هه‌ڵۆی کوردستان

-
هەڵە
  • JFolder::create: Could not create directory

سگها برای که میدوند؟

پۆستی ئەلیکترۆنی چاپکردن

keyhan_-_erfan2در این گیتی که ما در آن میزییم و در مسیر پر پیچ و خم تاریخ، انسانهای بسیار آمدهاند و رفتهاند، و هرکس به اندازه بضاعت و توانایی و درک رسالت وجودی خویش بذری کاشته است.

کسانی هویت و ماهیت و سرشت انسانی خود را شناخته و مسیر پر مشقت حقیقت جویی و آزاده زیستن را در پیش گرفته، سختیها و دردها و رنجها را به جان خریده و مورد غضب و خشم صاحبان زور و قدرت قرار گرفتهاند و افرادی نیز وجدان خویش را به دار آویخته و مطیع و خدمتگزار قدرتمندان و مستکبران گشتهاند.

تاریخ بشری همیشه کارزار نزاع میان این دو دسته بوده، آنان که دل در گرو ملت دارند و از بطن جامعه برخاسته و درفش آزادیخواهی را بر افراشته و آنانکه گوشهایشان کرو چشمهایشان کور و برده مال و قدرت شدهاند.

در کردستان نیز بودهاند فریفتگان و خودفروشانی که یوغ بی هویتی به گردن آویخته و مسیر خدمت به متجاوزان این سرزمین و خیانت به خاک و ملت خود را برگزیدهاند، گرچه اکثراین خودفروختگان به علت ناآگاهی در این دام افتادهاند ولی حلقه به گوشان و قلم به مزدان بی هویتی نیز بودهاند که آگاهانه آب در جوی متجاوزان و حاکمان ظالم ریخته و علیه فرزندان متعهد این ملت در رکاب دشمنان وطن به ستیز برخاسته.اند

یکی از چهرههای منفور در این مقطع زمانی کسی نیست جز به اصطلاح "محقق"ی خود شیفته به نام عرفان قانعی فرد.

قانعی فرد چند روز پیش مهمان برنامه ی "همصدایی" کانال ماهوارهای فارسی "اندیشه" با مجری گری "فرامرز فروزنده" بود. در برنامهای مهندسی شده و با تکرار سخنانی کذب و نقل روایتهایی بی اساس و نامعقول به زعم خویش سعی در به چالش کشیدن و یا به قول خود نقد تاریخ مبازات ملی کرد و شفاف سازی درباره جنبش و چهرههای محبوب و ارزشهای ملی این ملت بود. ولی نقد تاریخ و جستنن حقیقت رسالتی است که مسیر تاریخ هر کسی را لیاقت آن نمیداند و به قول ادوارد سعید آنچه که در مورد نقش یک جوینده حقیقت مهم است، استقلال و آرمان اوست.

استقلال جوینده حقیقت از بنگاههای قدرت که هدفی جز استخدام افراد برای اهدافی چون حذف مخالفین و خوشایند جلوه دادن نامطلوب و سرپوش گذاشتن بر اقدامات این بنگاهها به دلایلی مثل "مصلحت" یا "افتخار ملی" ندارند و طرح دو آرمان اصیل "آزادی" و "عدالت" که ملاک ارزیابی تمام افعال حکومتها میباشند، رکن اصلی موجودیت جوینده حقیقت را نشان میدهد.

جوینده حقیقت از امر واقع انتقاد میکند که به وجودآورنده واقعیت همانا حکومت است. ولی آیا می توان امثال قانعی فرد را در زمره این افراد قرار داد.

