هه‌ڵۆی کوردستان

-
هەڵە
  • JFolder::create: Could not create directory

گزارش هفتگی نقض حقوق بشر در کردستان

پۆستی ئەلیکترۆنی چاپکردن

azali_-_hgoge_bashar02هفتە سوم اردیبهشت 1391

درهفته‌ایی که گذشت، وضعیت حقوق بشر در کردستان بیش از پیش به وخامت گرائید یک شهروند سقزی از سوی دادگاە انقلاب این شهر بە اعدام محکوم شد ، ناپدید شدن یک شهروند بوکانی و ممانعت از انتقال محمد صدیق کبودوند بە بیمارستان چکیدە گزارش این هفتە می باشد.

 

وضعیت زندانیان سیاسی:

1ـ صبح روز گذشته ۲۰ اردیبهشت ماه ۹۱، یک زندانی عادی محبوس در زندان سنندج براثر بیماری درگذشت.

به گزارش موکریان، هم بندی‌های این زندانی ضمن اعلام این خبر، اظهار داشتند: سامان امینی اهل سنندج که حدود ۶ ماه بود از بیماری در ناحیه گردن رنج می‌برد صبح روز گذشته در زندان مرکزی سنندج جان خود را از دست داد.

 

یادآور می‌گردد براساس ماده ۱۱۸ آئین نامە اجرایی سازمان زندانها معاینە و معالجه محکومان بیمار در زندان‌ها به عهده اداره زندان می‌باشد .[1]

2.یک شهروند اهل سقز از طرف دادگاه انقلاب این شهر به اعدام محکوم شد.، وی که سمکو خورشیدی حدود یک سال است در بازداشت بسر می برد به اتهام محاربه و درگیری مسلحانه و وابستگی به یک گروه غیر قانونی و...از سوی دادگاه انقلاب اسلامی سقز به اعدام محکوم شده است، سمکو خورشیدی فروردین ماه سال 90 در تهران دستگیر و پس از سپری نمودن مدتی از ایام بازداشت در زندان سنندج، هم اکنون در زندان مرکزی سقز به سر می برد.

 

3.یکی از شهروندان کُرد ساکن شهرستان بوکان به نام "علی ماوت" علی‌رغم سپری شدن یک‌ماه از ناپدید شدنش سرنوشت وی در هاله‌ای از ابهام قرارگرفته است.

رسول ماوت برادر علی ماوت توسط مأموران امنیتی حکومت اسلامی ایران بازداشت و در دادگاه به 7 سال زندان تعزیری محکوم شد که اکنون دوران محکومیت خود را سپری می‌کند.

پیشتر نیز گزارشاتی درباره‌ی ناپدید شدن شهروندان کُرد انتشار یافته بود که بعدها مشخص شد از سوی مراکز امنیتی-نظامی حکومت اسلامی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده‌اند.

چند روز پیش فعالین حقوق‌بشر و دموکراسی در ایران گزارش داد که سه زندانی سیاسی کُرد، که روز هشتم خردادماه 87 توسط نیروهای امنیتی در شهرستان مریوان بازداشت شدند، سرنوشت آنان نامعلوم است.{2}.

 

4. سه زندانی سیاسی کُرد که چهار سال قبل از سوی مراکز امنیتی حکومت اسلامی ایران بازداشت شدند اطلاعی در دسترس نیست.

روز هشتم خردادماه سال 87 در شهر مریوان سه شهروند کُرد به نام‌های "شاهد بهرامی"، "آسو میرزایی" و "جمیل بارز" توسط مأموران حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شده و تا به امروز از سرنوشت آنان خبر موثقی انتشار نیافته است.

برپایه‌ی گزارش فعالین حقوق‌بشر و دموکراسی در ایران، خانواده‌های سه زندانی سیاسی کُرد طی چهار سال اخیر به نهادهای مختلف حکومتی جهت اطلاع از سرنوشت فرزندانشان مراجعه کرده‌اند اما تاکنون پاسخ مشخصی دریافت نکرده‌اند.

همین منبع در ادامه افزوده، این سه شهروند مریوانی در اثر فشار و تهدید اعضای وابسته به مراکز امنیتی حکومت اسلامی ایران مجبور به خروج موقت از ایران شده که بعد از بازگشت به شهر مریوان بازداشت شدند.

تا لحظه‌ی انتشار گزارش، از محل نگهداری آنان خبر دقیقی در دست نیست.{2}

 

 5.باوجود شرایط نامساعد محمد صدیق کبودوند در بند ۳۵۰ زندان اوین، دادستانی تا کنون از اعزام ایشان به بیمارستان جهت عمل جراحی خود داری کرده است.

محمد صدیق کبودوند زندانی سیاسی و فعال حقوق بشر که در بند ۳۵۰ زندان اوین نگهداری می‌شود با وجود شرایط نا‌مساعد جسمی و دستور پزشکان پس از انجام آزمایشات متعدد مبنی بر لزوم انجام عمل جراحی بر روی پروستات ایشان بدلیل مخالفت دادستان همچنان از درمان‌های پزشکی در بیمارستان خارج از زندان محروم است.

محمد صدیق کبودوند رئیس سازمان دفاع از حقوق بشر کردستان می‌باشد که در سال ۱۳۸۶ بازداشت و از سوی دادگاه انقلاب به تحمل ۱۰ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد.{3}

اتهام افراد دستگیر شده، تبلیغ و عضویت در احزاب کُرد اپوزسیون حکومت اسلامی ایران ذکر شده است.

