هه‌ڵۆی کوردستان

-
هەڵە
  • JFolder::create: Could not create directory

گزارش هفتگی نقض حقوق بشر در کردستان ایران

پۆستی ئەلیکترۆنی چاپکردن

azali_-_hgoge_bashar_13هفتە دوم اردیبهشت ١٣٩١

در هفته‌ای که گذشت، بار دیگر تیراندازی به سوی کاسبکاران کرد سبب کشته و زخمی شدن تعدادی از شهروندان کرد در مناطق مرز نشین کردستان گردید.

مولود خوانچە زرد فعال فرهنگی بوکانی ، بدلیل اعتراضات اخیر مردم بوکان بە ستاد خبری ادارە اطلاعات این شهرستان احضار شدە و بە صورت خودسرانە در این ادارە بازداشت گردیدە است.

در زندان ارومیە شماری از زندانیان مورد ضرب و شتم و شکنجە و آزار و اذیت قرار گرفتەاند.

از وضعیت تعدادی از کارگران شهر سنندج که ‌در روز جهانی کارگر توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده‌ اند خبری در دست نیست.

آنچە در ادامە می خوانید گزارشی از نقض حقوق بشر در طول هفتە گذشتە در کردستان بودە است.


بازداشت خودسرانە و وضعیت زندانیان سیاسی کرد:

1- یک فعال فرهنگی اهل بوکان توسط نیروهای امنیتی احضار و بازداشت شد. مولود خوانچه زرد دبیر عربی مدارس بوکان، از سوی ستاد خبری اداره اطلاعات این شهر احضار و در پی مراجعه به این اداره بازداشت شده است. نامبرده در ارتباط با تجمع اخیر جمعی از شهروندان بوکانی بازداشت شده است. یاد آور می گردد، به دنبال تجمع روز جمعه تعدادی از شهروندان بوکانی، چند تن از آنان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و روانه زندان شدند. {1}


2- رمضان احمد کمال زندانی کرد تبعه سوریه که با وجود شرایط وخیم جسمی در بند ۴ زندان رجایی شهر کرج نگهداری می‌شد، پس از بازگشت از بهداری به نقطه نامعلومی منتقل شد.

رمضان احمد کمال زندانی سیاسی کرد تبعه سوریه در بند ۴ زندان رجایی شهر کرج که بدلیل عفونت مزمن در دست راست به بهداری زندان رجایی شهر منتقل شده بود، روز شنبه ۱۶ اردیبهشت ماه پس از بازگشت از بهداری به نقطه نامعلومی منتقل گردید.

 گفتنی‌ست، بهداری زندان پیشتر به دادستان تهران طی گزارش پزشکی اعلام کرده بود که پزشکان قادر به درمان وی در بهداری زندان نیستند و او می بایست در یکی از بیمارستانهای خارج از زندان تحت عمل جراحی قرار گیرد. ولی دادستانی از انتقال این زندانی سیاسی به بیمارستان ممانعت به عمل آورد.

 زندانی سیاسی رمضان احمد کمال ۳۱ ساله در سال ۸۷ در حین دستگیری بازوی دست راستش مورد اصابت گلوله مامورین اطلاعات قرار گرفت و از زمان دستگیری تا به حال بطور جدی مورد درمان قرار نگرفت. عدم درمان جدی این زندانی سیاسی باعث گردید که ماهیچه های دست او به تحلیل رود و زخم وی دچار عفونت شدید گردد

شایان ذکر است رمضان احمد کمال به اتهام عضویت در حزب کارگران کردستان ترکیه به اعدام محکوم شده است. {2}


3- چهارتن از زندانیان عادی زندان ارومیه که دو هفته پیش به اتهام اینکه قصد فرار از این زندان را داشته اند، هم اکنون مدت دو هفته است که با دست و پا و دنده شکسته با دستبند و پابند و چشم بند در سلولهای انفرادی این زندان نگهداری میشوند.

عمران گیلانی، پیمان قائنی، منوچهر داودی، هاشم جهانگیرزاده دو هفته پیش به اتهام اینکه قصد فرار از زندان ارومیه را داشتند، بشدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته بودند و دست و پا و دنده حداقل دوتن از ایشان شکسته است.

