هه‌ڵۆی کوردستان

-
هەڵە
  • JFolder::create: Could not create directory

خانواده سميه خواهان مجازات عاملان قتل دخترشان هستند

پۆستی ئەلیکترۆنی چاپکردن

etemadsomaya2پدر مقتول، فرماندار بوكان، يك خبرنگار و يك وكيل دادگسترى درباره اين ماجرا با «اعتماد» سخن گفته اند.

چند روزى از منتشر شدن خبرى مبنى بر كشته شدن دانش آموز دبيرستانى 19 ساله يى به نام «سميه» در شهر بوكان استان آذربايجان غربى گذشته است. چند روز قبل جسد اين دانش آموز كه از روز 16 فروردين ناپديد شده بود، در پارك ساحلى بوكان در ميان زباله ها پيدا شد. در اين ميان افراد آگاه معتقدند قبل از قتل، سميه مورد اذيت و آزار قرار گرفته و پس از آن خفه شده است.

 فرماندار بوكان: سميه نامه نوشته و فرار كرده

 اما فرماندار بوكان نظر ديگرى در اين زمينه دارد. وى كه پيش از اين در توضيح اين حادثه و تكذيب فرضيه اذيت و آزار در گفت وگويى ديگر عنوان كرده بود نه آدم ربايى انجام شده، نه دبيرستانى تعطيل شده و نه كسى در اعتراض به اين مساله راهپيمايى كرده است، اين بار در گفت وگو با خبرنگار «اعتماد» مطالب جديدى را مطرح كرد. وى درباره نتيجه كالبدشكافى صورت گرفته از جسد اين دختر 19 ساله مى گويد: «نتايج كالبدشكافى حاكى از اين است كه اين دختر يا در اثر خفگى كشته شده يا خودكشى كرده است و مساله اذيت و آزار كه از سوى رسانه هاى دشمن عنوان مى شود، همگى دروغ محض است». فرماندار در ادامه گفت: اين دانش آموز خودخواسته با پسرى كه با او دوست بوده رفته و به دليل اينكه قرار بوده آن پسر براى سميه خانه يى تهيه كند، با يكديگر اختلاف پيدا مى كنند و اين اتفاق رخ مى دهد. عباسى در پاسخ به اينكه بر چه اساسى به اين نتيجه رسيده اند كه دختر خودش با پسرى رفته است و آيا شاهدى مبنى بر اين ادعا وجود دارد، مى گويد: «بله، اعتراف خودش در قالب دست نوشته يى موجود است. خود سميه دست نوشته يى در خانه خطاب به پدر و مادرش گذاشته است كه متن آن موجود است و در آن گفته كه مى خواهد برود و ديگر به خانه بازنمى گردد و در واقع از پدر و مادر خود گله مند بوده است». عباسى در پاسخ به كسانى كه بحث ناامنى در اين شهرستان را مطرح مى كنند، مى گويد: «كدام ناامني؟ زمانى كه دخترى خودش با پسرى به جايى فرار مى كند و با او ارتباط داشته و اتفاقى هم رخ داده كه هنوز درباره آن ابهام وجود دارد، چه ناامنى اى شكل گرفته است؟ او در قالب دست نوشته يى خطاب به پدر و مادرش گفته مى خواهد برود و ديگر به خانه باز نمى گردد.» وى در پاسخ به اينكه بسيارى از خانواده ها تحت تاثير اين حادثه قرار گرفته اند و نمى توانند دختران خود را تنها به مدرسه بفرستند، مى گويد: «اين طور نيست، چون نتايج پزشكى قانونى موجود است.»

