هه‌ڵۆی کوردستان

-
هەڵە
  • JFolder::create: Could not create directory

پیام نوروزی رئیس جمهور اسرائیل به زبان فارسی

پۆستی ئەلیکترۆنی چاپکردن

shimon_-_nawroz2در آستانه سال نو ایرانی، رئیس جمهوری اسرائیل، طی پیام ویژه ای خطاب به ملت ایران، فرا رسیدن نوروز و سال جدید را به ایرانیان شادباش گفت.

به گزارش بخش فارسی رادیو اسرائیل، پرزیدنت شیمعون پرس در دیدار با اعضای این بخش، در حالیکه پیام خود را با شادباشی به زبان فارسی اعلام کرد: «ایرانیان گرامی در هر کجا که هستید نوروزتان پیروز باد»، در آغاز سخنان خود گفت: «ملت ایران ملت فرهیخته ای است که جایگاهی والا در تاریخ ملت های جهان دارد. ولی امروز ایرانیان از رژیمی رنج می برند که تاریخ پرشکوه ایران زمین را انکار می کند و می کوشد فرهنگ بیگانه و شیوه واپس گرایانه ای از زندگی را بر مردم ایران تحمیل کند».

پرزیدنت پرس پیرامون "ویژگی هایی عید نوروز و دلیل جشن گرفتن در کشورهای فارسی زبان" خاطرنشان کرد: «نوروز عیدی است که با آغاز بهار حلول می کند. از همان لحظه ای که سرمای زمستان به پایان می رسد و بهار سبز و خرم فرا می رسد، سال نو نیز آغاز می شود و این در فرهنگ ایرانی نشان امید و خرمی و سرسبزی است. این واقعیت نشان می دهد که ایرانیان ملتی زنده و پویا هستند. ملتی هستند که دوست دارند زندگی کنند و خوب زندگی کنند. ایرانیان ملتی هستند که می خواهند به دیگر ملت های جهان نیز خدمت کنند و آینده ای نیکو برای خویش و همگان بسازند. البته منظورم آینده ای نیست که سران رژیم ایران برای ملت خویش در نظر گرفته اند و می گویند که ارزش والای زندگی، جهاد و شهادت است. انسان برای زیستن و زنده ماندن به دنیا می آید و نه برای کشتن و کشته شدن».

پرزیدنت پرس در این بخش از سخنان خود خطاب به ملت ایران گفت: «من انتظار دارم شما از آنانی که بر کشورتان مسلط شده اند بپرسید که بمب اتم را برای چه می خواهند؟ چه آینده ای را برای ملت خویش درنظر گرفته اند. آیا بمب، آزادی و رفاه و آبادانی می آورد و یا به عکس موجب ویرانی و تخریب می شود؟».

پرزیدنت پرس گفت: «ملت ایران دارای یک فرهنگ باستانی و پرشکوه است. ایرانیان جای شایسته ای در فرهنگ جهانی دارند. آن ها کورش کبیر را به جهانیان عرضه کردند. سعدی و حافظ و خیام و اندیشمندان و دانشمندانی چون ابن سینا را به دنیا هدیه دادند».

رئیس جمهوری اسرائیل گفت: آیا آن ها نمی دانند که گام گذاشتن در راه ستیز و جنگ و بمب هسته ای موجودیت خود رژیم را به خطر می اندازد؟ آیا چه می اندیشند؟ آیا آن ها به سادگی می توانند بمب اتم به روی یک ملت دیگر بریزند و تصور کنند که با واکنشی روبرو نخواهند شد؟

پرزیدنت پرس در خصوص دوستی ایران و اسرائیل در دوران حکومت پیشین ایران گفت: «همکاری های اسرائیل و ایران به امور نظامی و دفاعی محدود نمی شد. دو کشور در طول سال های متمادی در زمینه های کشاورزی، آبیاری، پزشکی، بهداشت و امور دانشگاهی و علمی همکاری های گسترده ای داشتند. اسرائیلیان ده ها پروژه آبادانی در ایران اجرا کردند. پروژه دشت قزوین را اسرائیلیان ساختند و خانه هایی که در آن منطقه برپا کردند در طول پنجاه سال گذشته در برابر همه زلزله ها مقاومت کرده و همچنان پا برجا است».

