هه‌ڵۆی کوردستان

-
هەڵە
  • JFolder::create: Could not create directory

دیده‌بان حقوق بشر: انتخابات ایران عادلانه نیست

پۆستی ئەلیکترۆنی چاپکردن

entexabate_majlese_nohom2دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید انتخابات پارلمانی روز جمعه ایران به دلیل رد صلاحیت‌ها و ایجاد محدودیت‌های دیگر به شدت ناعادلانه است. به گفته این سازمان، مقام‌های ایرانی صحنه انتخابات را به دلخواه خود تنظیم کرده‌اند.

دیده‌بان حقوق بشر در بیانیه‌ا‌ی که روز پنجشنبه اول مارس درباره انتخابات دوره نهم مجلس در ایران انتشار داد، نوشت، رأی گیری برای ۲۹۰ کرسی مجلس پس از آن صورت می‌گیرد که صدها نامزد براساس معیارهای مبهم و بد تعریف‌شده‏ رد صلاحیت شده‌اند. رهبران مخالفان یا از شرکت در انتخابات محروم شده‌اند، یا دوران حبس ناعادلانه خود را در زندان سپری می‌کنند، و یا تصمیم گرفته‌اند از شرکت در انتخاباتی که آن را فرمایشی می‌دانند، اجتناب کنند.

انتخابات دروه نهم مجلس شورای اسلامی روز جمعه ۱۲ اسفند برگزار می‌شود. تبلیغات انتخاباتی نامزدها ساعت ۸ صبح روز پنجشنبه ۱۱ اسفند به پایان رسید و رای‌گیری از ساعت ۸ صبح روز جمعه آغاز می‌شود. مقام‌های وزارت کشور ایران تعداد واجدین شرایط رای‌دادن را حدود ۴۸ میلیون نفر اعلام کرده‌اند. ناظران این تعداد را بیش از ۵۰ میلیون نفر می‌دانند و می‌گویند وزارت کشور برای بالا نشان‌دادن میزان مشارکت آگاهانه تعداد واجدین شرایط رای‌دادن را کمتر اعلام کرده است.

به گفته‌ی دیده‌بان حقوق بشر بیش از نیمی از داوطلبان توسط وزرات کشور و شورای نگهبان رد صلاحیت شده‌اند که دست‌کم ۳۵ تن از ردصلاحیت‌شده‌ها نمایندگان فعلی مجلس هستند. مخالفان و فعالان جنبش اصلاحات در واکنش به این ردصلاحیت‌ها و سایر اقدامات دولت، خواستار تحریم انتخابات شده‌اند.

تنظیم دلخواه صحنه انتخابات

جو استورک، معاون بخش خاورمیانه دیده‌بان حقوق بشر گفته است: «مقام‌های ایرانی با رد صلاحیت نامزدان و زندانی کردن خودسرانه افراد کلیدی جنبش اصلاحات، صحنه را به دلخواه خود تنظیم کرده‌اند. هیچ‏گونه شفافیتی در مورد روند تصفیه و گزینش نامزدان در انتخابات وجود ندارد».

دیده بان حقوق بشر در بیانیه‌ی خود می‌گوید، در میان آخرین فهرست نامزدان ردصلاحیت شده توسط شورای نگهبان، اسامی شماری از ۱۵ عضو فراکسیون اهل سنت مجلس دیده می‏شود. جلال محمودزاده و اقبال محمدی که از رهبران قبلی و فعلی این فراکسیون در مجلس‌اند از جمله نمایندگانی می‏باشند که ردصلاحیت شده‏اند.

به گفته دیده‌بان حقوق بشر، مقام‌های ایران در طول چند سال گذشته فعالیت تعدادی از احزاب اصلاح‌طلب را ممنوع و فعالیت تعدادی دیگر را به شدت محدود کرده‌اند. در ۲۷ سپتامبر ۲۰۱۰، دادستان کل و سخنگوی قوه قضائیه حکم انحلال دو حزب اصلاح‌طلب، جبهه مشارکت اسلامی ایران و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، را براساس دستور دادگاه اعلام کردند. همچنین از تشکیل جلسات و تجمعات سایر گروه‌های اصلاح طلب، مانند حزب نهضت آزادی، جلوگیری شده است.

دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید انتخابات دوره نهم مجلس در شرایطی برگزار می‌شود که میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی از رهبران منتقد و مخالف دولت در بازداشت به‌سر می‌برند. علاوه براین‌ها ده‏ها چهره برجسته مخالف پس از برگزاری دادگاه‌های ناعادلانه به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» و «تبلیغ علیه نظام» در زندان به سر می‌برند.

جو استورک، معاون بخش خاورمیانه دیده‌بان حقوق بشر گفته است: «تقریباً سه سال قبل، به دنبال انتخابات بحث برانگیز ریاست جمهوری، میلیون‌ها ایرانی با شعار «رأی من کجاست؟» به خیابان‏ها ریختند. آن واژه‏ها هنوز هم طنین اندازند و یادآور این هستند که دولت در عزم خود مبنی بر انکار حق افراد برای تصمیم‌گیری در مورد آینده‌شان مصمم است».

 

ناردن بۆ تۆڕه‌ کۆمه‌ڵایه‌تی‌یه‌کان
جاری خوێندراوه‌: 1281
بۆچوونه‌کان (0)Add Comment

نووسینی بۆچوون
بچووکردنه‌وه‌ی خانه‌ی بۆچوون | گه‌وره‌کردنی خانه‌ی بۆچوون

busy