 

.وضعیت کارگران:

طی روزهای اخیر یکی از کارگران اداره‌ی آب سنندج در محل کار به سبب حادثه‌ی کاری جان خود را از دست داد. "غالب زارعی"، کارگر اداره‌ی آب شهر سنندج در حین کار در تالار پردیس این شهر بر اثر ریزش چاه و نبود امکانات ایمنی، جان باخت. همچنین پیشتر در محله‌ی تپه‌ی کرباسی شهر سنندج یک کارگر سنندجی به نام "فتح‌الله سهرابی" به علت ریزش دیوار جان سپرد. نبود امکانات ایمنی و عدم بهداشت محل کار از مهمترین عوامل سوانح ناشی از کار در ایران است.{1}

 

نقض حقوق اقلیتهای مذهبی:

سه غرفه نشر کتاب ویژه اهل سنت در بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران پلمپ شد.به نقل از منابع آگاه، صبح روز پنج شنبه 21 اردیبهشت ماه 91 مسئولین برگزاری نمایشگاه، غرفه های مربوط به نشرآراس کردستان، حافظ ابرو خراسان رضوی وایلاف استان فارس را پلمپ کردند. گفته می شود طی روزهای اخیر مسئولین نمایشگاه چندین بار در مورد جمع آوری برخی عناوین کتاب از جمله تاریخ سیاسی کُرد نوشته‌ی آیت محمدی، امثال قرآنی اثر ابن قیم جوزی و کتاب دین سوزی معاصر اثر کمال روحانی را به مسئولان این غرفه ها تذکراتی داده بودند. شایان ذکر است که این کتاب ها دارای مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مي باشند.{1}

 

زنان:

روز دوشنبە چهارم خردادماه، سارا ١٧ سالە از اهالی روستای "هواجو"از توابع دهگلان، توسط همسر و مادرشوهر خود به قتل رسیده است.

بر اساس همین منبع، سارا احمدیان کە بە دلیل رفتار نادرست و خیانت شوهرش بە خانە پدری خود برگشتە بود، دو روز قبل از کشته شدن، بە اصرار خانوادەاش بە منزل شوهر خود برمی‌گردد.

بە گفتەی شاهدین عینی و افراد مطلع از این رویداد، سر و صورت و بخش‌هایی از بدن این زن شکستە شدە کە این مسئلە حاکی از ضرب و شتم شدید سارا قبل از مرگش بودە است.

بنا بە خبر دریافتی از همین منبع، "پیمان"شوهر زن مقتول از کارمندان شرکت مخابرات شهر قروە می‌باشد کە پس از این رویداد با تودیع وثیقە از بازداشت آزاد شده است.

بعضی از مناطق کردنشین در ایران تا کنون نیز از معضل کشتن زنان و دختران تحت عناوین حفظ ناموس رنج می‌برند.

بنا بە تحقیات علمی انجام شدە این مسئله نتیجەی معضلاتی اجتماعی همچون، بیکاری، نبود فرصت‌های شغلی و عدم آزادی‌های اجتماعی و فرهنگی در منطقه می‌باشند.{2}

 

نقض مبانی محیط زیست:

بنابر اطلاعات رسیده به وب‌سایت کردستان میدیا، سپاه پاسداران رژیم ایران نیروهای زیادی را در تفریحگاه "دشت کولان" در اطراف زریبار مستقر کرده و رفت‌وآمد دوستداران طبیعت و شهروندان را به این مکان تفریحی ممنوع و هر نوع رفت‌وآمدی را کنترل می‌کند.

در این رابطه سپاه پاسداران مونومنتی را در نزدیکی تفریحگاه مذکور برای یادواره عملیات والفجر 4 در سال 1365 میان ایران و عراق ساخته‌ است.

سپاه پاسداران با ساخت این مونومنت می‌خواهد قدرت خود را در سرکوب‌ها و مقابله با حرکت‌های آزادیخواهانه به رخ شهروندان بکشد.

آیت‌الله خامنه‌ای در سفر سال 1388 خود به استان کردستان شخصا از این منطقه دیدار نمود.

رژیم ایران تفریحگاه "قلعه خانی" در منطقه اورمانات را نیز تحت مراقبت شدید گرفته است.

در این اواخر سپاه پاسداران رژیم ایران اقدام به ساخت برجک‌های نظامی در تفریحگاه‌ها و تفرجگاه‌های منطقه مریوان کرده و رفت و آمد شهروندان به این مکان‌ها را ممنوع کرده است.

رژیم ایران در یک اقدام مغایر با حفظ محیط زیست، سعی می‌کند تفریحگاه‌ بزرگ دشت بیلو در مریوان را نیز به بهانه ایجاد شهرک صنعتی از بین ببرد.

در حدود یک ماه پیش نیروهای سپاه پاسداران رژیم ایران در تفریحگاه‌ "سورین" مریوان در استان کردستان نیز، برجک دیدبانی ایجاد نموده و رفت و آمد مردم به این مکان تفریحی را ممنوع کرد‌ه‌اند.{4}

 

منابع:

1. آژانس خبری موکریان

2. کردپا

3. هرانا

4. کوردستان میدیا

 

ناردن بۆ تۆڕه‌ کۆمه‌ڵایه‌تی‌یه‌کان
جاری خوێندراوه‌: 1914
بۆچوونه‌کان (0)Add Comment

نووسینی بۆچوون
بچووکردنه‌وه‌ی خانه‌ی بۆچوون | گه‌وره‌کردنی خانه‌ی بۆچوون

busy