوران محکومیت خود را سپری می نماید.(3)

2- جمهور اوزگویج، نیهات تونجر و محمد جراحی سه نفر از زندانیان سیاسی زندان مرکزی تبریز هستند که پس از اعتصاب غذا به سلول انفردی زندان منتقل شده‌اند.

این سه زندانی سیاسی کُرد در اعتراض به نبود و عدم نگهداری آنها در بند زندانیان سیاسی واحد، میزان کم و غیر بهداشتی بودن غذای زندانیان، انتقال یکی از آنها به بند متادون درمانی و یکی دیگر از آنها نیز به بند روان درمانی بوده است.

اعتصاب کنندگان اعلام کرده‌‌اند تا محقق شدن خواسته‌هایشان دست از اعتصاب غذا برنخواهند داشت.

محمد جراحی به اتهام معاونت در تشکیل گروه غیر قانونی و ترویج عقاید سوسیالیستی و کارگری به 5 سال زندان محکوم و هم اکنون در سلول انفرادی زندان تبریز می‌باشد.

جمهور اوزگویج(ولات بوتان) فرزند ایوب، در تاریخ 20/02/1385 دستگیر و دستگاه‌ قضایی ایران وی را به اتهام عضویت و همکاری با حزب کارگران کردستان "پ ک ک" به تحمل 13 سال حبس تعزیری محکوم و هم اکنون در زندان مرکزی تبریز و در سلول انفردی است.

نیهات تونجر(دیار کاتور) فرزند صالح در تاریخ 02/10/1386دستگیر و توسط سیستم قضایی ایران و به اتهام عضویت در حزب کارگران کردستان "پ ک ک" به تحمل 5 سال حبس تعزیری محکوم و هم اکنون وی نیز در زندان مرکزی تبریز و در سلول انفردی به سر می‌برد.

3-

بنا به گزارش آژانس خبررسانی کُردپا، مصطفی آرمین فرزند عمر، ولی بلخکانلو "در اداره‌ی اطلاعات تحت شکنجه جان باخت"، موسی هاتفی فرزند بحری، سعید درایت فرزند صالح، علی مرحمتی فرزند نبی پنج شهروند کُرد اهل منطقه‌ی ماکو هستند که از سوی دادگاه انقلاب خوی به احکام سنگین زندان همراه با تبعید محکوم شده‌اند.

ولی بلخکانلو یکی از این شهروندان کُرد چند روز پس از بازداشت و به علت شکنجه‌ی شدید در اداره‌ی اطلاعات جان خود را از دست داد. در مقدمه احکام صادر شده برای این پنج شهروند اهل ماکو که در اختیار آژانس خبررسانی کُردپا قرار گرفته، به علت کشته شدن ولی بلخکانلو نامی از وی عنوان نشده تا حکم مذبور به وی اعلام گردد اما در میانه‌های حکم صادر شده نام وی عنوان شده است.

طبق حکم صادر شده در دادگاه انقلاب شهرستان خوی، مصطفی آرمین و ولی بلخکانلو اهل ماکو به محاربه و به پانزده سال و شش‌ماه حبس تعزیری و تبعید به زندان برازجان، موسی هاتفی اهل روستای ادغان از توابع ماکو به هفت سال حبس تعزیری، سعید درایت اهل روستای حسوشکی از توابع ماکو به چهار سال حبس تعزیری، علی مرحمتی اهل روستای حصار به چهار سال حبس تعزیری محکوم شده‌اند.

خبرنگار کُردپا از شهرستان خوی در این رابطه و به نقل از منابع مطلع در ادامه‌ی گزارش خود افزود که پس از بازداشت این پنج شهروند کُرد توسط اداره‌ی اطلاعات در سال گذشته، ولی بلخکانلو تحت شکنجه در بازداشتگاه اداره‌ی اطلاعات کشته می‌شود، اما از آن هنگام تا کنون هیچ خبری در رابطه با کشته شدن وی منتشر نشده است.(4)

اعدام:

سحرگاه پنج شنبه چهارم خردادماه، یک شهروند در ایلام در ملاءعام به دار آویخته شد، حکم اعدام فردی که متهم به قتل نوجوانی ۱۳ ساله بود، پس از تایید در دیوان عالی کشور، ساعت شش صبح امروز در میدان دفاع مقدس شهر ایلام به اجرا درآمده است. بر اساس همین گزارش، حكم اعدام این شهروند در ملا عام و با حضور خانواده مقتول و جمعی از مسوولان قضایی و انتظامی استان اجرا شد. پیش از این قرار بود حكم اعدام این شهروند یكشنبه 31 اردیبهشت ماه گذشته اجرا شود اما بدلیل طرح ادعایی از طرف متهم، به دستور قاضی پرونده، به تعویق افتاد.(3)

وضعیت کارگران:

1- 1000 کارگر سد سیمره ایلام شش ماه حقوق معوقه طلب دارند، كارفرمايان کارگاه‌های مستقر در سد سیمره شهرستان «دره‌شهر» از توابع ایلام شش ماه است مزایا و حقوق ۱۰۰۰ کارگر خود را به تعویق انداخته‌اند، نمایندگان این کارگران با مراجعه به ادارات تابعه برای پی گیری مطالبات خود اقدام کرده‌اند که متاسفانه تا کنون جواب قانع کننده‌ای نشنیده‌اند، از آنجا كه کارگران سد سیمره درآمد دیگری ندارند با دريافت نكردن شش ماه حقوق زندگی‌شان دچار مشکلات فراوانی شده است.(4)

2- شماری از پرسُنل فروشنده در بزرگترین شرکت پخش و توزیع کالا در ایران توسط مسئولان شعبه‌ی آن در سنندج از کار اخراج شدند.اقدام شرکت "به بخش" در تعدیل و اخراج یازده نفر از پرسنل باسابقه‌ی خود، تحت عنوان "کاهش هزینه‌ها" و "افزایش سوددهی" صورت گرفته است.وب‌سایت کمیته‌ی هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری پیش‌بینی کرده که مدیران و مسئولان شرکت "به‌بخش" در آینده‌ای نزدیک اخراج‌سازی‌های گسترده‌تری انجام دهند.

اسامی کارگران اخراجی این شرکت در شعبه‌ی سنندج به شرح ذیل می‌باشد:

کریم صفرپور، نادر زارعی، هیرش صالحی، ابراهیم غنچه‌دلان، جبار اسلامی، محمدرضا عباس‌پور، بهمن بهمنی، شمس‌الله حقیقیان، هیرش ورمزیار و امید کنعانی.برپایه‌ی آمارهای منتشرشده، از ابتدای سال جاری تاکنون حدود 7 هزار نفر در مناطق کُردنشین ایران به سبب اُفت واحدهای کوچک تولیدی و گریز سرمایه به حوزه‌ی ارز و طلاء از کار اخراج شده که بسیاری از آنان دارای سوابق کاری بالای 10 سال هستند.(4)

منابع:

1- کردستان میدیا

2- هرانا

3- آژانس خبری موکریان

4- کردپا

 

ناردن بۆ تۆڕه‌ کۆمه‌ڵایه‌تی‌یه‌کان
جاری خوێندراوه‌: 1708
بۆچوونه‌کان (0)Add Comment

نووسینی بۆچوون
بچووکردنه‌وه‌ی خانه‌ی بۆچوون | گه‌وره‌کردنی خانه‌ی بۆچوون

busy