 از سوى ديگر، فرماندار بوكان در گفت وگو با «روزنامه هدف و اقتصاد» عنوان كرده بود تجمعى شكل نگرفته، در حالى كه خود به ميان مردم معترض رفته و به آنها قول هايى داده است. وى در تشريح اين اظهارات خود مى گويد: «زمانى كه من تجمع را در آن گفت وگو تكذيب كردم، ساعت 2 بعدازظهر بعد از نماز جمعه بود كه اتفاقى رخ نداده بود، اما تجمع در ساعت 5:30 بعدازظهر شكل گرفت». وى در ادامه يادآور مى شود: «برخى ها همان مسائلى را كه عوامل ضدانقلاب عنوان مى كنند، دنبال كرده كه البته اين مساله يك رفتار عادى بوده و ممكن است اين پسر و دختر به يكديگر علاقه داشته اند يا با يكديگر دوست بوده اند. مساله اين است كه اين دختر واقعا پاك بود و فقط گلايه ها و ناراحتى هايى از خانواده اش داشته است و با پسرى همراه شده كه او برايش اقدامى انجام دهد كه در همين زمينه به اختلاف برمى خورند و اتفاقاتى رخ داده كه در دست بررسى است و درست نيست كه با بيان اين مساله عادي، رعب و وحشت ايجاد شود». وى ادامه مى دهد كه ما پيگير اين مساله هستيم و فرد خاطى هر كه باشد به اشد مجازات خواهد رسيد». عباسى با بيان اينكه هيچ يك از بازداشت شده ها توسط مردم شناسايى نشده و ماموران نيروى انتظامى خودشان افراد مظنون را بازداشت كرده اند، درباره تعداد دستگيرشدگان اين حادثه مى گويد: «هم اكنون شش نفر در بازداشت هستند كه يك نفر عامل اصلى قتل شناخته شده و پنج نفر ديگر كسانى بودند كه مقتول با آنها از قبل تماس داشته و با آنها دوستى عادى و معمولى داشته است». وى ادامه مى دهد: «متهم اصلى در اعتراف هاى خود عنوان كرده با سميه دوست بوده و با هم بوده اند و سپس به شهر بازگشته اند. اما سميه زيربار نرفته كه به خانه پدرش بازگردد و پسر هم عنوان كرده كه ديگر نمى خواهد با او باشد و مقتول هم درباره قولى كه از پسر گرفته اما عملى نشده با او دچار اختلاف مى شود، اما پسر مى گويد كه او سميه را پس از درگيرى و اختلاف نديده و او را نكشته است و شايد سميه خودكشى كرده است كه همين مساله هم اكنون تحت بررسى قضايى قرار دارد كه هر چه زودتر به نتيجه قطعى خواهند رسيد». عباسى برخلاف شهروندان و آگاهان اين حادثه كه عنوان مى كنند اراذل و اوباش در كشته شدن سميه نقش داشته اند و عامل ناامنى شهر را هم وجود همين اشرار مى دانند، مى گويد: «مگر با يك اتفاق شهر ناامن مى شود؟» وى ادامه مى دهد: دادگسترى به تعدادى از اين اراذل و اوباش مظنون شد، اما آنها را بى ارتباط با اين موضوع ديد و آزاد شدند. بايد ديد تعريف ديگران از اراذل و اوباش چيست.» وى همچنين تاكيد مى كند: «نيروهاى انتظامى و امنيتى اين موضوع را پيگيرى مى كنند و شهر ما جزو شهرهاى امن است و برخى ها سعى دارند اين اتفاق را بزرگنمايى كنند».

 مسوولان به طور رسمى شفاف سازى نمى كنند

 يكى از خبرنگاران محلى در اين باره به خبرنگار «اعتماد» مى گويد: «متاسفانه مسوولان به صورت رسمى در اين زمينه شفاف سازى نمى كنند و تاكنون اخبار دقيقى از اين حادثه اعلام نكرده اند. اما اين دانش آموز قطعا كشته شده است و فرضيه هاى ديگر مبنى بر خودكشى مطرح نيست». وى ادامه مى دهد: عصر جمعه گذشته نيز تجمعى اعتراضى از سوى مردم بوكان جلوى ساختمان فرماندارى و سپس جلوى زندان شكل گرفت و اكثر شركت كنندگان اين تجمع خانم ها بودند كه البته ماموران نيروى انتظامى نيز در اين زمينه همراهى كرده و برخوردى با مردم نداشتند. اين ساكن و اهل بوكان مى افزايد: «مسوولان امنيتى شهر اعم از فرماندار و شوراى تامين شهر بايد اين امر را به جد پيگيرى كنند و مسببان اين جنايت بايد شناسايى و مجازات شوند». در واقع بايد به صورت شفاف به مردم اعلام كنند كه ماجرا چه بوده و نبايد پنهان كارى در اين زمينه صورت بگيرد. وى يكى از علل اعتراض هاى مردم را در تجمع، شيوه برخورد مسوولان مطرح مى كند و مى گويد: «چرا مسوولان امر حاضر نيستند درباره اين حادثه اطلاع رسانى درستى داشته باشند». اين امر باعث مطرح شدن شايعات مختلفى در سطح شهر شده است. اين روزنامه نگار در ادامه با اشاره به بازداشت چند نفر از اراذل و اوباش شهر در اين زمينه مى گويد: «چندين نفر بازداشت شدند اما اكثر آنها كمى بعد به قيد وثيقه آزاد شدند». وى درباره وضعيت مدارس دخترانه پس از اين اتفاق مى گويد: «پس از اينكه دو روز در هفته گذشته مدارس تعطيل شد، اكنون مدارس باز است، اما نگرانى زيادى از سوى خانواده ها درباره امنيت فرزندان شان وجود دارد.»

