هه‌ڵۆی کوردستان

-
هەڵە
  • JFolder::create: Could not create directory

جوانان كُرد سوريه در كردستان عراق آموزش نظامى مى بينند

پۆستی ئەلیکترۆنی چاپکردن

kurdi_suria_-_barzani2زير نظر نيروى نظامى حزب دموكرات جوانان كُرد سوريه در كردستان عراق آموزش نظامى مى بينندصدها نفر از جوانان كُرد سوريه، در يك پايگاه نظامى "حزب دموكرات كردستان عراق" دوره هاى آموزش نظامى خود را شروع كرده اند، تا با سقوط ناگهانى رژيم دمشق، منطقه ى خود را از خلأ امنيتى و انتظامى نجات دهند.

"نيروى دفاع" وابسته به "حزب دموكرات كردستان عراق" به رهبرى مسعود بارزانى رئيس اقليم كردستان عراق به آموزش نظامى كُردهاى سورى پرداخته است و اين كار را با رازدارى كامل در پايگاهى واقع در جنوب اربيل (مركز اقليم) انجام مى دهد كه پيش از اين تحت تصرف نيروهاى كره ى جنوبى از ائتلاف بين المللى بوده است.

در اين آموزش و تمرينات نظامى آن گونه كه "خبر24.نت" در روز پنجشنبه 29 مارس 2012 گزارش داده است،330 تن از جوانان پرشور كُرد سورى از پنج شش روز پيش شركت كرده اند و اميدوارند كه از قربانى شدن خود و مردمشان در كشتارهاى نيروهاى اسد يا توطئه هاى بعدى جلوگيرى كنند.

اين افراد در زمان آموزش كه گفته مى شود با تصميم عاليترين مقامات حزب دموكرات كردستان آغاز شده است، حق ندارند از پايگاه خارج شوند يا با كسى تماس بگيرند.

فرد يا افرادى كه به بهانه و روش خاصى توانسته اند امكان تماس بگيرند به "خبر24.نت" گفته اند كه طى ماههاى اخير سربازان و جوانان كُرد سورى زيادى همراه با فعالان سياسى از مرز سوريه گذشته و وارد خاك كردستان عراق شده اند.

بنا بر اين گزارش نوآموزان نظامى با روحيه و علاقه ى بالايى آموزشها را دنبال مى كنند و اميدوارند جلوى هرج و مرج ناشى از فروپاشى نظام را در زمان سقوط اسد بگيرند.

گفتنى است منابع سازمان ملل متحد از كشته شدن بيش از 9000 تن در حوادث اخير سوريه خبر مى دهند، حال آنكه مخالفان بشار اسد مى گويند رقم قربانيان بيش از10 الى 12 هزار است و اين بجز زخميان، معلولان و زندانيان و مفقود شدگان است.

كارشناسان استراتژيك مى گويند با شكست تلاشهاى ديپلماتيك و عدم دريافت سلاح پيشرفته توسط مردم معترض به رژيم اسد، وضع خونبار كنونى زياد طول خواهدكشيد، زيرا مخالفان هم حاضر نيستند به ادامه ى حكومت بشار تن دهند. بر همين بستر است كه كُردها به راه خلاصى مى انديشند.ناردن بۆ تۆڕه‌ کۆمه‌ڵایه‌تی‌یه‌کان
جاری خوێندراوه‌: 1219
بۆچوونه‌کان (0)Add Comment

نووسینی بۆچوون
بچووکردنه‌وه‌ی خانه‌ی بۆچوون | گه‌وره‌کردنی خانه‌ی بۆچوون

busy