هه‌ڵۆی کوردستان

-
هەڵە
  • JFolder::create: Could not create directory

اعلام استقلال شورشیان طوارق در شمال مالی

پۆستی ئەلیکترۆنی چاپکردن

tawareg2شورشیان مسلح در شمال مالی که منطقه ازاواد را در تصرف خود در آورده‌اند از مالی اعلام جدایی کردند.

 این شورشیان موسوم به طوارق که خود را جنبش ملی آزادی ازاواد می‌خوانند یکی از دو گروهی را تشکیل می‌دهند که در شمال مالی فعال شده‌اند.

 شورشیان طوارق با انتشار بیانیه‌ای در وب سایتشان خاطر نشان شده‌اند که مزرهای منطقه ازاواد را با دیگر کشور‌ها به رسمیت می‌شناسند.

 موسی عسارید، یکی از سخنگویان این گروه شورشی گفت: «تمامی این منطقه در حال حاضر تحت کنترل نیروهای جنبش ملی آزادی ازاواد است و در درون این منطقه ما با اسلامگرایان رو به رو شده‌ایم. همچنین شاخه القاعده در مغرب اسلامی را که برای ۱۰ سال اجازه داشت تا با مقامات مالی همدستی کند نیز یافته‌ایم.»

 پیش از این اعلام جدایی و در پی غارت صورت گرفته در شمال مالی، سازمان عفو بین الملل هشدار داده بود که این کشور بر اثر فعال شدن شورشیان در خطر فاجعه انسانی به سر می‌برد.

 شورشیان طوارق اعلام کرده‌اند که به عملیات نطامی پایان می‌دهند با این همه وضعیت شورشیان اسلامگرا که به عنوان گروه دیگر شورشی با نظامیان حاکم بر مالی درگیر هستند مشخص نیست.

 جنبش ملی آزادی ازاواد، سال ۲۰۱۱ میلادی از سوی مردان مسلح طوارق بنیان گذاشته شد. این مردان مسلح پیش آن به جنگ با ارتش معمر قذافی در لیبی مشغول بودند.

 


ArtCreative Design and Custom coding

&feature">    

منبع: euronews


ناردن بۆ تۆڕه‌ کۆمه‌ڵایه‌تی‌یه‌کان
جاری خوێندراوه‌: 1455
بۆچوونه‌کان (0)Add Comment

نووسینی بۆچوون
بچووکردنه‌وه‌ی خانه‌ی بۆچوون | گه‌وره‌کردنی خانه‌ی بۆچوون

busy