 وجود پوست خراشيده شده زير انگشتان مقتول

 اما از سوى ديگر يكى از وكلاى دادگسترى مطلع از اين پرونده در بوكان مى گويد: بحث درگيرى و اذيت پيش از قتل در اين حادثه مطرح بوده است. نامه پزشكى قانونى موجود است كه نشان مى دهد قطعا درگيرى بين مقتول و عامل جنايت شكل گرفته است. اما ممكن است در ابتدا مقتول از اين مساله آگاه نبوده و از آنجا كه سميه با اين پسر ارتباط داشته، وقتى با وى همراه مى شود، با دوستان او روبه رو شده و در آنجا از حضور عده يى ديگر مى ترسد و با او درگير مى شود. اما عمل قتل توسط يك نفر، بدون شريك انجام شده است». وى در ادامه عنوان مى كند: «مقتول به هنگام چنگ زدن به بدن فرد مقابلش، پوست بدن پسر را خراشيده و اين پوست زير ناخن هاى دست سميه وجود داشته است. بر اين اساس است كه مى توان تشخيص داد اين دختر دانش آموز تحت آزار و اذيت به هر نحوى قرار گرفته است. از سويى ديگر هيچ گونه اثرى اعم از اثر زنجير يا زخم بر بدن سميه وجود ندارد كه بتوان ضربه هاى فيزيكى را علت قتل عنوان كرد». اين وكيل دادگسترى بوكانى قتل را ناشى از خفه كردن مقتول مى داند و معتقد است فقط از طريق نظر پزشكى قانونى مى توان فهميد كه اين خفگى ناشى از خفگى حين عمل جنسى بوده يا كسى با دست مقتول را خفه كرده است و قطعا با ريسمان يا بند يا هر چيز ديگرى خفه نشده است، زيرا هيچ اثرى از اين موارد روى گردن مقتول وجود ندارد. وى تاكيد مى كند متهم اصلى دستگيرشده درباره قتل، ابتداى بازداشت به قتل اعتراف كرده بود اما روز شنبه از اقرار خود عدول كرده است. اين وكيل دادگسترى علت تمركز اصلى بر اين شخص و مظنون بودن او نسبت به پنج نفر ديگر را بر اساس پرينت تلفن سميه اعلام مى كند كه دفعات مكررى با اين پسر تماس داشته است و پنج نفر ديگر عنوان كرده اند كه آن روز با سميه و اين پسر همراه نبوده اند. اين وكيل دادگسترى مى گويد: «به هيچ عنوان فرضيه فرار از خانه و خودكشى مطرح نيست. زيرا خودكشى به تنهايى جرم نيست و چنانچه فرضيه خودكشى تا اين ميزان قوى و مستدل بود، كسى را به اتهام قتل بازداشت نمى كردند و همه را آزاد مى كردند. مطمئنا دست كسى در قتل سميه آلوده است، زيرا بقيه آزادشده ها را نيز با قرار وثيقه هاى سنگين آزاد كرده اند». وى خاطرنشان مى كند ظن قاضى پرونده درباره قاتل بودن متهم اصلى كه در بازداشت است، در حال تبديل شدن به يقين است. وى در ادامه مى افزايد: يكى از دوستان سميه، به هنگام تماس خانواده سه روز پس از ناپديد شدن سميه، به آنها گفته «نگران نباشيد، جاى سميه امن است». اين صحبت، اين مفهوم را به ذهن متبادر مى كند كه خودكشى اى در كار نبوده، چون همكلاسى مقتول از محل حضور سميه خبر داشته است و اينها نشان دهنده اين است كه تمام اين اتفاقات و مدارك مستند پرونده، اظهارات فرماندار را نقض مى كند.