این افراد در طول دو هفته گذشته بدون هیگونه رسیدگی پزشکی با دست بند و پابند و چشم بند در سلول انفرادی نگهداری میشوند.

عدم درمانی بیماری و استفاده از دست بند و پابند که از پشت به یکدیگر متصل هستند موجب می شود که زندانی در دراز مدت دچار بیماری های مفصلی و در نهایت موجب فلج شدن زندانی نیز می شود.

این شکنجه ها و ضرب و شتم زندانیان توسط فردی با نام مستعار بحرینی انجام میگرد که مسئول حفاظت زندان مرکزی ارومیه است نام حقیقی این فرد که دستور شکنجه و ضرب و شتم زندانیان سیاسی و عادی را داده و خود نیز در انجام آن شرکت میکند، "مرتضی سعیدی" نام دارد.{2}


4-جهانگیر بادوزاده زندانی سیاسی در زندان ارومیه بدلیل اعتراض به برخورد مسئولین زندان و شکایت از یکی از مسئولین حفاظت زندان ارومیه به سلولهای انفرادی این زندان منتقل شده است.

جهانگیر بادوزاده زندانی سیاسی کرد در زندان ارومیه وقتی از یکی از مسئولین حفاظت زندان بنام بحرینی شکایت رسمی نمود که خانواده وی را هنگام ملاقات تهدید نموده است به سلولهای انفرادی این زندان منتقل شد.

جهانگیر بادوزاده از سال ۱۳۸۳ در زندان ارومیه محبوس می‌باشد. وی در حکم بدوی به اعدام و سپس در دادگاه تجدید نظر به حبس ابد محکوم شد. {2}

 

وضعیت دانشجویان:

جمعی از دانشجوی دانشگاه آزاد مریوان در مقابل فرمانداری این شهر تجمع اعتراضی برپا کردند. جمعی از دانشجویان دانشگاه آزاد مریوان در اعتراض به آنچه عدم امنیت جانی اعلام نموده اند تجمع کرده و خواستار احداث یک پل هوایی در مقابل این دانشگاه جهت عبور و مرورشان شده اند. لازم به ذکر است چند روز قبل در نتیجه برخورد یک دستگاه خودرو با دو تن از دانشجویان دانشگاه آزاد، یک دانشجو به نام یادگار قادری جان خود را از دست داد و دانشجوی دیگری به نام نعمتی نیز به دلیل شدت صدمه در یکی از بیمارستان های مریوان بستری شد. {1}

 

وضعیت کارگران:

از وضعیت تعدادی از کارگران شهر سنندج که ‌در روز جهانی کارگر توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده‌ اند خبری در دست نیست.

به دنبال یورش نیروهای امنیتی و لباس شخصی به تجمع کارگران سنندج در روز جهانی کارگر تعدادی از آنها از جمله‌ زاهد بنفشی ، شیرکو کردی، حمید طالی مرادی، فرزاد حسین پناهی و محمد لطیفی بازداشت شده‌اند. پیگیری های خانواده های بازداشت شدگان برای اطلاع از وضعیتشان تاکنون بی نتیجه مانده است.

شیث امانی از مسئولین اتحادیه آزاد کارگران ایران در این شهر ‌با اشاره به مطالبات کارگران می گوید : نمی گذارند کارگر از تریبون های ممکن مشکلات خود را مطرح کند.او می افزاید اکنون وضعیت کارگران در سنندج بسیار اسف بار است و جمع هفتصد نفره آنها که در کارخانه‌ای کار می کرده‌اند اخراج و بیکار شده‌اند.

شیث امانی بیست و ششم دی ماه سال گذشته در پی بازداشت دو کارگر سنه‌ای با رجوع به دادگستری خواهان ملاقات با دادستان و رویت پرونده های دستگیر شدگان شده بود که او هم دستگیر و به زندان منتقل گشت. {3}

 

کشتن کولبران کرد:

سپیده دم روز پنج شنبه چهاردهم اردیبهشت‌ماه نیروهای نظامی حکومت ایران مستقر در پایگاه نظامی روستای "شیخ‌سور" در منطقه آلان سردشت تعدادی از کولبران را هدف قرار داده و در نتیجه 4 کولبر جان‌شان را از دست دادند.

