هه‌ڵۆی کوردستان

-
هەڵە
  • JFolder::create: Could not create directory

گزارش هفتگی نقض حقوق بشر در کردستان ایران

پۆستی ئەلیکترۆنی چاپکردن

azali_-_gozaresh_2هفتە چهارم اردیبهشت 91

در هفتە آخر اردیبهشت ماە بار دیگر در دو نقطه، شهروندان کردستانی از سوی نیروهای نظامی مورد اصابت گلولە قرار گرفتند و بر اثر آن سە تن کشته شدند.

اعدام 8 شهروند کرد در هفتە گذشتە یکی دیگر از نکات مهم گزارش این هفتە می باشد.

صدور 34 سال زندان برای دو شهروند کرد و احضار امام جماعت روستای شیوە ابراهیم از توابع سردشت بە دادگاە روحانیت ، چکیدە گزارش این هفتە میباشند.

 

کشتە شدن شهروندان بی دفاع:

روز یکشنبه 24 اردیبهشت ماه 91، تیراندازی یکی از مأمورین نیروی انتظامی به سواری پیکان به ظن حمل کالای قاچاق، باعث مرگ دو سرنشین خودور به نام های مجتبی زاهدی و هیوا فتحی شد. براساس این گزارش، پس از وقوع این حادثه که در جاده همدان- ملایر روی داد، مجتبی زاهدی در دم کشته و هیوا فتحی نیز به بیمارستان همدان منتقل شد؛ که وی نیز بر اثر شدت جراحات وارده روز گذشته جان خود را از دست داد. لازم به ذکر است شب گذشته پس از تحویل جسد هیوا فتحی به خانواده اش، صدهها نفر از شهروندان سنندجی در مراسم تشییع جنازه وی شرکت کردند.(1)

روز بیست‌وپنجم اردیبهشت‌ماه در کوهستان "گه‌لی گاده‌ران" شهرستان اشنویه جوانی سی ساله به نام "یوسف معروفی" فرزند عبدالله که در این مکان مشغول جمع‌آوری گیاهان خوراکی بود از سوی مأموران انتظامی هدف شلیک مستقیم قرار گرفته و در نتیجه‌ی جان باخت.سه تن از دوستان این جوان کُرد که همراه وی بودند نیز توسط نیروی انتظامی دستگیر و به شهرستان ارومیه منتقل شدند. تاکنون از هویت این سه شهروند دستگیر شده اطلاع دقیق در دسترس نیست.

همچنین گزارش ارسالی حاکی از آن است که شب بیست‌وششم اردیبهشت‌ماه جسد یوسف معروفی زیر تدابیر شدید امنیتی تحویل خانواده شده و همان شب با فشار نهادهای حکومتی به خاک سپرده می‌شود.وی متأهل بوده و برای امرار معاش روزانه‌ی خانواده در مناطق کوهستانی اطراف اشنویه مشغول جمع‌آوری گیاهان خوارکی بوده است.طی دو ماه گذشته جمعاً 6 شهروند کُرد به علت تیراندازی مستقیم مأموران انتظامی و نظامی حکومت اسلامی ایران در مناطق مرزی و جاده‌های بین‌شهری کُردستان جان خود را از دست داده‌اند.(2)

 

اعدام شهروندان کردستانی:

با صدور و اجرای احکام صادره از سوی دادگاه انقلاب شهرستان کنگاور هفت نفر از محکومان در زندان مرکزی کرمانشاه به دار آویخته شدند، به موجب احکام جداگانه صادره از سوی دادگاه انقلاب شهرستان کنگاور، هفت تن از محکومان به‌ نام‌های ر.ع ، خ.ش ، م.ب ، ع.س ، م.ص ، م.خ و خانم ع .آ در زندان مرکزی کرمانشاه به دار آویخته شدند. اتهام افراد اعدام شده از سوی مراجع قضایی، جرائم مربوط به مواد مخدر عنوان شده است.(1)

سی‌ویکم اردیبهشت‌ماه ساعت هشت صبح به وقت تهران یک شهروند کُرد به نام "هیوا هواس" فرزند محمدامین ساکن شهرستان "ثلاث‌باباجانی" در زندان دیزل‌آباد کرمانشاه با چوبه‌ی دار اعدام شد.

تاکنون اتهام وارده به این شهروند که منجر به اعدام وی شده است مشخص نمی‌باشد. همچنین به گفته‌ی نزدیکان خانواده‌ی هیوا، وی دو سال پیش به اتهام شرکت در اعتراضات بعد از انتخابات ریاست جمهوری در تهران بازداشت و پس از مدتی آزاد گردید که چندی پیش مجددا بازداشت و به زندان کرمانشاه منتقل می‌گردد.(2)

 

وضعیت زندانیان:

یک شهروند بانه ای به نام مطلب احمدیان توسط دادگاه انقلاب اسلامی شهر سقز به زندان محکوم شد. ، احمدیان که حدود دو سال پیش توسط نیروهای امنیتی دستگیر و روانه زندان شده بود، از سوی دادگاه انقلاب اسلامی سقز به اتهام همکاری با احزاب غیرقانونی به سی سال حبس محکوم شده است. گفتنی است این شهروند که مدت زیادی را در سوئیت انفرادی به سر برده هم اکنون در بند عمومی زندان مرکزی سقز دوران محکومیت خود را می گذراند.(1)

یک شهروند بوکانی به نام "عُمر محمدزاده" بعد از احضار به شعبه‌ی یک دادگاه انقلاب مهاباد به اتهام تبلیغ و همکاری با احزاب کُرد اپوزسیون حکومت اسلامی ایران به چهار سال حبس محکوم شد.

این شهروند کُرد قبلاً توسط مأموران اداره‌ی اطلاعات شهرستان بوکان بازداشت و بعدها با تودیع وثیقه‌ی 30 میلیون تومانی بصورت موقت تا هنگام برگزاری دادگاه از زندان آزاد شده بود.(2)

 

احضار خودسرانە:

امام جماعت روستای شیوه‌ابراهیم سردشت به دادگاه احضار شد، ماموستا سلام گلنواز امام جماعت محله شیوه‌ابراهیم سردشت به دادگاه ویژه روحانیت ارومیه احضار شد. طبق احضاريه ای که به دست نامبرده رسيده از وی خواسته شده است که روز 28 اردیبهشت ماه خود را به دادگاه ویژه روحانیت ارومیه معرفی نمايد. گفته می شود در اين احضاريه، اشاره ای به اتهام نسبت داده به وی نشده است. (1)

 

منابع:

1. آژانس خبری موکریان

2. کردپا

 

ناردن بۆ تۆڕه‌ کۆمه‌ڵایه‌تی‌یه‌کان
جاری خوێندراوه‌: 1845
بۆچوونه‌کان (0)Add Comment

نووسینی بۆچوون
بچووکردنه‌وه‌ی خانه‌ی بۆچوون | گه‌وره‌کردنی خانه‌ی بۆچوون

busy