 پدر سميه: دخترم هيچ نامه يى ننوشته

 پدر مقتول كه كارگرى با پنج فرزند است، در گفت وگو با خبرنگار «اعتماد» ماجراى ناپديدشدن سميه را اين گونه تشريح مى كند: «روز 16 فروردين دخترم به مدرسه رفت. از آنجا كه هميشه خودم به دنبالش مى روم، آن روز ظهر كه به دنبالش رفتم، او را پيدا نكردم و از همكلاسى هايش پرسيدم كه سميه كجاست و آنها گفتند كه سميه امروز به مدرسه نيامده بود. در واقع اين شروع ناپديدشدن سميه بود. تا غروب همان روز صبر كردم و پس از بازنگشتن سميه، به اداره كلانترى رفته و گم شدن او را اعلام كردم. تا اينكه 9 روز گذشت و اطلاع دادند كه جسد سميه در پارك ساحلى بوكان پيدا شده است.» وى در ادامه عنوان مى كند كه در تمام اين 9 روز به جاهاى مختلف سر زده و از منزل اقوام و آشنايان مختلف همه جا را به دنبال سميه گشته اند و مقامات انتظامى هم پيگير بوده اند، اما نتوانسته اند هيچ خبرى از دخترشان به دست بياورند تا اينكه خبر پيدا شدن جسد سميه مى رسد. وى از تنها نشانى اى كه در اين مدت به دست آورده اند مى گويد: «زمانى كه همسر و دخترم براى پيگيرى از همكلاسى هاى سميه رفته بودند، دو نفر از آنها گفته اند نگران نباشيد، جاى سميه امن است، اما پس از آن همه چيز را به شوخى گرفته و عنوان كرده اند كه جدى نگفته اند و به شوخى اين مساله را مطرح كرده بودند. در حالى كه بعدا مشخص شد آنها دروغ گفته اند و از وضعيت سميه خبر داشته اند». پدر مقتول درباره اين دو دختر مظنون عنوان مى كند كه هر روز براى بازجويى هاى مختلف احضار مى شوند. وى در پاسخ به اينكه در بازجويى ها چه مطالبى را درباره سميه و علت ناپديدشدنش مى گويند، عنوان مى كند: «اداره آگاهى به من نمى گويد كه در بازجويى ها چه صحبت هايى مطرح شده است.» اين پدر در ادامه تاكيد مى كند كه به دليل ناتوانى مالى خود در پرداخت مبلغ بالابه وكيل، پرونده سميه وكيل ندارد. «من به صورت روزانه درآمد كسب مى كنم و اين ميزان درآمد، كفاف پنج فرزند و همسرم را مى دهد و نمى توانم وكيل بگيرم». اين پدر براى به دست آوردن اطلاعات تازه تر هر روز براى پيگيرى پرونده دخترش به مسوولان قضايى مراجعه مى كند و مصمم به پيداكردن قاتل دختر نوجوانش است. وى درباره افراد دستگيرشده مى گويد: «حدود شش نفر چاقوكش دستگير شده اند». پدر سميه در مورد اظهارات فرماندار بوكان مبنى بر وجود نامه يى از سوى سميه و اظهار ناراحتى از سوى خانواده مى گويد:«سميه هيچ دست نوشتى براى ما مبنى بر فرار از خانه و خودكشى يا گله مندى از من و مادرش نگذاشته و اين حرف ها دروغ محض است.» پدر و خواهر مقتول درباره اينكه آيا اساسا سميه با كسى ارتباط داشته، مى گويند واقعا نمى دانند و مطمئن نيستند كه اين مساله وجود داشته يا نه، اما پدر مى گويد حتى اگر چنين مساله يى هم وجود داشته مگر كسى كه با دخترم ارتباط داشته، او را دوست نداشته، پس چرا به جاى درخواست براى رسيدن به دخترم، بايد او را خفه كرده و به قتل برساند؟ از سوى ديگر خواهر سميه نيز در گفت وگو با خبرنگار «اعتماد» مى گويد: «خواهرم را به قصد اينكه به جايى ديگر ببرند، فريب داده و سپس او را به قتل رسانده اند.» وى عنوان مى كند سميه با دوستانش با هم تصميمى را گرفته بودند و قرار بود با هم كارى را انجام دهند، اما همكلاسى هايش عقب كشيده و با سميه نرفته بودند. وى همچنين در ادامه صحبت هاى پدرش مى گويد كه يكى از همكلاسى هاى سميه كه قرار بوده با همديگر به جايى بروند، به ما گفت كه «دو سه روز ديگر شايد سميه برگردد» و ديگر همكلاسى خواهرم به سميه گفته كه «اول تو برو ما بعدا مى آييم».

 منبع: روزنامه اعتماد، شماره 2377 به تاريخ 4/2/91، صفحه 12 (حوادث)

 

ناردن بۆ تۆڕه‌ کۆمه‌ڵایه‌تی‌یه‌کان
جاری خوێندراوه‌: 1812
بۆچوونه‌کان (0)Add Comment

نووسینی بۆچوون
بچووکردنه‌وه‌ی خانه‌ی بۆچوون | گه‌وره‌کردنی خانه‌ی بۆچوون

busy