پس از این رویداد یکی از نظامیان در برابر تیراندازی نظامیان عکس‌العمل نشان داده و همین مسئله منجر به زدوخورد میان نیروهای نظامی می‌شود و در نتیجه این زدوخود 4 تن از این نظامیان کشته و 3 نفر دیگر نیز زخمی شده‌اند.

به‌گفته شاهدان عینی، مردم روستاهای "ماراغان و شیخ‌سور" از توابع سردشت علیه اقدام نیروهای نظامی حکومت ایران اعتراض کرده و هم اکنون وضعیت منطقه نیز متشنج می‌باشد.

از ابتدای سال‌جاری به جز چهار کولبر کُرد که در مناطق مرزی براثر سرما و انفجار مین جان خود را ازدست داده‌اند، 8 کولبر دیگر نیز با شلیک مستقیم نیروهای نظامی حکومت ایران جان باخته‌اند.{4}

 از سوی دیگر یک شهروند مهابادی به نام "هژار سلطانی" 32 ساله، روز دوازدهم اردیبهشت‌ماه در مسیر جاده‌ی مهاباد به تبریز توسط نیروی انتظامی هدف تیراندازی مستقیم قرار گرفت و بعد از واژگونی اتومبیل، جان سپرد.

به گفته‌ی یکی از نزدیکان این شهروند، وی متأهل و داری فرزندی 4 ساله است.

پیشتر نیز نیروهای نظامی حکومت اسلامی ایران به بهانه‌ی حمل کالای قاچاق، خودروی شهروندان کُرد را در جاده‌های بین شهری هدف گلوله قرار داده که در بسیاری موارد منجر به کشته و زخمی شدن سرنشینان خودروها شده است.

 

جلوگیری از چاپ آثار نویسندگان:

کتاب دیوان شعر "ولی‌محمدی امیدی" که به زبان کُردی سرود شده و از سوی یکی از فعالان عرصه‌ی فرهنگی استان ایلام جمع‌آوری گردیده و به منظور چاپ و انتشار این دیوان کُردی به اداره‌ی کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ایلام مراجعه نمود با مخالفت مجوز چاپ آن مواجه گردید.

از سال 1386 خورشیدی تاکنون یکی از فعالان عرصه‌ی ادبیات و فرهنگ کُردی در استان ایلام به نام "یاسر صنایی" از اداره‌ی فرهنگ و ارشاد اسلامی ایلام مجوز چاپ انتشار دیوان "ولی کارزانی" را نموده بود که این درخواست فعال فرهنگی بدون هیچ دلیلی توسط این نهاد حکومت اسلامی ایران رد شده است.

ولی‌محمد امیدی اهل روستای "کارزان" از توابع شهرستان "شیروان چرداول" در زمان حیات وی چندین بار توسط نیروهای امنیتی ایران به علت "افکار ملی‌گرایانه" مورد اذیت و آزار قرار گرفته است.

ولی‌محمد امیدی متخلص به "ولی بیگانه" شاعر بزرگ کُرد در سال 1301 خورشیدی در دهستان کارزان از توابع شیروان چرداول ایلام متولد و ادامه دهنده‌ی سبک شعری "غلامرضا ارکوازی" تلقی می‌گردد.

آرمگاه این شاعر کُردزبان فَیلی در دامنه‌ی "شه‌له‌م" در بهشت‌رضای ایلام واقع شده است. {4}

 

منابع:

1-         آژانس خبری مکریان

2-         خبرگزاری هرانا

3-         جرس

4-         کردپا

 

ناردن بۆ تۆڕه‌ کۆمه‌ڵایه‌تی‌یه‌کان
جاری خوێندراوه‌: 1566
بۆچوونه‌کان (0)Add Comment

نووسینی بۆچوون
بچووکردنه‌وه‌ی خانه‌ی بۆچوون | گه‌وره‌کردنی خانه‌ی بۆچوون

busy