رئیس جمهوری اسرائیل خطاب به مردم ایران گفت: «شما ایرانیان می توانید خویشتن را نجات دهید. کشور خویش را نجات دهید و خطراتی را که ایران را تهدید می کند از میان بردارید. مشکلات اقتصادی، خطرات امنیتی. چرا آسمان ایران را این گونه تیره و تار می کنید؟ به چه جهت؟ چه سودی دارد؟ اوضاع اقتصادی خراب است و بسیاری از نیروی جوان ایرانی از کشور خویش می گریزند. روشنفکران و دانش آموختگان از وطن خویش فرار می کنند. ایران سرزمین دانش و علم است و حالا باید شاهد فرار مغزها باشد؟».

ایشان سپس افزود: «من این سخنان را به عنوان یک انسان بیان می کنم. همانند هر انسان دیگری؛ حرف مرا باور کنید که بسیار بهتر است که ملت ها در کنار یکدیگر در صلح و آرامش زندگی کنند. از آزادی برخوردار باشند. با هم دوستی و برادری داشته باشند».

رئیس جمهوری اسرائیل سپس پرسیدند: «جنگ افزار اتمی چه چیزی به شما می دهد؟ آیا به روی دیگران بمب خواهید انداخت؟ و تصور می کنید که شما از آن مصون خواهید بود؟ پول ملت ایران را برای چه اموری به هدر می دهید؟ این چه خواب و خیال پیامبرگونه است که در انبار خود بسیار اتمی داشته باشید و ملت های دیگر را مورد حمله قرار دهید؟».

پرزیدنت پرس گفت: «به باور من هنوز فرصت از دست نرفته است و ما شاهد خیزش ملت های عرب و جوانان عرب هستیم. آن ها آزادی می خواهند، کار و زندگی می خواهند. می خواهند که احترام و شرف داشته باشند و به دیگران احترام بگذارند. هر ملتی باید سرنوشت خویش را خود به دست گیرد و عاقبت و سرنوشت خویش را به دست یک گروه کوچک تعصب گرا و بد اندیش و کور نسپارد؛ گروهی که اصلاً به نسل امروز جهانیان تعلق ندارد».

پرزیدنت پرس در پایان گفت: در این روز عید نوروز شما ایرانیان، من آرزو می کنم که این جشن فرخنده را بتوانید توأم با آزادی و احترام متقابل و دوستی و مناسبات دوستانه با دیگر ملت ها برگزار کنید. هیچ ملت دیگری را تهدید نکنید؛ نگذارید فرزندان شما ناچار شوند از خانه بگریزند و به یاد داشته باشید که ایرانیان دوستان بسیار زیادی در سراسر دنیا دارند. اگر به دوستی باز گردید، دوستی به شما باز خواهد گشت. اگر دوست باشید، دوستان بسیار خواهید یافت. ولی اگر برعکس آن باشد، بالاخره همه جهانیان علیه رژیم ایران به پا خواهند خاست و زیان بسیار سنگینی، بسیار بیهوده، به شما نیز وارد خواهد شد.

رئیس جمهوری اسرائیل، پرزیدنت شیمعون پرس سخنان خود را با این حملات به پایان رساند: یک بار دیگر این عید را به شما شادباش می گویم. به گذشته بنگرید و به آن افتخار کنید. به آینده بنگرید و هوشمند و فرزانه وار به فردای بهتری بیاندیشید.ArtCreative Design and Custom coding
&feature">   


ناردن بۆ تۆڕه‌ کۆمه‌ڵایه‌تی‌یه‌کان
جاری خوێندراوه‌: 1648
بۆچوونه‌کان (0)Add Comment

نووسینی بۆچوون
بچووکردنه‌وه‌ی خانه‌ی بۆچوون | گه‌وره‌کردنی خانه‌ی بۆچوون

busy