آیا قانعی فرد حکومت و اعمالش را به نقد میکشد، آیا آرمان قانعی فرد عدالت و آزادی و دفاع از حقوق تضییع شده ملتش است؟ قانعی فرد در راستای کدامین سیاست، به قول خودش به نقد و تحقیق میپردازد؟

قانعی فرد چوب حراج برتاریخ مبارزات آزادایخواهانه و حقوق ملتی تحت ستم میگذارد، مبارزات این ملت را منسوب به عوامل خارجی و تحریکات آنها میداند؟ سخنانی که اربابان وی در جماران و قم بیش از سه دهه است آن را جار میزنند و همانا مهملاتی اینچنینی نزد مردم کردستان سخن تازهای نیست؟

قانعی فرد بنا به ماموریتی که به وی داده شده سعی در سرپوش گذاشتن بر اقدامات و جنایات بنگاه قدرتی دارد که وی را اجیر کرده است. با ذکر روایتی نامعقول و نامستند سعی برخلق شک و گمان در مورد ترور رهبران شهید حزب دمکرات و به ویژه دکتر قاسملو از سوی رژیم آخوندی دارد. او در پی برائت برای تمامی جنایت رژیم در کردستان است. قانعی فرد احزاب را مایه نشاط جامعه میداندو همزمان تشکیل احزاب کردی را کار بیگانگان میداند، جوانان و فعالان کرد را به مشارکت سیاسی تشویق میکند، ولی آیا تشکیل حزب و فعالیت در آن به معنای مشارکت سیاسی نیست؟ آیا رژیم مطلوب ایشان(جمهوری اسلامی) اجازه فعالیت و مشارکت سیاسی را خارج از چارچوب تعیین شده و کنترل شده خود به کسی میدهد؟ قانعی فرد شلیک به سربازان ایرانی(پاسداران رژیم جمهوری اسلامی) را امری قبیح میداند؟ آیا به دارآویختن فرزندان کرد؟ قتل عام و کشتار زنان و کودکان و سالخوردگان کرد، و هزاران جنایت دیگر جمهوری اسلامی در کردستان چه در گذشته و چه در حال توجیه پذیر و غیرقابل نقد است که این محقق فرهیخته به آن نمیپردازد؟

این بزرگوار! خود را طرفدار مدرنیته و اندیشه مدرن میداند، او حق تعیین سرنوشت ملتها(ملت کرد) را امری ارتجاعی میداند ولی مشارکت و همکاری با رژیم قرون وسطایی جمهوری اسلامی را امری مدرن و امروزی تلقی میکند.!

از دیگر ماموریتهای محوله به او، کاشتن بذر نفرت و تفرقه در میان جریانهای کردی در بخشهای کردستان است، روایتهای شفاهی ،کذب ونامستند در مورد اختلافاتی میان شهید قاضی محمد و مرحوم ملا مصطفی بارزانی در جمهوری کردستان را نقل میکند و سخنانی در رابطه با وابسته بودن جریانهای مختلف کردی به سرویسهای اطلاعاتی کشورهای خارجی، سخن تازهای نیست که عرفان قانعی فرد امروز آن را چون طوطی بازگو میکند، چنین سخنانی همانا مکانیزم حکومتهای غاصب در کردستان در سرکوب بیرحمانه جنبشهای آزادیخواهی ملت کرد طی این سالها بوده است، آنها به عوض برآورده نمودن مطالبات و خواستههای مشروع کردها، با چنین مکانیزمهایی به سرکوب این جنبشها پرداختهاند.

erfan_qaneyfard_-_nagashiچنین اقداماتی مرا یاد یک حکایت کردی میاندازد" گویند روزی در دشتی سگی در پی گرفتن خرگوشی بود، و نمی توانست او را بگیرد، خرگوش به عقب برگشته و به سگ گفت: خودت را خسته نکن نمی توانی مرا بگیری؟ چونکه تو برای دیگران می دوی و من برای خود"

و جناب قانعی فرد تو برای دیگران ... وما برای خود.

 

ناردن بۆ تۆڕه‌ کۆمه‌ڵایه‌تی‌یه‌کان
جاری خوێندراوه‌: 1725
بۆچوونه‌کان (0)Add Comment

نووسینی بۆچوون
بچووکردنه‌وه‌ی خانه‌ی بۆچوون | گه‌وره‌کردنی خانه‌ی بۆچوون

busy